Nowości, strona 2

Księży Młyn w Łodzi. Fabryka i Pałac Scheiblera oraz Pałac Herbsta

Król bawełny, jakim był Karol Scheibler, rozsiadł się w XIX wieku na Księżym Młynie w Łodzi. Stworzył tutaj nie tylko fabrykę, ale wielkie, samowystarczalne, przemysłowe miasto. Zaprojektowane w stylu angielskich osad przemysłowych. Działała tutaj przędzalnia, magazyny, gazownie, bocznice kolejowe, remiza, ale również szpital i szkoła, co było niezwykłą rzadkością. A do tego stały famuły, czyli robotnicze domy z cegły. Podobną zabudowę znamy u nas na Śląsku, tylko że u nas nazywają się one familoki. A najpiękniejsze znajdziesz na katowickim Nikiszowcu.

Zobacz też najpiękniejszy pałac w Łodzi, który stoi właśnie na Księżym Młynie. To pałac Herbsta. Niepozorny z zewnątrz, zachwyca w środku. Dość skromny jest też pałac Scheiblera, który we wnętrzach kryje Muzeum Kinematografii.

26 styczeń 2024 22:03

Łódź atrakcje. Co warto zobaczyć w Łodzi? Manufaktura, Piotrkowska, Księży Młyn. Muzea, murale, knajpki

Łódź to miasto zupełnie inne niż wszystkie, ze słynną Piotrkowską, cudną architekturą i niecodziennym klimatem. To niesamowite miejsce z ciekawą ofertą turystyczną, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter. Z mnóstwem knajpek i miejsc rozrywki. To miasto wojewódzkie położone jest w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu autostrad i magistral kolejowych. 

Czy wiesz, że potęga Łodzi oparta jest na delikatnej bawełnie? Mocno zderzyła się ona z żelaznymi prawami biznesu i krwiopijczymi magnatami, którzy zbudowali niepojęte majątki, bezdusznie wykorzystując robotników. Pozostały po nich pałace z olśniewającymi wnętrzami, niezniszczonymi w czasie wojny i dawne fabryki, wielkie kolosy z cegieł, w które dziś tchnięto nowego ducha.

26 styczeń 2024 12:55

Muzeum Fabryki. Dziedzictwo Poznańskiego w Manufakturze w Łodzi

Muzeum Fabryki w Łodzi znajduje się w popularnym centrum Manufaktura, powstałym w XIX-wiecznej zabytkowej fabryce Izraela Poznańskiego. W Muzeum można poznać ciekawą historię zakładów włókienniczych jednego z największych fabrykantów łódzkich. To żydowski król bawełny, Izrael Poznański. Zaliczany do tzw. Twórców Łodzi. 

Poznasz tu również unikalną technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną, nie tylko żmudną, ale i trudną, a przede wszystkim niebezpieczną pracę robotników. To na niej wyrósł majątek Poznańskiego, wyceniony po jego śmierci na 12 milionów rubli. Dla porównania miesięczny zarobek ówczesnego tkacza wynosił około 12 rubli. Dziecko, które mogło w fabryce pracować po ukończeniu 12. roku życia, zarobiło przez miesiąc zaledwie 2 ruble, co starczało na około 8 bochenków chleba.

26 styczeń 2024 12:11

Jak wybrać odpowiednie miejsce do zorganizowania konferencji lub imprezy integracyjnej?

Imprezy integracyjne oraz konferencje są często organizowane przez różne firmy niezależnie od branży, w jakiej działają. Zazwyczaj wiąże się z tym wiele problemów, ponieważ trudno jest wybrać odpowiednie miejsce. Dodatkowo zarówno przy konferencjach jak i imprezach wybranie obiektu to dopiero początek. Później trzeba jeszcze zadbać o catering, nagłośnienie i wiele innych rzeczy. Na szczęście w obu przypadkach można sobie ułatwić to zadanie, decydując się na sale konferencyjne pod Warszawą. Są one dostępne w Hoteli Narvil, który dysponuje również odpowiednimi salami na imprezy integracyjne.

25 styczeń 2024 18:00

Scandinavia Resort - idealne miejsce na nocleg w Zatorze

Chociaż zima trwa jeszcze w najlepsze, już teraz możecie zastanowić się nad swoimi wakacyjnymi planami. Dzięki temu zyskacie więcej czasu na wymyślenie najlepszych dla swojej rodziny sposobów spędzenia wolnego czasu.

Możliwości jest naprawdę sporo. Co więcej - by przeżyć niezapomniane przygody wcale nie musicie wyjeżdżać z kraju. Jednym z miejsc oferujących doskonałe warunki dla rodzin z dziećmi jest małopolski Zator. Co konkretnie możecie w nim robić? Z czego słynie ta niezbyt duża miejscowość? Jak zarezerwować nocleg w tej miejscowości? Gdzie znajdziecie noclegi w komfortowych warunkach i oferujące oryginalne, niebanalne atrakcje? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule. 

25 styczeń 2024 15:00

Ulica Piotrkowska w Łodzi. Najdłuższy deptak w Polsce i Europie!

Ulica Piotrkowska to Łódź w pigułce! To główny deptak miasta, choć nie jest całkowicie wyłączona z ruchu kołowego. Jeszcze półtora wieku temu nazywany był traktem piotrkowskim, gdyż wiódł przez las. A czemu piotrkowski? Bo łączył Piotrków Trybunalski ze Zgierzem.

Dziś Piotrkowska znana jest w całej Polsce i stanowi nieodzowną wizytówkę miasta. Ciągnie się na długości ponad 4 km, pomiędzy placem Wolności i placem Niepodległości. Mówi się, że to nie tylko najdłuższy deptak w Polsce, ale i w Europie! 

23 styczeń 2024 22:04

Atrakcje dla dzieci w Zachodniopomorskim

Atrakcje dla dzieci w zachodniopomorskim to nie tylko piaszczysta plaża i kąpiel w Bałtyku, ale na przykład Pomerania Fun Park Kołobrzeg-Dygowo. Jest też wiele innych miejsc rozrywkowych i historycznych nie tylko w Kołobrzegu, ale w Rewalu, Szczecinie oraz w całym województwie.

19 styczeń 2024 11:56

Bory Tucholskie - leśny park narodowy z widokiem na Wyspę Miłości dla Zaawansowanych!

Wiosną odwiedziliśmy Bory Tucholskie. To był nasz pierwszy raz w tym miejscu i musimy przyznać, że ten bór z dominującą sosną, to jeden z najpiękniejszych lasów, w jakich spacerowaliśmy! Nie znajdziesz tu wielu atrakcji, a jednak jest tak przyjemnie i uroczo.

