Dolina Rospudy na Suwalszczyźnie

Komentarze 0
2007-06-25 17:59:00
Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy leżących w pobliżu Puszczy Rominckiej. Właściwa rzeka wypływa z Jeziora Czarnego, a dalej przepływa przez szereg wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi. Poprzez rzekę prowadzi malowniczy, ale dość uciążliwy szlak kajakowy o długości 67 km.

W górnym biegu Rospuda ma wąskie i kręte koryto, strome brzegi, nurt szybki, a dno kamieniste. Na tym odcinku przypomina górski potok. W dolnym biegu rzeka wpływa w Puszczę Augustowską i tu nabiera zupełnie innego, nizinnego charakteru. Meandruje w podmokłej dolinie pośród puszczańskich uroczysk: Święte Miejsce i Młyńsko. Koryto staje się tu szerokie, a tereny przyległe torfowiskowe, tworząc tzw. Dolinę Rospudy.

Dolina Rospudy to jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w Polsce, o naturalnych stosunkach wodnych. Jest ona objęta wieloma formami ochrony, stanowi m.in.: obszar chronionego krajobrazu, strefę ciszy, obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (Natura 2000), węzeł ECONET–PL, należy do Zielonych Płuc Polski. Część z tych form ochrony ma znaczenie międzynarodowe. Obecnie planuje się utworzenie w Dolinie Rospudy rezerwatu.

Dlatego właśnie rozgorzała ostatnio tak burzliwa dyskusja na temat zagrożeń płynących dla Doliny Rospudy i jej przyrody z powodu planów budowy w tym rejonie obwodnicy Augustowa i trasy Via Baltica. Wg ekologów, naukowców oraz Komisji Europejskiej Dolina Rospudy jest zbyt cennym przyrodniczo obszarem, by prowadzić tędy drogi. To jedno z osatnich tak naturalnych i dobrze zachowanych ostoi dzikiej przyrody w Polsce i Europie.

Oczywiste jest, że istnieje pilna potrzeba wybudowania obwodnicy Augustowa, ale forsowanie jej tworzenia w planowanym dzisiaj kształcie nie zagwarantuje szybkiego jej ukończenia. Bez wsparcia finansowego Unii inwestycja trwać będzie z pewnością kilkanaście lat. Ponadto realne jest ryzyko
nałożenia na Polskę kar finansowych. Dlatego powstaje wariant alternatywny zakładający połączenie obwodnicy Augustowa i Suwałk oraz ominięcie obszarów Natura 2000, co pozwoliłoby dodatkowo na uzyskanie środków z Unii Europejskiej na dofinansowanie tego projektu.


Via Baltica przez Dolinę Rospudy ? Nie tędy droga

Via Baltica to droga ekspresowa o statusie międzynarodowym (Warszawa - Helsinki, przez Litwę, Łotwę i Estonię), która ma powstać w ramach I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Obecnie południowy odcinek trasy kończy się w Suwałkach, a na południe prowadzi sieć dróg krajowych. Końcowy odcinek pomiędzy Tallinem a Helsinkami pokonuje się promem.

Droga ma przecinać jedne z najpiękniejszych i najcenniejszych w skali całej Europy obszarów – Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską (Dolinę Rospudy), Puszczę Knyszyńską, obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego i Wigierskiego Parku Narodowego.

Wiele polskich oraz międzynarodowych organizacji protestuje przeciwko obecnemu projektowi, który w znaczący sposób naruszy najcenniejsze obszary Zielonych Płuc Polski. Ponadto poprowadzenie tu trasy szybkiego ruchu spowoduje zmniejszenie turystycznej atrakcyjności regionu, a to przecież głównie na tym bazuje ten region, który prócz pięknej i dzikiej jeszcze przyrody, niewiele więcej może zaoferować.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Tarnów Top 5 - zobacz nasz najnowszy film!

W zeszłym tygodniu pracowaliśmy nad relacjami z cudnego Tarnowa, a teraz zapraszamy na nasz film, który pokazuje to, co najbardziej nas w tym mieście zauroczyło 🙂

Tarnów Top 5 to najpiękniejsze atrakcje miasta, zobacz je koniecznie, a dodatkowo będę bardzo wdzięczna za Wasze łapki w górę i subskrypcje. To dla nas wielka motywacja do dalszych działań 🙂 Ślicznie dziękuję! 🙂

2020-10-21 13:32:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021