Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos
Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos

Poznaj Nysę

Komentarze 0
2020-08-21 14:02:00

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter i urzeka różnorodnością przyrody.

Nad jej brzegami rozwinęło się wiele miast o bogatej historii i zabytkach pochodzących z różnych epok. Nysa Łużycka stała się przewodnim motywem współpracy trzech krajów, które współpracują ze sobą w rozwoju infrastruktury turystycznej regionu. Dzięki temu można ten piękny zakątek poznawać podczas pieszych wędrówek, na rowerze czy płynąc kajakiem. Zapraszamy Państwa do krótkiej podróży z biegiem Nysy Łużyckiej. Mamy nadzieję, że przekona ona Państwa, by poznać uroki tego regionu osobiście. 

 „Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos
„Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos

Jeśli zechcielibyśmy rozpocząć Przygodę z Nysą u jej źródeł musimy udać się w Góry Izerskie na terenie Czech w okolice miejscowości Nová Ves. Miejsce znajdziemy bez trudu, dzięki tablicy pamiątkowej w języku polskich, czeskim i niemieckim. Jest to ważne miejsce dla miłośników rowerowych przygód, gdyż tutaj właśnie rozpoczyna się szlak „Odra-Nysa”, który biegnie od ujścia Nysy do Odry i dalej, aż do Morza Bałtyckiego. 

Kolejnym krokiem na mapie Podróży z Nysą jest jedno z największych czeskich miast Liberec, jednocześnie największe miasto położone nad Nysą Łużycką. Ozdobą miasta jest neorenesansowy ratusz.

Po środku nurtu Nysy Łużyckiej koło polskiej Sieniawki, czeskiego Hradka nad Nisou i niemieckiej Żytawy znajduje się punkt styku granic Polski, Czech i Niemiec. Nad samą rzeką u jej wypływu z przełomu od XIII w. nieprzerwanie istnieje opactwo cysterek St. Mariental w Ostritz. Dziś znajduje się tu także Międzynarodowe Centrum Spotkań.

Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką). Jest to idealne miejsce dla poszukujących błogiej ciszy, mąconej jedynie przez odgłosy natury. Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda dodaje uroku i magii rzece otoczonej lasami, zaroślami, skarpami. 

Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos
Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos

Nad Nysą Łużycką po niemieckiej stronie granicy znajduje się miasto Bad Muskau  z dwoma pałacami i transgranicznym parkiem w stylu angielskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu zobaczyć podłużne wzgórza moreny czołowej utworzonej przez lądolód podczas epoki lodowej oraz kolorowe jeziorka w wyrobiskach po kopalniach węgla brunatnego i iłów. 

Na północ od Bad Muskau, a po stronie Polskiej od Łęknicy Nysa Łużycka dalej wyznacza granicę polsko – niemiecką, aby po 250 km swego biegu połączyć swe wody z Odrą. 
Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: (strona projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. 

Widok  ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos

Poznaj rzekę, która wyznacza naszą zachodnią granicę, piękną, tajemniczą, która oferuje turystom spokój i ciszę, mącone jedynie odgłosami natury. Zapraszamy Cię do przeżycia przygody z Nysą!
Trasy rowerowe, kajaki, spacery, zabytki, parki i zielone okolice rzeki Nysy Łużyckiej czekają na Was!
Dowiedz się więcej o projekcie Przygoda z Nysą: (link do strony projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Na rowerach przez gminę Świerklaniec z Tvp 3 Katowice

Moi mili, wspominałam Wam przy okazji naszej wizyty w studio TVP3 w Katowicach, że będzie jeszcze kilka felietonów z naszych podróży. I tak wybraliśmy się na rowerach do ciekawych atrakcji naszej gminy. 

Towarzyszyła nam telewizja, żeby zachęcić do rodzinnych wypraw szersze grono. Program prowadziła przemiła Dominika Brzoza-Piprek. A ja ze swej strony pokażę Wam jeszcze zdjęcia, które pewnie niejednego z Was zachęcą do spacerów w plenerze 🙂

2020-10-30 20:11:59
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021