Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II

Komentarze 0
2019-09-19 13:17:44
"...schodziłem, te Beskidy Śląskie, Beskid Żywiecki po wielokroć razy i w różnych kierunkach, ale także w różnych porach roku, bo nie tylko w lecie, na wiosnę czy w jesieni, ale także wiele w zimie, na nartach. Wiec wiem, jak raduje oko krajobraz beskidzki w różnych porach roku" (Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 30 sierpnia 1982 r.) Trzymam w ręku piękny album wydawnictwa Jedność, autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywka, który oprowadza po górskich i nie tylko szlakach Papieża...

"...schodziłem, te Beskidy Śląskie, Beskid Żywiecki po wielokroć razy i w różnych kierunkach, ale także w różnych porach roku, bo nie tylko w lecie, na wiosnę czy w jesieni, ale także wiele w zimie, na nartach. Wiec wiem, jak raduje oko krajobraz beskidzki w różnych porach roku" (Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 30 sierpnia 1982 r.)

Trzymam w ręku piękny album wydawnictwa Jedność, autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywka, który oprowadza po górskich i nie tylko szlakach Papieża Polaka. Karol Wojtyła od młodości kochał polskie krajobrazy, a w szczególności umiłował sobie góry, po których chętnie wędrował. Bardzo bliskie były mu również narty, kajaki i rower, toteż nie ma takiego regionu w Polsce, który byłby mu obcy, a niektóre znał dobrze jak własną kieszeń! I jak niegdyś przemierzał Polskę samotnie bądź z bliskimi, tak teraz towarzyszy nam, kiedy ruszamy Jego śladem...

Autorzy w albumie opisali 21 szlaków spośród setek nazwanych imieniem Św. Jana Pawła II. Prowadzą one przez polskie góry, od Bieszczadów, przez Beskidy i Tatry po Sudety, ale również po Mazurach, Suwalszczyźnie, Borach Tucholskich czy Pojezierzu Drawskim. W książce nie zabrakło oczywiście Wadowic i Krakowa. To w tych dwóch miastach skupiało się głównie życie Karola Wojtyły, zanim na stałe przeniósł się do Rzymu, na tron papieski. Warto więc przejść tymi trasami poprowadzonymi po miejscach szczególnie Mu bliskich, jak dom rodzinny czy kościół, w którym stał się dzieckiem Bożym.

Tuż za Wadowicami zaś wyrasta zwarty masyw górski Beskidu Małego, który Jan Paweł II zwykł nazywać "górami domowymi" (w albumie w kilku miejscach Beskid Mały mylnie nazywany jest Beskidem Niskim). To tutaj wiedzie z Wadowic jeden z najbardziej znanych szlaków papieskich - na Leskowiec (922 m n.p.m.), składający się z dwóch szczytów - Leskowca i dawnej Jaworzyny, a dziś Gronia Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Szlak nie jest trudny, podążać można nim nawet z dziećmi. Ciekawie nazywa się Szlak Papieski w Beskidzie Żywieckim, a mianowicie "Ostatnia Wycieczka", ponieważ Karol Wojtyła wędrował nim we wrześniu 1978 roku, a miesiąc później został wybrany na papieża. Przemierzał go wtedy z ks. Dziwiszem od Skawicy do Przełęczy Krowiarki przez Policę (1369 m n.p.m.).

Mniej znany jest natomiast Szlak Papieski "Nie lękajcie się" wiodący starą trasą pielgrzymkową z Krakowa do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To ważne miejsce dla Karola, gdyż w 1929 roku, kiedy zmarła Jego matka, ojciec wziął 9-letniego wówczas Lolka do Kalwarii i klęcząc przed cudownym obrazem wskazał na Maryję i powiedział: "Karolu, teraz to jest twoja matka".

Najwięcej tras papieskich powstało w ukochanych Tatrach, tutaj jako Karol Wojtyła bywał wielokrotnie i później będąc papieżem, do końca swych dni z namaszczeniem rozpamiętywał urodę polskich gór. Również Pieniny znał bardzo dobrze i tu nie brakuje Szlaków Papieskich, z cudnym widokiem z Trzech Koron, a nawet spływem po Dunajcu.

Ciekawostką jest Szałasowy Ołtarz w Gorcach, gdzie Karol Wojtyła, zwany Wujkiem, odprawił po raz pierwszy mszę Św. stojąc przodem do towarzyszy, na długo przedtem, zanim ten zwyczaj wprowadził Sobór Watykański II. Tę i wiele innych ciekawostek poznasz z bogato ilustrowanego i opatrzonego mapami z trasami albumu Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II wydawnictwa Jedność. Gorąco polecam, kiedy go przeczytasz z pewnością będziesz chciał ruszyć na Szlaki Papieskie!
Album dostępny jest w wersji polskojęzycznej i angielskojęzycznej, można go kupić tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

01 marzec 2021 13:20

Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10

Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.

05 marzec 2021 09:25

Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce!

Kochani, oto moje zestawienie 5. najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. To takie moje pewniaki, gdzie możesz ruszać w ciemno 🙂 Zobacz najlepsze parki narodowe w Polsce!

23 luty 2021 13:25
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021