Najpiękniejsze zamki w Polsce. Top 15

Zamek Książ
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najpiękniejsze zamki w Polsce - słyszę tę frazę i już mnie elektryzuje. A Was? Czy znajdzie się tutaj osoba, która nie lubi zamków? Szczerze wątpię. To jedne z najczęściej i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce - świadkowie historii, ale i zarazem piękne budowle, zachwycające swą architekturą.

Gdzie w Polsce znajdziesz zamki?

Polska obfituje w piękne budowle warowne i dawne rezydencje królewskie czy magnackie. Na północy Polski przeważają ceglane zamki pokrzyżackie, z których słyną Warmia i Mazury, ale to przede wszystkim Polska południowa ma wiele do zaoferowania w tej materii. Cudowne zamki skrywa cały Dolny Śląsk, ale i Małopolska nie jest gorsza. Zamkami stoi cała Jura Krakowsko-Częstochowska.



Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Lista najpiękniejszych zamków w Polsce

A które zamki w Polsce najbardziej mnie urzekły? Bogactwo budowli sprawia, że odpowiedź wcale nie jest prosta, ale stworzyłam taką listę, by pomóc Wam wydobyć perełki, które w pierwszej kolejności warto odwiedzić. Poznaj najpiękniejsze zamki w Polsce!  Najpierw przedstawiam Wam spis tych miejsc, a poniżej opisuję je w sposób bardziej dokładny. A jeśli chcecie znaleźć jeszcze dokładniejszy opis, kliknijcie w podlinkowaną (niebieską) nazwę zamku, która przenosi do szczegółowego opisu. Poniżej znajdziesz mapkę z dokładną lokalizacją poszczególnych zamków.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

1. Zamek Książ

Któż go nie zna? Zamek Książ to przepiękna i przy tym bardzo okazała budowla stojąca w granicach miasta Wałbrzycha. To największy zamek Dolnego Śląska i trzeci największy w całej Polsce. Nie może więc dziwić fakt, że znajduje się też wśród najpopularniejszych zamków w naszym kraju. Fragment wnętrz tego kolosa jest udostępniony dla turystów, zobaczysz tu cudowne komnaty pałacowe, na długo zapadające w pamięć. Wśród nich jest Sala Maksymiliana, na wzór której później wykonano słynną Salę Lustrzaną w Zamku w Pszczynie. Możesz wybrać 3 warianty trasy turystycznej w Zamku Książ - po komnatach, podziemiach będących elementem Kompleksu Riese, a także wspaniałych ogrodach z tarasami. Koniecznie trzeba obejść zamek dookoła, żeby podziwiać jego śliczną bryłę z różnych perspektyw, wśród pięknej roślinności. Zamek oferuje też tajemnicze i modne ostatnio zwiedzanie nocne.

Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ
Zamek Książ

Piastowskie początki zamku Książ sięgają 1288 roku. Najbardziej znaczącą rodziną na zamku była jednak rodzina Hochbergów, zarządzająca majątkiem przez ponad 400 lat. A najsłynniejszym małżeństwem mieszkającym w zamku Książ z tego rodu był oczywiście Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy.

Również otoczenie zamku Książ robi ogromne wrażenie, powstał tu Książański Park Krajobrazowy - wspaniałe miejsce zieleni i spacerów, dostępne są tu punkty widokowe, mauzoleum Hochbergów i malownicze ścieżki, które pozwalają dojść do ruin zamku Stary Książ. Warto sobie na Zamek Książ i jego okolicę zaplanować cały dzień, bo jest tutaj co robić. Zdecydowanie zasługuje na miano najpiękniejszego zamku w Polsce!
Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
www.ksiaz.walbrzych.pl



Zamek Książ
Zamek Książ

2. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to budowla, którą warto poznać. Nie wyobrażam sobie pominąć jej podczas zwiedzania północnej Polski. To najwspanialsza zachowana pamiątka po Zakonie Krzyżackim na tych ziemiach. Ogrom Zamku w Malborku poraża, to nie tylko największy zamek w naszym kraju, ale i największa gotycka twierdza w Europie. Czy jeszcze Cię dziwi, że Zamek w Malborku został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Unesco?

