Zagroda Żubrów w Pszczynie

Zagroda Żubrów w Pszczynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

W Zabytkowym Parku Pszczyńskim, na terenie malowniczej i zacisznej Dzikiej Promenady kilkaset metrów od Rynku w Pszczynie i Pałacu, powstała ciekawa atrakcja, szczególnie dla dzieci - Pokazowa Zagroda Żubrów, w której na wyciągnięcie dłoni zobaczysz podczas codziennych czynności króla puszczy, a właściwie całą żubrzą rodzinę złożoną z kilku osobników. Na terenie zagrody podziwiać też można inne zwierzęta, m.in. jelenie, sarny, daniele czy muflony, a także kozy, uroczy osiołek, pawie i ptactwo wodne. Dzieci na pewno będą zachwycone tym miejscem, jako i nasze córki były. Latem schowasz się przed skwarem a zimą ogrzejesz w budynku edukacyjnym na terenie Zagrody, gdzie na wystawach poznasz wszystkie najciekawsze zwierzęta polskich lasów oraz zobaczysz film 3D o historii tutejszych żubrów. Budynek kryje też odtworzoną izbę gajowego, która przypomina niewielki skansen. Cały obiekt, jak również ścieżka prowadząca z bezpłatnego parkingu są dostępne dla wózków.

Zagroda Żubrów w Pszczynie
Zagroda Żubrów w Pszczynie
Pszczyna Zagroda
Pszczyna Zagroda
PszczynaZagroda Żubrów w Pszczynie
PszczynaZagroda Żubrów w Pszczynie
Pszczyna Zagroda
Pszczyna Zagroda
Izba gajowego
Izba gajowego

Przed wejściem do Zagrody kupić można różne pamiątki z motywem żubra, np. magnesy i maskotki, a obok znajduje się Karczma "Żubr". Jeśli chcesz skosztować pysznych smaków lokalnych, to polecam Karczmę Wiejską stojącą zaraz naprzeciwko żubrowiska w Jankowicach. To miejsce leży na Szlaku Śląskie Smaki i naprawdę warte jest polecenia!



Karczma Wiejska
Karczma Wiejska

Historia żubrów w Pszczynie

Któż nie słyszał o pszczyńskich żubrach? Te zwierzęta w okolicznych lasach żyją od ponad 150 lat, od czasu, gdy tutejszy książę  Jan Henryk XI Hochberg sprowadził kilka osobników z Puszczy Białowieskiej.  Carowi Rosji - Aleksandrowi II w zamian za 4 żubry (byka i trzy krowy) oddał 20 tutejszych jeleni, a dla króla puszczy przygotował ogromny zwierzyniec. Wtedy rozpoczęła się tu hodowla tych wspaniałych zwierząt. Hochbergowie uwielbiali polować, a żubry stały się wielką atrakcją, dzięki której brylowali na europejskich salonach, nawet wśród koronowanych głów. Hodowla jednak była wysokim poziomie i żubry na dobre rozgościły się w pszczyńskich lasach. Dziś żyje w okolicy ponad 40 osobników. Nawet uratowały one białowieskie żubry, gdy te zostały wytrzebione po I wojnie światowej. Dodatkowo zasilają polskie i zagraniczne ośrodki hodowli żubrów.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Żubrowisko w Jankowicach

Poza Zagrodą w Parku, pszczyńskie żubry żyjące bardziej dziko można oglądać na żubrowisku w pobliskich Jankowicach ( ul. Żubrów 151, Jankowice). Żubry lubią tu paść się na trawie z przodu z rana, a później zmierzają do lasu. Na mniejszym terenie ogrodzonym, dostępnym w ramach zwiedzania, żyje stado liczące około 7 osobników. Reszta ma do dyspozycji o wiele większy wybieg w lesie, gdzie żyją niemal jak na wolności. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć żubry na trawie fontowej albo w lesie, w ich naturalnym środowisku. Pozwala na to specjalnie przygotowana ścieżka z kładkami, którą obchodzi się dookoła mniejsze żubrowisko. Przejście pętli zajmuje około 30 minut i wraca się na bezpłatny parking przy pastwisku. Ścieżka dostępna jest dla wózków, choć przy gorszej pogodzie może być miejscami błoto.

Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach
Żubrowisko w Jankowicach

Film o Pszczynie

W naszym filmie TOP 5 Pszczyny żubry, rzecz jasna, znalazły się w zestawieniu. Polecamy 🙂

Informacje praktyczne

I, XI i XII 9.00-16.00
II i X 9.00-17.00
III i IX 9.00-18.00
IV-VIII 9.00-19.00
Stałe pory karmienia żubrów:
IV-X 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
XI-III 9.00, 11.00, 13.00, 15.00
Bilety: normalny 24 zł, ulgowy 19 zł, rodzinny 68 zł
Zniżka z Kartą Dużej Rodziny
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz pod adresem: http://www.zubry.pszczyna.pl
Parking: bezpłatny kilkaset metrów przed wejściem do Zagrody
Dojście do Zagrody i sam obiekt są dostępne dla wózków



Pokazowa Zagroda Żubrów
ul. Żorska 5, Pszczyna
tel. 32/ 447-05-03

Noclegi w Pszczynie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pszczyna Zagroda
Budynek ekspozycyjny
Dojście do Zagrody
Pszczyna Zagroda
PszczynaPszczyna Zagroda
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 83)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Fajne miejsce - dużo zwierząt - nie tylko żubrów.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawe miejsce w ładnej okolicy, warto pokazać dzieciom zwierzątka, na pewno im się spodobają, tym bardziej, że rzadko kiedy ma się okazję zobaczyć żubra na żywo!
Avatar użytkownika MalwinaM
MalwinaM
Bardzo urokliwe miejsce gdzie można zobaczyć żubry. Mój syn słusznie zaznaczył że tych zwierząt jego dzieci moga już nigdy nie widzieć.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024