Zaplanuj już dziś Przygodę z Nysą!

Jeśli są wśród Was miłośnicy przyrody, wycieczek pieszych i rowerowych, sportów wodnych czy też kolekcjonerzy pięknych widoków, przyjmijcie zaproszenie i zaplanujcie już dziś Przygodę z Nysą!

Rozpoczynamy cykl artykułów, które wprowadzą Was w niezwykle urocze i atrakcyjne turystycznie okolice Nysy Łużyckiej.  Dzięki sprawnej realizacji kolejnych etapów projektu mieszkańcy terenów przygranicznych oraz turyści zyskali m.in. możliwość korzystania z kilkuset kilometrów nowo wybudowanych tras rowerowych, pieszych i nordic walking.

Wybudowana infrastruktura rekreacyjno-turystyczna stanowi świetną bazę dla uprawiania tych aktywności. Specjalnie przygotowane miejsca odpoczynku wyposażone są w wiaty, ławeczki oraz pomosty, dają więc wytchnienie i odpoczynek turystom, a przy okazji możliwość podziwiania i poznawania otaczającej przyrody.   

„Przygoda z Nysą” to projekt mający na celu zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko –niemieckiego. Obecnie trwa V etap projektu, który realizowany jest przez 9 partnerów: Gminę Zgorzelec, Powiat Görlitz, Senckenberg Museum für Naturkunde Goerlitz, Stadt Goerlitz – Görlitzer Sammlungen für Geshichte und Kultur, Gminę Miejska Zgorzelec, Powiat Żarski, Gminę Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki, Gminę Żary.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

Mirostowice Dolne w Gminie Żary
Mirostowice Dolne w Gminie Żary

Poruszanie się po regionie ułatwiają ciekawe tablice turystyczne. Wybrane zabytki i godne uwagi atrakcje turystyczne zostały opisane na dwujęzycznych tablicach obiektowych, natomiast na dużych i małych tablicach znajdziecie Państwo mapy z przebiegiem szlaków oraz różne przydatne i ciekawe informacje. Sama Nysa Łużycka stała się symbolem integracji i przyjaźni, dobrej zabawy w otoczeniu niezapomnianych krajobrazów.

Gmina Żary zaprasza pasjonatów wycieczek rowerowych na Wielką Pętlę Łużycką. Oznakowany w ramach projektu sześćdziesięciokilometrowy czerwony szlak rowerowy, prowadzi w kierunku rzeki Nysy Łużyckiej, biegnąc przez następujące miejscowości: Żary - Kunice Żarskie - Mirostowice Dolne - Mirostowice Górne - Drozdów - Bogumiłów - Janików - Żaków - Okalenica - Włostowice - Czaple - Nowe Czaple - Żarki Małe – Wicina. Następnie trasa łączy się ze szlakiem żółtym rowerowym prowadzącym przez Nowe Czaple w kierunku Łęknicy. Uzyskujemy dzięki temu pętlę na ambitną wycieczkę jednodniową lub racjonalną wyprawę na dwa dni z noclegiem. Pokonanie tego szlaku można połączyć ze zwiedzaniem Zielonego Lasu w Łazie – obszar NATURA 2000 na terenie Gminy Żary albo jadąc dalej w kierunku  Łęknicy  i zwiedzić Park Mużakowski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łaz
Mirostowice
Ścieżka rowerowa wokół Zalewu Karaś w Lubsku

W ramach projektu „Przygoda z Nysą” realizowanego przez Powiat Żarski została wybudowana także ścieżka pieszo-rowerowa wraz z elementami małej architektury. Jest to doskonałe miejsce dla osób które kochają rolki, rowery, biegi, nordic walking, a także spacery, jednym słowem ruch na świeżym powietrzu. Inwestycja połączyła ścieżkę rowerową biegnącą od granicy z Niemcami (w miejscowości Forst (Brandenburgia)) ze ścieżką wokół Zalewu “Karaś” w Lubsku. Inwestycja została zrealizowana w ramach IV etapu Przygody z Nysą. Dodatkowo na potrzeby turystów zakupiony został sprzęt rekreacyjny: leżaki, parasole, stoły z ławkami, namiot oraz sprzęt nagłaśniający.

