Wszystkie wpisy, strona 2

Zapraszamy na nasz najnowszy film: Zamki na Jurze. Top 5!

W ten biały piątek piąteczek piątunio, do kocyka i grzańca podsyłamy Wam nasz najnowszy film ze Szlaku Orlich Gniazd czyli naszej ulubionej krainy w Polsce 🙂 Zapraszamy na film: Zamki na Jurze - Top 5, a w nim: najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec, tajemniczy Zamek Tenczyn na wulkanie, Zamek Rabsztyn z pyszną kawiarnią, magiczny o wschodzie słońca Zamek Olsztyn i odbudowana perełka - Zamek Pieskowa Skała. Czy i Wam Jura się tak bardzo podoba jak nam? 🙂

01 kwiecień 2022 20:49

Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

To wręcz niewiarygodne, jak bardzo w ostatnich latach atrakcyjne jest województwo śląskie dla dzieci i dla turystyki rodzinnej. Postrzegane wciąż jako ośrodek ciężkiego przemysłu, tak naprawdę ma z nim coraz mniej wspólnego, natomiast wiele industrialnych obiektów zmienia swe przeznaczenie i staje się wspaniałymi miejscówkami na rodzinną rekreację. Tak w dawnej Fabryce Porcelany powstała Bajka Pana Kleksa, a na terenach pogórniczych utworzono Żabie Doły.

Oprócz tego każdego roku w śląskich miastach wyrastają wspaniałe place zabaw i zaskakujące atrakcje tematyczne. Chcemy Wam je pokazać i zebrać w jednym miejscu, aby ułatwić Wam planowanie fajnych, rodzinnych wycieczek. Wiemy, co się dzieciom podoba, bo mamy w tej kwestii spore doświadczenie 🙂 Proponujemy Wam najpierw rodzinne obiekty płatne, zaś poniżej miejscówki bezpłatne, dostępne dla całej rodziny przez cały rok. Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku!

29 marzec 2022 14:36

Gliwice - wiosna w Parku Chopina i lato w Palmiarni

W miniony weekend piękną wiosnę z krokusami znaleźliśmy w Parku Chopina, gdzie przez cały rok zaprasza Palmiarnia w Gliwicach. Tutaj w środku zawsze tropiki - lato w pełni - ciepło, zielono i kolorowo 🙂 Cudne kwiaty, imponujące, olbrzymie palmy, kwitnące cytrusy, mnóstwo kaktusów, a do tego trochę zwierząt i egzotyczne, wielkie akwaria z rybami z każdego zakątku globu. Kilka pawilonów odkrywa przed nami egzotyczny świat. W ogóle cała Palmiarnia jest świetnie zagospodarowana, każdy kąt oferuje jakąś ciekawostkę! Nam bardzo się podobało! A na koniec czeka sklepik z roślinami i pamiątkami oraz kawiarnia z krzesełkami również na balkonie. To wymarzone miejsce na spacer, szczególnie, kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszcza 🙂

28 marzec 2022 11:12

Nasze piękne rodzinne Tarnowskie Góry

Nasze rodzinne Tarnowskie Góry - historyczne miasto, które wyrosło w XVI wieku na złożach srebronośnych, czego pamiątką jest najważniejsza atrakcja miasta - Kopalnia Srebra wpisana w 2017 roku na prestiżową Listę UNESCO. Ale Kopalnia to tak naprawdę maleńki wycinek całych podziemi tarnogórskich, które ciągną się pod całym miastem aż po otaczające miejscowości! Poza Kopalnią dla turystów udostępniono też inny ich fragment - słynną Sztolnię Czarnego Pstrąga, w której przepływa się łodziami odpychanymi nadal ręcznie, przez przewodnika. W tej mrocznej ciemności, w której nawet pstrągi wydają się być czarne, robi to niesamowity klimat, a teraz możliwy jest tu nawet podziemny rafting czyli spływy pontonami. A jakie inne atrakcje zobaczysz w mieście? Zamek, stare parki, makietę kolejową... Podrzucamy nasz przewodnik po Tarnowskich Górach 🙂

