Współcześni Nomadzi

Komentarze 0
Tagi książki podróże nomadzi recenzja
2020-11-30 09:18:28

"Okazało się, że z dziećmi można się realizować. Do dziś staramy się tak to wymyślać, żeby wszyscy mieli z wyprawy przyjemność. Inaczej taka wspólna podróż to katastrofa."

Parę lat temu z samego centrum głośnego miasta przenieśliśmy się na wieś, może bardziej przedmieście, ale oficjalnie to jest wieś. Zapytacie: I jak wrażenia? Czy nie żałujecie? Powiem Wam, że to była najlepsza decyzja w moim życiu, ani przez sekundę jej nie żałowałam. Przeciwnie, jestem sobie za nią bardzo wdzięczna. Niby nie duża zmiana, a tak naprawdę kolosalna. Odmieniła nasze życie. Teraz nawet odwiedzać większych miast za bardzo nie chcemy, a nasze córki znacznie bardziej pokochały przyrodę!

Czemu o tym piszę?

Bo może czasem warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego życia, jeśli nie jest ono satysfakcjonujące albo nas przytłacza. O tym traktuje książka "Nomadzi. Życie w drodze" Zuzanny Bukłaha i Wydawnictwa Znak, o której chcę Wam dziś kilka słów powiedzieć.

Autorka zebrała opowieści kilku osób i rodzin, które stały się współczesnymi nomadami. Rzucili swe dotychczasowe życie i rozpoczęli je od nowa, w zupełnie innym miejscu, albo po prostu wędrując, żyjąc w drodze. To był ich samodzielny wybór, dokonany z rozmysłem, ale i kierowany sercem, może przede wszystkim sercem. Wśród nich jest prawnik, podróżnicy, nauczycielka czy aktywiści.

 

Nieważne, co robisz, czy jesteś sam czy masz rodzinę, możesz na lepsze odmienić swoje życie. Zacząć pracować zdalnie i wybrać sobie swój mały raj na ziemi. Mając rodzinę jest po prostu ciut trudniej, bo musisz wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich jej członków.

Owszem, potrzebna jest do tego odwaga, determinacja, ale ta książka udowadnia, że jest to możliwe. Ponadto zawiera wiele cennych porad, jak tego dokonać, od czego zacząć i jak pokonać różne trudności, z perspektywy różnych osób, o różnych działalnościach.

Mital Team znaczy rodzina

Szczególnie w książce ujął mnie Mital Team - tak mówią o swojej rodzinie, bo "są drużyną, są blisko". To Marta (41 lat) i Krzysiek (43 lata) oraz ich piątka dzieci - cztery dziewczyny i najmłodszy chłopiec, Janek. Od razu stali mi się bliscy z racji sporej rodzinki, do tego zżytej i podróżującej 🙂 Podoba mi się nazwanie Janka "baby rangerem". Mitale widzą w tym określeniu łazika, włóczykija. I choć jemu pewnie wystarczyłyby wakacje w domu, urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem odkrywców i podróżników. Stado podróżuje, więc on też. 

Trochę przypomina mi to naszą Amelkę, która od dnia narodzin przez swe 2 lata życia przeżyła już bardzo wiele podróży i choć nie są one bardzo odległe, to jednak opuszcza dom, swoją przystań bardzo często. Pierwsze dziecko więcej zmienia w naszym życiu, stawia ograniczenia, nie tylko fizyczne, ale może nawet bardziej w naszych głowach. Kolejne dzieci już bardziej dopasowujemy do naszego życia. Tak było u Mitali, tak było i u nas.

Mitale uwielbiają być w podróży, ale nie są na ten moment nomadami. Żeby dzieci czuły się bezpiecznie, to mają swoją przystań, w Borach Tucholskich, przynajmniej na razie 🙂 Podróżują kamperem po świecie, bliżej i dalej, żyjąc w podróży jak w domu - będąc blisko siebie, jedząc, bawiąc się i martwiąc. Bo podróż to nie tylko przyjemności i miłe przygody, to życie jak każde inne, tylko przeżywane głębiej, mocniej, ciekawiej...

Polecam Wam tą książkę, nawet jeśli nie w głowie Ci tułaczka, to warto zatrzymać się na chwilę, poczytać o tych, którzy postanowili żyć inaczej, być może i w Twoim życiu potrzebna jest jakaś zmiana.
Książka Zuzanny Bukłaha "Nomadzi. Życie w drodze" dostępna jest np. tutaj. Kosztuje około 30 złotych, to niewiele, a może zmienić tak wiele 🙂

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego. Top 8 ciekawych miejsc na Śląsku.

Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.

Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.

Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.

27 październik 2022 11:13

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

14 listopad 2022 10:55
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022