Najpiękniejsze miasta w Polsce. Top 10

Gdańsk - Fontanna Neptuna
Gdańsk - Fontanna Neptuna
Komentarze 8
2021-03-05 09:25:07

Miast w Polsce jest bardzo wiele, nawet już tych określanych mianem pięknych. Jedne są większe, inne mniejsze, bardziej lub mniej urokliwe. Sporo z nich zasługuje na uwagę turystów, ale tutaj chcę Wam przedstawić krótki ranking 10. najpiękniejszych polskich miast, toteż trudny miałam wybór. Jak zawsze jest to więc całkowicie subiektywna lista, oparta na naszych realnych doświadczeniach, bo każde z tych miast odwiedziliśmy przynajmniej jeden raz i to z noclegiem.

Są też miejscowości w Polsce, które gdzieś tam po drodze swych burzliwych dziejów utraciły prawa miejskie i są obecnie wioskami, ale zachowały typowo miejską zabudowę i małomiasteczkowy charakter. Również i takie miejscowości znalazły się w moim zestawieniu najpiękniejszych miast w Polsce, bo po prostu mnie urzekły i jestem przekonana, że i Wam się spodobają. Zobacz najpiękniejsze miasta w Polsce moimi oczami! Najpierw przedstawiam Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę miasta, która przenosi do szczegółowego opisu. Poniżej znajdziesz mapkę z dokładną lokalizacją poszczególnych miast.

  • Gdańsk
  • Kraków
  • Wrocław
  • Lublin 
  • Zamość
  • Warszawa
  • Lanckorona
  • Sandomierz
  • Tarnów
  • Łagów
Kraków - ulica Kanonicza
Kraków - ulica Kanonicza

1. Gdańsk

Gdańsk ma w sobie magię, dlatego uważam, że to najładniejsze miasto w Polsce! To historyczny, ponad tysiącletni ośrodek hanzeatycki, który czaruje nie tylko cudowną zabudową, ale i położeniem nad Bałtykiem, w sąsiedztwie Gdyni i Sopotu, z którymi tworzą Trójmiasto, tak atrakcyjne i uwielbiane przez turystów. Gdańsk urzeka dziś zachwycającą architekturą, zresztą od zawsze budził podziw i zachwyt przybyszów, głównie ze względu na jego bogactwo. Również i dziś chętnie odwiedzają go turyści z całej Europy.

Trakt Królewski w Gdańsku
Trakt Królewski w Gdańsku

Do Gdańska trzeba po prostu przyjechać i zobaczyć to miasto na własne oczy. Przejść się Traktem Królewskim czyli ulicą ulicą Długą i Długim Targiem, od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw - symbol Gdańska. To na tej trasie spacerowej usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak okazały Ratusz, zdobny Dwór Artusa, popularna Fontanna z Neptunem. Każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę urodą. Nad Motławą powyrastały natomiast klimatyczne spichrze, przeglądające się w tafli wody.

Gdańsk - nad Motławą
Gdańsk - nad Motławą
Gdańsk
Gdańsk

2. Kraków

Kraków czyli gród Kraka to unikatowa stolica Małopolski, a przy tym historyczna stolica Polski. Wiele osób to właśnie Kraków uważa za najpiękniejsze miasto w Polsce i nie można się temu dziwić. Doceniają tu wspaniałe zabytki, będące śladem wiekowych dziejów. I to polskich dziejów, wszak to miasto, poza rozbiorami, nigdy nie było pod obcym władaniem. Serce historycznego Krakowa bije na Wawelu - w siedzibie władców Polski. To prawdziwa perła wśród zabytków - symbol polskiej kultury i tradycji. Wawel udostępniony jest turystom codziennie od świtu do zmierzchu, szczególnie warto tutaj zwiedzić Zamek Królewski i Katedrę, która swe początki bierze w XI wieku. To robi wrażenie! Całe wzgórze dostępne jest bezpłatnie, tylko wystawy w zamku i wnętrze katedry są odpłatne.

Kraków - Wawel
Kraków - Wawel

Oczywiście będąc w Krakowie nie sposób pominąć Rynku z Sukiennicami i słynnym kościołem Mariackim, z odnowionym ostatnio ołtarzem Wita Stwosza. To jeden z największych rynków w Europie i największy wśród wymienionych w tym zestawieniu. Ciekawostką jest, że Stare Miasto Krakowa jako pierwsze w Polsce zostało wpisane na prestiżową Listę Unesco. Latem Kraków jest piękny, w skrzącym się słońcu, ale wtedy trzeba liczyć się z licznymi turystami. Jeszcze lepiej jest tutaj zimą, zwłaszcza po zmroku, kiedy jest cicho, brud ulicy skrywa się pod kołderką białego puchu, a budowle są rozświetlone światełkami. Wtedy Kraków pokazuje swe mniej znane, magiczne oblicze.