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Turystów tu nigdy nie brakuje, a zwiedzanie Zamku w Malborku to nie byle co. Dość powiedzieć, że trwa około 3,5 godzin. Kompleks składa się z Zamku Średniego, Zamku Wysokiego, dziedzińca zamkowego i dziedzińca wewnętrznego. Całość zajmuje 20 ha. To niezwykłe przeżycie zwiedzać tak ogromne i stare zamczysko, z interesującą historią i mrocznymi, tajemniczymi zakamarkami. Nie będziesz żałował wizyty na Zamku w Malborku, choć ja wybrałabym mniej popularny termin, żeby uchronić się przed tłumami.
Zamek - Muzeum w Malborku
Starościńska 1, Malbork
www.zamek.malbork.pl

3. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie musiał znaleźć się w zestawieniu najpiękniejszych zamków w Polsce, wszak to hit polskiej turystyki i prawdziwa perła wśród polskich zabytków! Drugi co do wielkości zamek w Polsce i chyba się nie pomylę, jak napiszę, że najważniejszy polski zamek, wpisany oczywiście na Listę Unesco. Dziedziniec zamkowy ze słynnymi krużgankami dostępny jest bezpłatnie, do wnętrz trzeba wykupić bilet.

Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu

Mimo wielu chętnych, warto zdecydować się na jego zwiedzanie. Zamek na Wawelu to historyczna siedziba polskich władców od IX do XVII wieku i ich pamiątki zobaczysz tu na wystawach stałych - Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Komnaty Królewskie. Polecam gorąco również wystawę Wawel Zaginiony z zachowanymi romańskimi i gotyckimi ruinami, dostępną w dawnej kuchni królewskiej. Uważam, że Zamek na Wawelu powinien zobaczyć każdy Polak, przynajmniej raz w życiu!
Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5, Kraków
www.wawel.krakow.pl



Wawel Zaginiony
Wawel Zaginiony

4. Zamek Pieskowa Skała

Skoro mowa o Zamku Królewskim na Wawelu - oddziałem tego Muzeum jest Zamek Pieskowa Skała - perełka Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Cudowny zamek góruje ponad Maczugą Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym,  zawieszony na wapiennym masywie. Od XIV wieku stanowił twierdzę, dziś to pięknie zrewitalizowana budowla, dawna, renesansowa rezydencja Szafrańców z arkadowym dziedzińcem, oferująca Muzeum we wnętrzach oraz restaurację na widokowym bastionie.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Nie zachowały się historyczne wnętrza zamku i zbiory dawnych właścicieli, dlatego wystawy prezentują przede wszystkim sztukę ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, tylko jedna z wystaw prezentuje historię tego miejsca. Nie zmienia to faktu, że wystawy są bardzo klimatyczne i pięknie prezentują się w tych historycznych salach, z pięknymi stropami. W zamku warto też odwiedzić piękne ogrody, zaś w okolicy cudną Dolinę Prądnika. Urok tego miejsca doceniono podczas kręcenia filmu z 2008 roku "Nie kłam kochanie" z Piotrem Adamczykiem, ich romantyczna jazda kabrioletem do Krakowa właśnie miała miejsce na malowniczej trasie pod zamkiem. Również sam zamek pojawia się na ujęciach.
Zamek Pieskowa Skała
Sułoszowa
http://pieskowaskala.eu

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

5. Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to kolejna renesansowa perła polskiej architektury, leżąca na wschodzie naszego kraju. Uważam, że mocno nie doceniana, stosunkowo mało popularna i sławiona, a to naprawdę piękny zabytek o znaczeniu światowym, któremu należy się miano jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce! Zamek w Krasiczynie wybudowali Krasiccy w XVI wieku. Budowla słynie z czterech efektownych baszt, które już za czasów Krasickich zyskały nazwy - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka, co z kolei miało symbolizować wartości wyznawane przez Krasickich. Każda z baszt jest inna i ma też odmienne przeznaczenie, są one udostępnione dla turystów.

