Poznaj Nysę

Idylla nad Nysą Łużycką na północ od Łęknicy,autor Andrzej Paczos
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką.

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter i urzeka różnorodnością przyrody.

 „Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos
„Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos


Nad jej brzegami rozwinęło się wiele miast o bogatej historii i zabytkach pochodzących z różnych epok. Nysa Łużycka stała się przewodnim motywem współpracy trzech krajów, które współpracują ze sobą w rozwoju infrastruktury turystycznej regionu. Dzięki temu można ten piękny zakątek poznawać podczas pieszych wędrówek, na rowerze czy płynąc kajakiem. Zapraszamy Państwa do krótkiej podróży z biegiem Nysy Łużyckiej. Mamy nadzieję, że przekona ona Państwa, by poznać uroki tego regionu osobiście. 

Jeśli zechcielibyśmy rozpocząć Przygodę z Nysą u jej źródeł musimy udać się w Góry Izerskie na terenie Czech w okolice miejscowości Nová Ves. Miejsce znajdziemy bez trudu, dzięki tablicy pamiątkowej w języku polskich, czeskim i niemieckim. Jest to ważne miejsce dla miłośników rowerowych przygód, gdyż tutaj właśnie rozpoczyna się szlak „Odra-Nysa”, który biegnie od ujścia Nysy do Odry i dalej, aż do Morza Bałtyckiego. 

Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos
Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos

Kolejnym krokiem na mapie Podróży z Nysą jest jedno z największych czeskich miast Liberec, jednocześnie największe miasto położone nad Nysą Łużycką. Ozdobą miasta jest neorenesansowy ratusz.

Po środku nurtu Nysy Łużyckiej koło polskiej Sieniawki, czeskiego Hradka nad Nisou i niemieckiej Żytawy znajduje się punkt styku granic Polski, Czech i Niemiec. Nad samą rzeką u jej wypływu z przełomu od XIII w. nieprzerwanie istnieje opactwo cysterek St. Mariental w Ostritz. Dziś znajduje się tu także Międzynarodowe Centrum Spotkań.

Miejsce styku granic Polski, Czech i Niemiec nad Nysą Łużycką, autor Andrzej Paczos
autor Andrzej Paczos
Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos


Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką). Jest to idealne miejsce dla poszukujących błogiej ciszy, mąconej jedynie przez odgłosy natury. Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda dodaje uroku i magii rzece otoczonej lasami, zaroślami, skarpami. 

Nad Nysą Łużycką po niemieckiej stronie granicy znajduje się miasto Bad Muskau  z dwoma pałacami i transgranicznym parkiem w stylu angielskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu zobaczyć podłużne wzgórza moreny czołowej utworzonej przez lądolód podczas epoki lodowej oraz kolorowe jeziorka w wyrobiskach po kopalniach węgla brunatnego i iłów. 

Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos

Na północ od Bad Muskau, a po stronie Polskiej od Łęknicy Nysa Łużycka dalej wyznacza granicę polsko – niemiecką, aby po 250 km swego biegu połączyć swe wody z Odrą. 
Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: (strona projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. 

Poznaj rzekę, która wyznacza naszą zachodnią granicę, piękną, tajemniczą, która oferuje turystom spokój i ciszę, mącone jedynie odgłosami natury. Zapraszamy Cię do przeżycia przygody z Nysą!
Trasy rowerowe, kajaki, spacery, zabytki, parki i zielone okolice rzeki Nysy Łużyckiej czekają na Was!
Dowiedz się więcej o projekcie Przygoda z Nysą: (link do strony projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos
Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos


 Hałdy na brzegach „Afryki” rozmywane są przez wodę deszczową. Na skarpie powstają głębokie kaniony a u jej stóp tworzy się delta,autor Andrzej Paczos
Miejsce, w którym Nysa łużycka łączy się Odrą, autor Andrzej Paczos
Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką), autor Andrzej Paczos
Pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024