Plany wyjazdowe Polaków w czasie koronawirusa - zaskakujące wyniki ankiety!

2020-05-04 11:23:00

Jak koronawirus wpłynie na nasze wakacyjne plany?

Takie pytanie zadaliśmy Polakom w formie internetowej ankiety w naszym portalu. Głosy można było oddawać podczas Majówki czyli od 30 kwietnia do 3 maja 2020. Zebraliśmy w tym czasie 330 głosów, za które wszystkim serdecznie dziękujemy.

Blisko 70% respondentów przyznało, że epidemia koronawirusa wpłynie na ich plany wakacyjne. Wielu z nich, bo aż 38%, całkowicie zrezygnowało z dotychczasowych planów wakacyjnych. Wielu z nas planowało wyjazdy zagraniczne, które zapewne nie dojdą do skutku czy to z powodu zamkniętych granic czy też z powodu zwykłej obawy przed zachorowaniem. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki jak Grecja, Turcja czy Egipt wymuszają najczęściej podróż samolotem, a te nie uśmiechają się teraz naszym rodakom, jak widać na podstawie przeprowadzonych badań. Faktycznie, kilkugodzinna izolacja z innymi pasażerami w samolocie, potencjalnymi nosicielami koronawirusa, z pewnością jest ważnym powodem do rezygnacji z zagranicznego urlopu.

Trochę ponad 30% z planujących wakacyjny wyjazd już go przesunęło lub planują go przesunąć na inny termin w nadziei, że epidemia odpuści lub przynajmniej skala zachorowań będzie zdecydowanie niższa.

Zaledwie 23% turystów zadeklarowało, że swoich planów nie zmienią wbrew panującej pandemii. Być może jednym z powodów jest obawa przed utratą wpłaconej zaliczki na zagraniczny wyjazd jednak z prawnego punktu widzenia zwrot taki powinien się konsumentowi należeć.

Na samym dole przedstawiamy infografikę z wynikami ankiety zatytułowanej Czy wybuch epidemii koronawirusa wpłynął na Twoje tegoroczne plany wakacyjne?

W jaki sposób turyści zmienili plany wakacyjne?

Zdecydowanie pocieszającym jest fakt, że blisko 90% z nas nadal planuje wakacje spędzić w innym miejscu niż własny dom, choć plany są inne niż w latach ubiegłych. W ankiecie tylko 11% odpowiadających zadeklarowało chęć wyjazdu w tym roku za granicę na kilku- lub kilkunastodniowy wyjazd pomimo panującej pandemii koronawirusa. Oznacza to bardzo duży spadek w stosunku do lat ubiegłych. Na chwilę obecną plany mogą nie zostać zrealizowane, bo wiele granic państwowych jest jeszcze zamkniętych, ale żywią oni nadzieję, że wraz z nastaniem cieplejszej pogody zaraza ustąpi na tyle, by było to możliwe.

Znaczna większość ankietowanych Polaków, bo aż 75% deklaruje, że wakacje chce spędzić na wycieczkach po Polsce i jest to budujące stwierdzenie! Co prawda dla 31% z nich w grę wchodzą tylko jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy, ale aż 46% wszystkich respondentów deklaruje, że w najbliższe miesiące letnie znajdzie przynajmniej kilka dni by wyjechać w przepiękne zakątki naszego kraju i z nich przywieźć wspomnienia z wakacji 2020 - wakacji w cieniu koronawirusa. Takie jest i nasze zdanie!

Jakie są obawy Polaków związane z turystyką?

Koronawirus z pewnością zmieni nasze codzienne zwyczaje, również w turystyce. Wiele obiektów w Polsce jeszcze przed Majówką albo zaraz po niej otwarła swoje podwoje dla klientów, choć oczywiście z pewnymi ograniczeniami i podwyższonymi standardami higienicznymi.

W ankiecie zadaliśmy pytanie turystom czy przez koronawirusa obawiają się korzystać z obiektów noclegowych. Twierdząco odpowiedziało blisko 40% - z czego 12%, że zdecydowanie tak. Tylko dla 15% nocowanie w obcych miejscach nie będzie się wiązało ze strachem o swoje zdrowie.

Podobnie jest z obiektami gastronomicznymi. Dla ponad 43% Polaków jedzenie "na mieście" będzie się wiązało z jakąś obawą o swoje zdrowie (dla blisko 14% zdecydowaną). Co drugi z nas nie obawia się posiłków serwowanych w restauracji. Pokazuje to, że na chwilę obecną właściciele noclegów i gastronomii powinni dołożyć wszelkich starań w zakresie higieny i bezpieczeństwa.