Gmina Zgorzelec w ramach obecnego etapu projektu wybudowała ponad 3 km ścieżki rowerowej na trasie Łagów – Pokrzywnik. Dzięki nowo wybudowanej ścieżce rowerzyści mogą bezpiecznie wyruszyć na wycieczkę na tereny gminy, a w Pokrzywniku ścieżka dodatkowo łączy się z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-4. Na terenie Gminy Zgorzelec znajduje się wiele niezwykłych zasobów naturalnych oraz potencjał infrastrukturalny położony nieopodal Nysy Łużyckiej, który zostanie wykorzystany w dalszej realizacji projektu. Na terenach gminy zostaną wybudowane altany wolnostojące w pobliżu szlaków turystycznych, które stworzą komfortowe miejsca odpoczynku dla turystów.

Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.
Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.

Oprócz zadań związanych z nową infrastrukturą turystyczną, mających na celu udostępnienie w atrakcyjny i bezpieczny sposób terenów położonych nad Nysą Łużycką, powstają dwie wystawy poświęcone tej rzece. W Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz (Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz) powstała wystawa poświęcona środowisku przyrodniczemu zarówno samej rzeki jak i terenów, przez które one przepływa. Muzeum zaprasza na wystawę od połowy czerwca do końca roku w swojej siedzibie w Görlitz przy ul. Am Museum 1, koło tzw. Grubej Wieży (Dicker Turm). W następnym roku przewidywana jest jej ekspozycja m.in. w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Jest to możliwe, ponieważ wystawa przygotowana została w wersji polsko-niemieckiej. Dodatkowe informacje, dostępne dzięki monitorom dotykowym opracowano w języku czeskim i angielskim. Równolegle w Görlitzkich Zbiorach Historycznych i Kulturowych (Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur) przygotowywana jest wystawa poświęcona historii terenów, przez które przepływa Nysa Łużycka.

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz otwarte jest ponownie dla zwiedzających. Podczas zwiedzania należy stosować się do obowiązujących zaleceń sanitarnych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się nie tylko z wystawą poświęconą przyrodzie terenów nad Nysą Łużycką. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://museumgoerlitz.senckenberg.de/de/  a w wersji polskiej:  https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/.
Zapraszamy także na stronę https://przygodaznysa.eu/ i na kolejny artykuł, ponieważ to jeszcze nie koniec atrakcji powstałych i planowanych w ramach projektu! 
Czekamy na niezawodnych turystów! Przyjmijcie już dziś zaproszenie i zaplanujcie Przygodę z Nysą! 

Widok na Zalew Karaś w Lubsku
Widok na Zalew Karaś w Lubsku
Ścieżka rowerowa na trasie Łagów – Pokrzywnik
Ścieżka rowerowa w Pokrzywniku
Ścieżka rowerowa w Łagowie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Dni Karpia w Dolinie Baryczy

Na początku września 2021 rozpoczęły się tegoroczne Dni Karpia w Dolinie Baryczy. To już kolejna, 16. edycja tego barwnego i smacznego wydarzenia w magicznej Dolinie Karpia, leżącej na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Słynie z pysznych dań z lokalnych ryb tutaj hodowanych, czystej natury i cudnych krajobrazów. Doświadczysz tego najpełniej podczas licznych i zróżnicowanych wydarzeń Dni Karpia, które odbywają się co weekend, przez 11 jesiennych tygodni, od wrzenia do listopada.

06 wrzesień 2021 12:17

Silesia Race 2021 – jeszcze trwają zapisy!

Kochani, przypominamy, że do końca tygodnia trwają zapisy na super świetną imprezę - Silesia Race w powiecie będzińskim. Impreza odbędzie się 25 września 2021, a organizuje ją mój dobry kolega ze studiów, zapewniam, że będzie się działo. Jesteś ciekawy jak to wygląda? Zobacz zdjęcia z poprzednich imprez!
http://www.silesiarace.pl

13 wrzesień 2021 09:26

Rekordowy lipiec Polskich Szlaków!

Kochani, po ciężkim, covidowym roku 2020, przyszedł rekordowy dla nas rok 2021! W samym tylko lipcu odwiedziło nasz portal ponad 1,3 mln Osób i mieliśmy 3 mln odsłon, były dni, gdzie odwiedziło nas ponad 70 000 Osób, to tak jakby jednego dnia przyszły do nas całe nasze Tarnowskie Góry i jeszcze więcej 🙂
Wow, to dzięki Wam, jesteśmy pod wrażeniem, to dla nas wielka nagroda za pracę, która rodzi się z pasji 
Dzięki wielkie, że jesteście z nami, że czytacie, lubicie i inspirujecie się ! 🙂

02 sierpień 2021 13:05
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021