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Baszty robią niemałe wrażenie, jak i cała budowla, a najpiękniejszy jest dziedziniec zamkowy, urzekający wręcz. Zamek zdobi efektowna, ażurowa attyka, dziedziniec otaczają arkadowe podcienia, a ściany pokryte są dekoracjami sgraffitowymi. Pomiędzy Basztą Boską i Papieską wznosi się wysoka Wieża Zegarowa. We fragmencie zamku mieszczą się hotel i restauracja. Całość otacza zabytkowy park.
Zamek w Krasiczynie
ul. Zamkowa, Krasiczyn
www.krasiczyn.com.pl

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

6. Zamek Czocha

Zamek Czocha to również wspaniała warownia pretendująca do miana najpiękniejszego zamku w Polsce. Bardzo lubiany przez turystów, dodatkowo wznosi się na skale w wielce malowniczym miejscu na zachodnim krańcu Dolnego Śląska, ponad Jeziorem Leśniańskim. Również i Zamek Czocha nieobcy jest filmowcom, budowla ma niesamowity klimat, mroczną aurę i wiele tajemnic. To stara, gotycka twierdza jeszcze z XIII wieku, owiana legendami, o duchach i ukrytych skarbach. W XX wieku Ernst Gutschow przebudował w stylu romantycznym mocno zniszczony zamek. Kiedy uciekał przed Sowietami, wywiózł część majątku, sporo jednak zostało na miejscu.



Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

Dziś zamek dostępny jest do zwiedzania, również podczas nocnych spacerów, tylko z przewodnikiem. Wnętrza są odpłatne, ale z zewnątrz budowlę można podziwiać bezpłatnie. Jednym z najciekawszych miejsc na zamku jest tajne przejście przez ruchomą szafę oraz łóżko z ukrytą zapadnią wprost do lochu, do którego wtrącano niewierne małżonki. Możesz zaznać tu królewskiego przyjęcia, bowiem zamek mieści też hotel, a ponadto restaurację i kawiarnię.
Zamek Czocha
Sucha, Leśna
www.zamekczocha.com

7. Zamek w Gołuchowie

Znasz francuskie zamki znad Loary? Zamek w Gołuchowie trochę do nich nawiązuje, to piękny obiekt w cudnym parku, położony właśnie nad rzeką, w Wielkopolsce. To jeden z najciekawszych zabytków regionu, który, choć jest mniej popularny, warto poznać, dlatego znalazł się w moim rankingu najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek w Gołuchowie powstał około 1560 roku na miejscu dawnego dworu obronnego, a przebudowano go w latach 1872-75, według projektu Zygmunta Gorgolewskiego i francuskiego architekta Maurycego Augusta Ouradou.

Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie

Obecnie gołuchowski zamek stanowi Muzeum - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ciekawostką jest, że zarówno bryła zamku, jak i wnętrza kryją oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy. Wśród nich znajdziesz późnogotyckie i renesansowe kominki, portale czy okiennice. Ponadto we wnętrzu zamku podziwiać możesz kolekcję unikatowych mebli, gobelinów, waz greckich i bogaty zbiór obrazów. Zamek otacza wart poznania park w stylu angielskim ze stawami i mostkami, a także Muzeum Leśnictwa oraz bezpłatną Pokazową Zagrodą Zwierząt.
Zamek - Muzeum
Gołuchów
https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Zamek w Gołuchowie
Zamek w Gołuchowie

8. Zamek w Brzegu

Zamek w Brzegu to perełka Opolszczyzny, nazywana Śląskim Wawelem, gdyż brzeskie krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Zamek w Brzegu to wspaniały zamek książęcy o renesansowym kształcie, niezwykle cenny, udostępniony dla turystów w postaci muzeum. Z zewnątrz największe wrażenie robi tutaj bogato zdobiona fasada budynku bramnego, z kamiennymi figurami Piastów rzeczywistej wielkości. Uznaje się ją za najznakomitszy zabytek renesansu w Europie Środkowej. Również dziedziniec zamku jest efektowny, dostępny dla turystów bezpłatnie.

