Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido górnicza kolejka podwieszana
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Zwiedzanie Kopalni Guido

Zabytkowa Kopalnia Guido oferuje do zwiedzania strefę naziemną z zabytkowymi eksponatami, poziom 170 m pod ziemią oraz poziom 320 m pod ziemią, który pozwala wyobrazić sobie pracę górników we współczesnej kopalni. Od lutego 2016 roku dostępny jest też Poziom 355, gdzie można odbyć szychtę z ekwipunkiem czyli dniówkę. Zwiedzanie Kopalni daje niesamowite wrażenia i niezatarte wspomnienia.

Poziom 170



To historyczny poziom Św. Barbary, znajdujący się w najstarszym udostępnionym rejonie Kopalni Guido. Obejmuje zabytkowe wyrobiska, komory technologiczne i stajnie. Miejsca te mają autentyczny klimat i nadal noszą ślady pracy górników, kiedy jeszcze korytarze drążono za pomocą materiałów wybuchowych. Jest też Kaplica Św. Barbary - patronki górników i wszelkich niebezpiecznych zawodów. Zwiedzanie ubogacają multimedialne projekcje. Dowiadujemy się tutaj również, że w kopalni pracowały konie. Gdy zostały na pasach spuszczone pod klatką windy, tak już zostawały w kopalni do końca życia, pracując tu kilka lat. Ponoć już po kilku miesiącach pracując w wiecznej ciemności, ślepły.

dawne stajnie dla koni
dawne stajnie dla koni

Poziom 320

Poziom 320 m to drugi najgłębszy poziom zabytkowej kopalni wydrążony na przełomie XIX i XX stulecia, z systemem korytarzy o łącznej długości około 2,5 km. Przemierzając tę podziemną trasę dowiadujemy się co to jest przodek, jak wygląda chodnik, co oznaczają terminy spąg, strop i ociosy oraz do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy. To prawdziwe ciekawostki. W partie podziemne zjeżdża się prawdziwą klatką szybową, a w podziemnych korytarzach widoczne są ciekawe ekspozycje górniczych narzędzi i sprzętu ratunkowego. Oczy raduje również wspaniała wystawa geologiczna. Od 2012 roku turystów wozi tu górnicza kolejka podwieszana! Zobaczysz tu również i usłyszysz działanie kombajnów, które drążą chodniki. Na tym poziomie dostępny jest też Pub z pysznym piwkiem Guido ale nie tylko.

starszy kombajn na przodku
starszy kombajn na przodku
Kopalnia Guido w Zabrzu Poziom 320
Kopalnia Guido w Zabrzu Poziom 320

Poziom 355



Od lutego 2016 roku dostępny jest kolejny poziom w Kopalni Guido - 355, usytuowany w najgłębszych zakamarkach Kopalni. Można tu odbyć tzw. szychta czyli dniówka. Każdy otrzymuje strój i ekwipunek oraz zadanie do wykonania. W tej części Kopalni panuje głęboka cisza, że słychać bicie własnego serca, a otaczająca czerń rozjaśniana jest tylko niewielkim snopem lampki górniczej.  To na pewno jeszcze ciekawsza przygoda i niezapomniane wrażenia. Poziom dostępny jest dla osób od 18 lat!

Historia Kopalni w Zabrzu

Powstanie kopalni Guido w Zabrzu wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym Śląsku. Książę Guido Henckel von Donnersmarck - wielki magnat ziemski i przemysłowiec, założył tu w 1855 roku kopalnię węgla kamiennego nazwaną od jego imienia. Gdy złoża węgla się tu wyeksploatowały, kopalnię przekształcono w węzeł odwadniania regionu, ale i on z czasem stracił na znaczeniu. W 2007 roku, jako efekt starań nad popularyzacją śląskich zabytków techniki, udostępniono dla turystów Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. Dziś słynna Kopalnia Guido jest oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Poziom 320
Poziom 320

Szlak Zabytków Techniki

Kopalnia Guido w Zabrzu leży na Szlaku Zabytków Techniki, a dodatkowo jest jedną z pięciu Gwiazd Techniki na tym szlaku, wraz ze Sztolnią Królowa Luiza w Zabrzu, Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskim Browarium i Muzeum Browaru w Żywcu.

Kopalnia Guido wieża wyciągowa
Kopalnia Guido wieża wyciągowa

Informacje praktyczne

W sezonie codziennie
Poza sezonem w weekendy
Bilety: poziom 320 normalny 50 zł, ulgowy 40 zł
poziom 170 normalny 60 zł, ulgowy 45 zł
Mroki Kopalni - 60 zł
Szychta Górnicza - 120 zł
Trasa "Zwiedzanie Kopalni Guido" dostępna dla osób po 6 roku życia
Trasa "Mroki Kopalni" dostępna dla osób po 12 roku życia
Trasa "Szychta Górnicza" dostępna dla osób po 18 roku życia
Parking: bezpłatny



Kopalnia Guido
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 271-40-77
www.kopalniaguido.pl

Noclegi w Górnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Poziom 170
stajnie
poziom 170 Św. Barbary
Św. Barbara patronka górników
Kopalnia Guido w Zabrzu
pub na poziomie 320 m
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 75)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Ms. Gospo
Ms. Gospo
Ciekawa kopalnia, warto odwiedzić i posłuchać ciekawostek.
Daruma

Fantastyczne miejsce! Zwiedzając w grupie, odpalają część maszyn i pokazują jak dokładnie wygląda wydobycie ;-) 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024