Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Komentarze 1
2022-04-04 14:57:12

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

1. Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu to prawdziwa perła województwa opolskiego -  cenny i znakomity zabytek doby renesansu w Europie Środkowej. Ten wspaniały zamek książęcy nazywany jest Śląskim Wawelem z racji tego, że zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości. 

Warto tu przystanąć i docenić kunszt artysty. To naprawdę robi wrażenie. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne i tutaj też wpadamy w zachwyt, nie tylko nad krużgankami, ale i kościołem zamkowym Św. Jadwigi, poddanym regotyzacji. 

W samym zamku przygotowano wystawy mówiące o historii zamku i tych ziem, ale nie tylko. Są one dostępne w ramach Muzeum Piastów Śląskich. To tutaj dowiedziałam się między innymi, że misternie malowane rzeźby kościelne są wykonane z drewna. Tutaj też zobaczysz sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich. Koniecznie odwiedź to fascynujące miejsce, które tchnie historią.

 

Zamek - Muzeum Piastów Śląskich
Plac Zamkowy 1, Brzeg
http://zamek.brzeg.pl/
Zamek dostępny dla turystów

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

2. Zamek Niemodlin 

Koniecznie odwiedźcie Zamek w Niemodlinie. Przez lata stał opuszczony i zaniedbany, a dziś w efekcie wytężonych prac rewitalizacyjnych odzyskuje dawny blask. To wielka, renesansowa budowla, robiąca ogromne wrażenie. Dostępna do zwiedzania mimo remontu, pozwala zajrzeć nie tylko na dziedziniec wewnętrzny, ale też do pięknej, gotyckiej kaplicy, krypty i piwnic z wystawami

A czy wiesz, że to tutaj kręcony był tajemniczy i bardzo klimatyczny film Jasminum Jana Jakuba Kolskiego, ten z Bratem Zdrówko? Niektóre elementy dekoracji z tego okresu zachowały się do dziś, jak kolorowe okienka rzucające śliczne refleksy czy malowane łuki na dziedzińcu. 

My po wizycie od razu odświeżyliśmy sobie ten film, ale wcześniej, w Parku Zamkowym zachwyciło nas stado danieli, które dzięki specjalnej kiesce, zakupionej na miejscu, od razu nas polubiło. Szczególnie największy i najodważniejszy osobnik, choć z czasem i te mniejsze przekonały się do darmowego śniadania.

 

Zamek Książęcy Niemodlin 1313
ul. Rynek 55 a, Niemodlin
www.niemodlinzamek.pl
Zamek dostępny dla turystów

Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin
Zamek Niemodlin

3. Pałac w Mosznej zwany Zamkiem Moszna

To zachwycającej urody obiekt - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce! Choć nazywany jest zamkiem, tak właściwie zamkiem nigdy nie był. Powstał jako pałac w XVIII wieku, a później, po pożarze odbudowano go i rozbudowano o kolejne dwa skrzydła - neogotyckie dla rodziny hrabiego z rodu Tiele-Wincklerów i neobarokowe dla służby i gości. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX stulecia. 

Może niezbyt wiekowy jest i przy tym stylowy, ale zachwyca turystów z całej Polski. Fantazja twórców pozwoliła wystawić tu prawdziwie bajkową budowlę o 99 wieżach! Czemu nie było ich 100? Bo to niosłoby za sobą konieczność zapłacenia podatku i wystawienia żołnierzy. A to była rodzinna tylko i aż rezydencja rodzinna, zapierająca dech i otoczona równie pięknym parkiem, rozkwitającym wiosną mnóstwem azalii i rododendronów. Tak jest do dziś! 

Trudno się oprzeć urokowi tego miejsca, które można zwiedzać samodzielnie i z przewodnikiem, kiedy poznaje się nie tylko okazałe wnętrza, ale i wieże z pięknym widokiem! Do pałacu zaprasza też restauracja oraz pokoje hotelowe.

