Sakralne zabytki Żabiej Woli

Komentarze 1
2012-07-27 09:17:13
Poza terenami idealnymi dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy jeździeckiej, odwiedzający Żabią Wolę nie zawiodą się także w kontekście architektury sakralnej. Jakie zabytki z tej dziedziny warto zobaczyć w okolicach Żabiej Woli? Kościół Św. Piotra i Pawła w Skułach Na pewno godnym polecenia zabytkiem jest drewniany kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Skułach. Kościółek pochodzi z 1678 roku i jest zabytkiem II klasy, jednym z nielicznych drewnianych budowli...

Poza terenami idealnymi dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy jeździeckiej, odwiedzający Żabią Wolę nie zawiodą się także w kontekście architektury sakralnej. Jakie zabytki z tej dziedziny warto zobaczyć w okolicach Żabiej Woli?

Kościół Św. Piotra i Pawła w Skułach
Na pewno godnym polecenia zabytkiem jest drewniany kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Skułach. Kościółek pochodzi z 1678 roku i jest zabytkiem II klasy, jednym z nielicznych drewnianych budowli w Polsce. Obecny kościół (pierwszy, znajdujący się w tym samym miejscu, prawdopodobnie spalili Szwedzi w 1656r) jest budowlą orientalną na planie prostokąta. W latach 1774-75 dobudowano zakrystię, a wnętrze kościoła obito płótnem. Na nim też została namalowana iluzjonistyczna polichromia, na której widnieją sceny ze Starego i Nowego Testamentu – dodamy, że jest to jedyna tego rodzaju polichromia powstała na Mazowszu. Obok kościoła stoi godna uwagi czworoboczna, drewniana dzwonnica z 1822r.
Co jeszcze można zobaczyć w Skułach? Skoro jesteśmy przy zabytkach sakralnych, warto odwiedzić dwa cmentarze grzebalne. „Stary” i „w polu”(nowy), gdzie spoczywają parafianie i zasłużeni proboszczowie skulscy. Do nowego cmentarza przylega prawosławny cmentarz utworzony dla przybyłych w XIX w. przesiedleńców z Rosji.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny w Żelechowie
W pobliskim Żelechowie znajduje się kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny zbudowany w stylu neogotyckim. Budowla pochodzi sprzed 1561 roku i znajduje się w centralnej części wsi. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, a wieża z XX wieku jest dwukondygnacyjna z hełmem. Wnętrze wyposażono w stylu renesansowym i barokowym. Ołtarz główny pochodzi z 1771 r. Ciekawym jest fakt, iż kościół oddał na rzecz Powstania Kościuszkowskiego 5 srebrnych koron, 16 srebrnych wotów, srebrny trybularz i jeden dzwon. Poważnie uszkodzony podczas działań wojennych, wskutek wielokrotnych przebudowań zatracił w dużej mierze swój pierwotny charakter. Jednak mimo to zachował interesującą sylwetkę i fragmenty architektury gotyckiej.
Jeśli będziesz zwiedzał żelechowski kościół, odwiedź również tamtejszy zabytkowy cmentarz, na którym pochowany jest wybitny polski malarz Józef Chełmoński. W słupie bramy cmentarnej umieszczona jest tablica z piaskowca z inskrypcją dedykowaną J. Chełmońskiemu. Znajdziesz tam również renesansową płytę nagrobkową rycerza Kacpra Mińskiego (z ok.1570-1580 r.).
Dla zainteresowanych, w Siestrzeni mieści się Cmentarz Żołnierzy Niemieckich i Rosyjskich z I W.Ś. poległych w dniach 9-26 lipca 1915r. Jednakże cmentarz został w dużej części zniszczony w trakcie budowy drogi krajowej nr 8 (tzw. trasa katowicka).
Na terenie gminy Żabia Wola znaleźć można także kilka przydrożnych krzyży i kapliczek. Szczególnie wyróżnia się kapliczka w Grzmiącej z Matką Boską Kodeńską oraz we wsi Słubica z Matką Boską Siewną – obie wykonane w cemencie przez rzeźbiarza Zbigniewa Dunajewskiego.
Brzmi zachęcająco? Żabia Wola czeka na Ciebie!
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

paplak
22 marzec 2015 11:56

Witam

Interesują mnie kapliczki wykonane przez rzeźbiarza Zbigniewa Dunajewskiego , może są jakieś zdjęcia tych kapliczek , kiedy zostały wykonane ? . Rzeźbiarzem twórcą kapliczek był mój ojciec.

Pozdrawiam 

Paweł Dunajewski

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2021!

Kochani, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są to niezaprzeczalne hity turystyczne tego lata. Największym zaskoczeniem rankingu jest województwo opolskie, które kryje aż trzech Zwycięzców, poznajcie Top Atrakcje 2021!

21 czerwiec 2021 09:52

Atrakcje dla dzieci - pomysły na Dzień Dziecka i nie tylko!

Dzisiaj Dzień Dziecka i zarazem niemal początek długiego weekendu, a czemu by nie wybrać się po rodzinną przygodę? W okolicy bliższej, a może nawet dalszej? Dzieci uwielbiają rodzinne pikniki i zabawę w parkach rozrywki. Zobacz nasze pomysły, zainspiruj się i zrób dziecku frajdę. Jestem przekonana, że i Tobie się spodoba 🙂

01 czerwiec 2021 13:21

Ogólnopolski Festiwal Questingu w Bałtowie zaczyna się wkrótce!

Jako Patron Medialny gorąco zapraszamy Was w dniach 16-18 lipca 2021 roku do Bałtowa na 1. edycję Festiwalu Quesitngu. Przez 3 dni Bałtowski Kompleks Turystyczny i jego okolica zmieni się w arenę ogromnej gry terenowej!

13 lipiec 2021 07:49
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021