Wokół turystyki, strona 2

Szlak Orlich Gniazd

Porywamy Was dziś na Szlak Orlich Gniazd - nasze ulubione miejsce w Polsce! To znakowany na czerwono, najpopularniejszy szlak na Jurze, przebiegający z Częstochowy (Stary Rynek) do Krakowa (osiedle Krowodrza Górka). Liczy ponad 163 km!

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda - gotyckie, warowne budowle, przysiadłe na masywach skalnych, m.in.: Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Ojcowie, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, ruiny zamku Bydlin, zamek Pilcza w Smoleniu, słynny ostaniec Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, moją ulubioną Górę Zborów, bratnie zamki w Mirowie i Bobolicach czy Zamek w Olsztynie. Dawniej broniły Małopolski przed Śląskiem, aż popadły w ruinę, najczęściej podczas potopu szwedzkiego. 

Zobacz więcej szczegółów na temat Szlaku i zamków jurajskich 🙂

25 kwiecień 2022 10:35

Polskie Szlaki w Influencers LIVE Wrocław

Kochani mamy prośbę 🙂
Bierzemy udział w konkursie Gala Twórców 2022 - Influencers LIVE Wrocław, kategoria Podróże
Będzie nam niezwykle miło, jeśli nas wesprzecie
Link do głosowania: https://influencerslive.pl/t/polskieszlaki-pl/

Głosowanie jest bardzo proste i szybkie - wystarczy jeden klik!
Z góry dziękujemy i ciepło Was ściskamy 🙂

20 kwiecień 2022 08:53

Wiosna budzi się w Mosznej

Wiosna budzi się w parku w Mosznej, a czy wiesz, że w maju i czerwcu rozkwitną tu z całą mocą azalie i rododendrony. Z tego słynie to miejsce, czy Wy też nie możecie się doczekać? Takie cudne azalie znaleźliśmy w Mosznej, prócz tych niskich są też wielkie, kwitnące krzewy azalii. No ale Moszna słynie też z cudnego pałacu wyglądającego niczym zamek z bajki

Na zdjęciu nie widać najpiękniejszego skrzydła neogotyckiego wybudowanego dla hrabiego Franza Huberta von Tiele-Wincklera, za to widać neobarokowe skrzydło dla służby. A czy wiesz, że 15 osób rodziny hrabiego obsługiwało 150 osób służby ?! To pokazuje rozmach, jaki tutaj panował. A zobaczysz go we wnętrzach, które można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem.

13 kwiecień 2022 11:56

Kawa na zamku Rabsztyn :)

Kto ma ochotę na pyszną kawę i ciacho? Od wtorku do niedzieli w zamku Rabsztyn, w piwnicach dawnego pałacu zaprasza kawiarnia, można tu wypić kawę na tarasie, z widokiem na ruinki, Super sprawa 🙂 

Rabsztyn leży nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś, królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.

Obecnie zamek jest pięknie zrewitalizowany i z pomysłem przygotowany dla turystów, którzy są tu mile widziani przez cały rok (zimą tylko w weekendy). Zapach kawy szybko przyciągnął na zamek wielu turystów. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabenstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę.

11 kwiecień 2022 09:43

Gdzie na Majówkę w Polsce w 2022? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. To ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Pandemia odpuściła, więc Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w różnych częściach Polski, które mogą stać się świetnym pomysłem na majowe wypady. Wśród naszych pomysłów znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Zapraszam do czytania i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

07 kwiecień 2022 14:47

Zapraszamy na nasz najnowszy film: Zamki na Jurze. Top 5!

W ten biały piątek piąteczek piątunio, do kocyka i grzańca podsyłamy Wam nasz najnowszy film ze Szlaku Orlich Gniazd czyli naszej ulubionej krainy w Polsce 🙂 Zapraszamy na film: Zamki na Jurze - Top 5, a w nim: najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec, tajemniczy Zamek Tenczyn na wulkanie, Zamek Rabsztyn z pyszną kawiarnią, magiczny o wschodzie słońca Zamek Olsztyn i odbudowana perełka - Zamek Pieskowa Skała. Czy i Wam Jura się tak bardzo podoba jak nam? 🙂

01 kwiecień 2022 20:49

Gliwice - wiosna w Parku Chopina i lato w Palmiarni

W miniony weekend piękną wiosnę z krokusami znaleźliśmy w Parku Chopina, gdzie przez cały rok zaprasza Palmiarnia w Gliwicach. Tutaj w środku zawsze tropiki - lato w pełni - ciepło, zielono i kolorowo 🙂 Cudne kwiaty, imponujące, olbrzymie palmy, kwitnące cytrusy, mnóstwo kaktusów, a do tego trochę zwierząt i egzotyczne, wielkie akwaria z rybami z każdego zakątku globu. Kilka pawilonów odkrywa przed nami egzotyczny świat. W ogóle cała Palmiarnia jest świetnie zagospodarowana, każdy kąt oferuje jakąś ciekawostkę! Nam bardzo się podobało! A na koniec czeka sklepik z roślinami i pamiątkami oraz kawiarnia z krzesełkami również na balkonie. To wymarzone miejsce na spacer, szczególnie, kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszcza 🙂