Co udało nam się zwiedzić w PN Bory Tucholskie?

- Punkt widokowy z piękną panoramą Jeziora Charzykowskiego i Wyspy Miłości dla Zaawansowanych. To żeglarze nadali jej tę nazwę, nie pytajcie 😉
- Dąb Bartuś. Liczy 600 lat i 22 metry wysokości. Nie jest kobietą, więc mogę zdradzić, że jego obwód to 718 cm !
- Kładki w Parku czyli Pętla Lipnickiego. Biegną obok czarnego szlaku i polecam nimi przejść. Bardzo lubię kładki, a tutaj nad stawem dodatkowo mega głośno rechotały nam żabki
- Plaża w Małych Swornegaciach. Nawiasem mówiąc dla Ślązaka nazwa Swornegacie rozwala system 😉 Ale miejsce jest bardzo przyjemne, ładna piaszczysta plaża, pomosty żeglarskie, wypożyczalnia sprzętu i ciacho czy tam burgery czekające na Ciebie z tym pięknym widokiem na Jezioro Charzykowskie

My przeszliśmy tutaj pętlę około 12 km po wytyczonych szlakach. Nie jednym konkretnym, ale kilkoma różnymi, m.in. Szlakiem Strugi Siedmiu Jezior, Szlakiem Kaszubskim czy czarnym Łącznikowym. Polecam Wam gorąco to miejsce!

18 styczeń 2024 18:33

Kraków. Najlepsze zabytki i atrakcje, które warto zwiedzić w mieście!

Kraków, zwany często grodem Kraka to magiczna stolica Małopolski i historyczna stolica Polski. To tętniące serce naszego kraju, uznawane za najpiękniejszy ośrodek miejski. Wspaniałe zabytki będące śladem wiekowej historii, przyciągają tutaj turystów z całego świata. Kraków leży na południu państwa, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju, a nawet zza granicy dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu w Balicach.

Kraków najbardziej znany jest latem, w pełnym słońcu, wśród rozentuzjazmowanych przybyszów, ale dla mieszkańców miasto nabiera prawdziwego uroku jesienią, a nawet zimą, gdy jest tu cicho, spokojnie, a brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu. Pięknie jest też nocą, gdy wspaniała iluminacja dodaje smaczku każdej niemal budowli i uliczkom. Zobacz, co warto zwiedzić w Krakowie!

17 styczeń 2024 13:51

Chojnice - najlepsze atrakcje Bramy Pomorza i Wrót Kaszub

Chojnice to historyczne i zarazem piękne miasteczko w województwie pomorskim. Malowniczo położone na południu Kaszub, zachwyca zabudową starego miasta, z cudnym ratuszem i średniowiecznymi fortyfikacjami. Wielkim atutem Chojnic jest także Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto odwiedzić miejscowy browar, w którym skosztujesz smacznego, kraftowego piwa. Chojnice nazywane są Wrotami Kaszub i Bramą Pomorza!

Chojnice nie są miastem obleganym przez turystów. Wręcz przeciwnie, są wciąż dość zaciszne i oferują spokojny wypoczynek w bliskości natury, w otoczeniu niecodziennej architektury. Zabytki i atrakcje potrafią tu zachwycić, toteż będąc w okolicy, koniecznie zajrzyj do tego miasta. Nasz przewodnik podpowie Ci, co warto zwiedzić w Chojnicach i jakie są najlepsze atrakcje Chojnic!

17 styczeń 2024 11:03

Kaszuby. Kraina zielonych lasów, wzgórz i jezior. Atrakcje Kaszub!

Kaszuby to przepiękna, a przy tym interesująca kraina historyczna z jeziorami, lasami, wzgórzami, ciszą i spokojem. Leży w północnej Polsce, i jest częścią Pomorza. Zasięg tego regionu wyznaczają miejscowości, w których zamieszkują Kaszubi - zachodniosłowiańska grupa etniczna odznaczająca się specyficzną mową kaszubską, niezrozumiałą dla przeciętnego Polaka i wyraźnym poczuciem odrębności.

Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Ze względu na urzekające, niezwykle malownicze krajobrazy zakątek ten określa się często mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Najwyższe wzniesienie w tym regionie to Wieżyca, zresztą nie tylko na Kaszubach ale i całym Niżu Europejskim. Mierzy 328,6 m n.p.m., jest porośnięte lasem bukowym i objęte rezerwatem. Na jego szczycie wznosi się drewniana wieża widokowa

15 styczeń 2024 14:08

Piaszno. Wieża widokowa na Górze Lemana i osada Gotów!

Wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie na Kaszubach to miejsce bardzo ciche, skromne, a jakże ciekawe. Znajduje się nieco na południe od Bytowa. Mało kto o nim słyszał, my byliśmy tu zupełnie sami! A trafiliśmy tu trochę przypadkiem, przemierzając Szlak Zamków Gotyckich Pomorza.

Miejsce nosi miano Góra Lemana od gospodarza, który wystawił tu wieżę widokową, wysoką na nieco ponad 20 metrów. Platforma dostępna jest bezpłatnie, podobnie jak mały parking pod nią. Widoczki są tu naprawdę sielskie, na okoliczne jeziora, pola i Górę Siemierzycką. Sama Góra Lemana to wzniesienie o wysokości 220 m n.p.m. Najłatwiej dojedziesz tu drogą numer 20 z Bytowa. Końcówka to już droga bez asfaltu, pilnuj drogowskazów.

15 styczeń 2024 13:48

Soszów Wielki. Narciarska góra ze schroniskiem w Beskidzie Śląskim

Soszów Wielki (886 m n.p.m.) to interesujący szczyt w Beskidzie Śląskim. Oferuje kolej linową, stację narciarską i jedno z najstarszych schronisk w tym paśmie. Ponadto stoi tu ławeczka wiślańska.

Soszów wznosi się w paśmie Stożka i Czantorii, pomiędzy szczytami Cieślara na południu i Małego Soszowa na północy. Ponad Wisłą i czeskim Nydkiem, gdyż grzbietem biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami. Wiedzie tu również Główny Szlak Beskidzki.

14 styczeń 2024 11:48

Zamek w Olsztynie na Jurze. Ruiny średniowiecznej warowni

Zamek w Olsztynie Jurajskim to ruiny dawnej, średniowiecznej budowli. Wznoszą się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa Szlaku Orlich Gniazd, głównego szlaku na Jurze. Tutejsze zamki bowiem przysiadły na skałach, niczym orle gniazda.

Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego. W jej konstrukcję włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. Niezwykle malowniczy pejzaż tworzą resztki budowli wraz z otaczającym, jurajskim krajobrazem. Ta panorama szczególnie chwyta za serce widziana z drona!

12 styczeń 2024 11:47

Góra Biakło. Mały Giewont w Olsztynie na Jurze.

Góra Biakło czyli Jurajski Giewont albo Mały Giewont to cudowny ostaniec, a właściwie cały masyw skalny. Wznosi się na wysokość 340 m n.p.m., na Jurze, w Olsztynie koło Częstochowy. Wysokości może nie jest zbyt imponująca, ale Biakło do złudzenia przypomina tatrzański Giewont. Zarówno kształtem, jak i z tego powodu, że na szczycie również góruje metalowy krzyż. Wejdziesz na szczyt w zaledwie kilka minut!

Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Dlatego tak wyraźnie i pięknie wybija się ponad okolicą. Upodobali więc go sobie turyści, których jest tutaj coraz więcej. Latem bywa wręcz tłumnie w ciepłe niedziele. Wtedy polecam w okolicy mniej popularne Góry Towarne albo bardziej rozległe Sokole Góry.

11 styczeń 2024 14:29

Główny Szlak Beskidzki. Przebieg i atrakcje najdłuższego górskiego szlaku w Polsce!

Główny Szlak Beskidzki (GSB) imienia Kazimierza Sosnowskiego znakowany na czerwono to najdłuższy szlak w polskich górach. Liczy około 500 km i biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. To nie lada gratka dla turystów, ale i wielkie wyzwanie dla tych, którzy obiorą za cel przejście całego szlaku. Rzadko udaje się to podczas jednej wyprawy. W zamian oferuje niezapomniane widoki!

Szlak wiedzie najwyższymi partiami Beskidów, przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Wybrane miejscowości na szlaku to: Ustroń, Wisła, Węgierska Górka, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, czy Ustrzyki Górne.

08 styczeń 2024 12:39

Cieślar 920 m n.p.m. Widokowa góra z ławeczką wiślańską w Beskidzie Śląskim

Cieślar (920 m n.p.m.) to bardzo widokowy szczyt w Beskidzie Śląskim. Wznosi się w głównym grzbiecie Pasma Czantorii i Stożka, między Wielkim Soszowem, a Małym Stożkiem. Wierzchołek poznasz po rozległej polanie z cudnym pejzażem beskidzkich szczytów i Tatr w oddali. Znajdziesz tu tablicę ze zdjęciem i opisem okolicznych wzniesień. Usiądziesz tu na ławce wiślańskiej, jednej z kilku ustawionych na okolicznych wierzchołkach.

Przez szczyt Cieślara biegnie granica państwowa polsko-czeska. Wzdłuż niej biegną znakowane szlaki turystyczne: polskie czerwone i czeskie niebieskie. Góra wznosi się ponad Wisłą i czeskim Nydkiem. Zobacz, skąd wzięła się nazwa i jaka wiąże się z tym ciekawostka 🙂

08 styczeń 2024 11:03

Klimczok. Widokowy szczyt ze schroniskiem. Szlak niebieski i zielony ze Szczyrku

Klimczok to bardzo widokowy szczyt o wysokości 1117 m n.p.m. Wyrasta w północnej części Pasma Wiślańskiego, w Beskidzie Śląskim. Dość szybko i łatwo wejdziesz tutaj szlakiem zielonym lub niebieskim ze Szczyrku, podziwiając po drodze cudne panoramy. Pod szczytem zaprasza schronisko, a na wierzchołku poczytasz śmieszne i fajne sentencje.

W siodle pomiędzy Klimczokiem i Magurą znajduje się skrzyżowanie szlaków pieszych do Szczyrku, Bystrej, Brennej, na Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), Przełęcz Karkoszczonkę (729 m n.p.m.), Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) i Błatnią (917 m n.p.m.). Z siodła na Klimczok wjeżdża orczykowy wyciąg narciarski. Przez szczyt biegnie trasa narciarstwa biegowego i zimą narciarzy tu nie brakuje.

04 styczeń 2024 18:34

Najpiękniejsze miejsca na romantyczny weekend we dwoje

Marzyłeś kiedyś o oderwaniu się od codzienności i spędzeniu magicznego weekendu z ukochaną osobą? Romantyczne wyjazdy to doskonały sposób na ożywienie relacji i stworzenie niezapomnianych wspomnień. Taki wypad pozwoli odkryć nowe miejsca, cieszyć się sobą nawzajem i znaleźć czas na relaks i odprężenie. Oto najbardziej czarujące miejsca na romantyczny weekendowy wypad.

04 styczeń 2024 18:30

Szczyrk. Atrakcje, szlaki i widokowe szczyty!

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. W dolinie potoku Żylica i jego dopływów. To idealne miejsce do uprawiania pieszej turystyki górskiej i rowerowych eskapad. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.) czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.). Przez wszystkie prowadzą malownicze szlaki turystyczne. 

Już jadąc samochodem do Szczyrku, zakosztujesz górskiej adrenaliny i zobaczysz piękne widoki. Za sprawą Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.), przez którą prowadzi atrakcyjna szosa w kierunku Wisły. Ponadto Szczyrk to zimowa mekka narciarzy. To tutaj ulokowało się sporo ośrodków i wyciągów. Górą narciarzy jest przede wszystkim Skrzyczne, najwyższy szczyt pasma z Korony Gór Polski!

04 styczeń 2024 18:29

Praca w turystyce – jakie są możliwości? Gdzie szukać?

Branża turystyczna to nie tylko podróże, ale również bogactwo różnorodnych zawodów, które pozwalają na zatrudnienie się w dynamicznym środowisku. W tym artykule przyjrzymy się możliwościom zatrudnienia w turystyce, ocenimy atrakcyjność finansową pracy w tej branży i podzielimy się wskazówkami, gdzie szukać satysfakcjonujących ofert.

04 styczeń 2024 17:48

Najpiękniejsze szczyty, szlaki, atrakcje i ławeczki Beskidu Śląskiego!

Beskid Śląski to bardzo popularne i lubiane pasmo górskie, leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najbardziej znane szczyty tej części Beskidów to Skrzyczne (1257 m n.p.m.), wznoszące się ponad Szczyrkiem oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.), "sąsiadka" Wisły. Skrzyczne to najwyższy wierzchołek Beskidu Śląskiego, należący do Korony Gór Polski. Można się na niego łatwo i szybko dostać za sprawą całorocznej kolei linowej Skrzyczne. Beskid Śląski stanowi ulubiony górski region dla Ślązaków, którzy wybierają się tutaj często na weekendowe wyprawy. Zarówno latem, jak i zima, kiedy działa tu mnóstwo ośrodków narciarskich.

