Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos
Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos

Poznaj Nysę

Komentarze 0
2020-08-21 14:02:00

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką.

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter i urzeka różnorodnością przyrody.

 „Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos
„Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos

Nad jej brzegami rozwinęło się wiele miast o bogatej historii i zabytkach pochodzących z różnych epok. Nysa Łużycka stała się przewodnim motywem współpracy trzech krajów, które współpracują ze sobą w rozwoju infrastruktury turystycznej regionu. Dzięki temu można ten piękny zakątek poznawać podczas pieszych wędrówek, na rowerze czy płynąc kajakiem. Zapraszamy Państwa do krótkiej podróży z biegiem Nysy Łużyckiej. Mamy nadzieję, że przekona ona Państwa, by poznać uroki tego regionu osobiście. 

Jeśli zechcielibyśmy rozpocząć Przygodę z Nysą u jej źródeł musimy udać się w Góry Izerskie na terenie Czech w okolice miejscowości Nová Ves. Miejsce znajdziemy bez trudu, dzięki tablicy pamiątkowej w języku polskich, czeskim i niemieckim. Jest to ważne miejsce dla miłośników rowerowych przygód, gdyż tutaj właśnie rozpoczyna się szlak „Odra-Nysa”, który biegnie od ujścia Nysy do Odry i dalej, aż do Morza Bałtyckiego. 

Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos
Miejsce styku granic Polski, Czech i Niemiec nad Nysą Łużycką, autor Andrzej Paczos
autor Andrzej Paczos

Kolejnym krokiem na mapie Podróży z Nysą jest jedno z największych czeskich miast Liberec, jednocześnie największe miasto położone nad Nysą Łużycką. Ozdobą miasta jest neorenesansowy ratusz.

Po środku nurtu Nysy Łużyckiej koło polskiej Sieniawki, czeskiego Hradka nad Nisou i niemieckiej Żytawy znajduje się punkt styku granic Polski, Czech i Niemiec. Nad samą rzeką u jej wypływu z przełomu od XIII w. nieprzerwanie istnieje opactwo cysterek St. Mariental w Ostritz. Dziś znajduje się tu także Międzynarodowe Centrum Spotkań.

Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos
Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos

Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką). Jest to idealne miejsce dla poszukujących błogiej ciszy, mąconej jedynie przez odgłosy natury. Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda dodaje uroku i magii rzece otoczonej lasami, zaroślami, skarpami. 

Nad Nysą Łużycką po niemieckiej stronie granicy znajduje się miasto Bad Muskau  z dwoma pałacami i transgranicznym parkiem w stylu angielskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu zobaczyć podłużne wzgórza moreny czołowej utworzonej przez lądolód podczas epoki lodowej oraz kolorowe jeziorka w wyrobiskach po kopalniach węgla brunatnego i iłów. 

Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos

Na północ od Bad Muskau, a po stronie Polskiej od Łęknicy Nysa Łużycka dalej wyznacza granicę polsko – niemiecką, aby po 250 km swego biegu połączyć swe wody z Odrą. 
Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: (strona projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. 

Poznaj rzekę, która wyznacza naszą zachodnią granicę, piękną, tajemniczą, która oferuje turystom spokój i ciszę, mącone jedynie odgłosami natury. Zapraszamy Cię do przeżycia przygody z Nysą!
Trasy rowerowe, kajaki, spacery, zabytki, parki i zielone okolice rzeki Nysy Łużyckiej czekają na Was!
Dowiedz się więcej o projekcie Przygoda z Nysą: (link do strony projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos
 Hałdy na brzegach „Afryki” rozmywane są przez wodę deszczową. Na skarpie powstają głębokie kaniony a u jej stóp tworzy się delta,autor Andrzej Paczos
Miejsce, w którym Nysa łużycka łączy się Odrą, autor Andrzej Paczos
Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką), autor Andrzej Paczos
Pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Atrakcje dla dzieci - pomysły na Dzień Dziecka i nie tylko!

Dzisiaj Dzień Dziecka i zarazem niemal początek długiego weekendu, a czemu by nie wybrać się po rodzinną przygodę? W okolicy bliższej, a może nawet dalszej? Dzieci uwielbiają rodzinne pikniki i zabawę w parkach rozrywki. Zobacz nasze pomysły, zainspiruj się i zrób dziecku frajdę. Jestem przekonana, że i Tobie się spodoba 🙂

01 czerwiec 2021 13:21

Top Atrakcje 2021!

No i zaczęło się! Przygotowania trwały od miesiąca, zaprosiliśmy do współpracy kilka Organizacji Turystycznych i blogerów podróżniczych. Ankieta czekała tylko na Was i na dzisiejszą datę, która rozpoczęła Top Atrakcje 2021. To 10. edycja rankingu i z tej okazji nieco odnowiona formuła - 64 atrakcje, po 8 w 8 kategoriach. I tylko jedno głosowanie. Ankieta będzie aktywna do 20 czerwca 2021, kiedy poznamy Top Atrakcje czyli najlepsze atrakcje w Polsce w tym roku. Każdy może zagłosować tylko 1 raz, bez logowania i bez żadnych opłat!
Głosuj na Top Atrakcje!

21 maj 2021 21:17

Gdzie na wakacje? Najlepsze turystyczne regiony w Polsce

Planujesz wakacje w Polsce i jaki region pierwszy wpada Ci do głowy? Czy polskie wybrzeże, tak jak to zwykle bywa? A może jesteś bardziej otwarty na poszukiwania nowego? Może wolisz każdą podróżą sięgnąć dalej, w nieznane Ci dotąd rewiry naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, w tym rankingu odnajdziesz regiony świetne na wakacje w Polsce oraz na krótsze wypady weekendowe. Idealne na rodzinną zabawę, ale i samotne wędrówki. Kilka z nich to pewniaki, ale może niektóre moje wybory Cię zaskoczą. Wierz mi, każdy region w Polsce może zafundować niezłą przygodę, ja wybrałam moim zdaniem 6 najlepszych turystycznych regionów. Jest to oczywiście w pełni subiektywne zestawienie, możesz się z nim zgadzać lub nie, ale każdy mój wybór dobrze uzasadniam. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do podróży po naszym kraju, zobacz najlepsze regiony turystyczne w Polsce i zbieraj pomysły na wakacje 🙂

08 kwiecień 2021 13:44
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021