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

Sale zamkowe oferują od lat Muzeum Piastów Śląskich, gdzie poza historią samych Piastów poznasz też dzieje miasta oraz rzeźbę i malarstwo śląskie. Pamiętam, że to właśnie w tym muzeum dowiedziałam się, że te wszystkie rzeźby podziwiane w kościołach i katedrach, nawet złote barokowe, są tak naprawdę wykonane z drewna. W środy wstęp do Muzeum jest bezpłatny (płatna jest tylko usługa przewodnicka). Do zamku w Brzegu przylega też gotycki Kościół Zamkowy Św. Jadwigi. gdzie w krypcie przechowuje się cenne sarkofagi ze szczątkami Piastów legnicko-brzeskich, część z nich można podziwiać w Muzeum.
Zamek w Brzegu - Muzeum Piastów Śląskich
Plac Zamkowy 1, Brzeg
www.zamek.brzeg.pl



Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

9. Zamek w Nowym Wiśniczu

Wśród małopolskich zamków urodą wyróżnia się zamek w Nowym Wiśniczu. Stanowi ciekawą bryłę z czterema narożnymi wieżami, a dodatkowo otoczony jest fortyfikacjami z bastionami. Rolę obronną budowla pełniła od początku istnienia, czyli od XIV wieku, kiedy wystawił ją ród Kmitów. Na przełomie XVI i XVII stulecia, za czasów Lubomirskich, zamek w Nowym Wiśniczu jeszcze bardziej zyskał na obronności i stał się jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Polsce.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Dziś wiśnicki zamek prezentuje się świetnie, dziedziniec zamkowy dostępny jest bezpłatnie, a wnętrza można zwiedzać odpłatnie z przewodnikiem. To ciekawy spacer po zamkowych komnatach, podczas którego zobaczysz śliczne krużganki, złocony plafon czyli niebiański sufit, unikatową komnatę szeptów i panoramę okolicy z galerii widokowej na drugim piętrze. Na chętnych czekają też podziemia oraz udostępniony bastion VR z kawiarnią.
Zamek w Nowym Wiśniczu
ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz
www.zamekwisnicz.pl

10. Zamek Krzyżtopór

Przyszła pora w zestawieniu najpiękniejszych zamków w Polsce na pierwsze ruiny. I to od razu z przytupem, niesamowite są bowiem pozostałości zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Ja uwielbiam ten zamek, a zwiedzaliśmy go już trzy razy, choć nie znajduje się na jakimś popularnym szlaku, bo na Ziemi  Świętokrzyskiej, niedaleko Opatowa. Już z daleko widać okazałe ruiny, które robią naprawdę niemałe wrażenie. Ruina jest zabezpieczona i udostępniona do zwiedzania dla turystów odpłatnie. Przez sale, piwnice i liczne zakamarki wiodą tu znakowane numerkami i kolorami ścieżki tematyczne, co znacznie ułatwia poznanie tego zamczyska. Warto przemierzyć kilka tras, w tym podziemną, ale to z latarką koniecznie. W sezonie w weekendy na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej.

Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór

Niestety nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek w Ujeździe powstał. Zwykle przyjmuje się datę 1621. Warownia wybudowana jest z miejscowego kamienia w typie palazzo infortezza, to znaczy, że łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Zamek Krzyżtopór to ten pełen przepychu, w którym były 4 wieże symbolizujące 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku. Strop sali jadalnej stanowiło ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, a stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, żeby zapewnić im więcej światła!
Zamek Krzyżtopór
Ujazd 73, Iwaniska
www.krzyztopor.org.pl

11. Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to kolejna perełka Dolnego Śląska, położona pięknie na Górze Choina, nad malowniczym Jeziorem Bystrzyckim. Zamek Grodno jest unikatowy i magiczny, nie urządzono tu hotelu, za to na dziedzińcu często spotkasz rycerzy, a w komnatach poczujesz klimat starej warowni. Bo zamek Grodno to jest stara warownia, dobrze pamiętająca czasy średniowiecza. Gotycki zamek powstał w XIII wieku i czuć to dobrze przemierzając stare mury, bo wnętrza budowli są udostępnione dla turystów, już od XIX wieku, odpłatnie. We wnętrzach udostępniono Muzeum, gospodę, a w wieży pojawił się szkielet księżniczki, nawiązujący do legendy.



Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zamek Grodno stoi w środku rezerwatu przyrody, toteż nie można podjechać pod samą budowlę samochodem. Najlepiej auto zostawić we wsi na darmowym parkingu i przejść 10 minut spacerkiem nieco pod górę pod bramę zamku. Przy złej pogodzie może być błoto. Dziedziniec dolny dostępny jest bezpłatnie, odbywa się tutaj sporo imprez. Za biletem dostępny jest zamek górny, zwiedzany z przewodnikiem.
Zamek Grodno
Wzgórze Zamkowe, Zagórze Śląskie
https://zamekgrodno.pl

Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno
Zamek Grodno

12. Zamek Ogrodzieniec

I oto mamy drugie i ostatnie ruiny w rankingu. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wznosi się na najwyższym wzniesieniu regionu wysokością sięgającym ponad 500 m n.p.m. i wspaniale góruje ponad okolicą. To najpopularniejszy zamek całej Jury, a teraz sławny w całej Polsce i nie tylko dodatkowo z tego, że w 2019 roku kręcono tu sceny do netfliksowego "Wiedźmina". Cudnie prezentowały się ruiny w szczytowym momencie serialu! Choćby z tego powodu Zamek Ogrodzieniec musiał pojawić się w zestawieniu najpiękniejszych zamków w Polsce. A ponadto jest to najbliższy mi zamek z całego rankingu, najbliższy miejscu zamieszkania i najbliższy sercu.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Mury Zamku Ogrodzieniec idealnie wpasowane są w masywy wapienne, jak przystało na najważniejszy element Szlaku Orlich Gniazd. Zamek swą historią sięga średniowiecza, początku XIV wieku i króla Kazimierza Wielkiego. Największą sławę i blask zyskał w XVI stuleciu, za panowania Bonerów, kiedy stał się renesansową rezydencją równającą się bogactwem z królewskim Wawelem. Dziś zabezpieczona ruina jest odpłatnie udostępniona dla turystów i w sezonie niemal co weekend zaprasza na ciekawą imprezę plenerową. Do zamku prowadzi komercyjna uliczka, gdzie pełno kramów z pamiątkami i gastronomią.
Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa, Podzamcze, Ogrodzieniec
www.zamek-ogrodzieniec.pl

13. Zamek w Niedzicy

Kolejnym zamkiem w rankingu jest Zamek w Niedzicy - piękna budowla w Małopolsce, cudnie posadowiona nad Jeziorem Czorsztyńskim. Przejdź się na zaporę, skąd wspaniale prezentuje się zamek w otoczeniu tafli wody i wzgórz. Zdjęcia robią się tutaj same 🙂 Pod zamek możesz podjechać samochodem (parking płatny) albo przypłynąć statkiem lub gondolą z pobliskiego Czorsztyna.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to znów stare zamczysko, którego początki sięgają 1330 roku, kiedy powstał jako graniczna warownia. Z tego czasu zachowały się do dzisiaj jedynie zabezpieczone ruiny zamku górnego, zaś zabudowania zamku średniego z XV wieku i efektowna budowla renesansowa zamku dolnego z początku XVII stulecia stanowią dziś Muzeum. Zobaczysz tu ciekawe eksponaty, ale też unikatową architekturą oraz cudny widok z tarasów zamkowych. Zamek Dunajec, bo tak jest nazywany zamek w Niedzicy, to bardzo popularne miejsce, lubiane przez turystów, na miejscu zjesz w restauracji, a ponadto kupisz na kramach pamiątki i oscypki.
Zamek Dunajec
ul. Zamkowa 2, Niedzica
https://www.shs.pl



Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy

14. Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie na pewno niejednego zdziwi w tym zestawieniu, ale celowo umieściłam tutaj taką niespodziankę. Wszak mało popularny Zamek w Oporowie to późnogotycka perełka Ziemi Łódzkiej, niewiele zmieniona od czasów powstania czyli XV stulecia. Niewiele jest takich zamków w Polsce. Choć rozmiarami nie zadziwia, bo jest dość malutki, to uroku odebrać mu nie można. Piękny i klimatyczny jest Zamek w Oporowie, a do tego otacza go piękny, zabytkowy park, który pozwoli Ci przyjemnie i zacisznie pospacerować. Park dostępny jest bezpłatnie, zaś wnętrza udostępnione są odpłatnie.

