Biskupin jakiego nie znacie

Komentarze 2
2012-08-20 09:36:23

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”. Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od...

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”.

Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze. Obecnie realizowany jest projekt, w efekcie którego powstanie rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski. W przyszłym roku natomiast wybudowane zostanie osiedle neolityczne.

Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Wieś wczesnośredniowieczna składać się będzie z 14 obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Każda z chat będzie inaczej wyposażona, gdyż zamieszkiwali je różni rzemieślnicy (m.in. kowal, młynarz, rybak, garncarz). Jej uroczyste otwarcie nastąpi w czasie corocznego, odbywającego się we wrześniu, festynu. Hasłem przewodnim XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie jest „Polska Piastów”. To niepowtarzalne święto historii trwać będzie w dniach 15–23 września 2012 roku.

Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, gdyż wbrew powszechnemu mniemaniu okres panowania naszej pierwszej, królewskiej dynastii wciąż pozostaje nie do końca poznany. Mieszko, Bolesław Chrobry, Łokietek i Kazimierz Wielki to postacie bliskie każdemu Polakowi, lecz na kartach szkolnych podręczników historii osiągnięcia i problemy piastowskich władców opisane są tylko w zarysie.

Biskupin leży na terenie dawnego państwa Polan i choć 1000 lat temu nie odgrywał tak doniosłej roli jak Gniezno, Poznań czy Kruszwica, to w niewielkim grodzie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego rezydował możnowładca, który sprawował pieczę nad licznymi osadami regionu bogatymi w żyzne ziemie, jeziora pełne ryb i lasy z dziką zwierzyną. Organizatorzy tegorocznego Festynu zamierzają przybliżyć wszystkim gościom pierwsze wieki polskiej państwowości w atrakcyjnej i przemyślanej edukacyjnie formie. W czasie Festynu odbywać się będą turnieje średniowiecznych wojów i pokazy dawnego rzemiosła. Zaprezentowane zostaną również elementy kultury i sztuki, realia życia codziennego, kontaktów politycznych i gospodarczych z dalszymi terenami oraz obraz postrzegania cywilizacji ówczesnych mieszkańców ziem polskich przez obce narodowości.

W niezwykle ciekawy temat wczesnego średniowiecza wprowadzi otwarta już wystawa czasowa pt. „Tajemnice góry św. Wawrzyńca” poświęcona wynikom długoletnich badań w Kałdusie koło Chełmna nad Wisłą.

Biskupin to wyjątkowe miejsce. Czas spędzony tutaj to swoista wędrówka w czasie i wyjątkowe spotkanie z przeszłością. Wrześniowy Festyn jest jednym z największych tego typu wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej. Organizatorzy stawiają na przekazanie wiedzy o przodkach poprzez pokazy i zabawę. Uczeni pokazują, jak z kilku skorup odtworzyć naczynie, a z kawałka drewna odczytać wiek znaleziska. Dlatego też każdy kto chce sam „dotknąć” przeszłości powinien pojawić się na Festynie w Biskupinie, gdzie niezmiennie zabawa uczy, a nauka bawi.

Pierwszy Festyn Archeologiczny został zorganizowany w roku 1995. Nowatorska na ówczesne czasy forma prezentacji sprawiła, że impreza szybko zyskała zwolenników i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego roku we wrześniu do Biskupina przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby uczestniczyć w wydarzeniu, które w oryginalny sposób łączy edukację z zabawą.

O nowej osadzie w Biskupinie

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

STOPWroclaw_pl
28 styczeń 2014 11:40

A skąd dokładnie? Bo w tym wątku niestety nic nie ma,ale na forum można znaleźć nawet zdjęcia z Biskupina i tamtejszego festiwalu,myślę że każdego to zaciekawi.

jjaga gazda
27 styczeń 2014 13:06

super dowiedzialam sie duzo ciekawych wioadomosc

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2021!

Kochani, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są to niezaprzeczalne hity turystyczne tego lata. Największym zaskoczeniem rankingu jest województwo opolskie, które kryje aż trzech Zwycięzców, poznajcie Top Atrakcje 2021!

21 czerwiec 2021 09:52

Atrakcje dla dzieci - pomysły na Dzień Dziecka i nie tylko!

Dzisiaj Dzień Dziecka i zarazem niemal początek długiego weekendu, a czemu by nie wybrać się po rodzinną przygodę? W okolicy bliższej, a może nawet dalszej? Dzieci uwielbiają rodzinne pikniki i zabawę w parkach rozrywki. Zobacz nasze pomysły, zainspiruj się i zrób dziecku frajdę. Jestem przekonana, że i Tobie się spodoba 🙂

01 czerwiec 2021 13:21

Ogólnopolski Festiwal Questingu w Bałtowie zaczyna się wkrótce!

Jako Patron Medialny gorąco zapraszamy Was w dniach 16-18 lipca 2021 roku do Bałtowa na 1. edycję Festiwalu Quesitngu. Przez 3 dni Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego okolica zmieni się w arenę ogromnej gry terenowej!

13 lipiec 2021 07:49
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021