Tajemnicza strona Żyrardowa

Komentarze 0
2012-04-25 12:07:59

Tajemnicze przejście podziemne, kobieta z różą we włosach stojąca w oknie willi… Żyrardów to miasto owiane tajemnicą. Liczne legendy budzą ciekawość zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.

Wiele z tych legend związanych jest z Osadą Fabryczną i ludźmi tam pracującymi. Życie samego Dyrektora fabryki - Karola Ditricha, jest po części legendą i tajemnicą. Głosi się, że Dyrektor był bardzo surowym pracodawcą. Lubił chodzić po domach swoich pracowników i karać leniuchów za niestawienie się w pracy. Wyciągał swoich podwładnych spod łóżek, zza szaf i stołów krzycząc „Blaumontag! Ja Wam dam Blaumontag!”.
Ciekawość mieszkańców Miasta budzą także kanały rozciągające się pod Żyrardowem, które kiedyś wykorzystywane były do produkcji i obróbki lnu, a których istnienie jest obecnie niezaspokojoną ciekawostką pozostającą do zbadania. Podobno kanały służyły również jako podziemne przejścia między budynkami. Najbardziej „uczęszczanym” było to prowadzące z Willi Karola Dittricha do Kantoru. Dyrektor fabryki przechodząc nim zjawiał się znienacka w budynku i sprawdzał czy wszyscy sumiennie wykonują powierzoną im pracę.
Miasto posiada również swoje ciemne oblicze – niewyjaśnione pożary… Podczas jednego z nich pod nieobecność Karola Ditricha spłonął obraz jego ukochanej, który znajdował się w tajemniczym pokoju w Willi Dittrichów. Właściciel oprócz pokojówki nie wpuszczał tam nikogo. Pożaru początkowo nie zauważono, a gdy wreszcie zaalarmowano pożar, Straż pożarna nie zareagowała, ponieważ myślała, że to dzwonek wzywający robotników do pracy po przerwie. Gdy Dittrich dowiedział się o tym, już nigdy nie powrócił do Żyrardowa.
Żyrardów ma także swój Straszny Dwór… i podobno naprawdę w nim straszy. Pałacyk Tyrolski został wybudowany w latach 1867-1871 przez Karola Dittricha dla zięcia - jednego z dyrektorów fabryki – Ludwika Marcellina, któremu urodziła się w niedługim czasie córeczka. Niestety w przeciągu miesiąca na piętrze budynku wybuchł pożar, a malutka Marie Marcellin zginęła śmiercią tragiczną nie zaznając uciech życia. Niedługo potem jej rodzice również zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach. Idąc ulicą Limanowskiego w Żyrardowie, spójrzcie w okna tego budynku. Podobno ukazuje się w nich kobieta z różą we włosach, która płacze po utracie swojego jedynego dziecka…
Kolejną ciekawostką jest tym razem fakt, a nie legenda. Wiecie, że Żyrardów to „Miasto Premierów”? Były premier Leszek Miller pochodzi z Żyrardowa, natomiast obecny wicepremier Rady Ministrów mieszka w nim. Leszek Miller przez pewien okres swojego życia był zwykłym robotnikiem w żyrardowskiej fabryce, a na Bielniku nadal znajduje się maszyna, przy której pracował.
Można rzec, że Żyrardów to miasto zagadka. Jeśli chcecie ją rozwiązać, przyjedźcie i wcielcie się w Sherloka Holmesa… Może odkryjecie jakąś niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat?

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Jesienne Szlaki Jurajskie - podsumowanie. Top 5 Największe pozytywne zaskoczenia

Przez 10 tygodni trwania Projektu Jurajskie Szlaki Jesienne odbyliśmy 9 wspaniałych podróży na naszą ulubioną Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tylko 9, bo w jednym tygodniu zatrzymała nas kwarantanna i aż 9 w tych trudnych czasach. 

Dodatkowo odbyliśmy w tym czasie 2 podróże bonusowe na Jurę w trakcie Juromanii - Święta Szlaku Orlich Gniazd, ale ich nie bierzemy pod uwagę w tym zestawieniu.

2020-11-18 13:45:22

Nasz kalendarz 2021

Jak co roku o tej porze, pracujemy nad kalendarzem 2021. Znajdą się w nim zdjęcia z naszych tegorocznych podróży, których, jak się okazuje było całkiem sporo i bardzo trudny wybór przed nami 🙂

Wraz z okładką to 13 pięknych i wyjątkowych miejsc, a chciałoby się pokazać dużo więcej! Jak Wam się podoba zajawka?

2020-11-19 13:19:50

Na rowerach przez gminę Świerklaniec z Tvp 3 Katowice

Moi mili, wspominałam Wam przy okazji naszej wizyty w studio TVP3 w Katowicach, że będzie jeszcze kilka felietonów z naszych podróży. I tak wybraliśmy się na rowerach do ciekawych atrakcji naszej gminy. 

Towarzyszyła nam telewizja, żeby zachęcić do rodzinnych wypraw szersze grono. Program prowadziła przemiła Dominika Brzoza-Piprek. A ja ze swej strony pokażę Wam jeszcze zdjęcia, które pewnie niejednego z Was zachęcą do spacerów w plenerze 🙂

2020-10-30 20:11:59
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021