28 marzec 2022 11:12

Nasze piękne rodzinne Tarnowskie Góry

Nasze rodzinne Tarnowskie Góry - historyczne miasto, które wyrosło w XVI wieku na złożach srebronośnych, czego pamiątką jest najważniejsza atrakcja miasta - Kopalnia Srebra wpisana w 2017 roku na prestiżową Listę UNESCO. Ale Kopalnia to tak naprawdę maleńki wycinek całych podziemi tarnogórskich, które ciągną się pod całym miastem aż po otaczające miejscowości! Poza Kopalnią dla turystów udostępniono też inny ich fragment - słynną Sztolnię Czarnego Pstrąga, w której przepływa się łodziami odpychanymi nadal ręcznie, przez przewodnika. W tej mrocznej ciemności, w której nawet pstrągi wydają się być czarne, robi to niesamowity klimat, a teraz możliwy jest tu nawet podziemny rafting czyli spływy pontonami. A jakie inne atrakcje zobaczysz w mieście? Zamek, stare parki, makietę kolejową... Podrzucamy nasz przewodnik po Tarnowskich Górach 🙂

25 marzec 2022 18:45

Podróżowanie pociągiem? To łatwe i ma wiele zalet!

Jak często Polacy podróżują koleją?Jak wynika z raportów Urzędu Transportu Kolejowego Polacy dość chętnie podróżują pociągami, w 2018 roku statystycznie każdy Polak 8 razy jechał pociągiem, w kolejnym roku było to już blisko 9 razy w roku. W 2020 roku nastąpiło pewne załamanie, bo tylko 5,5 jazdy koleją statystycznie zaliczyliśmy, ale to było spowodowane covidem. Za 2021 rok jeszcze nie znalazłam danych, ale jestem przekonana, że są ponownie wyższe. Faktem jest, że znacznie...
18 marzec 2022 09:34

Malbork - zobacz jego atrakcje z największym zamkiem w Polsce na czele

Któż nie zna Malborka? To niewielkie miasteczko zasłynęło w świecie za sprawą największego ceglanego zamku na świecie, jaki wystawili tutaj Krzyżacy w XIII wieku. Gdzież miałby być kręcony film "Krzyżacy" jeśli właśnie nie tu? A to tylko jeden z wielu filmów, jakie wykorzystały scenerię cudownego zamku malborskiego. A co jeszcze znajdziemy w Malborku? Średniowieczne bramy miejskie, ładny ratusz, okazały dworzec kolejowy i ciekawe atrakcje dla dzieci - jeden z największych parków linowych w Polsce - Jumpy Park czy Dinopark z ruchomymi dinozaurami, wioską jaskiniowców, muzeum skamieniałości czy kinem 5D. A w lipcu każdego roku możesz przeżyć Oblężenie Malborka z pokazami rycerskimi, rzemiosłem i koncertami.

17 marzec 2022 10:16

Giżycko w sercu Mazur

Czy wybiegacie już myślami do ciepłych, letnich dni? Ja czasem tak i wtedy przypomina mi się Giżycko, w którym zawitaliśmy w poprzednie lato! To samo serce Mazur, wśród wielkich jezior - prawdziwy raj dla wodniaków, bo to żeglarska stolica Polski, z nowoczesną ekomariną. Idealna też na zwyczajny wypoczynek w pięknej okolicy, nad jeziorami, z historycznymi ciekawostkami, bo czeka tu unikalna Twierdza Boyen, dostępna dla turystów przez cały rok. W wysokiej wieży ciśnień zorganizowano świetny punkt widokowy z panoramą miasta, okolicznych lasów i Jeziora Niegocin. Na szczycie wieży, przy tarasie zaprasza kawiarnia, zaś na rybkę czy pyszne placki polecam Wam Tawernę Marina nad samą wodą. No i oczywiście trzeba jeszcze wypłynąć w rejs, żeby zobaczyć bezmiar otaczających wód, a przy okazji jedyny taki w Polsce most obrotowy obsługiwany ręcznie i stary zamek krzyżacki, w którym obecnie zaprasza hotel. Zobacz najciekawsze miejsca w Giżycku naszymi oczami!

16 marzec 2022 09:14

Wisła - perła Beskidu Śląskiego!

Wisła - lubiana i chętnie odwiedzana perła Beskidu Śląskiego. Jaki jest jej fenomen? Bo przecież centrum nie zachwyca może aż nadto, a jednak turyści lgną do Wisły nieustająco, przez cały rok. Sami ją bardzo lubimy 🙂 Czy to Małysz zrobił swoje? Czy nowe atrakcje, jak ławeczki czy Szlak Niedźwiadka? Smaczne restauracje? Stoki narciarskie? A może te cudne góry wokół ? Myślę, że wszystko po trochu, choć ja największe przyciąganie odczuwam właśnie ze strony przyrody i tych cudnych szczytów - magiczna Barania Góra, z widokiem tak pięknym, że chce się tu siedzieć cały dzień mimo zimna, Stożek ze 100-letnim schroniskiem, najstarszym w polskim Beskidzie Śląskim, bajkowa Dolina Białej Wisełki z konnymi kuligami no i wiślańska Niagara. Atrakcje można wymieniać bez końca, zobacz te najpiękniejsze w naszym przewodniku o Wiśle!

21 luty 2022 12:27
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022