 

Zamek Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
www.moszna-zamek.pl
Pałac dostępny dla turystów

Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej

4. Pałac w Kopicach

To cudny, neogotycki Pałac na Wodzie i choć pozostaje w stanie ruiny, to i tak zachwyca. To dawny pałac rodziny Schaffgotsch, znajdujący się niedaleko historycznego miasta Grodków. Nie ma szczęścia ten pałac od czasów wojny, ale może teraz odwrócą się jego losy i odzyska blask? Znalazł się bowiem nabywca pałacu, choć sprawa jest nieco skomplikowana, bo tak naprawdę obecnie jest 2 kupców, zanim pierwszy wyjaśnił sporną kwestię w sądzie, pałac został sprzedany drugiemu inwestorowi. Sprawy z pewnością znajdzie finał w sądzie. 

Obecnie pałac jest ogrodzony i nie ma możliwości wejść na jego teren, ale można go podziwiać zza wody, bo przy pałacu rozlewa się staw, a dalej rozciąga się park, który niegdyś zdobiło 300 rzeźb! W jego sercu odnajdziesz zrujnowane mauzoleum rodziny Schaffgotsch, drugie mieści się przy kościele we wsi. Nie tylko sam pałac kopicki zachwyca, ale też historia z nim związana. 

Wspaniałą bryłę dzisiejszy pałac zawdzięcza bowiem Joannie Gryzik von Schomberg-Godulla i jej mężowi - hrabiemu Hansowi Ulrichowi Schaffgotsch. Owa Joanna to słynny Śląski Kopciuszek - biedna dziewczynka urodzona w zwykłej śląskiej rodzinie, która dziwnym zrządzeniem losu została dziedziczką bogacza Karola Goduli.

 

Ruiny Pałacu Schaffgotschów
Kopice 47, Kopice
https://www.kopice.org/
Pałac niedostępny dla turystów

Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Park w Kopicach
Park w Kopicach

5. Zamek w Dąbrowie

To kolejny piękny obiekt na Opolszczyźnie, które czeka na odzyskanie dawnego blasku! Zamek w Dąbrowie niedaleko Opola to dawna posiadłość magnacka, sięgająca 1300 roku. Charakterystycznym elementem budowli, widocznym już z daleka, są oryginalne, skręcone kominy, niespotykane nigdzie indziej. To był ewenement w skali Europy i pozostaje taki do dziś! Renesansowy zamek jest bardzo piękny i unikalny, ale niestety wymaga renowacji i sporych nakładów finansowych, aby mógł cieszyć w pełni oczy turystów. 

Przez cały rok można wejść bezpłatnie na teren zabytkowego parku wokół zamku, a w sezonie turystycznym, w weekendy można też odwiedzić dziedziniec wewnętrzny, a nawet wnętrza zamku przy specjalnych okazjach. Te są dość mocno zrujnowane, ale nadal zadziwia tu kilka pięknych elementów. Choć właścicielem zamku w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski, to opiekuje się nim Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby", pozyskujące środki na remont zamku.

 

Zamek - Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby"
ul. Zamkowa, Dąbrowa
https://www.facebook.com/dabrowskieskarby
Zamek częściowo dostępny dla turystów

Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

6. Zamek biskupów w Ujeździe

Niedaleko Pławniowic, w niewielkim Ujeździe polecam Wam odwiedzić ciekawy zamek. Choć pozostaje w ruinie, to jest ciekawy i dobrze zabezpieczony oraz zagospodarowany. To dawny zamek biskupów wrocławskich, początkami sięgający jeszcze XIII wieku. Ostatnimi właścicielami zamku była rodzina książęca Hohenlohe, jednak kres świetności rezydencji nadszedł w styczniu 1945, kiedy Armia Czerwona zdobywała miasto i spaliła nie tylko renesansowy zamek, ale i większą część Ujazdu. 

