Niewiele jest takich miast na świecie, gdzie obok siebie od wieków żyją zgodnie wyznawcy tylu religii! W Białymstoku mieszka najwięcej prawosławnych, a do wybuchu II wojny światowej niemal połowę jego ludności stanowili Żydzi. Od przeszło trzech stuleci w mieście mieszkają muzułmanie, a od ponad dwóch wieków ewangelicy. Katolicy żyli w Białymstoku od początku istnienia ośrodka.
Pierwsza drewniana synagoga powstała w 1693 roku, przy dzisiejszej ulicy Suraskiej. W 1727 roku wzniesiono pierwszą cerkiew św. Mikołaja. Muzułmanie w okolicach miasta osiedlili się pod koniec XVII wieku. W dobie XIX wiecznej industrializacji, wraz z przemysłowcami pojawiły się ewangelickie kirchy.
W Białymstoku istnieje dziś 35 kościołów, wśród których na uwagę zasługuje katedra, zbudowany w stylu art-deco kościół Chrystusa Króla i św. Rocha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. Ks. Michała Sopoćki i ołtarzem papieskim.
Wyznawcy prawosławia modlą się w dziewięciu cerkwiach, z których każda robi duże wrażenie. W mieście znajduje się największa świątynia prawosławna w Polsce – Cerkiew św. Ducha.
W Białymstoku pozostały tylko trzy z ponad sześćdziesięciu synagog: oryginalna w kształcie synagoga Piaskower, synagoga Cytronów i synagoga na ul. Branickiego.
Obecnie w Białymstoku funkcjonują dwa muzułmańskie domu modlitwy. Trwają prace nad budową meczetu i Centrum Kultury Muzułmańskiej.
Szlak architektury drewnianej
Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku to wspomnienie XIX i XX wieku. Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraz dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki, w pobliżu Rynku Siennego. Pojedyncze budynki drewniane rozsiane są jednak w całym mieście.
Domy drewniane były w większości parterowe z użytkowym poddaszem. Pokryte dwuspadowym dachem i ceramiczną dachówką. Budynki usytuowane były pojedynczo lub bliźniaczo złączone krótszym bokiem. W większości jednorodzinne. Większe, dwupiętrowe zamieszkiwało kilka rodzin. Przykładem jest zachowany do dziś budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 czy
Grunwaldzkiej 20.
Jedne z najlepiej zachowanych domów znajdują się przy ul. Słonimskiej 31 oraz Koszykowej 27. Pierwszy z nich to modernistyczna willa powstała w 1934 roku, drugi to nowoczesna adaptacja tradycyjnego drewnianego domu.
Wartym spaceru jest kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, mieszczący się pomiędzy ulicami Wesołą, Waszyngtona i Mazowiecką. To miejsce, które pamiętał z dzieciństwa ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Tam się urodził i chodził do szkoły.