Wędrówki po tutejszych szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami. To wspaniała okazja, by naładować baterie pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał. Jest piękny i atrakcyjny o każdej porze roku. Znajdziesz tu miejsca komercyjne, ale również zaciszne, gdzie można odsapnąć od miasta, na łonie natury. W ciszy i spokoju. Zobacz, jak wiele może zaoferować Ci Beskid Śląski!

04 styczeń 2024 11:46

Hala Jaworowa. Piękne widoki na Beskid Śląski nad Brenną

Hala Jaworowa to przepiękne, kameralne miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić, jeśli kochasz góry. Hala zwana też Polaną Kotarską, czy Polaną na Kotarzu, rozciąga się na wysokości 820-920 m n.p.m. To rozległa polana w Beskidzie Śląskim, na bocznym grzbiecie Kotarza. Wznosi się ona ponad Brenną, skąd dostaniesz się tutaj szlakiem niebieskim. Zachwycą Cię tutaj cudowne widoki!

Hala Jaworowa to dawny teren wypasu owiec, znany pod nazwą „Kotarz”. Obok Starego Gronia był to w przeszłości największy ośrodek szałaśniczy w Brennej. Pierwszy szałas wzmiankowany był już tu w 1689 roku, a wypas trwał aż do lat 60. XX wieku. Dzisiaj okazjonalnie spotkasz tu nadal owce, a ich widok w tym miejscu chwyta za serce i idealnie komponuje się z otoczeniem.

03 styczeń 2024 10:03

Wisła atrakcje. Co warto zobaczyć w Wiśle i gdzie iść w góry?

Wisła to perła Beskidu Śląskiego leżąca w województwie śląskim, w dolinie rzeki Wisły, na poziomie 431 m n.p.m., u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), gdzie właśnie królowa rzek polskich bierze swój początek. To bardzo atrakcyjne i uniwersalne miejsce, zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Atrakcji tu nie brakuje, a wśród nich są także świetne miejsca dla dzieci. Nawet trasy w otoczeniu gór znajdą się takie przystosowane dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach, np. wyasfaltowana Dolina Białej Wisełki czy łatwa trasa wyasfaltowana z Przełęczy Szarcula na Stecówkę. 

Wisła otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), Stożka (978 m n.p.m.) i Przełęczą Kubalonki (761 m n.p.m.), a od wschodu Równicą, Trzema Kopcami Wiślańskimi i Przełęczą Salmopolską (934 m n.p.m.). Szlaki pozwalają cieszyć się urokiem i cudnymi panoramami gór, a na szlakach odpoczniemy w schroniskach, np. w Schronisku na Soszowie czy w 100-letniem Schronisku na Stożku. Bliskie sąsiedztwo atrakcyjnych turystycznie miejscowości takich jak letni Ustroń czy zimowy Szczyrk podnosi walory Wisły jako świetnej bazy wypadowej. Zobacz nasz przewodnik po Wiśle, w którym poznasz nie tylko najlepsze atrakcje miasta, ale i pyszne restauracje czy noclegi!

02 styczeń 2024 14:04

Jakie są najlepsze samochody dla górskich warunków zimowych? Przegląd przykładowych modeli

Co jest ważne dla komfortowej jazdy po górzystych okolicach? Oczywiście wybór odpowiedniego samochodu, który sprawdzi się w bardziej wymagających terenach i trudniejszych warunkach. Poznaj najlepsze modele i przygotuj się na zimowe wyzwania.

02 styczeń 2024 10:28

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ŚCWiS to muzeum poświęcone strajkowi i historii pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. Mieści się ono w Katowicach, w dzielnicy Brynów, w sąsiedztwie Kopalni Wujek, obok Pomnika Krzyża. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem Muzeum wzbudza pamięć o tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce 16 grudnia 1981 roku, kiedy w czasach komuny padły strzały. To pluton specjalny ZOMO zaatakował strajkujących górników. Na miejscu zastrzelono 6 pracowników, 3 kolejnych zmarło w szpitalach, a 23 zostało postrzelonych. W efekcie tych wydarzeń zginęło 9 osób!

27 grudzień 2023 11:03

Kraina Otwartych Okiennic. Unikalne podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły

Kraina Otwartych Okiennic to szlak kulturowy i esencja Podlasia. Sielski klimat tworzą unikatowe, prześliczne wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Wyróżnia je niesamowicie piękna i klimatyczna zabudowa. Stare, drewniane domy ozdobione charakterystycznymi okiennicami i misternymi ornamentami. To swoisty żywy skansen, a takiej architektury nie znajdziesz nigdzie indziej w całej Polsce!

Zapraszam Cię do tego magicznego miejsca na Podlasiu, położonego w samym jego sercu. Miejscowości Szlaku leżą w dolinie Narwi. Są oddalone od siebie o zaledwie kilka kilometrów i tworzą trójkąt. Kraina Otwartych Okiennic wzbudza zachwyt we wrażliwych duszach. Jeśli lubisz tradycyjne budownictwo i etniczne elementy, z pewnością będziesz usatysfakcjonowany tym regionem.

21 grudzień 2023 20:03

Śląskie jarmarki. Top 10 Jarmarków Bożonarodzeniowych województwa śląskiego

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i magicznej atmosfery. Najlepiej zaznasz jej na śląskich jarmarkach, bowiem w tym regionie tradycje świąteczne są wyjątkowo żywe i pielęgnowane. Każdy jarmark bożonarodzeniowy to niesamowite, unikalne wydarzenie, które przyciąga ludzi spragnionych magii Świąt. To wspaniała okazja na spotkania rodzinne, wspólne kolędowanie i zakup świątecznych upominków dla bliskich. Daj się ponieść tej niezapomnianej chwili i zobacz, które jarmarki na Śląsku i w całym województwie śląskim najlepiej odwiedzić.

20 grudzień 2023 10:51

Świąteczny jarmark w Katowicach pełen magii Bożego Narodzenia!

Świąteczny jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach co roku wypełnia centrum miasta świątecznymi dźwiękami i zapachami. W okresie przedświątecznym, już pod koniec listopada, katowicki rynek nabiera niezwykłego blasku. Katowicki kiermasz to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga mieszkańców i turystów, tworząc atmosferę radości i świątecznej magii. Jego klimat brzmi dużym echem w kraju i dla wielu stanowi jedno z ważniejszych miejsc, jakie trzeba odwiedzić w czasie Świąt Bożego Narodzenia!

