Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”
Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”

Przygoda z Nysą - Lipinki, Zgorzelec i Pieńsk

Zapraszamy nad atrakcyjną Nysę Łużycką, gdzie z sukcesem powstaje bogata infrastruktura turystyczna dla zwiedzających! Hasło "Przygoda z Nysą" przewodzi kampanii promującej walory przyrodnicze i turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego, na odcinku gdzie granicę państw w naturalny sposób tworzy Nysa Łużycka

Dziś do przeżycia Przygody z Nysą zaprasza Nadleśnictwo Lipinki, miasto Zgorzelec i Gmina Pieńsk. Co dzieje się w ramach projektu na tych obszarach? Dlaczego warto odwiedzić ten region? Zobaczcie sami i zdecydujcie się na Przygodę z Nysą!

Celem projektu jest zagospodarowanie pod względem turystycznym regionu  i jego promocja wśród turystów. Oferta turystyczna, którą udało się stworzyć partnerom projektu zachęca do odwiedzenia okolic Nysy Łużyckiej turystom o różnych preferencjach - jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie!  

Zielony Las 

Zielony Las jest interesującym obszarem leśnym o powierzchni około 600 ha przylegającym do 40-tysięcznego miasta Żary porastającym najwyższą górę w województwie lubuskim. Zielony Las ze względu na swoje warunki przyrodnicze został objęty dwoma formami ochrony przyrody – Naturą 2000 i Obszarem Chronionego Krajobrazu. Ustanowiono tu także kilka pomników przyrody na wiekowych drzewach.

Zielony Las, Nadleśnictwo Lipinki, Żary, woj. lubuskie
Zielony Las, Nadleśnictwo Lipinki, Żary, woj. lubuskie
Zielony Las
Zielony Las

Znajdują się tutaj min. dwie zabytkowe wieże (jedna z 1864 roku, a druga z 1914 roku - nigdy nie ukończona). Z południowej części tego kompleksu można  podziwiać widok na Bory Dolnośląskie i Izery, a przy dobrej widoczności można oglądać Śnieżkę (oddaloną około 105km). Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu wyznaczono tutaj szlaki turystyczne: rowerowe i piesze oraz trasy Nordic Walking i trasy biegowe - przełajowe Parkrun. Obszar ten jest wyśmienity do uprawiania biegów przełajowych oraz wyścigów kolarzy górskich.

Wieża w Zielonym Lesie
Wieża w Zielonym Lesie
Niedokończona wieża w Zielonym Lesie
Niedokończona wieża w Zielonym Lesie

Geopark Łuk Mużakowa 

W Geoparku Łuk Mużakowa znajduje się bardzo ciekawa Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” o długość około 5 km. Znajduje się bezpośrednio przy Łęknicy. Zajmuje obszar dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych.

Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka
Geościeżka

Ścieżka stanowi szlak pieszo-rowerowy wraz z infrastrukturą turystyczną, w tym z 25-metrową wieżą widokową. Obejmuje 11 stanowisk tematycznych związanych z działalnością górniczą, atrakcyjnych pod względem geologicznym. W celu zapewnienia dogodnych warunków zwiedzania przy ścieżce zlokalizowano miejsca parkingowe.

Wieża nad Jeziorem Afryka
Wieża nad Jeziorem Afryka
Teren dawnej kopalni węgla brunatnego, Geopark Łuk Mużakowa
Teren dawnej kopalni węgla brunatnego, Geopark Łuk Mużakowa

Zgorzelec i Zalew Czerwona Woda

Dla miłośników wycieczek pieszych, rowerowych i konnych swoją ofertę w ramach projektu „Przygoda z Nysą” poszerza Zgorzelec zapraszając na teren Zalewu Czerwona Woda. Powstają tam dla turystów ścieżki pieszo – rowerowe, ścieżki leśne i konne.  

Trwają prace przy budowie ścieżek nad Zalewem Czerwona Woda, Zgorzelec
Trwają prace przy budowie ścieżek nad Zalewem Czerwona Woda, Zgorzelec

IT w Pieńsku

W Pieńsku w ramach projektu powstał Punkt Informacji Turystycznej  gdzie nie tylko można zasięgnąć informacji o atrakcjach turystycznych regionu, ale także wypożyczyć zakupione w ramach projektu „Przygoda z Nysą” rowery dla dorosłych i dzieci, a dla najmłodszych wózki do rowerów tak aby każdy mógł wybrać się na rowerową przejażdżkę po okolicy. Do dyspozycji turystów są też kajaki, pontony, kamizelki ratunkowe oraz kijki trekkingowe.  

Punkt Informacji Turystycznej w Pieńsku
Punkt Informacji Turystycznej w Pieńsku

Projekt „Przygoda z Nysą” pomógł  jeszcze lepiej niż dotychczas  zadbać o turystów, którzy w tym regionie, podróżując wraz z biegiem Nysy Łużyckiej mogą w ciszy i spokoju obcować z naturą i odkrywać piękno przyrody oraz ślady historii.  

Geościeżka
Geościeżka "Dawna Kopalnia Babina"

Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: https://przygodaznysa.eu/ 
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”
Panorama z wieży widokowej
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najlepsze turystyczne regiony w Polsce

Planujesz wakacje w Polsce i jaki region pierwszy wpada Ci do głowy? Czy polskie wybrzeże, tak jak to zwykle bywa? A może jesteś bardziej otwarty na poszukiwania nowego? Może wolisz każdą podróżą sięgnąć dalej, w nieznane Ci dotąd rewiry naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, w tym rankingu odnajdziesz regiony świetne na wakacje oraz na krótsze wypady weekendowe. Idealne na rodzinną zabawę, ale i samotne wędrówki. Kilka z nich to pewniaki, ale może niektóre moje wybory Cię zaskoczą. Wierz mi, każdy region w Polsce może zafundować niezłą przygodę, ja wybrałam moim zdaniem 6 najlepszych turystycznych regionów. Jest to oczywiście w pełni subiektywne zestawienie, możesz się z nim zgadzać lub nie, ale każdy mój wybór dobrze uzasadniam. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do podróży po naszym kraju, zobacz najlepsze regiony turystyczne w Polsce!

08 kwiecień 2021 13:44

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10

Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.

05 marzec 2021 09:25
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021