Zaplanuj już dziś Przygodę z Nysą!

Jeśli są wśród Was miłośnicy przyrody, wycieczek pieszych i rowerowych, sportów wodnych czy też kolekcjonerzy pięknych widoków, przyjmijcie zaproszenie i zaplanujcie już dziś Przygodę z Nysą!

Rozpoczynamy cykl artykułów, które wprowadzą Was w niezwykle urocze i atrakcyjne turystycznie okolice Nysy Łużyckiej.  Dzięki sprawnej realizacji kolejnych etapów projektu mieszkańcy terenów przygranicznych oraz turyści zyskali m.in. możliwość korzystania z kilkuset kilometrów nowo wybudowanych tras rowerowych, pieszych i nordic walking.

Mirostowice Dolne w Gminie Żary
Mirostowice Dolne w Gminie Żary

Wybudowana infrastruktura rekreacyjno-turystyczna stanowi świetną bazę dla uprawiania tych aktywności. Specjalnie przygotowane miejsca odpoczynku wyposażone są w wiaty, ławeczki oraz pomosty, dają więc wytchnienie i odpoczynek turystom, a przy okazji możliwość podziwiania i poznawania otaczającej przyrody.   

„Przygoda z Nysą” to projekt mający na celu zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko –niemieckiego. Obecnie trwa V etap projektu, który realizowany jest przez 9 partnerów: Gminę Zgorzelec, Powiat Görlitz, Senckenberg Museum für Naturkunde Goerlitz, Stadt Goerlitz – Görlitzer Sammlungen für Geshichte und Kultur, Gminę Miejska Zgorzelec, Powiat Żarski, Gminę Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki, Gminę Żary.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

Łaz
Mirostowice
Ścieżka rowerowa wokół Zalewu Karaś w Lubsku

Poruszanie się po regionie ułatwiają ciekawe tablice turystyczne. Wybrane zabytki i godne uwagi atrakcje turystyczne zostały opisane na dwujęzycznych tablicach obiektowych, natomiast na dużych i małych tablicach znajdziecie Państwo mapy z przebiegiem szlaków oraz różne przydatne i ciekawe informacje. Sama Nysa Łużycka stała się symbolem integracji i przyjaźni, dobrej zabawy w otoczeniu niezapomnianych krajobrazów.

Gmina Żary zaprasza pasjonatów wycieczek rowerowych na Wielką Pętlę Łużycką. Oznakowany w ramach projektu sześćdziesięciokilometrowy czerwony szlak rowerowy, prowadzi w kierunku rzeki Nysy Łużyckiej, biegnąc przez następujące miejscowości: Żary - Kunice Żarskie - Mirostowice Dolne - Mirostowice Górne - Drozdów - Bogumiłów - Janików - Żaków - Okalenica - Włostowice - Czaple - Nowe Czaple - Żarki Małe – Wicina. Następnie trasa łączy się ze szlakiem żółtym rowerowym prowadzącym przez Nowe Czaple w kierunku Łęknicy. Uzyskujemy dzięki temu pętlę na ambitną wycieczkę jednodniową lub racjonalną wyprawę na dwa dni z noclegiem. Pokonanie tego szlaku można połączyć ze zwiedzaniem Zielonego Lasu w Łazie – obszar NATURA 2000 na terenie Gminy Żary albo jadąc dalej w kierunku  Łęknicy  i zwiedzić Park Mużakowski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.
Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.

W ramach projektu „Przygoda z Nysą” realizowanego przez Powiat Żarski została wybudowana także ścieżka pieszo-rowerowa wraz z elementami małej architektury. Jest to doskonałe miejsce dla osób które kochają rolki, rowery, biegi, nordic walking, a także spacery, jednym słowem ruch na świeżym powietrzu. Inwestycja połączyła ścieżkę rowerową biegnącą od granicy z Niemcami (w miejscowości Forst (Brandenburgia)) ze ścieżką wokół Zalewu “Karaś” w Lubsku. Inwestycja została zrealizowana w ramach IV etapu Przygody z Nysą. Dodatkowo na potrzeby turystów zakupiony został sprzęt rekreacyjny: leżaki, parasole, stoły z ławkami, namiot oraz sprzęt nagłaśniający.