Jarmark rozkłada się pomiędzy Skarbkiem a Teatrem Śląskim. W 2023 roku Jarmark w Katowicach rozpoczął się 17 listopada i potrwa aż do 7 stycznia! Zobacz naszą relację.

19 grudzień 2023 15:00

Świąteczny jarmark w Krakowie. Czy podobał nam się klimat Bożego Narodzenia na rynku?

Jarmarki świąteczne to wspaniała tradycja, która żywa jest w całej Europie. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to niepowtarzalne wydarzenie, które przyciąga tłumy zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów z różnych zakątków świata. Od wieków stanowi integralną część tradycji bożonarodzeniowej w Krakowie. Oferuje to, co inne świąteczne kiermasze na całym świecie. Ma swoich fanów, ale spotyka się też opinie, że nie jest nadto klimatyczny. Postanowiliśmy to sami sprawdzić i odwiedziliśmy w grudniu 2023 świąteczny jarmark w Krakowie. Zobacz naszą relację!

19 grudzień 2023 12:53

Jak podróżować z psem?

Podróżowanie z psem może być prawdziwym wyzwaniem. Wiele zwierzaków odczuwa lęk już na sam widok samochodu, a reakcje niektórych z nich podczas jazdy mogą być naprawdę nieprzewidywalne. Co można zrobić, żeby przekonać czworonoga do jazdy samochodem i uniknąć niepotrzebnego stresu?

19 grudzień 2023 04:25

Świąteczny jarmark na katowickim Nikiszowcu!

Jarmark na Nikiszu to cudowne, niezwykle klimatyczne wydarzenie, które każdego roku zaprasza na wyjątkowe osiedle Katowic - magiczny Nikiszowiec! W 2023 roku jarmark odbył się w dniach 8-10 grudnia. Była to 16. edycja tego świątecznego kiermaszu. Cudne aniołki, gustowne stroiki, malowane bombki, ciepłe czapy i wiele innych naprawdę wyszukanych i unikalnych produktów, wytworów rąk ludzkich w jednym miejscu! 

A to Jarmark na Nikiszu właśnie. Chyba największy w Polsce Jarmark rękodzieła, a na pewno najbardziej klimatyczny. Piękne przedmioty i jakościowe produkty z regionu, ale również innych części Polski. To wymarzona okazja na spotkania rodzinne i wspólne kolędowanie, a także zakup podarunków świątecznych dla bliskich. Znajdziesz tu wyroby z ceramiki, drewna, wełny czy szkła. Ten wyjątkowy świąteczny targ organizuje Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z Miastem Katowice.

18 grudzień 2023 00:11

Zimowe wyprawy górskie: przygotowanie, wyposażenie i bezpieczeństwo

Zimowe wyprawy górskie stanowią wyjątkowe wyzwanie dla miłośników przygód i piękna natury. Warto cieszyć się pełnią tych doświadczeń i sami bardzo lubimy wypady w góry zimą, kiedy są szczególnie urokliwe. Trzeba jednak pamiętać, jak niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, zarówno pod względem fizycznym, jak i sprzętowym. Zima niesie ze sobą, poza ślicznym, białym pejzażem, również pewne niebezpieczeństwa i ograniczenia. W poniższym artykule pokażę Ci kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, planując zimowe wyprawy górskie.

15 grudzień 2023 09:29

Otmuchów. Zamek i atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić tam, gdzie kat był romantykiem!

Otmuchów to jedna z niedocenianych perełek Opolszczyzny. Mam wrażenie, że nie doceniają jej sami włodarze i mieszkańcy. Nadto zaciszne i zbyt skromne. Nie słychać o nim w świecie. A należałoby je sławić. Wszak skrywa niesamowite ciekawostki i może zachwycić turystów. Tu nawet kat był romantykiem. Sam zobacz i oceń!

To średniowieczne miasto leży w południowej części województwa opolskiego, pomiędzy Nysą i Paczkowem. Lokalizacja jest więc wyborna, z trzema pięknymi jeziorami w okolicy i gotyckim zamkiem słynącym z legend. A do tego sgraffitowy Ratusz i górująca nad rynkiem bazylika. Wszystko w zasięgu dłoni, cieszy oko. Tylko po to sięgnąć!

15 grudzień 2023 02:22

Czy podróżowanie po Polsce samolotem to dobry pomysł?

Podróżowanie po kraju samolotem to rzadko wybierana opcja, choć jest ona możliwa, a Polskie lotniska oferują sporo regularnych połączeń pomiędzy większymi miastami. Czy jednak taka podróż się opłaca? Jak się do niej przygotować i o czym warto pomyśleć jeszcze przed wylotem?

14 grudzień 2023 15:40

Stylowe kaski motocyklowe – na jakie produkty polecamy zwrócić uwagę? Znajdź styl dla siebie!

Widząc kask motocyklowy, zazwyczaj bez problemu można odgadnąć, na czym jeździ jego właściciel. Ponadto szeroka oferta producentów sprawia, że każdy miłośnik dwóch kółek bez problemu stworzy swój indywidualny styl. Szukasz dla siebie stylowego, a jednocześnie funkcjonalnego kasku? Oto nasze propozycje!

14 grudzień 2023 13:31

Stary Groń w Beskidzie Śląskim. Najkrótszy szlak z Brennej Leśnicy!

Stary Groń (792 m n.p.m.) to malowniczy, łatwo dostępny i atrakcyjny szczyt w Beskidzie Śląskim. Wznosi się ponad Brenną, z której można tu dojść zaledwie w godzinkę. Na wierzchołku możesz podziwiać ładne panoramy dzięki wieży widokowej, a także odpocząć, a nawet przenocować w ogólnodostępnej bacówce. To wymarzone miejsce na piknik, na drewnianych ławach albo na kocyku, na rozległej polanie.

Zobacz naszą relację z jesiennej wycieczki na Stary Groń, z cudnymi pejzażami pełnymi ciepłych barw!

08 grudzień 2023 14:18

Malinowska Skała - świetny pomysł na przepiękną zimową wycieczkę w Beskid Śląski!

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) to bardzo widokowy i popularny wśród turystów szczyt Beskidu Śląskiego. Wznosi się w głównym grzbiecie Baraniej Góry, około 6 km od Szczyrku. Wychodnia skalna na samym szczycie stała się symbolem pasma. Zobaczysz stąd jak na dłoni Skrzyczne i inne beskidzkie wierzchołki.