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

Zamek powstał na wyspie otoczonej fosą, na odnodze rzeki Słudwi jako siedziba Oporowskich. Zabudowa warowni skupia się wokół czworobocznego dziedzińca i składa się z domu mieszkalnego, wieży i baszty z kaplicą. Całość otacza mur obronny. W dobrze zachowanych wnętrzach dostępne jest Muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Sale są dość mroczne, jak przystało na gotycką budowlę, mnie zachwyciły nie tylko eksponaty, ale przede wszystkim przepiękne stropy komnat. Cały zamek wraz z dziedzińcem zwiedzisz w około 30-40 minut. Zdecydowanie polecam spacer po parku. Znajdziesz tu tzw. "Domek Neogotycki", w którym dostępne są pokoje gościnne z ciekawym wystrojem "z epoki". 
Muzeum Zamek w Oporowie
Oporów 34, Oporów
www.zamekoporow.pl

Zamek w Oporowie
Zamek w Oporowie

15. Zamek (Pałac) Moszna

Niecodzienny zamek w Mosznej, choć szczyci się 99. wieżami to tak naprawdę jest to pałac i nigdy zamkiem nie był. To jeden z bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, ale i w całej Polsce, a że w świadomości Polaków tkwi jako zamek, toteż znalazł się jako bardzo oryginalny twór również i w moim zestawieniu najpiękniejszych zamków w Polsce! Nie przedstawia dużej wartości architektonicznej, gdyż ma nieco ponad 100 lat i nie prezentuje konkretnego stylu, ale zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżając się do budowli, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego, disneyowskiego świata baśni i do zamku królowej.

Zamek Pałac w Mosznej
Zamek Pałac w Mosznej

Poza wieżami, pałac w Mosznej słynie też z wielkich, kolorowych krzewów azalii, które znajdziesz w wielu miejscach w parku. Każdego roku w maju odbywa się nawet w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii. Obecnie w zamku (pałacu) Moszna powstał Hotel i Restauracja, ale wnętrza są również udostępnione do zwiedzania dla turystów, których nigdy tu nie brakuje. Poza sezonem turystycznym wstęp na teren parku pałacowego jest bezpłatny, w sezonie, żeby wejść na teren przypałacowy należy już wykupić bilet. Osobno wykupuje się bilety na tradycyjne zwiedzanie zamku (pałacu) z przewodnikiem, zwiedzanie wież, a nawet ekstremalne zwiedzanie z poznaniem piwnic, tajemnych komnat i wielu ciekawostek o tym miejscu. Powstanie pałacu w Mosznej wiąże się ze śląskim rodem Tiele-Wincklerów. 
Zamek (pałac) Moszna
ul. Zamkowa 1, Moszna, Zielina
www.moszna-zamek.pl

Zamek Pałac w Mosznej
Zamek Pałac w Mosznej

Gotyk, barok, a może ruiny?

Ja najbardziej lubię zamki stare, początki biorące jeszcze w średniowieczu. Gotyckie budowle mają niesamowity klimat, grube mury, małe okna, mroczne wnętrza... Jeszcze bardziej działają na moją wyobraźnię zamki i wszelkie budowle romańskie, ale te w Polsce zachowały się jedynie w szczątkowej formie, np. romańskie fragmenty zamku na Wawelu można oglądać na pięknej wystawie "Wawel Zaginiony". Polecam! Nowsze zamki, owszem, też mają swój urok, zdobne, "koronkowe" zamki renesansowe czy bogato zdobione barokowe elementy, będące pamiątką zamożności znaczących rodów. No i są jeszcze ruiny, dla mnie wcale nie gorsze od całych budowli, wręcz przeciwnie, uwielbiam zabezpieczone ruiny zamków, które można samodzielnie penetrować i eksplorować, wyobrażając sobie ich dawny ogrom i blask. Każdy zamek jest inny, każdy niesie różne doznania estetyczne i garść wiedzy. Warto odkrywać ten ciekawy świat warownych budowli.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

A gdybym Ciebie zapytała, jaki jest najpiękniejszy zamek w Polsce, jaka byłaby odpowiedź? Na pewno masz swoje ulubione zamki. Napisz o tym w komentarzu, wspólnie możemy rozbudować tę listę najlepszych polskich zamków!