Gmina Zgorzelec w ramach obecnego etapu projektu wybudowała ponad 3 km ścieżki rowerowej na trasie Łagów – Pokrzywnik. Dzięki nowo wybudowanej ścieżce rowerzyści mogą bezpiecznie wyruszyć na wycieczkę na tereny gminy, a w Pokrzywniku ścieżka dodatkowo łączy się z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-4. Na terenie Gminy Zgorzelec znajduje się wiele niezwykłych zasobów naturalnych oraz potencjał infrastrukturalny położony nieopodal Nysy Łużyckiej, który zostanie wykorzystany w dalszej realizacji projektu. Na terenach gminy zostaną wybudowane altany wolnostojące w pobliżu szlaków turystycznych, które stworzą komfortowe miejsca odpoczynku dla turystów.

Widok na Zalew Karaś w Lubsku
Widok na Zalew Karaś w Lubsku

Oprócz zadań związanych z nową infrastrukturą turystyczną, mających na celu udostępnienie w atrakcyjny i bezpieczny sposób terenów położonych nad Nysą Łużycką, powstają dwie wystawy poświęcone tej rzece. W Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz (Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz) powstała wystawa poświęcona środowisku przyrodniczemu zarówno samej rzeki jak i terenów, przez które one przepływa. Muzeum zaprasza na wystawę od połowy czerwca do końca roku w swojej siedzibie w Görlitz przy ul. Am Museum 1, koło tzw. Grubej Wieży (Dicker Turm). W następnym roku przewidywana jest jej ekspozycja m.in. w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Jest to możliwe, ponieważ wystawa przygotowana została w wersji polsko-niemieckiej. Dodatkowe informacje, dostępne dzięki monitorom dotykowym opracowano w języku czeskim i angielskim. Równolegle w Görlitzkich Zbiorach Historycznych i Kulturowych (Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur) przygotowywana jest wystawa poświęcona historii terenów, przez które przepływa Nysa Łużycka.

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz otwarte jest ponownie dla zwiedzających. Podczas zwiedzania należy stosować się do obowiązujących zaleceń sanitarnych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się nie tylko z wystawą poświęconą przyrodzie terenów nad Nysą Łużycką. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://museumgoerlitz.senckenberg.de/de/  a w wersji polskiej:  https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/.
Zapraszamy także na stronę https://przygodaznysa.eu/ i na kolejny artykuł, ponieważ to jeszcze nie koniec atrakcji powstałych i planowanych w ramach projektu! 
Czekamy na niezawodnych turystów! Przyjmijcie już dziś zaproszenie i zaplanujcie Przygodę z Nysą! 

Ścieżka rowerowa na trasie Łagów – Pokrzywnik
Ścieżka rowerowa w Pokrzywniku
Ścieżka rowerowa w Łagowie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najlepsze turystyczne regiony w Polsce

Planujesz wakacje w Polsce i jaki region pierwszy wpada Ci do głowy? Czy polskie wybrzeże, tak jak to zwykle bywa? A może jesteś bardziej otwarty na poszukiwania nowego? Może wolisz każdą podróżą sięgnąć dalej, w nieznane Ci dotąd rewiry naszego kraju? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, w tym rankingu odnajdziesz regiony świetne na wakacje oraz na krótsze wypady weekendowe. Idealne na rodzinną zabawę, ale i samotne wędrówki. Kilka z nich to pewniaki, ale może niektóre moje wybory Cię zaskoczą. Wierz mi, każdy region w Polsce może zafundować niezłą przygodę, ja wybrałam moim zdaniem 6 najlepszych turystycznych regionów. Jest to oczywiście w pełni subiektywne zestawienie, możesz się z nim zgadzać lub nie, ale każdy mój wybór dobrze uzasadniam. Mam nadzieję, że zachęcę Cię do podróży po naszym kraju, zobacz najlepsze regiony turystyczne w Polsce!

08 kwiecień 2021 13:44

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10

Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.

05 marzec 2021 09:25
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021