Rynek w Krakowie
Rynek w Krakowie
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu

3. Wrocław

O ile Kraków kojarzy się z wielowiekową tradycją, o tyle Wrocław, choć również cieszący się bardzo długą historią, odbierany jest przez turystów jako ośrodek nowoczesny, kosmopolityczny i bardzo atrakcyjny. To cudna stolica Dolnego Śląska, leżąca na wyspach nad Odrą, toteż Wrocław nazywany bywa Wenecją Północy. Znajdziesz tu 130 mostów, ale nie ta liczba najbardziej elektryzuje. Niekwestionowanym symbolem Wrocławia stały się wrocławskie krasnale, których w mieście odnaleźć można już... około 400! Nie znam dziecka, któremu nie przypadło by do gustu odnajdywanie usianych po całym mieście krasnoludków 🙂

Wrocław - Rynek
Wrocław - Rynek

Ponadto koniecznie odwiedzić tutaj trzeba piękny Rynek z dwoma ratuszami, szczególnie urzeka ten stary, gotycki, ze słynną Piwnicą Świdnicką, unikatowy, zaciszny i tajemniczy Ostrów Tumski z majestatyczną katedrą oraz popularne wrocławskie Zoo z Afrykarium, które poziomem dorównuje zachodnim i amerykańskim ogrodom zoologicznym. Mnie Wrocław urzekł już przy pierwszej wizycie, a każde kolejne odwiedziny tylko potwierdzały pierwsze rewelacyjne wrażenie. Turyści również kochają Wrocław!

Wrocławski krasnal
Wrocławski krasnal
Wrocław Ostrów Tumski
Wrocław Ostrów Tumski

4. Lublin

Przepiękny jest Lublin - stolica województwa lubelskiego. To nie tylko największe, ale i jedno z najpiękniejszych miast wschodniej Polski. Stare Miasto Lublina jest naprawdę urzekające, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że zostało wyłączone z ruchu samochodowego. Warto więc niespiesznym spacerkiem podążyć spod wiekowego zamku w Lublinie Traktem Królewskim przez Bramę Grodzką ku Rynkowi, z misternie zdobionymi kamieniczkami. Lublin odwiedzaliśmy dość dawno, ale pamiętam, że Stare Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie i nie mogłam wyjść z podziwu nad urodą tutejszych kamieniczek. Nie wszystkie były jeszcze wtedy odnowione, ale klimat i tak był niesamowity.

Rynek w Lublinie
Rynek w Lublinie

Lublin to stare miasto, niegdyś bardzo znaczące, w XX wieku mocno zapomniane i zaniedbane, dzisiaj znów przywraca mu się dawny, należny mu blask. Turyści dają się porwać jego urokowi! Ja polecam jeszcze Muzeum Wsi Lubelskiej, bo i ono warte jest uwagi. Rozpościera się na wielkim obszarze i oferuje coraz rzadziej spotykaną drewnianą zabudowę oraz sporo ciekawostek.

Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie
Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Wsi Lubelskiej

5. Zamość

Zamość to architektoniczna perła kresów, a obok Lublina to najpiękniejsze miasto wschodniej Polski. Skąd tak harmonijne miasto? Ano było to prywatne miasto, założone przez Jana Zamoyskiego, który zlecił włoskiemu mistrzowi Bernardo Morando zaprojektowanie miasta idealnego - twierdzy. Chroniła ona włości Zamoyskich, a przy tym zachwycała urodą! Tak powstał Zamość, nazywany Padwą Północy - prawdziwe arcydzieło polskiego renesansu. I tak Zamość czaruje turystów do dziś. Nic więc dziwnego, że w 1992 roku Stare Miasto Zamościa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

W Zamościu koniecznie odwiedzić trzeba twierdzę, ale sercem miasta jest Rynek, a na nim okazały Ratusz z wysoką na ponad 50 metrów wieżą i misternymi, wachlarzowymi schodami. Zaraz obok niego przycupnęły natomiast dużo mniejsze, ale również bardzo zdobne i kolorowe kamienice ormiańskie z unikatową attyką. Sama attyka może nie jest tak unikatowa, ale zwykle bywa zauważalna na zamkach, ratuszach, rzadko natomiast zdobi kamienice mieszczańskie. Mieści się w nich Muzeum Zamojskie.

