Elżbieta Dzikowska - największa polska podróżniczka

Komentarze 0
2011-08-03 12:03:14

Elżbieta Dzikowska to największa polska podróżniczka, a przy tym człowiek z pasją, pasją zdobywania i tworzenia. Charakteryzują ją wielkie pierścienie i "jeżyk" - idealna fryzura na wyprawy.

Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk i krytyk sztuki, sinolog (znawca Chin), podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny "Pieprz i wanilia". Jest też autorką popularnego przewodnika po Polsce - "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!".

Elżbieta Dzikowska zajmuje się fotografią, zarówno artystyczną jak i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek. Ułatwiają jej to niezwykle ciekawe podróże do miejsc tak oryginalnych i pięknych, jakie nawet nie śnią się przeciętnemu Polakowi.

Pani Elżbieta ma niespokojną naturę, rzadko kiedy chodzi po domu w piżamie, ciekawość świata, podnieta nieznanym i żądza działania zmusza ją do ciągłego planowania, nieustannego spełniania marzeń. Była kilkanaście razy w Peru, któe uwielbia, kilka razy w Meksyku, zakochała się w Gwatemali - siedlisku Indian.

Wrażeń z podróży nie chowa pod poduszką, dzieli się nimi z innymi zarażając ich swoją pasją. Liczne audycje i publikacje mają charakter subiektywny, pełny emocji. Ale to nie wszystkie "pamiątki z podróży". Pani Elżbieta była inspiratorką powstania Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu, któremu niejednokrotnie przywoziła ciekawe eksponaty.

Niezwykła młodość Elżbiety Dzikowskiej

Elżbieta Dzikowska urodziła się jako Józefa Elżbieta Górska. Wychowywała ją głównie babka, ponieważ matka prowadziła herbaciarnię z wyszynkiem w celu zapewnienia rodzinie bytu.

Ojciec Elżbiety był łącznikiem Armii Krajowej. Został uwięziony przez Niemców na zamku w Lublinie, gdzie stracono go w 1944 roku. W wieku piętnastu lat Elżbieta również spędziła pół roku w celi w tym samym miejscu, za przynależność do nielegalnej organizacji ZEW (Związek Ewolucjonistów Wolności).

Pani Elżbieta rozpoczęła edukację w wieku sześciu lat i zrobiła dwie klasy (trzecią i czwartą) w jednym roku, dlatego studia rozpoczęła w wieku 16 lat. Została studentką w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku sinologia (ogólna wiedza o Chinach).

W 1957 roku udało jej się wyjechać na sześć tygodni do Chin, już jako żona Andrzeja Dzikowskiego, wówczas studenta polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, później dziennikarza.

Będąc redaktorką czasopisma, studiowała dziennie historię sztuki. Pracując w redakcji wyjeżdżała wielokrotnie do odległych krajów, głównie Ameryki Południowej i Łacińskiej (Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Wyspa Wielkanocna, Brazylia, Urugwaj, Kuba, Haiti, Jamajka, Panama i Argentyna). Została nawet członkiem Światowego Stowarzyszenia Latynoamerykanistów. W tym czasie też rozpoczęła swoją przygodę z fotografią stając się fotoreporterką.

Elżbieta Dzikowska, Tony Halik i cały świat

W 1974 roku Elżbieta poznała Tony Halika - swego przyszłego męża. Połączyła ich wielka pasja podróżowania. W 1976 roku jako pierwsi Polacy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.

Wspólnie podróżowali do niemal wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, kilkudziesięciu stanów USA oraz: Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, Chin, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną oraz do Afryki (Kenii i Tanzanii, Maroka, Libii i Egiptu).

Wspólnie tworzyli filmy i programy telewizyjne. Spędziali razem czas, spełniali marzenia, realizowali siebie, szanując przy tym swoje odrębności i pragnienia.

Groch i kapusta czyli zgłębianie Polski

Po śmierci Tony Halika (1998) Pani Elżbieta zaczęła popularyzować ciekawe zakątki w Polsce poprzez programy telewizyjne i radiowe oraz książki z cyklu Groch i kapusta. W tym roku (2011) pojawi się III wydanie pozycji "Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!" w 4 tomach.

W 2006 roku Pani Elżbieta otrzymała Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Jest wiceprezesem polskiego oddziału The Explorers Club, członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) oraz honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2021!

Kochani, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są to niezaprzeczalne hity turystyczne tego lata. Największym zaskoczeniem rankingu jest województwo opolskie, które kryje aż trzech Zwycięzców, poznajcie Top Atrakcje 2021!

21 czerwiec 2021 09:52

Atrakcje dla dzieci - pomysły na Dzień Dziecka i nie tylko!

Dzisiaj Dzień Dziecka i zarazem niemal początek długiego weekendu, a czemu by nie wybrać się po rodzinną przygodę? W okolicy bliższej, a może nawet dalszej? Dzieci uwielbiają rodzinne pikniki i zabawę w parkach rozrywki. Zobacz nasze pomysły, zainspiruj się i zrób dziecku frajdę. Jestem przekonana, że i Tobie się spodoba 🙂

01 czerwiec 2021 13:21

Ogólnopolski Festiwal Questingu w Bałtowie zaczyna się wkrótce!

Jako Patron Medialny gorąco zapraszamy Was w dniach 16-18 lipca 2021 roku do Bałtowa na 1. edycję Festiwalu Quesitngu. Przez 3 dni Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego okolica zmieni się w arenę ogromnej gry terenowej!

13 lipiec 2021 07:49
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021