Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II

Komentarze 0
2019-09-19 13:17:44
"...schodziłem, te Beskidy Śląskie, Beskid Żywiecki po wielokroć razy i w różnych kierunkach, ale także w różnych porach roku, bo nie tylko w lecie, na wiosnę czy w jesieni, ale także wiele w zimie, na nartach. Wiec wiem, jak raduje oko krajobraz beskidzki w różnych porach roku" (Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 30 sierpnia 1982 r.) Trzymam w ręku piękny album wydawnictwa Jedność, autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywka, który oprowadza po górskich i nie tylko szlakach Papieża...

"...schodziłem, te Beskidy Śląskie, Beskid Żywiecki po wielokroć razy i w różnych kierunkach, ale także w różnych porach roku, bo nie tylko w lecie, na wiosnę czy w jesieni, ale także wiele w zimie, na nartach. Wiec wiem, jak raduje oko krajobraz beskidzki w różnych porach roku" (Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 30 sierpnia 1982 r.)

Trzymam w ręku piękny album wydawnictwa Jedność, autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywka, który oprowadza po górskich i nie tylko szlakach Papieża Polaka. Karol Wojtyła od młodości kochał polskie krajobrazy, a w szczególności umiłował sobie góry, po których chętnie wędrował. Bardzo bliskie były mu również narty, kajaki i rower, toteż nie ma takiego regionu w Polsce, który byłby mu obcy, a niektóre znał dobrze jak własną kieszeń! I jak niegdyś przemierzał Polskę samotnie bądź z bliskimi, tak teraz towarzyszy nam, kiedy ruszamy Jego śladem...

Autorzy w albumie opisali 21 szlaków spośród setek nazwanych imieniem Św. Jana Pawła II. Prowadzą one przez polskie góry, od Bieszczadów, przez Beskidy i Tatry po Sudety, ale również po Mazurach, Suwalszczyźnie, Borach Tucholskich czy Pojezierzu Drawskim. W książce nie zabrakło oczywiście Wadowic i Krakowa. To w tych dwóch miastach skupiało się głównie życie Karola Wojtyły, zanim na stałe przeniósł się do Rzymu, na tron papieski. Warto więc przejść tymi trasami poprowadzonymi po miejscach szczególnie Mu bliskich, jak dom rodzinny czy kościół, w którym stał się dzieckiem Bożym.

Tuż za Wadowicami zaś wyrasta zwarty masyw górski Beskidu Małego, który Jan Paweł II zwykł nazywać "górami domowymi" (w albumie w kilku miejscach Beskid Mały mylnie nazywany jest Beskidem Niskim). To tutaj wiedzie z Wadowic jeden z najbardziej znanych szlaków papieskich - na Leskowiec (922 m n.p.m.), składający się z dwóch szczytów - Leskowca i dawnej Jaworzyny, a dziś Gronia Jana Pawła II (890 m n.p.m.). Szlak nie jest trudny, podążać można nim nawet z dziećmi. Ciekawie nazywa się Szlak Papieski w Beskidzie Żywieckim, a mianowicie "Ostatnia Wycieczka", ponieważ Karol Wojtyła wędrował nim we wrześniu 1978 roku, a miesiąc później został wybrany na papieża. Przemierzał go wtedy z ks. Dziwiszem od Skawicy do Przełęczy Krowiarki przez Policę (1369 m n.p.m.).

Mniej znany jest natomiast Szlak Papieski "Nie lękajcie się" wiodący starą trasą pielgrzymkową z Krakowa do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To ważne miejsce dla Karola, gdyż w 1929 roku, kiedy zmarła Jego matka, ojciec wziął 9-letniego wówczas Lolka do Kalwarii i klęcząc przed cudownym obrazem wskazał na Maryję i powiedział: "Karolu, teraz to jest twoja matka".

Najwięcej tras papieskich powstało w ukochanych Tatrach, tutaj jako Karol Wojtyła bywał wielokrotnie i później będąc papieżem, do końca swych dni z namaszczeniem rozpamiętywał urodę polskich gór. Również Pieniny znał bardzo dobrze i tu nie brakuje Szlaków Papieskich, z cudnym widokiem z Trzech Koron, a nawet spływem po Dunajcu.

Ciekawostką jest Szałasowy Ołtarz w Gorcach, gdzie Karol Wojtyła, zwany Wujkiem, odprawił po raz pierwszy mszę Św. stojąc przodem do towarzyszy, na długo przedtem, zanim ten zwyczaj wprowadził Sobór Watykański II. Tę i wiele innych ciekawostek poznasz z bogato ilustrowanego i opatrzonego mapami z trasami albumu Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II wydawnictwa Jedność. Gorąco polecam, kiedy go przeczytasz z pewnością będziesz chciał ruszyć na Szlaki Papieskie!
Album dostępny jest w wersji polskojęzycznej i angielskojęzycznej, można go kupić tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego. Top 8 ciekawych miejsc na Śląsku.

Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.

Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.

Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.

27 październik 2022 11:13

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

14 listopad 2022 10:55
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022