Dopiero około 2016 roku budowla doczekała się rewitalizacji i dziś przechodząc przez zamurowaną wcześniej bramę można rozgościć się na murach zamku i ładnie przygotowanej platformie widokowej. Dzięki licznym tablicom informacyjnym poznasz historię tego miejsca.

 

Dawny zamek biskupów wrocławskich
Plac Zamkowy, Ujazd
Ruiny dostępne dla turystów przez cały rok

Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe
Zamek biskupów w Ujeździe

7. Zamek w Rogowie Opolskim

Piękny, renesansowo - klasycystyczny zamek w Rogowie Opolskim zagubił się wśród zachwycającego starodrzewu, niedaleko autostrady A4. Dziedziniec zamku z dwóch stron otaczają krużganki, a wokół budowli dodatkowo zaprasza śliczna roślinność. Zamek obecnie jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. 

Mieszczą się tu cenne starodruki, rękopisy, i zabytkowa kartografia. Zamek jest też udostępniony dla turystów. Warto się tutaj zatrzymać zmierzając na Górę Św. Anny. Dodatkowo na terenie parku przy zamku można spędzić noc w neogotyckim Domu pod Kogutkiem z 1915 roku.

 

Zamek
ul. Parkowa 36-38, Rogów Opolski
www.rogow.wbp.opole.pl
Zamek częściowo dostępny dla turystów

Zamek w Rogowie Opolskim
Zamek w Rogowie Opolskim
Rogów Opolski
Rogów Opolski

8. Pałac Sulisław

Pałac Sulisław zlokalizowany niedaleko Grodkowa ujmuje dziś urodą i świetnym stanem utrzymania. Mieszczący się tutaj hotel to jedyny w momencie powstawania 5-gwiazdkowy hotel na Opolszczyźnie. Poza hotelem zaprasza tutaj restauracja, ładne obejście i piękny teren rekreacyjny nad pobliskim stawem, z atrakcyjną plażą i ścieżkami spacerowymi. To miejsce mnie urzekło. 

Sam pałac to dzieło Schaffgotschów, tych samych co w Kopicach, bo choć zamieszkał tu syn słynnej Joanny ze swoją rodziną, to ona właśnie stała za kupnem i przebudową rezydencji. Warto tutaj podjechać choćby na chwilę, bo zakątek jest naprawdę malowniczy.

 

Pałac Sulisław
ul. Sulisław 24, Grodków
www.palacsulislaw.pl
W pałacu mieści się restauracja i hotel

Pałac Sulisław
Pałac Sulisław
Sulisław
Sulisław

9. Zamek w Otmuchowie

Wielce stary jest otmuchowski zamek, jego mury pamiętają mroczne wieki średnie, a dziś w tych tajemnych murach możecie nie tylko zasiąść do smacznego obiadu w restauracji, ale też spędzić tu wyjątkową noc w Gościńcu na zamku

Dodatkowe atrakcje, jakie tu na Was czekają, to wieża zamkowa z tarasem widokowym na malowniczą okolicę, słynne "końskie schody" w klatce schodowej i cela głodowa, gdzie zachowały się znakami i literami wydłubane może i samymi paznokciami przez skazańców. Wkoło zamku można przejść się po starym parku, który zaprowadzi nas aż nad Jezioro Otmuchowskie.

 

Zamek - Dom Kultury Zamek 
ul. Zamkowa 4, Otmuchów
http://zamek.otmuchow.pl
Zamek dostępny dla turystów

Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie
Zamek w Otmuchowie

10. Pałac w Żyrowej

Pałac w Żyrowej to efektowna, barokowa budowla leżąca nieco na zachód od Góry Św. Anny. To największy pałac na Opolszczyźnie, który od kilku lat przechodzi kapitalny remont. Z zewnątrz fasada jest niemal gotowa i prezentuje się imponująco. Dość powiedzieć, że wymieniono tutaj 350 okien, 120 drzwi i bram, a dachówkę na remont dachu przywiozło tu ponad 20 tirów! 

