Jezioro Afryka
Jezioro Afryka

Top 10 niecodziennych atrakcji w Polsce! Ciekawe osobliwości przyrodnicze.

Otaczająca nas przyroda jest wspaniała i choć sporo turystów lubi zamki czy parki rozrywki, zawsze znajdą się miłośnicy atrakcji stworzonych właśnie przez naturę, szczególnie gdy stanowią one jakieś niecodzienne osobliwości przyrodnicze, przez co budzą zachwyt i naszą ciekawość. W Polsce nie brakuje takich unikalnych miejsc, sprawdź nasze propozycje!

Kolorowe Jezioro Afryka

Jezioro Afryka to nasze odkrycie zeszłoroczne, które na zawsze zapadnie nam w pamięć 🙂 To największe i najpopularniejsze zarazem jezioro rozlewające się w cudownym, choć mało poznanym zakątku Polski. To element Geościeżki Dawna Kopalnia Babina w Światowym Geoparku Łuk Mużakowa w Łęknicy, w województwie lubuskim, tuż przy granicy z Niemcami. To jedyny geopark w Polsce wpisany na Listę Unesco! Kryje wiele, bo nieco ponad 100 kolorowych jeziorek, a niemal każde z nich mieni się inną barwą. Ich geneza i fantastyczne kolorki są efektem złóż i górnictwa na tym terenie.

Jezioro Afryka
Jezioro Afryka

A samo jezioro Afryka? Jest cudowne, spore i bardzo ciekawe, polecam gorąco spacer wzdłuż jego brzegów, nie tylko ścieżką główną, ale również zejście nad samą wodę, gdzie poczujesz się trochę jak wśród wulkanicznych tufów. A do tego ta rdzawa i czerwona barwa, mocno błyszcząca w słońcu, nadająca niesamowitego wyglądu. Koniecznie wejdź też na wieżę widokową, z której podziwiać można całe jezioro Afryka jak na dłoni, z charakterystycznym półwyspem o ciekawej nazwie "Grzbiet słonia". Nad jezioro dostaniesz się znakowaną geościeżką, na którą prowadzą bramy przy parkingach w Nowych Czaplach oraz Łęknicy. Zarówno parking, jak i wejście na teren ścieżki są bezpłatne. Ścieżka pozwala poruszać się pieszo, na rowerach, z wózkami, a śnieżną zimą również na biegówkach.

Sosna na Szczudłach

Jezioro Afryka
Jezioro Afryka

Sosna na Szczudłach czy też Sosna Krocząca, bo taką nazwę również się spotyka, to z pewnością wyjątkowa osobliwość przyrodnicza. Choć do jej powstania przyczynił się poniekąd człowiek, to jednak zachwyca fakt, że to drzewo tkwi w tej formie, zdrowe, jak gdyby nigdy nic, odsłaniając nam swoje podziemne odbicie. Ta unikalna sosna rośnie w Wełeczu niemal przy trasie z Pińczowa do Buska Zdroju i stanowi nie lada ciekawostkę Ponidzia. Tabliczka kierująca do atrakcji oznajmuje nam, że to sosna pospolita, ale patrząc na nią trudno się z tym zgodzić 🙂 Wygląda niczym pająk z odnóżami, a może nawet bardziej jak Ent z Władcy Pierścieni.

Sosna na Szczudłach
Sosna na Szczudłach

Ta oryginalna sosna ma 100 lat i nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie odsłonięte korzenie tego drzewa, wystające ponad powierzchnią i to nie na kilkadziesiąt centymetrów, ale na wysokość, bagatela, około 3 metrów! Może się wśród nich spokojnie pomieścić kilka osób. Czemu tak? Ano teren obniżył się tutaj z powodu dawnej eksploatacji piasku. Korzenie najpierw tylko trochę się odsłoniły, a później swoje zrobiły woda i wiatr, wypłukując resztę piasku i gleby. Teraz drzewo jakby wisi w powietrzu, choć to tylko pozory, musi nadal mieć sporą podporę pod ziemią, bo jest zdrowe i silne, stanowiąc świetną atrakcję dla odkrywców!

