"Wolność człowieka gór" ks. Tischnera

Komentarze 0
Tagi książki książka książki o górach
2022-01-24 09:23:36

"Być wolnym znaczy: być sobą u siebie"
Ale czy to "u siebie" znaczy tylko we własnym domu? Dla wielu taki swoisty dom jest w górach. Pisze o tym ks. Józef Tischner w książce "Wolność człowieka gór" wydawnictwa Znak. Trudno mi się z nim nie zgodzić, bo choć uwielbiam podróże jako takie, to właśnie w górach, z ich cudnymi widokami, ducha wolności odczuwam najgłębiej, najpełniej. A jeśli ja, wychowana na Śląsku, tak czuję, to jaką więź z górami czują górale, wychowani od małego z ich widokiem, witający dzień ze słońcem wznoszącym się ponad szczytami i zasypiający, gdy chyli się ono wieczorem ponownie ku turniom.

Niedziela w domu zaowocowała tym, że niemal jednym tchem przeczytałam tę książkę. Wiele mądrych słów i przemyśleń kryje. Np. to, że góry milczą, więc można im powierzyć swe najskrytsze tajemnice, z drugiej strony aż krzyczą swym pięknem, z którego rodzi się sztuka, I ta myśl najgłębsza, że świat i oczywiście góry, są piękne jako cudowne dzieło Boga. Tu rodzi się miłość i dobro. Czy się z tym zgodzisz?

Teksty księdza Józefa Tischnera zebrał i opracował Wojciech Bonowicz, książka ukazała się w 2021 roku. Czyta się ją bardzo przyjemnie, ułatwia to duża czcionka i wyodrębnione fajne cytaty innym kolorem. Świetny pomysł, można po nie łatwo sięgnąć w każdej chwili. No i tekst ozdabiają piękne zdjęcia gór. Bardzo podoba mi się wplatanie słów z góralskiej gwary. Idealnie pasuje to do przedstawianych treści, a na końcu książki jest krótki słowniczek, od którego rozpoczęłam czytanie. Książka ma 200 stron i elegancką, twardą okładkę, dzięki czemu książka idealnie nadaje się również na prezent.
Książkę możesz kupić np. tutaj.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego. Top 8 ciekawych miejsc na Śląsku.

Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.

Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.

Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.

27 październik 2022 11:13

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

14 listopad 2022 10:55
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022