Wokół turystyki, strona 3

Sandomierz - królewskie miasto optymizmu!

Czy wiesz, że Sandomierz to stolica krzemienia pasiastego? A ten z kolei nazywany jest Kamieniem Optymizmu. I tak otwiera się przed nami cudownie radosne miasto, które zwiedza się z wielką przyjemnością. Urokliwy rynek, unikatowy, bo mocno pochylony, z fantastycznym ratuszem i Podziemiami to tylko zapowiedź ciekawych atrakcji miasta, łącznie z rejsem po Wiśle. A po podróżniczych zmaganiach, polecam odwiedzić pyszne restauracje i klimatyczne winnice. Zobacz nasz przewodnik po Sandomierzu i daj się zachwycić tym pięknym ośrodkiem!

21 luty 2022 08:28

Kamień Pomorski niejedno ma imię!

Kamień Pomorski to dawna stolica biskupstwa na Pomorzu, a dziś bardzo atrakcyjne, choć niewielkie miasteczko, z unikalnymi ciekawostkami. Położone niedaleko Dziwnowa, nad samym brzegiem Zalewu Kamieńskiego, nad dwiema zatokami - Karpinką od północy i Promną od zachodu, za którą wyrasta Wyspa Chrząszczewska. Kamień Pomorski znajduje się 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, z którym łączy się pośrednio poprzez cieśninę Dziwnę. Co ciekawe, miasto położone jest na szlaku zabytków sztuki romańskiej z katedrą na czele, ale poza zabytkami miejsce to oferuje wspaniałą rekreację. Niemal na rynek wlewają się wody Zalewu Kamieńskiego, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Kwitnie tu żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, a także wędkarstwo. To nadal nie wszystko, bo Kamień Pomorski to zarazem uzdrowisko. Na obszarze miasta występują cenne źródła solankowe i pokłady borowiny. Uzdrowisko wykorzystuje zarówno odwiert solanki Edward III, jak i złoże borowiny. A nowinką w tym starym mieście jest wrak drewnianego żaglowca prezentowany przy kamieńskiej marinie! Wydobyto go w 2016 roku z Bałtyku!

10 luty 2022 13:06

Majestatyczny Zamek Krzyżtopór - zobacz koniecznie!

Zamek Krzyżtopór w świętokrzyskim Ujeździe to niezwykle potężne, widoczne z daleka ruiny okazałego niegdyś zamku Ossolińskich. Czy wiesz, że ta XVII-wieczna rezydencja, ufundowana przez Krzysztofa Ossolińskiego, była w czasach swej świetności najpotężniejszą budowlą magnacką nie tylko w Polsce, ale i Europie? I było tak aż do powstania francuskiego Wersalu. Swą nazwę Krzyżtopór zyskała od wielkich płaskorzeźb krzyża i topora, widocznych przy bramie wjazdowej. Symbolizują przywiązanie do wiary oraz herb Ossolińskiego. Zobaczysz je i dzisiaj, gdy tylko zbliżysz się do zamku. To prawdziwa perła województwa świętokrzyskiego, ulokowana około 15 km na południowy zachód od Opatowa, przy drodze nr 758 łączącej Iwaniska z Klimontowem. Zamek robi ogromne wrażenie i stanowi dziś zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. My uwielbiamy zamek Krzyżtopór i choć nie mamy tu blisko, to już cztery razy z bliska podziwialiśmy te mury, a za każdym razem czymś nas zaskakiwały i zachwycały od nowa!

04 luty 2022 13:48

Świdnica - nie tylko Kościół Pokoju!

Świdnica zachwyca turystów unikalną zabudową, oczywiście ze wspaniałym Kościołem Pokoju i Katedrą na czele, ale również z innymi zabytkami, ślicznymi i zadbanymi parkami oraz skwerami, a do tego pysznymi restauracjami, które nie tylko oferują smaczne dania, ale i niecodzienny wystrój. Zobacz naszymi oczami to wiekowe miasto, w średniowieczu ustępujące na Dolnym Śląsku tylko Wrocławowi! Nasz przewodnik obejmuje najlepsze atrakcje w mieście, a jest ich całkiem sporo, ale także także restauracje, noclegi i historię Świdnicy!

02 luty 2022 14:38

Żarki - unikalne i przyjazne miasteczko jurajskie!

Żarki to niewielka, aczkolwiek bardzo ciekawa i urokliwa, a przy tym gościnna dla turystów miejscowość jurajska, leżąca nieco na północ od Myszkowa, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasteczko cieszy się długą i interesującą historią, z czym wiąże się tutejsze cenne dziedzictwo kulturowe. Żarki zostały założone przez księcia opolskiego Władysława II na szlaku handlowym prowadzącym z Bytomia do Krakowa. Od wieków przyciąga tu Sanktuarium w Leśniowie, cenne są zabytki po licznej niegdyś społeczności żydowskiej objęte Szlakiem Kultury Żydowskiej, ale w ostatnich latach miasto postawiło również na rekreację i aktywną turystykę. Czekają tu świetnie przygotowane trasy rowerowe, skałki wspinaczkowe, gaziki terenowe, a także niecodzienne atrakcje dla dzieci - manufaktura słodyczy, Wehikuł Czasu czy gospodarstwo z mini zoo i maleńkim skansenem. Zobacz nasz przewodnik po atrakcjach Żarek!

28 styczeń 2022 14:35

Olsztyn Jurajski - przewodnik po atrakcjach!