25 marzec 2022 18:45

Pałac Donnersmarcków, dinozaury i Staw Rzęsa

Po tym, jak opisaliśmy Śląskie Zoo z dinozaurami, Pani Paulina na Facebooku poleciła nam bezpłatne dinozaury w Siemianowicach Śląskich. Sprawdziliśmy gdzie to i okazuje się, że w okolicy 2 lata temu odkryliśmy remontowany pałac Donnersmarcków. No to plan na fajną rodzinną wycieczkę zrodził się sam 🙂 Zaczęliśmy właśnie od pałacu, żeby zobaczyć co się zmieniło, a później ruszyliśmy na podbój Bażantarni czyli parku z malowniczym Stawem Rzęsa, dinozaurami i wspaniałymi placami zabaw. Zobacz naszą relację!

24 marzec 2022 13:51

Pałac Śląskiego Kopciuszka i inne atrakcje gminy Grodków

Do gminy Grodków na Opolszczyźnie wybraliśmy się w poszukiwaniu wiosny, ale przede wszystkim po to, by zobaczyć tajemniczy i działający na zmysły pałac w Kopicach, nazywany Pałacem Śląskiego Kopciuszka. Dlaczego? Ta historia mocno mnie zmagnetyzowała i chętnie Wam o niej opowiem. Pałac Schaffgotschów w Kopicach to perełka Opolszczyzny i choć pozostaje obecnie w ruinie, nie można przejść obok niej obojętnie. Z powodu swego malowniczego położenia nad stawem, a właściwie również na stawie, nazywany jest też Pałacem na Wodzie. Kiedy stanęłam przed jego murami, ten urokliwy obrazek od razu przypomniał mi widoki, jak widzieliśmy nad Loarą. Tam też niektóre zamki stanęły na wodzie i ich oblicza odbijają się w tafli wody, co znacząco podnosi walory wizualne. Gdyby był tak dobrze zachowany, jak francuskie zamki w Dolinie Loary, niewątpliwie ten pałac czarowałby i urzekał turystów z całego świata. A do tego w pobliżu zachwyca też Pałac Sulisław, w którym powstał luksusowy hotel.

23 marzec 2022 14:11

Podróżowanie pociągiem? To łatwe i ma wiele zalet!

Jak często Polacy podróżują koleją?Jak wynika z raportów Urzędu Transportu Kolejowego Polacy dość chętnie podróżują pociągami, w 2018 roku statystycznie każdy Polak 8 razy jechał pociągiem, w kolejnym roku było to już blisko 9 razy w roku. W 2020 roku nastąpiło pewne załamanie, bo tylko 5,5 jazdy koleją statystycznie zaliczyliśmy, ale to było spowodowane covidem. Za 2021 rok jeszcze nie znalazłam danych, ale jestem przekonana, że są ponownie wyższe. Faktem jest, że znacznie...
18 marzec 2022 09:34

Malbork - zobacz jego atrakcje z największym zamkiem w Polsce na czele

Któż nie zna Malborka? To niewielkie miasteczko zasłynęło w świecie za sprawą największego ceglanego zamku na świecie, jaki wystawili tutaj Krzyżacy w XIII wieku. Gdzież miałby być kręcony film "Krzyżacy" jeśli właśnie nie tu? A to tylko jeden z wielu filmów, jakie wykorzystały scenerię cudownego zamku malborskiego. A co jeszcze znajdziemy w Malborku? Średniowieczne bramy miejskie, ładny ratusz, okazały dworzec kolejowy i ciekawe atrakcje dla dzieci - jeden z największych parków linowych w Polsce - Jumpy Park czy Dinopark z ruchomymi dinozaurami, wioską jaskiniowców, muzeum skamieniałości czy kinem 5D. A w lipcu każdego roku możesz przeżyć Oblężenie Malborka z pokazami rycerskimi, rzemiosłem i koncertami.

