Przygoda z Nysą - Lipinki, Zgorzelec i Pieńsk

Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”
Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”
Komentarze 0
2020-10-16 09:49:50

Zapraszamy nad atrakcyjną Nysę Łużycką, gdzie z sukcesem powstaje bogata infrastruktura turystyczna dla zwiedzających! Hasło "Przygoda z Nysą" przewodzi kampanii promującej walory przyrodnicze i turystyczne pogranicza polsko-niemieckiego, na odcinku gdzie granicę państw w naturalny sposób tworzy Nysa Łużycka

Dziś do przeżycia Przygody z Nysą zaprasza Nadleśnictwo Lipinki, miasto Zgorzelec i Gmina Pieńsk. Co dzieje się w ramach projektu na tych obszarach? Dlaczego warto odwiedzić ten region? Zobaczcie sami i zdecydujcie się na Przygodę z Nysą!

Celem projektu jest zagospodarowanie pod względem turystycznym regionu  i jego promocja wśród turystów. Oferta turystyczna, którą udało się stworzyć partnerom projektu zachęca do odwiedzenia okolic Nysy Łużyckiej turystom o różnych preferencjach - jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie!  

Zielony Las 

Zielony Las jest interesującym obszarem leśnym o powierzchni około 600 ha przylegającym do 40-tysięcznego miasta Żary porastającym najwyższą górę w województwie lubuskim. Zielony Las ze względu na swoje warunki przyrodnicze został objęty dwoma formami ochrony przyrody – Naturą 2000 i Obszarem Chronionego Krajobrazu. Ustanowiono tu także kilka pomników przyrody na wiekowych drzewach.

Zielony Las, Nadleśnictwo Lipinki, Żary, woj. lubuskie
Zielony Las, Nadleśnictwo Lipinki, Żary, woj. lubuskie
Zielony Las
Zielony Las

Znajdują się tutaj min. dwie zabytkowe wieże (jedna z 1864 roku, a druga z 1914 roku - nigdy nie ukończona). Z południowej części tego kompleksu można  podziwiać widok na Bory Dolnośląskie i Izery, a przy dobrej widoczności można oglądać Śnieżkę (oddaloną około 105km). Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu wyznaczono tutaj szlaki turystyczne: rowerowe i piesze oraz trasy Nordic Walking i trasy biegowe - przełajowe Parkrun. Obszar ten jest wyśmienity do uprawiania biegów przełajowych oraz wyścigów kolarzy górskich.

Wieża w Zielonym Lesie
Wieża w Zielonym Lesie
Niedokończona wieża w Zielonym Lesie
Niedokończona wieża w Zielonym Lesie

Geopark Łuk Mużakowa 

W Geoparku Łuk Mużakowa znajduje się bardzo ciekawa Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” o długość około 5 km. Znajduje się bezpośrednio przy Łęknicy. Zajmuje obszar dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych.

Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina
Geościeżka
Geościeżka

Ścieżka stanowi szlak pieszo-rowerowy wraz z infrastrukturą turystyczną, w tym z 25-metrową wieżą widokową. Obejmuje 11 stanowisk tematycznych związanych z działalnością górniczą, atrakcyjnych pod względem geologicznym. W celu zapewnienia dogodnych warunków zwiedzania przy ścieżce zlokalizowano miejsca parkingowe.

Wieża nad Jeziorem Afryka
Wieża nad Jeziorem Afryka
Teren dawnej kopalni węgla brunatnego, Geopark Łuk Mużakowa
Teren dawnej kopalni węgla brunatnego, Geopark Łuk Mużakowa

Zgorzelec i Zalew Czerwona Woda

Dla miłośników wycieczek pieszych, rowerowych i konnych swoją ofertę w ramach projektu „Przygoda z Nysą” poszerza Zgorzelec zapraszając na teren Zalewu Czerwona Woda. Powstają tam dla turystów ścieżki pieszo – rowerowe, ścieżki leśne i konne.  

Trwają prace przy budowie ścieżek nad Zalewem Czerwona Woda, Zgorzelec
Trwają prace przy budowie ścieżek nad Zalewem Czerwona Woda, Zgorzelec

IT w Pieńsku

W Pieńsku w ramach projektu powstał Punkt Informacji Turystycznej  gdzie nie tylko można zasięgnąć informacji o atrakcjach turystycznych regionu, ale także wypożyczyć zakupione w ramach projektu „Przygoda z Nysą” rowery dla dorosłych i dzieci, a dla najmłodszych wózki do rowerów tak aby każdy mógł wybrać się na rowerową przejażdżkę po okolicy. Do dyspozycji turystów są też kajaki, pontony, kamizelki ratunkowe oraz kijki trekkingowe.  

Punkt Informacji Turystycznej w Pieńsku
Punkt Informacji Turystycznej w Pieńsku

Projekt „Przygoda z Nysą” pomógł  jeszcze lepiej niż dotychczas  zadbać o turystów, którzy w tym regionie, podróżując wraz z biegiem Nysy Łużyckiej mogą w ciszy i spokoju obcować z naturą i odkrywać piękno przyrody oraz ślady historii.  

Geościeżka
Geościeżka "Dawna Kopalnia Babina"

Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: https://przygodaznysa.eu/ 
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Wieża Widokowa na ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”
Panorama z wieży widokowej
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2022!

Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂

20 czerwiec 2022 11:30

Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

04 kwiecień 2022 14:57

Ruszyły Top Atrakcje 2022!

Drodzy moi, ruszyły Top Atrakcje 2022. Hity turystyczne tego lata same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Jak co roku przed wakacjami, już 11 raz, chcemy Was poczęstować najlepszymi atrakcjami w Polsce. To gotowe pomysły na Wasze wyjazdy. 

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy około 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 6 czerwca i kończy 19 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

06 czerwiec 2022 11:34
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022