Najszybciej na Malinowską Skałę dostaniesz się czerwonym szlakiem turystycznym z Przełęczy Salmopolskiej. Ta trasa na szczyt liczy 4 km. Pokonasz ją wg znaków w 1,5 godziny, latem nawet szybciej. Przeczytaj nasz krótki przewodnik o tym miejscu i zaplanuj wypad na Skałę Malinowską. Warto, bo na górze czekają magiczne widoki, sam zobacz!

08 grudzień 2023 08:44

Wielka Ławka Zakochanych na Kikuli (Trojaku) w Słowacji. 30 minut pieszo ze Zwardonia z cudną panoramą Beskidów!

Mega Ławka na Trojaku (845 m n.p.m.) przypomniała mi wczoraj Kingsajz. Pamiętasz ten polski, kultowy film? Tutaj poczujesz się jak małe dziecko, które wdrapuje się na wielką konstrukcję. I tak też będziesz wyglądał. Bo nawet spory facet przy wymiarach ławki 5,3 m x 3 m to wciąż niewielki brzdąc. A do tego bajecznie piękne widoki Beskidów wokół i dominująca wielkość natury. A to wszystko już po stronie słowackiej, ale zaledwie rzut beretem od Polski. Wystarczy ruszyć czerwonym szlakiem ze Zwardonia Myto. Sam zobacz!

07 grudzień 2023 13:46

Egzotarium w Sosnowcu dobre na zimę - otwarcie 2 grudnia 2023!

Ledwie się zaczęła, a już chcemy od niej uciec. Może choć na chwilkę, do ciepłego, kolorowego, ciekawego! Też tak masz z zimą? My uciekliśmy do Sosnowca, do Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, które w ostatnich latach przeszło totalną odmianę i przeobraziło się w obiekt całkowicie nowoczesny i zaskakujący.

Już w najbliższą sobotę obiekt będzie otwarty dla każdego, a my we wtorek wbiliśmy na próbę, sprawdzić co i jak. Jest fajnie!

Nowe Egzotarium w Sosnowcu to bardzo ciekawy obiekt, ładnie zlokalizowany na terenie Parku Bioróżnorodności, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Po wielkim remoncie, a tak właściwie po zbudowaniu go od nowa, co trwało kilka lat! Mieści się w obszernym, przeszklonym budynku, widocznym z daleka. Przypomina palmiarnię w Gliwicach, do odwiedzenia której również Cię zachęcam. 

Koniecznie sprawdź, jak wygląda teraz Egzotarium!

06 grudzień 2023 10:06

10 idealnych prezentów świątecznych dla pasjonatów podróży. Pomysły na upominki outdoor dla Twoich bliskich

Święta to magiczny czas na obdarowywanie bliskich prezentami. Tym piękniejszy, jeśli upominki wspierają ich pasje. Dla podróżników i miłośników aktywnego trybu życia, prezenty związane z outdoorowymi przygodami są zawsze trafione. Ten artykuł pomoże Ci znaleźć 10 świetnych pomysłów na świąteczne upominki dla podróżników. Niech miłość i radość pojawi się w sercach Twych bliskich, gdy sprawisz im wyjątkowe podarunki.

04 grudzień 2023 12:47

TOP - 10 ważnych portali o poszukiwaniu pracy w Polsce

Zatrudnienie w innym kraju zawsze budzi zainteresowanie i poczucie nowych możliwości. Polska, będąc jedną z największych gospodarek w Europie, jest atrakcyjna dla tych, którzy pragną odkryć nowe horyzonty w rozwoju kariery. Aby otworzyć się na ten świat możliwości, internet staje się istotnym źródłem informacji. Obecnie istnieje wiele platform internetowych specjalizujących się w poszukiwaniu pracy w Polsce. Oto nasz top dziesięć najlepszych stron internetowych, które pomagają w znalezieniu praca w Polsce, oferując różnorodne oferty pracy oraz szeroki zakres możliwości dla potencjalnych pracowników.

02 grudzień 2023 13:01

Singletrack Glacensis - największa sieć leśnych tras rowerowych w Europie i Polsko-czeska kooperacja

Miłośnicy rowerów MTB mogą na co dzień korzystać z okolicznych, leśnych ścieżek, jednak przy odrobinie wolnego czasu chętnie wybierają wypad z rowerem na ciekawą trasę. Bez wątpienia wart polecić Singletrack Glacensis, czyli zbiór doskonale przystosowanych i zadbanych szlaków rowerowych o zróżnicowanych poziomach trudności. Liczące ponad 260 km trasy, składające się na 27 pętli przebiegają w wyjątkowo malowniczej scenerii.

30 listopad 2023 08:28

Magurski Park Narodowy - parki narodowe w Polsce!

Jedna z ostatnich dzikich ostoi w Polsce. Chyba najdziksza i najbardziej zaciszna. Jeśli więc szukasz samotni i oddechu, to właśnie ta najniższa część polskich Karpat jest dla Ciebie. Przez 3 dni wędrowania po tutejszych szlakach, w październiku, nie spotkaliśmy żadnego turysty! To górski i najbardziej lesisty spośród wszystkich polskich parków narodowych. Kraina orlika krzykliwego i wilków, które tworzą tu aż 3 watahy. Na szlakach można spotkać też niedźwiedzie. Nas żadne straszne zwierzę nie pogoniło, za to spotkaliśmy inne okazy, o czym napiszę poniżej! No i te symboliczne drzwi donikąd, przejmujące i wymowne.

24 listopad 2023 20:25

Zamość. Miasto twierdza i Padwa Północy. Po prostu miasto idealne!

Zamość jest cudowny i zaskakujący. To architektoniczna perła kresów, stworzona przez jednego człowieka! Leży na wschodnich krańcach Polski, w województwie lubelskim. Człowiek nie spodziewa się już niczego wyjątkowego, a tu nagle blisko 90 km od stolicy regionu - Lublina, wyrasta wspaniałe miasto. Urzeka swą harmonią i pięknymi, renesansowymi zabytkami

Zamość prezentuje się wybornie, całe Stare Miasto zachwyca nie tylko dobrym stanem utrzymania, ale urodą i licznymi zdobieniami, rzadko spotykanymi w innych polskich miastach. Nazywany Padwą Północy, potrafi oczarować już przy pierwszej wizycie!

To po prostu Miasto Idealne. Zobacz atrakcje, które warto tu zwiedzić. Przygotowaliśmy szereg informacji praktycznych i ciekawostek na temat Zamościa!

