Gmina Świdnica atrakcyjna dla turystów

Komentarze 0
2012-06-15 09:35:08

Gmina Świdnica to interesujące miejsce dla każdego! Malownicze tereny z widokiem na Góry Wałbrzyskie i Sowie, pachnące pola, łąki i lasy, a przy tym wysoko rozwinięta infrastruktura to właśnie Gmina Świdnica.

Położona w południowej części województwa dolnośląskiego, licząca ponad 16 tys. mieszkańców, okala ze wszystkich stron piękne miasto Świdnica. 33 sołectwa skupione w jej granicach cieszą się zainteresowaniem turystów, ukazując wiele ciekawostek historii: najstarszą wieś na Dolnym Śląsku - Grodziszcze, Krąg z Krzyżowej czy kopalnie cynku w Bystrzycy Górnej. Niemal każda wieś poszczycić się może zabytkami sakralnymi, krzyżem pokutnym, lub kapliczką przydrożną pamiętającą czasy dawno minione. Zainteresowanie wzbudzają też pałace w Krzyżowej i Makowicach.
Miłośnikom turystyki rowerowej gmina oferuje transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9. Turystom spragnionym ciszy i spokoju proponuje weekendowe spotkania w gospodarstwach agroturystycznych z tradycyjną kuchnią. Natomiast pasjonatów produktów lokalnych zaprasza do odkrywania swoich smaków prezentowanych na targach zdrowej żywności, a także ukrytych w „Winnicy Świdnickiej”.
Winnica Świdnicka
Już w średniowieczu na terenie gminy Świdnica uprawiano winorośl, produkowano wino i regulowano nim wszelkie płatności. Winnica położona jest w Makowicach na wysokości 255 m n.p.m. i sprawia wrażenie, jakby górowała nad całą okolicą. Roztacza się stąd wspaniała panorama miasta Świdnicy, pięknie uwidacznia się Masyw Ślęży, Góry Sowie z Wielką Sową na pierwszym planie, a także Góry Wałbrzyskie.
Ponad 100 odmian winorośli pozwala poznać różnorodność owoców, ich cechy charakterystyczne, a także smak wina z nich wytworzonych. Tutaj w atmosferze dojrzewających winorośli, próbując jej darów zapomina się o codzienności i kłopotach. (Informacje: 74/ 853-67-10).
Prawdziwa Księżniczka
W cieniu lasu, przez okno z widokiem na jezioro, wyglądała swego ukochanego wracającego z polowania piękna księżniczka - Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana Księżną Daisy. Zmęczona sztywną niemiecką etykietą panującą na zamku Książ postanowiła zaadoptować teren wokół Zielonego Jeziora na swą rezydencję. W to miejsce przyjeżdżała ze swoimi bliskimi i gośćmi, spędzając z nimi czas na łowieniu ryb, spacerach i odpoczynku.
Księżna prowadząc wystawne życie nie zapominała o swoich poddanych i potrafiła dzielić się bogactwem – często urządzała bale charytatywne, na których sama chętnie śpiewała ku zgorszeniu "sztywnych" niemieckich arystokratów. Ufundowała sierociniec dla dzieci, przychodnię dla pracujących matek i szkołę dla ubogich dziewcząt.
Dziś teren nieczynnego kamieniołomu wapiennego, będący jednym z ulubionych miejsc księżniczki to nazwany na jej cześć Rezerwat Jeziorka Daisy. Utworzony w 1998 roku w celu ochrony kopalnej fauny górnego dewonu zawiera skalne skamieniałości gąbek jamochłonów, koralowców i liliowców.
Występują tu także gatunki roślin objętych ochroną prawną takie jak: wawrzynek wilcze łyko, barwinek pospolity, buławik wielokwiatowy, buławik mieczolistny czy kruszczyk szerokolistny. Nad jego brzegiem znajdują się pozostałości pieców wapienniczych, które na przełomie XIX i XX w. były jeszcze wewnątrz zagospodarowane lecz teraz pozostały z nich jedynie ruiny i niewielkie pozostałości kominków. Obiekt ten jest terenem badań wycieczek krajowych i zagranicznych. Odwiedzali go już badacze z USA, Australli i Chin.
Opozycyjny „Krąg z Krzyżowej”
Grupa Krąg z Krzyżowej powstawała od 1940 roku w Krzyżowej, dawnym niem. Kreisau z inicjatywy hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke i Petera Yorka von Wartenburga. Stanowiła centrum niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Członkowie Kręgu z Krzyżowej próbowali zastanawiać się nad tym, co będzie po upadku dyktatury, opracowując koncepcje przyszłych demokratycznych Niemiec i zjednoczonej Europy.
Po nieudanym zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku większość członków "Kręgu z Krzyżowej" została oskarżona o zdradę stanu, skazana na śmierć, a następnie zgładzona. Wśród nich był Helmuth von Moltke.
W nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia pada Mur Berliński, a 12 listopada na terenie byłego majątku rodziny von Moltke polski premier RP Tadeusz Mazowiecki i ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazaują sobie symboliczny ZNAK POKOJU, podczas Mszy Pojednania, który zapoczątkował nowy rozdział w historii stosunków obu narodów. Od tego momentu Krzyżowa stała się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.
Dziś w tym historycznym miejscu działa Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom.
Nowoczesny obiekt szkoleniowo-konferencyjny, XVIII-wieczny pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę, a lokalizacja na wsi zapewnia ciszę, spokój oraz kontakt z naturą.
Centrum Konferencyjne „Krzyżowa” oferuje 177 miejsc noclegowych w różnych standardach, w tym pokoje dla gości niepełnosprawnych. Goście mają do dyspozycji salę sportową, saunę, siłownię, wypożyczalnię rowerów, a także boiska do koszykówki oraz piłki nożnej i plac zabaw dla dzieci.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Tarnów Top 5 - zobacz nasz najnowszy film!

W zeszłym tygodniu pracowaliśmy nad relacjami z cudnego Tarnowa, a teraz zapraszamy na nasz film, który pokazuje to, co najbardziej nas w tym mieście zauroczyło 🙂

Tarnów Top 5 to najpiękniejsze atrakcje miasta, zobacz je koniecznie, a dodatkowo będę bardzo wdzięczna za Wasze łapki w górę i subskrypcje. To dla nas wielka motywacja do dalszych działań 🙂 Ślicznie dziękuję! 🙂

2020-10-21 13:32:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021