Olsztyn koło Częstochowy nazywany też Olsztynem Jurajskim to bardzo popularna, a przy tym przepiękna miejscowość leżąca 12 km na południowy wschód od Częstochowy, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uwielbiamy Olsztyn, bo jest bardzo atrakcyjny i rodzinny, oferuje mnóstwo fajnych aktywności. Poza ruinami zamku jest tutaj tyle ścieżek leśnych i skałkowych, że można tu spędzić nawet kilka dni na ich schodzeniu. No i Jurajski Giewont czyli Góra Biakło, wznosi się właśnie w Olsztynie. Widok tego ostańca zachwyca niezmiennie o każdej porze dnia i do złudzenia przypomina ten Giewont z Tatr! Zobacz nasz przewodnik po tym mieście!

27 styczeń 2022 12:41

Silesia Race zima - Koszęcin 5 lutego

Hej hej, wszyscy pozytywnie zakręceni! Kto już był kiedyś na Silesia Race? 
Pamiętacie? Organizuje je mój kumpel ze studiów, a to znaczy, że jest dobra zabawa 😉
Najbliższe wydarzenie odbędzie się w Koszęcinie 5 lutego 2022, można brać udział w kategorii rodzinnej albo dorosłej, na różnych trasach. Co ciekawe, w zadaniach specjalnych bierze udział Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który siedzibę ma właśnie w koszęcińskim pałacu. Będzie też można spojrzeć na Koszęcin z baaardzo wysoka...

26 styczeń 2022 10:04

Świerklaniec - piękne miejsce z niesamowitą historią!

Świerklaniec jest wyjątkowy i to nie dlatego, że to nasza gmina, ale dlatego, że można tu odkryć wyjątkowy, zabytkowy park, który jeszcze całkiem niedawno, bo 100 lat temu skrywał niewyobrażalne cuda! Stał tutaj, wśród starych drzew, średniowieczny Zamek Piastowski, a w sercu parku zachwycał wspaniały pałac Donnersmarcków, zwany Małym Wersalem. Cóż to była za rezydencja - jedna z najpiękniejszych w całej ówczesnej Europie, bo tez zbudował ją jeden z najbogatszych panów kontynentu! Niestety zawirowania dziejowe sprawiły, że dziś zobaczymy tu ledwie ślady tych cudowności! Nadal jednak miejsce jest interesujące i frasujące! Dość powiedzieć, że mieszkała tu największa femme fatale XIX wieku. Poznajcie tą historię, czytając nasz przewodnik o Świerklańcu!

25 styczeń 2022 19:55

Przewodnik po Krainie Górnej Odry

Jest taki zakątek województwa śląskiego i częściowo opolskiego, jeszcze  nie zadeptany i bez tłumów, za to coraz lepiej zagospodarowany. To Kraina Górnej Odry - przepiękny region spokojem płynący, rozciągający się na pograniczu polsko-czeskim. Ta malownicza kraina stanowiąca obniżenie między Karpatami i Sudetami, jedyny fragment Polski południowej bez gór. Jak okiem sięgnąć pola, lasy i woda. Po prostu sielanka! Znaleźliśmy tu wiele unikatowych atrakcji, które coraz liczniej przyciągają turystów z bliższej okolicy oraz odległych zakątków. Stolicą tego regionu jest Racibórz, sercem rzeka Odra, ale w tym cudnym krajobrazie spotkasz też sporo starych pałaców, często pozostających w ruinie i nowych wież i platform widokowych, będących elementem Szlaku Silesianka. My już kilka razy przemierzaliśmy Krainę Górnej Odry i przygotowaliśmy dla Was obszerny przewodnik o tym regionie. Zobaczcie go naszymi oczami!

21 styczeń 2022 13:36

Pszczyna - przewodnik po najlepszych atrakcjach miasta!

Pszczyna - kto zna i lubi, a kto planuje i chce przewodnik? To niezwykle urocze miasto, przepięknie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. Może poszczycić się wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest zamek, a właściwie dzisiaj pałac, będący jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Nic więc dziwnego, że Pszczyna okrzyknięta została Perłą Górnego Śląska. Turystów przyciąga tutaj również cudna przyroda i niecodzienna atmosfera. Pszczyna jest bardzo, ale to bardzo lubiana przez turystów i chętnie odwiedzana. My również bardzo ją lubimy i dość dobrze poznaliśmy. Stworzyliśmy dla Was rzetelny przewodnik, który ułatwi Wam planowanie i zwiedzanie tego uroczego miasta.

A co zobaczyć w Pszczynie i jej okolicy? Oczywiście Zamek, a właściwie dzisiaj pałac, Zabytkowy Park, Zagrodę Żubrów, Skansen ... i wiele więcej atrakcji, bo to tylko znane wszystkim pewniaki, a ja chcę Wam pokazać więcej 🙂 Łap nasz przewodnik!

05 styczeń 2022 19:56

Ogrodzieniecka Twierdza Światła na Zamku Ogrodzieniec!

Czy widzieliście już zimowy Zamek Ogrodzieniec po zmroku? Już w listopadzie powstała tu Twierdza Światła, która światłem i dźwiękiem pięknie opowiada historię i legendy związane z tą spektakularną perłą Szlaku Orlich Gniazd! Koniecznie zaplanuj wypad na Jurę, tym bardziej że w weekendy na przedzamczu zachwyca magiczny Teatr Ognia - niezapomniany fireshow. Zobacz to naszymi oczami!

03 styczeń 2022 12:25

Wesołych Świąt Kochani!

Kochani, życzymy Wam Wesołych Świąt, pięknych, spokojnych, w gronie najbliższych, w tym magicznym, wyjątkowym czasie w roku, a nadchodzący Nowy Rok 2022 niech przyniesie Wam tylko to, co dobre i piękne!

Mamy dla Was film o Ogrodach Świateł

23 grudzień 2021 11:34
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022