A początki posiadłości w Żyrowej sięgają czasów średniowiecza, kiedy od 1447 roku była to siedziba rodowa von Żyrovskich. Choć wszystko idzie ku dobremu, nadal długa droga przed prywatnym właścicielem, który chce tutaj urządzić hotel, ale również udostępnić pałac turystom, podobnie jak otaczający pałac park. Co ciekawe, to ten sam właściciel, który obecnie nabył pałac w Kopicach. Oby i on miał tyle szczęścia.

 

Pałac
ul. Ogrodowa, Żyrowa
https://www.facebook.com/
Pałac niedostępny dla turystów z powodu remontu

Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej
Pałac w Żyrowej

Na Opolszczyźnie znajdziesz oczywiście więcej zamków i pałaców, niektóre czekają jeszcze na swe ponowne odkrycie, inne pozostają w szczątkowej formie, pozwólcie, że wymienię kilka z nich:

A czy Ty już odwiedziłeś te obiekty? Który podobał Ci się najbardziej? A może zaproponujesz nam inny opolski zamek czy pałac? Chętnie poznamy coś nowego!

Mapa z zaznaczonymi zamkami i pałacami z zestawienia

Zamek Niemodlin
Młyn Amerykan w Krapkowicach
Pałac w Mosznej
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Aga B
05 kwiecień 2022 16:23

Zamek w Niemodlinie i daniele porwały moje serce ❤️. Jednak co do renowacji, często kończą się one niestety źle. Zamek traci swój starodawny urok i stają się nowoczesnymi pałacami

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Górny Śląsk może nie kojarzy Wam się z wodami, a to całkiem niesłusznie. Nie trzeba jechać na Mazury, by korzystać z uroków jezior, bowiem właśnie u nas, na Śląsku, powstało całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! Antropogeniczne czyli sztuczne, utworzone ręką ludzką, ale w czym to przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię i przyciąga tak wiele ptaków? Sprawą oczywistą jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne najbardziej atrakcyjne są latem, kiedy plaże się zapełniają, punkty gastronomiczne otwierają, można wypożyczyć sprzęt wodny, a na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, zamętu, dużo mniej spokoju. A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody.  Nic tak nie wycisza i koi nerwów, jak właśnie kontakt z naturą. Dlatego zimą i wczesną wiosną odwiedzaliśmy najpiękniejsze okoliczne zbiorniki wodne, tworząc cykl Śląskie Jeziora. Zobacz najpiękniejsze i najlepsze miejsca na spacery nad wodą na Górnym Śląsku i w jego okolicach!

10 marzec 2022 13:42

Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

04 kwiecień 2022 14:57

Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

To wręcz niewiarygodne, jak bardzo w ostatnich latach atrakcyjne jest województwo śląskie dla dzieci i dla turystyki rodzinnej. Postrzegane wciąż jako ośrodek ciężkiego przemysłu, tak naprawdę ma z nim coraz mniej wspólnego, natomiast wiele industrialnych obiektów zmienia swe przeznaczenie i staje się wspaniałymi miejscówkami na rodzinną rekreację. Tak w dawnej Fabryce Porcelany powstała Bajka Pana Kleksa, a na terenach pogórniczych utworzono Żabie Doły.

Oprócz tego każdego roku w śląskich miastach wyrastają wspaniałe place zabaw i zaskakujące atrakcje tematyczne. Chcemy Wam je pokazać i zebrać w jednym miejscu, aby ułatwić Wam planowanie fajnych, rodzinnych wycieczek. Wiemy, co się dzieciom podoba, bo mamy w tej kwestii spore doświadczenie 🙂 Proponujemy Wam najpierw rodzinne obiekty płatne, zaś poniżej miejscówki bezpłatne, dostępne dla całej rodziny przez cały rok. Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku!

29 marzec 2022 14:36
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022