Kamienice ormiańskie w Zamościu
Kamienice ormiańskie w Zamościu
Rynek w Zamościu
Rynek w Zamościu

6. Warszawa

Warszawa to miasto dość kontrowersyjne w Polsce, bo często traktowane politycznie, a nie turystycznie. Przez lata Warszawa była odbudowywana po zniszczeniach wojennych, często kosztem innych regionów, dlatego nie każdy Polak potrafi cieszyć się urodą naszej stolicy. A to wielki błąd. Ja nie mogę postrzegać Warszawy inaczej, jak tylko turystycznie i dla mnie jest to po prostu piękna stolica Polski, z cudownym Starym Miastem, które wiele wycierpiało, ale dziś, wiernie zrekonstruowane, prezentuje się wspaniale i doceniło to nawet Unesco, wpisując je na prestiżową Listę Dziedzictwa. Oczywistym jest więc dla mnie, że Warszawa znalazła się w tym rankingu najpiękniejszych miast w Polsce!

Rynek w Warszawie
Rynek w Warszawie

Wiele Warszawa oferuje wspaniałych budowli, ale i uroczych zakątków, w których miło spędza się czas, a trakty oferują niezwykłe spacery, będące ucztą dla oczu. Zdecydowanie warto zwiedzić Warszawę, to niezwykłe miasto, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą. Zachwyca kameralny Rynek z syrenką, okazały Plac Zamkowy i Krakowskie Przedmieście, ale zdecydowanie polecam też odwiedzić Łazienki Królewskie i kompleks w Wilanowie. Nie starczy dnia, by poznać te atrakcje.

Plac Zamkowy w Warszawie
Plac Zamkowy w Warszawie
Warszawa - Krakowskie Przedmieście
Warszawa - Krakowskie Przedmieście

7. Lanckorona

Lanckorona to pierwsza miejscowość w tym zestawieniu, która obecnie nie posiada praw miejskich. Cóż to jednak znaczy, skoro wszyscy nazywają Lanckoronę Miastem Aniołów. Lanckorona jest niesamowita! To niezwykle urokliwe miejsce, leżące między Wadowicami i Myślenicami. Położenie na zboczu góry sprawia, że Rynek jest tu mocno pochylony i pozwala podziwiać piękną panoramę okolicy, z dolinami i wzgórzami. Przy dobrej widoczności zobaczysz stąd Kraków czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

Lanckorona
Lanckorona

Lanckorona ma niesamowity klimat, pod względem położenia przypomina mi nieco Koniaków, który również leży na zboczu góry, zaś pod względem artystycznym przypomina mi Kazimierz Dolny nad Wisłą, bowiem to miejsce również upodobali sobie artyści. Tylko, że Lanckorona jest dużo bardziej zaciszna, idealna na wypoczynek w stylu "slow travel". Największe wrażenie robią tu kolorowe, drewniane w dużej mierze domy na Rynku. Niektóre z nich zachowały drewniane podcienia, co prezentuje się wspaniale i wielce unikatowo. A w oknach tych domów zobaczysz anioły, koty i inne ozdoby. W grudniu natomiast zaprasza tu Festiwal Anioł w Miasteczku, będący swoistym Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

Rynek w Lanckoronie
Rynek w Lanckoronie
Lanckorona - Miasto Aniołów
Lanckorona - Miasto Aniołów

8. Sandomierz

Sandomierz nazywany jest "Małym Rzymem", bo podobnie, jak włoska stolica, ulokował się na 7 wzgórzach, a pod miastem również ciągną się tajemnicze korytarze. Te w Sandomierzu są udostępnione dla turystów! Sandomierz to piękne miasto królewskie, malowniczo położone nad Wisłą, z niepowtarzalną atmosferą przenikającą urokliwe zaułki. Inny obraz tego miasta pojawił nam się za pierwszym razem, w 2011 roku, po wielkiej powodzi z 2010 roku. Sandomierz był smutny, ślady zalania były widoczne w wielu miejscach, a na rynku wrażenie to potęgowała wystawa wielkich fotografii Sandomierza z czasu powodzi. Dość przytłaczające i urok miasta naprawdę trzeba było wydobyć, a i turystów prawie nie było.

Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu

Dopiero kolejne wizyty w Sandomierzu pozwoliły nam go zobaczyć w zupełnie innym świetle. Miasto wręcz rozkwitło, zabytki w dużej mierze odnowiono, pojawiło się kwiecie, a Stare Miasto zaczęło tętnić życiem, w dużej mierze za sprawą kręconego tu serialu "Ojciec Mateusz". Dzisiaj w Sandomierz turystów nigdy nie brakuje i warto zabawić tu dłuższą chwilę, odwiedzając nie tylko piękny Rynek z charakterystycznym Ratuszem, stary zamek, wielką katedrę, ale również unikatowy wąwóz lessowy niemal w centrum miasta i Góry Pieprzowe na przedmieściu, z magicznym widokiem na Wisłę i okolicę.

Ratusz w Sandomierzu
Ratusz w Sandomierzu
Sandomierz - Góry Pieprzowe
Sandomierz - Góry Pieprzowe

9. Tarnów

Tarnów okrzyknięty polską Perłą Renesansu to przepiękne miasto ulokowane nad rzeką Białą i Dunajcem. Mało kto wie, że poza Krakowem właśnie tutaj odnajdziesz najwięcej zabytków w całej Polsce południowej. No i jest jeszcze jeden dobry powód, by odwiedzić Tarnów - wszak to polski biegun ciepła 🙂 Niezaprzeczalny jest urok Starego Miasta w Tarnowie, śliczny Ratusz z renesansową attyką stoi w sercu Rynku, na którym zachwycają też podcieniowe kamienice, mieszczące Muzeum Historii.

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Tylko parę kroków dalej wznosi się niezwykle piękna katedra, w której podziwiać możesz kilkunastometrowe nagrobki - arcydzieła na miarę Europy, a za tym kolosem przeniesiesz się w przeszłość za sprawą Zaułka Diecezjalnego, gdzie po kocich łbach dojdziesz do najstarszej kamienicy w mieście - kamiennego Domu Mikołajowskiego z 1524 roku. Tarnów to miasto wielu mniejszości, licznie zamieszkiwali tu Żydzi, Cyganie czy Węgrzy. Ich ślady nadal natrafiamy na tarnowskich ulicach.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Zaułek Diecezjalny w Tarnowie
Zaułek Diecezjalny w Tarnowie

10. Łagów

I tak zebrałam Wam tutaj same perły. Ostatnia miejscowość zestawienia najpiękniejszych miast w Polsce nie posiada dziś praw miejskich, jest za to nazywana perłą województwa lubuskiego. To oczywiście Łagów cudownie położony pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim, których wody niemal wlewają się na uliczki starego miasta, tworząc niesamowity klimat. Idealnie widać to z gotyckiej wieży zamku, udostępnionej dla turystów.

Łagów - widok z wieży zamkowej
Łagów - widok z wieży zamkowej

Zamek to nie jedyny zabytek, w jego pobliżu wyrastają dwie bramy miejskie, które niegdyś wprowadzały do Łagowa. Podobnie jest i dziś, tylko, że obecnie turystów przyciąga głównie wypoczynek nad lazurowymi jeziorami, zarówno leniwy, jak i aktywny. Czeka tu możliwość plażowania, uprawiania sportów wodnych, rejsy statkiem, a także popularne w tej okolicy nurkowanie. Wszystko w okolicznościach pięknej i czystej przyrody.

Zamek w Łagowie
Zamek w Łagowie
Łagów - Jezioro Trześniowskie
Łagów - Jezioro Trześniowskie

A Tobie które miasto lub miasta w Polsce najbardziej przypadły do gustu? Ujęłam je w moim rankingu czy może masz odmienne zdanie w tym temacie? Ciekawi mnie Wasza opinia, napiszcie swoje typy w komentarzu 🙂

Zobacz nasz ranking Najpiękniejszych zamki w Polsce
Zobacz nasz ranking Najlepsze regiony w Polsce

Gdańsk - Fontanna Neptuna
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Sebastian Dymek
10 maj 2022 09:56

Hej, trafiłem na ten wpis szukając miejsca na wakacyjny wypad. Bardzo interesujące rzeczy opisujesz 🙂 Zastanawia mnie jednak, jako rodowitego Toruńczyka, brak tego miasta w zestawieniu 😉 

Anna Piernikarczyk
31 marzec 2021 09:21

[cytuj autor='Dariusz żólkowski']Pięknie dziękuje za odpowiedź i mam pytanko dla pani Ani. A jaki jest pani typ najpiękniejszego miasta na świecie?[/cytuj]

Heh, nie znam na tyle świata, żeby się wypowiedzieć w tym temacie 🙂 W Polsce bardzo wiele miast widziałam, te największe właściwie wszystkie, to mam jakieś pojęcie i porównanie, nie czuję się władna pisać o świecie 😉 Pozdrawiam

Dariusz żólkowski
30 marzec 2021 21:18

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Kraków nie jest tylko piękny, ale ma super klimat i niesamowicie cenną historię dla nas, zabytki, to sprawia, że jest dla mnie najważniejszym miastem w Polsce, a czy najpiękniejszym? wraz z kilkoma innymi miastami równorzędnie 🙂[/cytuj] Pięknie dziękuje za odpowiedź i mam pytanko dla pani Ani. A jaki jest pani typ najpiękniejszego miasta na świecie? 

