Świątynie w Białymstoku

Komentarze 0
2012-07-18 11:39:26

Niewiele jest takich miast na świecie, gdzie obok siebie od wieków żyją zgodnie wyznawcy tylu religii! W Białymstoku mieszka najwięcej prawosławnych, a do wybuchu II wojny światowej niemal połowę jego ludności stanowili Żydzi. Od przeszło trzech stuleci w mieście mieszkają muzułmanie, a od ponad dwóch wieków ewangelicy. Katolicy żyli w Białymstoku od początku istnienia ośrodka.

Pierwsza drewniana synagoga powstała w 1693 roku, przy dzisiejszej ulicy Suraskiej. W 1727 roku wzniesiono pierwszą cerkiew św. Mikołaja. Muzułmanie w okolicach miasta osiedlili się pod koniec XVII wieku. W dobie XIX wiecznej industrializacji, wraz z przemysłowcami pojawiły się ewangelickie kirchy.
W Białymstoku istnieje dziś 35 kościołów, wśród których na uwagę zasługuje katedra, zbudowany w stylu art-deco kościół Chrystusa Króla i św. Rocha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. Ks. Michała Sopoćki i ołtarzem papieskim.
Wyznawcy prawosławia modlą się w dziewięciu cerkwiach, z których każda robi duże wrażenie. W mieście znajduje się największa świątynia prawosławna w Polsce – Cerkiew św. Ducha.
W Białymstoku pozostały tylko trzy z ponad sześćdziesięciu synagog: oryginalna w kształcie synagoga Piaskower, synagoga Cytronów i synagoga na ul. Branickiego.
Obecnie w Białymstoku funkcjonują dwa muzułmańskie domu modlitwy. Trwają prace nad budową meczetu i Centrum Kultury Muzułmańskiej.
Szlak architektury drewnianej
Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku to wspomnienie XIX i XX wieku. Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraz dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki, w pobliżu Rynku Siennego. Pojedyncze budynki drewniane rozsiane są jednak w całym mieście.
Domy drewniane były w większości parterowe z użytkowym poddaszem. Pokryte dwuspadowym dachem i ceramiczną dachówką. Budynki usytuowane były pojedynczo lub bliźniaczo złączone krótszym bokiem. W większości jednorodzinne. Większe, dwupiętrowe zamieszkiwało kilka rodzin. Przykładem jest zachowany do dziś budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 czy Grunwaldzkiej 20.
Jedne z najlepiej zachowanych domów znajdują się przy ul. Słonimskiej 31 oraz Koszykowej 27. Pierwszy z nich to modernistyczna willa powstała w 1934 roku, drugi to nowoczesna adaptacja tradycyjnego drewnianego domu.
Wartym spaceru jest kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, mieszczący się pomiędzy ulicami Wesołą, Waszyngtona i Mazowiecką. To miejsce, które pamiętał z dzieciństwa ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Tam się urodził i chodził do szkoły.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Tarnów Top 5 - zobacz nasz najnowszy film!

W zeszłym tygodniu pracowaliśmy nad relacjami z cudnego Tarnowa, a teraz zapraszamy na nasz film, który pokazuje to, co najbardziej nas w tym mieście zauroczyło 🙂

Tarnów Top 5 to najpiękniejsze atrakcje miasta, zobacz je koniecznie, a dodatkowo będę bardzo wdzięczna za Wasze łapki w górę i subskrypcje. To dla nas wielka motywacja do dalszych działań 🙂 Ślicznie dziękuję! 🙂

2020-10-21 13:32:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021