Zjawiska krasowe i powstanie jaskiń

Komentarze 1
2006-09-15 11:07:00
Wapień jest zbudowany głównie z węglanu wapnia, czyli kalcytu. Czysty węglan wapnia tylko w niewielkim stopniu rozpuszczany jest przez wodę, ale w naturalnych warunkach proces ten zachodzi przy udziale dwutlenku węgla, który w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy, a to znacznie przyspiesza rozpuszczanie. W efekcie powstają charakterystyczne formy rzeźby na powierzchni. Na Jurze często spotyka się żłobki krasowe i pola żeber, trochę rzadziej lejki krasowe. Głębokie, skaliste...Wapień jest zbudowany głównie z węglanu wapnia, czyli kalcytu. Czysty węglan wapnia tylko w niewielkim stopniu rozpuszczany jest przez wodę, ale w naturalnych warunkach proces ten zachodzi przy udziale dwutlenku węgla, który w połączeniu z wodą tworzy kwas węglowy, a to znacznie przyspiesza rozpuszczanie.

W efekcie powstają charakterystyczne formy rzeźby na powierzchni. Na Jurze często spotyka się żłobki krasowe i pola żeber, trochę rzadziej lejki krasowe. Głębokie, skaliste doliny oraz charakterystyczne ostańce zbudowane z odpornych wapieni skalistych są nieodłącznymi elementami krajobazu krasowego.

Podstawową cechą obszaru krasowego jest podziemna cyrkulacja wód, która występuje zarówno w dużych kanałach, jak i w szczelinach i pęknięciach. Pod wpływem rozpuszczania skał, kanały te poszerzają się, co prowadzi do powstania jaskiń. Większość znanych obecnie jaskiń na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej utworzyło się pod koniec trzeciorzędu, kiedy erozję ułatwiał tropikalny klimat. Stanowią one tylko fragmenty powstałych wówczas kanałów krasowych.

Proces powstania tych kanałów był dość skomplikowany. Początkowo krasowiejący masyw był całkowicie wypełniony wodą, która przepływała kanałami lub w nich stagnowała. Powstawały wtedy formy freatyczne, charakterystyczne dla strefy saturacji, czyli nasycenia.

Gdy kanały się poszerzały, woda stopniowo obniżała swój poziom, by ostatecznie płynąć dnem korytarzy. Strefę, w której następuje wyłączenie z cyrkulacji krasowej nazywa się strefą wadyczną lub nienasyconą. Zalega ona powyżej poziomu zwierciadła wód krasowych. Większość jaskiń Jury jest suchych, tylko w kilku woda stagnuje w postaci jeziorek lub wypełnia syfony.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Iwona Jarosz
22 sierpień 2008 09:05
Ciekawych żeczy można się dowiedzieć z twojego artykułu.Miałam okazję zwiedzać jasinie w Irlandii ,a jest ich tu sporo - coś pięknego. Widzę ,że sporo wiesz na temat skał i mam takie pytanie ; Czy na terenie Polskich gór można zobaczyć skały w kształcie sześcioboków czy ośmioboków takie jak w pn.Irlandii na Giant's Causeway? Kiedyś słyszałam ,że podobno jest coś takiego ale nie wiem czy jest to prawda a jeśli tak to gdzie można to zobaczyć? Nie chciałabym być przykładem 'cudze chwalicie swego nie znacie' 🙂
Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2022!

Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂

20 czerwiec 2022 11:30

Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

04 kwiecień 2022 14:57

Ruszyły Top Atrakcje 2022!

Drodzy moi, ruszyły Top Atrakcje 2022. Hity turystyczne tego lata same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Jak co roku przed wakacjami, już 11 raz, chcemy Was poczęstować najlepszymi atrakcjami w Polsce. To gotowe pomysły na Wasze wyjazdy. 

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy około 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 6 czerwca i kończy 19 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

06 czerwiec 2022 11:34
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022