08 listopad 2023 13:13

Roztocze - najpiękniejsze jesienią!

Roztocze to przepiękna kraina, jedna z piękniejszych pod względem przyrodniczym w Polsce. To raj dla miłośników natury, Znajdziesz tu piękne lasy, malownicze wzgórza, stawy, rzeki i liczne rezerwaty przyrody. To idealne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe oraz obserwację ptaków i dzikich zwierząt. Mimo mnogości lasów, niemal co krok tutaj czeka atrakcja, a te najsłynniejsze w regionie to Stawy Echo, kościół na wodzie w Zwierzyńcu, Szumy nad Tanwią, Zagroda Guciów czy wieża w Józefowie. Ale miejsce to słynie również z koników polskich, które można w sezonie podziwiać na kilku wybiegach. To jedyna rodzima rasa koni i symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego!

Roztocze leży we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, pomiędzy Wyżyną Lubelską i Podolem. Ta ciekawe i spokojna kraina rozciąga się między Kraśnikiem w Polsce i Lwowem na Ukrainie, na długości około 180 kilometrów. Jest przy tym wąska, bo w najszerszym miejscu liczy ledwie 32 kilometry.

06 listopad 2023 11:30

Roztoczański Park Narodowy - parki narodowe w Polsce!

Roztoczański Park Narodowy to ostoja konika polskiego, potomka wymarłego tarpana. Czy wiesz, że to jedyna autentycznie rodzima rasa polskich koni? W Parku spotkasz je w kilku miejscach, gdzie w sezonie żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Niestety nie żyją dziko w tutejszych lasach, jak to było kiedyś z tarpanem. My mieliśmy wielką przyjemność zaznać bliskiego spotkania z tymi łagodnymi zwierzętami. Karmienie dawało nam obopólną radość.

Co prawda musiałam zbierać gałązki, ale podpowiem Wam, co nam z kolei podpowiedział pracownik, że lubią one bardzo chleb i warto przyjść z nim, wtedy na pewno chętnie będą pozować do zdjęć i dawać się głaskać.

Ale oczywiście Roztoczański Park to nie tylko koniki. Leżący w sercu malowniczego Roztocza oferuje przepiękne, rozległe lasy, po których spacerować można i jeździć na rowerach wytyczonymi ścieżkami i szlakami. Ozłocone jesienią zachwycają barwami i mnóstwem różnorodnych grzybów! Zobacz naszą relację na blogu i nasz film!

05 listopad 2023 12:23

SnowFest 2024 - zimowe szaleństwo na 11. edycji

11. edycja największego zimowego festiwalu tuż, tuż. W marcu 2024 roku skocznia Skalite w Szczyrku po raz kolejny stanie się miejscem zarówno sportowych zmagań, jak i tanecznych pląsów do rana. Jakie atrakcje na najnowszą edycję przygotowali organizatorzy? Gdzie można kupić bilety? I jacy goście pojawią się w line-upie wydarzenia SnowFest? Zdradzamy!

01 listopad 2023 10:00

Kreatyna - anaboliczne wsparcie organizmu sportowca

Kreatyna to związek chemiczny, który może naturalnie powstawać w ludzkim organizmie, a także może być dostarczany do ustroju wraz z codziennym jadłospisem. To jednocześnie popularny suplement diety, który chętnie wykorzystywany jest przez osoby wyróżniające się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek, m.in. przez sportowców wykonujących intensywne wysiłki fizyczne.

26 październik 2023 10:52

Apartamenty na wynajem w Trójmieście. Na za zwrócić uwagę, przeglądając ofertę noclegową?

Trójmiasto, czyli metropolia, będąca połączeniem Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Każde z tych miast ma swój własny, niepowtarzalny charakter, a razem tworzą region idealny do wypoczynku o każdej porze roku. Trójmiasto tworzy niezwykłą mozaiką miejskich krajobrazów, historycznych obiektów oraz uroczych zakątków stworzonych przez przyrodę. To tu, nad brzegiem Bałtyku, historia przeplata się z nowoczesnością, a tętniące życiem metropolie łączą w sobie cechy spokojnych kurortów i dynamicznych centrów kultury. W Trójmieście można nie tylko odpocząć na piaszczystych plażach czy w cieniu zabytkowych kamienic, ale również zanurzyć się w bogatej ofercie kulturalnej, od teatrów po galerie sztuki.

20 październik 2023 12:17

Skarby renesansu w Polsce. Te miasta, zabytki i atrakcje warto odwiedzić, aby przenieść się do złotego wieku

Polska jest jednym z miejsc na mapie Europy, które zachwycają naturalną urodą i bogactwem historycznym. Wśród historycznych skarbów wyróżniają się te z okresu renesansu, kiedy to Polska doświadczała jednego z najważniejszych okresów w swojej historii. Ten czas w dużym stopniu kształtował naszą kulturę. Do dzisiaj istnieją miejsca będące żywymi pomnikami tego okresu, w których renesansowa architektura i sztuka są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czy jesteś gotowy na podróż w czasie i odkrycie tych niesamowitych miejsc? Jeśli tak, zapraszam do lektury.

18 październik 2023 16:35

Szpej wspinaczkowy: sprzęt na skały, góry i na ściankę

Jeśli aktywność wspinaczkowa wciągnęły Cię na tyle, że nie chcesz się ograniczać do treningów na sali i chcesz się wybrać w teren, koniecznie pomyśl o skompletowaniu odpowiedniego ekwipunku, czyli, jak to mawiają sami wspinacze, szpeju. Co wziąć ze sobą? Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej.

18 październik 2023 11:03

Kampinoski Park Narodowy - parki narodowe w Polsce!

Królestwo lasów i łosi tuż przy granicach Warszawy!

Bliskość stolicy zobowiązuje, rocznie Park odwiedza blisko 1,5 miliona turystów! Ale nie martwcie się, to drugi największy park narodowy w Polsce i miejsca starczy dla każdego. Kampinoski Park Narodowy wpisany jest na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Dawniej tereny te obejmowała wielka pradolina Wisły, dziś zachowały się pasma mokradeł i wydm porośniętych drzewami - głównie sosnami i dębami. Łosi jest tutaj tak dużo, że jeden przypada na niecały km kwadratowy.

My żadnego nie spotkaliśmy, za to z Amelką w kilku miejscach odkryliśmy ich ślady! Niespiesznie spacerowaliśmy po wytyczonych ścieżkach edukacyjnych i przejechaliśmy spory kawałek o długości 40 km na rowerach. Odkrywaliśmy uroki przyrody i śliczne kolory jesieni. 