Kolejne pytanie dotyczyło korzystania z atrakcji turystycznych. O ile ludzie raczej obawiają się zarażenia w atrakcjach znajdujących się pomiędzy czterema ścianami, o tyle właściciele atrakcji ulokowanych na zewnątrz nie powinni się obawiać o kryzys, bo tylko dla 10% z nas będzie to wiązało się ze strachem.

W wynikach tej ankiety jest podpowiedź dla wszystkich pracujących w szeroko pojętej turystyce, by organizowali jak najwięcej atrakcji na świeżym powietrzu. I nie mowa tutaj o dużych inwestycjach, na które czasu już nie ma, ale np. na organizację dodatkowych stolików, kącików dla maluchów czy po prostu leżaków. Może warto zainwestować w kilka hamaków lub dodatkową wiatę, by ożywić interes?

Czy Polacy pomogą krajowej turystyce?

Przez kilkadziesiąt dni w Polsce zamknięte były noclegi, muzea, parki rozrywki, a restauracje działały w bardzo ograniczonym zakresie. Sporo atrakcji musiało przesunąć termin otwarcia. Nawet jeśli teraz obiekty działają, to i tak z poważnymi ograniczeniami. Z pewnością odbije się to mocno na finansowym wyniku całego sezonu turystycznego. Dlatego postanowiliśmy respondentom zadać pytanie czy ze względu na ciężką sytuację takich obiektów, będą z nich intensywniej korzystać w tym roku.

Bardzo budujący jest fakt, że "Zdecydowanie tak" i "Raczej tak" odpowiedziało łącznie aż 41%. Biorąc pod uwagę, że koronawirus dotyka każdego z nas, również nasze dochody, to bardzo dobry trend i postawa godna podziwu. 

Polska turystyka przeżywa najgorsze otwarcie sezonu od lat, miejmy jednak nadzieję, że zwycięży w nas pragnienie wędrowania po górach, opalania się na plaży, zwiedzania zamków i muzeów, a przy tym nocowania poza domem. Dzięki temu ten sezon nie będzie się wiązał z krachem polskiej turystyki. Co więcej, może dzięki dużo większym skłonnościom do podróży po Polsce a nie za granicę, będzie to jeden z najbardziej udanych sezonów, może to początek dobrego trendu wśród Polaków, by każdego roku odpoczywać również w Polsce!

Badania Polskiej Organizacji Turystycznej

Z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej również wynika, że Polacy chętnie ruszą właśnie w Polskę! W badaniu ponad 30 procent Polaków zadeklarowało chęć krótkiego wyjazdu, przynajmniej z jednym noclegiem, jeszcze w maju lub czerwcu. Wśród Polaków planujących wyjazd aż 87 procent chce podróżować po Polsce - najczęściej w góry (34%), nad morze (27%) lub nad jeziora (16%).

Pojawił się też nowy czynnik decydujący o wyjazdach - podwyższone standardy higieniczne. Czynnik ten jest ważny aż dla 82% turystów! To cenna informacja dla organizatorów noclegów, aby dobrze wywiązywali się z powierzonego zadania i narzuconych im wyzwań, a wtedy są duże szanse na przeprowadzenie opłacalnego sezonu!

Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, już 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce. Nie dajmy się zwariować i wspierajmy polską turystykę, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku! Polska jest przepiękna i warto zmienić nastawienie, aby nie mówiono o nas "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! Na Polskich Szlakach znajdziecie mnóstwo pomysłów na wspaniałe podróże po Polsce, zarówno bliskie jak i dalekie, po turystycznych hitach, jak i nieodkrytych jeszcze perełkach!

Infografika

Koronawirus a wakacje - Infografika

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Lubicie romańskie obiekty? Dziś filmik minutka o jednym z nich!

Zastanawiam się czy na Was też takie wrażenie robią romańskie budowle? My się nimi dość mocno jaramy! Niewiele już tak starych kościołów w Polsce zostało, więc jak się trafi, to nie możemy przejść koło nich obojętnie i przyznam szczerze, że nasze wakacje na Ziemi Łódzkiej trochę z tego powodu były.

Kolegiata w Tumie - XII wiek! Tak naprawdę to kolegiata łęczycka (dziś archikolegiata), a nazwa miejscowości Tum wzięła się właśnie od tej świątyni, bo kiedyś katedry i kolegiaty nazywano tumami. Zobaczcie nasz filmik minutkę o tej wspaniałej kolegiacie! Prosimy o łapki w górę i subskrypcje 🙂

2020-09-30 08:59:53
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2020