Gmina Świdnica to interesujące miejsce dla każdego! Malownicze tereny z widokiem na Góry Wałbrzyskie i Sowie, pachnące pola, łąki i lasy, a przy tym wysoko rozwinięta infrastruktura to właśnie Gmina Świdnica.
Położona w południowej części województwa dolnośląskiego, licząca ponad 16 tys. mieszkańców, okala ze wszystkich stron piękne miasto Świdnica. 33 sołectwa skupione w jej granicach cieszą się zainteresowaniem turystów, ukazując wiele ciekawostek historii: najstarszą wieś na
Dolnym Śląsku - Grodziszcze,
Krąg z Krzyżowej czy kopalnie cynku w Bystrzycy Górnej. Niemal każda wieś poszczycić się może zabytkami sakralnymi, krzyżem pokutnym, lub kapliczką przydrożną pamiętającą czasy dawno minione. Zainteresowanie wzbudzają też pałace w Krzyżowej i Makowicach.
Miłośnikom turystyki rowerowej gmina oferuje transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9. Turystom spragnionym ciszy i spokoju proponuje weekendowe spotkania w gospodarstwach agroturystycznych z tradycyjną kuchnią. Natomiast pasjonatów produktów lokalnych zaprasza do odkrywania swoich smaków prezentowanych na targach zdrowej żywności, a także ukrytych w „Winnicy Świdnickiej”.
Winnica Świdnicka
Już w średniowieczu na terenie gminy Świdnica uprawiano winorośl, produkowano wino i regulowano nim wszelkie płatności. Winnica położona jest w Makowicach na wysokości 255 m n.p.m. i sprawia wrażenie, jakby górowała nad całą okolicą. Roztacza się stąd wspaniała panorama miasta Świdnicy, pięknie uwidacznia się Masyw Ślęży, Góry Sowie z
Wielką Sową na pierwszym planie, a także Góry Wałbrzyskie.
Ponad 100 odmian winorośli pozwala poznać różnorodność owoców, ich cechy charakterystyczne, a także smak wina z nich wytworzonych. Tutaj w atmosferze dojrzewających winorośli, próbując jej darów zapomina się o codzienności i kłopotach. (Informacje: 74/ 853-67-10).
Prawdziwa Księżniczka
W cieniu lasu, przez okno z widokiem na jezioro, wyglądała swego ukochanego wracającego z polowania piękna księżniczka - Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana Księżną Daisy. Zmęczona sztywną niemiecką etykietą panującą na
zamku Książ postanowiła zaadoptować teren wokół Zielonego Jeziora na swą rezydencję. W to miejsce przyjeżdżała ze swoimi bliskimi i gośćmi, spędzając z nimi czas na łowieniu ryb, spacerach i odpoczynku.
Księżna prowadząc wystawne życie nie zapominała o swoich poddanych i potrafiła dzielić się bogactwem – często urządzała bale charytatywne, na których sama chętnie śpiewała ku zgorszeniu "sztywnych" niemieckich arystokratów. Ufundowała sierociniec dla dzieci, przychodnię dla pracujących matek i szkołę dla ubogich dziewcząt.
Dziś teren nieczynnego kamieniołomu wapiennego, będący jednym z ulubionych miejsc księżniczki to nazwany na jej cześć Rezerwat Jeziorka Daisy. Utworzony w 1998 roku w celu ochrony kopalnej fauny górnego dewonu zawiera skalne skamieniałości gąbek jamochłonów, koralowców i liliowców.
Występują tu także gatunki roślin objętych ochroną prawną takie jak: wawrzynek wilcze łyko, barwinek pospolity, buławik wielokwiatowy, buławik mieczolistny czy kruszczyk szerokolistny. Nad jego brzegiem znajdują się pozostałości pieców wapienniczych, które na przełomie XIX i XX w. były jeszcze wewnątrz zagospodarowane lecz teraz pozostały z nich jedynie ruiny i niewielkie pozostałości kominków. Obiekt ten jest terenem badań wycieczek krajowych i zagranicznych. Odwiedzali go już badacze z USA, Australli i Chin.
Opozycyjny „Krąg z Krzyżowej”
Grupa Krąg z Krzyżowej powstawała od 1940 roku w Krzyżowej, dawnym niem. Kreisau z inicjatywy hrabiego
Helmuta Jamesa von Moltke i Petera Yorka von Wartenburga. Stanowiła centrum niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Członkowie Kręgu z Krzyżowej próbowali zastanawiać się nad tym, co będzie po upadku dyktatury, opracowując koncepcje przyszłych demokratycznych Niemiec i zjednoczonej Europy.
Po nieudanym zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku większość członków "Kręgu z Krzyżowej" została oskarżona o zdradę stanu, skazana na śmierć, a następnie zgładzona. Wśród nich był Helmuth von Moltke.
W nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia pada Mur Berliński, a 12 listopada na terenie byłego majątku rodziny von Moltke polski premier RP Tadeusz Mazowiecki i ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazaują sobie symboliczny ZNAK POKOJU, podczas Mszy Pojednania, który zapoczątkował nowy rozdział w historii stosunków obu narodów. Od tego momentu Krzyżowa stała się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.
Dziś w tym historycznym miejscu działa Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom.
Nowoczesny obiekt szkoleniowo-konferencyjny, XVIII-wieczny pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę, a lokalizacja na wsi zapewnia ciszę, spokój oraz kontakt z naturą.
Centrum Konferencyjne „Krzyżowa” oferuje 177 miejsc noclegowych w różnych standardach, w tym pokoje dla gości niepełnosprawnych. Goście mają do dyspozycji salę sportową, saunę, siłownię, wypożyczalnię rowerów, a także boiska do koszykówki oraz piłki nożnej i plac zabaw dla dzieci.