8000 zimą - rzecz o Polskich Lodowych Wojownikach

"Jest tak zimno, że wydaje się, iż przy każdym oddechu płuca płoną. Rzęsy pokrywają się szrenią i sklejają. Każdy odsłonięty skrawek skóry zamarza po kilku minutach... Takie zimno jest brutalne i bezlitosne. Najpierw otacza człowieka z zewnątrz, potem opanowuje umysł i zaczyna powoli, lecz nieubłaganie zaciskać szpony. Jest przerażające."

Znajdziesz tu wszystko, czego nie wiedziałeś o zimowym wspinaniu w najwyższych górach świata!



Na ostatnie zimowe dni polecam Wam książkę "8000 zimą" autorstwa Bernadette McDonald. To kolejny książkowy hit wydawnictwa Agora, który trafił do mojej "himalajskiej" biblioteczki 🙂 "8000 zimą" pojawiło się w Polsce w styczniu 2021 roku, trochę za wcześnie, bo w międzyczasie sensacyjnie zdobyty został K2 - ostatni z najwyższych niezdobyty szczyt zimą. Tak byłaby to kompletna encyklopedia 40-letniej eksploracji ośmiotysięczników czyli najwyższych szczytów świata w najokrutniejszej porze roku.

Polscy Lodowi Wojownicy

Co znamienne, ta książka jest w dużej mierze o Polakach, bo to oni najwięcej wywalczyli w Himalajach zimą, to "nasi" zapoczątkowali tę sztukę cierpienia, jak nazywa zimowe wspinanie słynny polski wspinacz - Wojciech Kurtyka. To wreszcie Polacy jako pierwsi na świecie zdobyli zimą pierwszych 7 z 14. szczytów ośmiotysięcznych. W zdobyciu ósmego również uczestniczył Polak, w duecie z Włochem, a i kilka kolejnych pierwszych wejść zimowych na pozostałe 8-tysięczniki również należy do Polaków czyli Lodowych Wojowników, jak nazwali ich Brytyjczycy po tych wyczynach! To wielki sukces i dowód niezłomności naszych rodaków.

A dlaczego Polacy dominują w pierwszych zimowych wejściach?

Na to pytanie doskonale odpowiada jeden z czołowych polskich himalaistów zimowych - Artur Hajzer: "Nasza dominacja w zimie to wina Stalina i Bieruta, bo zamknęli nas w klatce. Kiedy inni dokonywali pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, my tkwiliśmy za żelazną kurtyną. Kiedy się podniosła, wyskoczyliśmy z klatki. Byliśmy bardzo głodni." Dlatego zima w Himalajach stała się dla Polaków trofeum. Pierwsze wejście zimowe miało miejsce w 1980 roku, to był Everest - najwyższy szczyt świata, a stanęli na nim Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Potem wszystko potoczyło się dość szybko i do 1988 roku Polacy "mieli" 7 szczytów!

Na ostatni czekać trzeba było do 2021 roku. K2 jako najtrudniejszy wydawał się nie do zdobycia, wiele było prób wcześniejszych, również polskich, ale to nie naszym udał się ten wyczyn. O wydarciu zimowej naturze tego szczytu przez człowieka już w innej książce.



Warto przeczytać "8000 zimą", warto też mieć ją w domu. Poza rzetelną i profesjonalną wiedzą, bo pisze ją bardzo doświadczona w tej dziedzinie kanadyjska pisarka, znamienne jest to, że wielu bohaterów zimowych eskapad zna lub znała osobiście. Tak było np. z Wielkim Liderem - Andrzejem Zawadą, ale i innymi sławami. To jedna z niewielu pozycji, gdzie masz okazję zagłębić się w intymny, wewnętrzny świat wielu słynnych himalaistów jednocześnie, jak Wielicki, Berbeka, Kukuczka, Rutkiewicz, Gołąb, Mackiewicz czy Bielecki - przedstawiciel najmłodszego pokolenia.

Są też postaci spoza polskich granic jak Włoch Simone Moro, który jako pierwszy spoza Polski zdobył ośmiotysięcznik zimą (a dziś ma na swym koncie kilka z nich) czy Denis Urubko - Rosjanin, który również zdobył kilka 8-tysięczników zimą, a ponadto znany jest Polakom z tego, że zimą 2018 roku wraz z Adamem Bieleckim brał udział w słynnej i dramatycznej zarazem akcji ratunkowej po Elisabeth Revol, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wówczas Nanga Parbat. Tomasz nie przeżył zejścia, ale ostatecznie zdobył tą górę, przy siódmej próbie!

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024