17 marzec 2022 10:16

Giżycko w sercu Mazur

Czy wybiegacie już myślami do ciepłych, letnich dni? Ja czasem tak i wtedy przypomina mi się Giżycko, w którym zawitaliśmy w poprzednie lato! To samo serce Mazur, wśród wielkich jezior - prawdziwy raj dla wodniaków, bo to żeglarska stolica Polski, z nowoczesną ekomariną. Idealna też na zwyczajny wypoczynek w pięknej okolicy, nad jeziorami, z historycznymi ciekawostkami, bo czeka tu unikalna Twierdza Boyen, dostępna dla turystów przez cały rok. W wysokiej wieży ciśnień zorganizowano świetny punkt widokowy z panoramą miasta, okolicznych lasów i Jeziora Niegocin. Na szczycie wieży, przy tarasie zaprasza kawiarnia, zaś na rybkę czy pyszne placki polecam Wam Tawernę Marina nad samą wodą. No i oczywiście trzeba jeszcze wypłynąć w rejs, żeby zobaczyć bezmiar otaczających wód, a przy okazji jedyny taki w Polsce most obrotowy obsługiwany ręcznie i stary zamek krzyżacki, w którym obecnie zaprasza hotel. Zobacz najciekawsze miejsca w Giżycku naszymi oczami!

16 marzec 2022 09:14

Śląskie Zoo z dzieckiem

Jeszcze do końca marca w Śląskim Zoo w chorzowskim Parku Śląskim obowiązują zimowe, tańsze ceny biletów wstępu. Warto wykorzystać ostatnie dni na odwiedzenie tego dużego i coraz ciekawszego Zoo, atrakcyjnego dla dzieci. Zobacz, jak wiele zwierząt można tu zobaczyć, mimo, że na dworze jeszcze panują dość niskie temperatury. Naszej Amelce, która ma fazę na dinozaury, szczególnie spodobała się skalna Kotlina Dinozaurów! Ale zachwycają też nowe wybiegi, jak ten dla irbisów czy pingwinarium, choć pingwiny na zimę niestety się wyprowadziły i jeszcze nie wróciły na swój ciekawy wybieg.

14 marzec 2022 14:14

Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Górny Śląsk może nie kojarzy Wam się z wodami, a to całkiem niesłusznie. Nie trzeba jechać na Mazury, by korzystać z uroków jezior, bowiem właśnie u nas, na Śląsku, powstało całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! Antropogeniczne czyli sztuczne, utworzone ręką ludzką, ale w czym to przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię i przyciąga tak wiele ptaków? Sprawą oczywistą jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne najbardziej atrakcyjne są latem, kiedy plaże się zapełniają, punkty gastronomiczne otwierają, można wypożyczyć sprzęt wodny, a na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, zamętu, dużo mniej spokoju. A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody.  Nic tak nie wycisza i koi nerwów, jak właśnie kontakt z naturą. Dlatego zimą i wczesną wiosną odwiedzaliśmy najpiękniejsze okoliczne zbiorniki wodne, tworząc cykl Śląskie Jeziora. Zobacz najpiękniejsze i najlepsze miejsca na spacery nad wodą na Górnym Śląsku i w jego okolicach!

10 marzec 2022 13:42

Śląskie jeziora - Dzierżno Duże i Małe

Nasz cykl o śląskich jeziorach zakończyliśmy nad Jeziorem Dzierżno w okolicach Gliwic. Kompleks składa się z dwóch zbiorników - Dzierżna Dużego i Małego, które powstały w XX stuleciu poprzez zalanie dawnych wyrobisk piasku. Latem sporo tu żaglówek i innego sprzętu wodnego, poza sezonem natomiast wszędzie dokoła panuje błoga cisza i spokój, który jedynie śmieci mogą nieco zaburzyć. Skryłam się tu przed światem i zatopiłam w pięknym pejzażu w trudnym tygodniu, kiedy czekały mnie ciężkie badania. Dziś już wiem, że wyniki mam dobre i mogę planować dalsze wyprawy. Zapraszamy na naszą opowieść o Dzierżnie - kompleksie zdecydowanie bardziej dzikim niż inne opisywane przez nas śląskie jeziora. To miejsce bardziej dla miłośników przyrody i łazikowania niż amatorów leżaków i kawiarni.

08 marzec 2022 12:33
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022