Zobacz nasz ranking Najlepsze regiony w Polsce
Zobacz nasz ranking Najlepsze miasta w Polsce

Nasze filmy o zamkach

Zapraszamy również na nasze filmy o zamkach - przynajmniej niektórych z tej listy 🙂

Wawel
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika James Bond
James Bond
10 kwiecień 2023 21:40

Witajcie.  Cieszę  się  aplikacją. Mieszkam  w Będzinie.  Jest  tu zamek i brak go u Was w opisach. Są też ruiny zamku w Siewierzu o których nie piszecie. Zapraszam do zwiedzania.  Artur 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
21 sierpień 2022 19:25

[cytuj autor='Południowa Hania']te zamki piękne, ale nie rozumiem braku spektakularnego i zjawiskowego Łańcuta. Widziałam sporo zamków, ale większego opadu szczęki niż tam nie miałam.[/cytuj]

Byliśmy ale był otwarty do jakiejś śmiesznej godziny i pocałowaliśmy klamkę 😢 Będzie pewnie okazja i dopiszemy 🙂


21 sierpień 2022 19:22
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
21 sierpień 2022 17:56

[cytuj autor='Elżbieta Żuchlińska']Zamki z powyższego rankingu zwiedziliśmy prawie wszystkie. Nie byliśmy tylko w Krasiczynie co mamy zamiar nadrobić. Bardzo trudno jest mi powiedzieć, który jest najpiękniejszy, bo każdy jest ciekawy i ma swoją historię. Poleciłabym jednak zamek Książ - ciekawa historia i wpleciony okres II wojny światowej[/cytuj]

Uwielbiamy zamki 🙂 Myślę, że jeszcze poszerzymy tą listę 🙂

 

Avatar użytkownika Elżbieta Żuchlińska
Elżbieta Żuchlińska
21 sierpień 2022 17:50

Zamki z powyższego rankingu zwiedziliśmy prawie wszystkie. Nie byliśmy tylko w Krasiczynie co mamy zamiar nadrobić. Bardzo trudno jest mi powiedzieć, który jest najpiękniejszy, bo każdy jest ciekawy i ma swoją historię. Poleciłabym jednak zamek Książ - ciekawa historia i wpleciony okres II wojny światowej 

Avatar użytkownika tomtur
tomtur
27 luty 2022 12:47

Ciekawy ranking. Bardzo lubię zamek Książ i chcę go pokazać żonie. Byliśmy w Oporowie i zdecydowanie wart polecenia. Jest tam też mały, ładny kościół. Teraz tylko zaliczać cierpliwie i wytrwale zamki nie znane. Zwłaszcza Krasiczyn, Moszna i Brzeg mocno interesujące.

Edytowano: 2022-02-27 12:49:41

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
05 marzec 2021 18:14

[cytuj autor='VJFallen']Szanowni Państwo, Zamek Czocha nie znajduje się na terenie Dolnego Śląska, lecz wznosi się w polskiej części Łużyc Górnych. Dolny Śląsk i województwo dolnośląskie nie pokrywają się w 100 procentach. Pozdrawiam.[/cytuj]

Dziękuję za informację, niestety Lużyc Górnych nikt nie zna, natomiast szerokie grono turystów identyfikuje Czocha z Dolnym Śląskiem i taka informacja pomaga łatwo zidentyfikować miejsce tym którzy zamku zbytnio nie kojarzą Nie jestesmy źródłem naukowym toteż utożsamianie Dolnego Śląska z woj. Dolnośląskim nie jest wielkim błędem i na potrzeby naszych Krajtroterow jak najbardziej prawidłowe. W artykule zamki są zaznaczone na mapie, więc przedstawiamy dokładną lokalizację Zamku Czocha

Avatar użytkownika VJFallen
VJFallen
05 marzec 2021 15:33

Szanowni Państwo, Zamek Czocha nie znajduje się na terenie Dolnego Śląska, lecz wznosi się w polskiej części Łużyc Górnych. Dolny Śląsk i województwo dolnośląskie nie pokrywają się w 100 procentach. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
01 marzec 2021 19:48

[cytuj autor='Judytka']Ciekawy ranking, przyda się w lato[/cytuj]

Dziękuję Judytka, tak, mam nadzieję, że będzie pomocny dla Was 🙂

 

Judytka
01 marzec 2021 19:31

Ciekawy ranking, przyda się w lato

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024