Co ciekawe, wstęp na teren Parku jest bezpłatny, podobnie jak parkingi przy ścieżkach. Zobacz naszą relację na blogu!

13 październik 2023 13:24

Silesianka - szlak wież i platform widokowych na pograniczu polsko-czeskim!

Lubicie wieże widokowe? Poznajcie Szlak Silesianka, łączący wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, czyli na pograniczu Polski i Czech. To bardzo ciekawy, transgraniczny projekt ostatnich lat, tworzony przez kilkadziesiąt gmin polskich oraz czeskich. W efekcie tej współpracy udostępnione są wieże i platformy widokowe, pozwalające podziwiać piękny, przygraniczny krajobraz. 

Szlak Silesianka obejmuje 34 obiekty. 11 po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej. To bardzo ciekawa oferta malowniczej Krainy Górnej Odry!

29 wrzesień 2023 11:00

Racibórz - miasto zabytków i przyrody!

Racibórz to piękne, wiekowe miasto w województwie śląskim, leżące w zakolu rzeki Odry. Obecnie Racibórz to miasto zielone, przyjazne turystom, z dobrze rozwiniętym Miejskim Centrum Informacji. Zwiedzających przyciąga tutaj piękna architektura, zabytki sakralne, folklor oraz wspaniała przyroda otaczająca miasto, chroniona tu na różne sposoby.

Racibórz jako historyczna stolica regionu możesz poszczycić się ciekawymi atrakcjami i starymi, cennymi zabytkami. Niektóre pamiętają czasy średniowiecza. Pociąga tu również przyroda, dobrze zagospodarowana dla turystów. Poznaj najlepsze atrakcje Raciborza!

28 wrzesień 2023 11:03

Bajeczny Pałac w Mosznej

Widzieliście już disneyowski Pałac w Mosznej, zwany Zamkiem Moszna? Śląski potentat przemysłowy - Franz Hubert von Tiele-Winckler, na przełomie XIX i XX wieku wystawił tu trwały pomnik swej wybujałej fantazji, wręcz legendarnej. To za jej sprawą powstał pałac o legendarnych 99 wieżach i wieżyczkach, z komnatami w liczbie 365.

Środkowa część pałacu tu pozostałość dawnej posiadłości z XVIII wieku. Patrząc zza fontanny, po lewej wznosi się okazałe skrzydło neogotyckie hrabiego i jego rodziny, po prawej natomiast neobarokowe skrzydło wybudowane dla służby i gości, w tym cesarza Niemiec - Wilhelma II.

Notabene, słyszeliście o tym, że 15 członków rodziny Franza obsługiwało aż 150 osób służby? Rozmach to on miał! Dziś można podziwiać wnętrza pałacu, z jego gabinetem, sypialnią czy łazienką z wanną wyłożoną w całości płytkami, czy wreszcie okazałą kaplicą.

24 wrzesień 2023 19:33

Trenażery rowerowe — dla kogo i czy warto kupić trenażer?

Sezon rowerowy ma wiele zalet, ale jedną znaczącą wadę — zbyt prędko się kończy. Niskie temperatury, szybko zapadający zmrok i częste opady deszczu bądź śniegu mogą sprawić, że trening na rowerze w sezonie zimowym staje się utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy. Jednakże, jeśli nie chcesz rezygnować z utrzymania swojej formy i dążysz do kontynuowania treningów przez cały rok, rozważ zakup trenażera rowerowego.

23 wrzesień 2023 09:23

Zamek w Brzegu - renesansowy zamek Piastów Śląskich, historia Śląskiego Wawelu

Zamek w Brzegu na Opolszczyźnie to niezwykle efektowny zamek książęcy, o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Budowla, choć nie oparła się zniszczeniom wojennym, została pieczołowicie zrekonstruowana i dziś zachwyca turystów z całej Polski! Urocze krużganki, zdobna, niesłychanie piękna brama wjazdowa i ciekawe wystawy we wnętrzach to główne atuty zamku Piastów śląskich w brzegu.

Brzeski zamek książąt śląskich to niezwykle cenny zabytek o interesującej architekturze. Jedyny tego typu na całej Opolszczyźnie. Dawna gotycka twierdza przebudowana została przez dynastię na renesansową rezydencję. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego. Zdobią ją kamienne popiersia książąt piastowskich. Ufundował ją książę Jerzy II, którego posąg naturalnej wielkości możemy podziwiać na elewacji. Obok niego widnieje podobizna jego małżonki Barbary. Budynek bramny ze swą unikalną dekoracją rzeźbiarską to najznakomitszy zabytek renesansu w Europie Środkowej.

22 wrzesień 2023 12:51

Brzeg. Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w piastowskim mieście nad Odrą

Brzeg to piękne, historyczne miasto o piastowskich korzeniach. Skrywa cenne ślady przeszłości z zamkiem książąt brzeskich na czele. Leży w województwie opolskim, pomiędzy stolicą regionu - Opolem, a Wrocławiem, przy trasie nr 94. Wciąż nieco niedoceniony Brzeg potrafi zachwycić zabytkami, dlatego zachęcamy Cię do odwiedzenia tego zacnego miasta!

Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, okazały i oryginalny zarazem ratusz, a także diament w koronie - piastowski zamek. Po naszych kilku wizytach w tym mieście przygotowaliśmy przewodnik po najlepszych atrakcjach Brzegu.

21 wrzesień 2023 08:52

Juromania! Już w najbliższy weekend 15-17 września wielkie święto Jury!

Kochani moi, co robicie w weekend? 
My zapraszamy na Jurę, bo tam zaszaleje Juromania! My się oczywiście wybieramy, i to w niejedno miejsce! Znamy całą Polskę, ale przecież to na Jurze zostawiliśmy swe serce 😉

Czas akcji: 15-17 września
Miejsce akcji: Aż 28 gmin, w tym zamek Olsztyn, zamek Ogrodzieniec, Podlesice, Żarki, Okiennik Wielki, Pustynia Błędowska, Zamek Tenczyn

Co czeka na Was podczas tej niezwykłej imprezy?

  • Rekonstrukcje historyczne
  • Turnieje rycerskie
  • Pokazy taneczne
  • Pokazy kulinarne i degustacje
  • Warsztaty, gry i zabawy rodzinne
  • Koncerty
  • Zmagania skałkowe i linowe
  • Teatry ognia
  • Zwiedzanie zamków i jaskiń
  • Rajdy

Dokładny plan wydarzeń znajdziecie pod adresem:
https://juromania.pl/

14 wrzesień 2023 13:15
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024
Obserwuj na Instagramie