Żyrardów – największy ośrodek przemysłu lniarskiego w XIX-wiecznej Europie

Komentarze 0
2012-04-25 12:30:27

Żyrardów to gmina miejska posiadająca status stolicy powiatu ziemskiego, leżąca w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Miasto położone 45 km na południowy-zachód od Warszawy i 90 km na północny-wschód od Łodzi, dzięki centralnej lokalizacji, znajduje się w pobliżu przecięcia najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce (droga krajowa nr 50, wojewódzka nr 719, w pobliżu trasa szybkiego ruchu E67 Warszawa-Katowice oraz budowana autostrada A2). Ponadto za sprawą utworzonej w 1945 r. pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim, tzw. Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej można dotrzeć tutaj również pociągiem (ze stolicy w pół godziny).

Powstanie miasta ściśle związane jest z jego bogatą historią przemysłową, która swój początek miała w 1829 r. Rozpoczęto wtedy wielką inwestycję – budowę Fabryki Wyrobów Lnianych, a do Królestwa Polskiego ściągnięto Filipa de Girarda – twórcę mechanicznej metody przędzenia lnu, od którego nazwiska powstała nazwa „Żyrardów” (Żyrardów dopiero w 1916 r. uzyskał prawa miejskie).
Za datę powstania przemysłu lniarskiego w Żyrardowie przyjmuje się dzień 24.07.1833 r., kiedy to ruszyła produkcja wyrobów lnianych. Początkowo spółka akcyjna „Karol Scholtz i Spółka” założona w 1830 r., została następnie wykupiona w 1857 r. przez dwóch przemysłowców: Karola Augusta Dittricha i Karola Hiellego, którzy przekształcili fabrykę w duże zmechanizowane przedsiębiorstwo liczące ponad 7 000 pracowników. Fabryka oferowała bogaty asortyment wyrobów z lnu oraz bawełny, które sprzedawane były w rozwiniętej sieci sklepów m.in. w Łodzi, Łowiczy, Petersburgu, czy Moskwie.
Największe jednak sukcesy Zakłady Lniarskie odniosły po roku 1885, kiedy to powołano spółkę Towarzystwo Akcyjne Zakładów Żyrardowskich - Hielle i Dittrich. Żyrardowska fabryka stała się największym zakładem włókienniczym w Europie, liczącym ponad 9 000 pracowników, wokół której zaczęto budować domy wielorodzinne, szpital, kościoły, itp. Wyroby włókiennicze otrzymywały liczne nagrody podczas konkursów i wystaw (m.in. Grand Prix podczas wystawy w Paryżu, 1900 r.).
W historii Żyrardowa dużą rolę odegrał również pierwszy na ziemiach polskich masowy strajk – strajk szpularek trwający w dniach 23 28.04.1883 r., który zakończył się zwycięstwem robotników. Kolejne strajki miały miejsce w latach następnych październiku 1885, marcu 1887, marcu 1889, maju 1891, listopadzie 1895 i lutym 1905. Po jakimś czasie, przez ciągłe zatargi i ruchy strajkowe, Żyrardów uzyskał przydomek „Czerwony”.
Ze względu na drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej fabryki w latach 90. doszło do jej upadku oraz zamknięcia większości przedsiębiorstw związanych z branżą włókienniczą. Ponad 170-letnią tradycję wyrobów lnianych utrzymuje obecnie Fabryka Wyrobów Lnianych Spółka z o.o. Święcące pustkami przez dłuższy czas budynki poprzemysłowe, od kilku lat poddawane są rewitalizacji i modernizacji pod cele turystyczne i mieszkalno-usługowe. Specyficzny charakter zabudowany osady fabrycznej przyczynił się natomiast do tego, że w styczniu 2012 r. osada została uznana za Pomnik Historii – najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce.
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Tarnów Top 5 - zobacz nasz najnowszy film!

W zeszłym tygodniu pracowaliśmy nad relacjami z cudnego Tarnowa, a teraz zapraszamy na nasz film, który pokazuje to, co najbardziej nas w tym mieście zauroczyło 🙂

Tarnów Top 5 to najpiękniejsze atrakcje miasta, zobacz je koniecznie, a dodatkowo będę bardzo wdzięczna za Wasze łapki w górę i subskrypcje. To dla nas wielka motywacja do dalszych działań 🙂 Ślicznie dziękuję! 🙂

2020-10-21 13:32:01
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021