 

 

Anna Piernikarczyk
30 marzec 2021 08:29

[cytuj autor='Dariusz żólkowski']Dziękuje ślicznie! To nasza najpiękniejsza stolica a co Pani sądzi o Krakowie? Mój typ to drugie piękne miasto w naszej ojczyźnie.[/cytuj]

Kraków nie jest tylko piękny, ale ma super klimat i niesamowicie cenną historię dla nas, zabytki, to sprawia, że jest dla mnie najważniejszym miastem w Polsce, a czy najpiękniejszym? wraz z kilkoma innymi miastami równorzędnie 🙂

Dariusz żólkowski
29 marzec 2021 23:12

[cytuj autor='Dariusz żólkowski']Moje Najpiękniejsze miasto to Warszawa! Pokochałem je od kiedy byłem tam po raz pierwszy. Od zawsze będzie moją "narzyczoną"[/cytuj]

Dziękuje ślicznie! To nasza najpiękniejsza stolica a co Pani sądzi o Krakowie? Mój typ to drugie piękne miasto w naszej ojczyźnie. 

Dariusz żólkowski
29 marzec 2021 23:06

[cytuj autor='Dariusz żólkowski']Moje Najpiękniejsze miasto to Warszawa! Pokochałem je od kiedy byłem tam po raz pierwszy. Od zawsze będzie moją "narzyczoną"[/cytuj]

 

Anna Piernikarczyk
24 marzec 2021 08:36

[cytuj autor='Dariusz żólkowski']Moje Najpiękniejsze miasto to Warszawa! Pokochałem je od kiedy byłem tam po raz pierwszy. Od zawsze będzie moją "narzyczoną"[/cytuj]

Ja tam Warszawę też uważam za piękne miasto 🙂 Bez dwóch zdań!

Dariusz żólkowski
23 marzec 2021 20:59

Moje Najpiękniejsze miasto to Warszawa! Pokochałem je od kiedy byłem tam po raz pierwszy. Od zawsze będzie moją "narzyczoną" 

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Górny Śląsk może nie kojarzy Wam się z wodami, a to całkiem niesłusznie. Nie trzeba jechać na Mazury, by korzystać z uroków jezior, bowiem właśnie u nas, na Śląsku, powstało całe antropogeniczne Pojezierze Górnośląskie - największe tego typu w Polsce, liczące ponad 4 tys. akwenów! Antropogeniczne czyli sztuczne, utworzone ręką ludzką, ale w czym to przeszkadza, gdy tworzy taką śliczną scenerię i przyciąga tak wiele ptaków? Sprawą oczywistą jest, że jeziora, zalewy i zbiorniki wodne najbardziej atrakcyjne są latem, kiedy plaże się zapełniają, punkty gastronomiczne otwierają, można wypożyczyć sprzęt wodny, a na kąpieliskach czekają nierzadko ratownicy. Ale za tym wszystkim idą tłumy, a wiadomo, że mało kto je lubi, wtedy sporo nad wodą szumu, krzyku, zamętu, dużo mniej spokoju. A my właśnie chcemy zwrócić Waszą uwagę na te miejsca po sezonie, kiedy zapraszają na cudne, zaciszne spacery w towarzystwie przyrody i ładnych widoków. Ludzi wówczas jest znacznie mniej, a bardziej można cieszyć się urokami miejsca i bliskością przyrody.  Nic tak nie wycisza i koi nerwów, jak właśnie kontakt z naturą. Dlatego zimą i wczesną wiosną odwiedzaliśmy najpiękniejsze okoliczne zbiorniki wodne, tworząc cykl Śląskie Jeziora. Zobacz najpiękniejsze i najlepsze miejsca na spacery nad wodą na Górnym Śląsku i w jego okolicach!

10 marzec 2022 13:42

Gdzie na Majówkę w Polsce w 2022? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. To ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Pandemia odpuściła, więc Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w różnych częściach Polski, które mogą stać się świetnym pomysłem na majowe wypady. Wśród naszych pomysłów znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Zapraszam do czytania i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

07 kwiecień 2022 14:47

Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

04 kwiecień 2022 14:57
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022