Małpolud na Szczelińcu

Kto był na Szczelińcu Wielkim - najwyższym punkcie Gór Stołowych, wie o czym piszę. Na jego szczycie, już za schroniskiem, na terenie rezerwatu góruje ponad szeroką okolicą wielka małpa, siedząca zadumana nad światem, wręcz gburowata. To tylko takie odczucia, bo owy Małpolud, zwany też Mamutem, to ciekawa w swej formie i kształcie, wielka skała, bardzo charakterystyczna i do złudzenia przypominająca zwierzę, od której wzięła nazwę, toteż na pewno jej nie pomylisz 🙂 

Sosna na Szczudłach
Sosna na Szczudłach

Piaskowcowa powierzchnia szczytu Szczelińca jest zwietrzała i bardzo popękana, toteż podobnych form skalnych jest tu wiele, a podziwianie ich daje wiele radości. Warto więc wspiąć się najpierw na Szczeliniec słynnymi schodkami, a potem wykupić bilet na teren rezerwatu i przejść się niezmiernie ciekawą trasą o długości około 2 km. Najpierw wita nas właśnie Małpolud, a później wśród innych ciekawych tworów na uwagę na pewno zasługuje Piekiełko - swoisty wąwóz ośnieżony zwykle do końca wiosny. Małpolud znalazł się tak wysoko w rankingu nie tylko ze względu na swoją atrakcyjność, ale również wspaniałej najbliższej okolicy!

Pustynia Błędowska

Małpolud
Małpolud

"Polska Sahara" jest prawdziwą osobliwością przyrody, Pustynię Błędowską na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przynajmniej z nazwy zna prawie każdy Polak, bo dzieci uczą się o niej w szkole. To największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie, warto więc zobaczyć ją na własne oczy! Jeszcze 100 lat temu występowało tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. Potem teren mocno zarósł, a dodatkowo stał się terenem wojskowym i nie był dostępny za bardzo dla turystów.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Obecnie jednak znów został dość znacząco odchwaszczony i można cieszyć się w Polsce gorącymi piaskami jak okiem sięgnąć 🙂 A do tego powstały dogodne punkty widokowe, szczególnie fajna jest całkiem jeszcze nowa Róża Wiatrów w Kluczach - drewniana platforma o ciekawym kształcie, od którego wzięła się nazwa obiektu. Prosto z platformy można zejść na piaski i zrobić sobie np. rodzinny piknik. Polecam gorąco!

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie jest przecudny. To najwyższy wodospad w Karkonoszach, ale i całych Sudetach. Każdy powinien go zobaczyć! Próg tego wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a woda spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 metrów do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka o pionowych skałach. Wspaniały widok, który chętnie podziwiają turyści.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Wstęp na ten teren jest płatny i samo dojście pod wodospad już dostarcza wrażeń, ponieważ podchodzi się metalową platformą przykutą do skał, a w dole widać spływającą rzekę. Każdy w tym miejscu dostaje kask, można więc poczuć się dość ekstremalnie, choć tak naprawdę jest bardzo bezpiecznie i można tu wejść nawet z małymi dziećmi. Pod Wodospad Kamieńczyka nie można podjechać samochodem, trzeba iść szlakiem, najłatwiej ze Szklarskiej Poręby, z płatnego parkingu to około 30 minut spacerku pod górę.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Klif Orłowski

Klif Orłowski w Gdyni to wg mnie jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko na wschodnim, ale na całym polskim wybrzeżu Bałtyku. To bardzo stromy, nadmorski brzeg na tzw. Kępie Redłowskiej, zbudowany z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Spada ostro do samego morza, tworząc bardzo malowniczy widok, tym bardziej w połączeniu z plażą orłowską, która również jest niezwykle klimatyczna i polecam ją gorąco, szczególnie rankiem. Z molo przy tej plaży klif prezentuje się wybornie.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Maczuga Herkulesa

Któż nie zna Maczugi Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym? To najpopularniejszy ostaniec w Polsce, a przy tym duża osobliwość przyrodnicza. Góruje na wysokość 25 metrów, przy zamku Pieskowa Skała i widać ją bez problemu z drogi, a nawet powstał tu płatny parking. To jeden z symboli Jury! Stoi jakby do góry nogami, ponoć z winy samego diabła, na życzenie Twardowskiego. Na szczycie Maczugi stoi krzyż, który upamiętnia pierwsze wspinaczkowe wejście. Dziś nie można się wspinać na tę skałę, ale mimo to wiele śmiałków próbuje 🙂

Klif Orłowski
Klif Orłowski

Brama Bolechowicka

Brama Bolechowicka to, podobnie jak Maczuga, ostaniec na Jurze, choć ten znany już bardziej jest koneserom 🙂 A szkoda, bo to jeszcze większa osobliwość przyrody 🙂 Takich skalnych bram nie brakuje w tym regionie, ale ta jest najpiękniejsza i najbardziej okazała. Znajduje się w Dolinie Bolechowickiej, na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, niedaleko miejscowości Bolechowice. Tą wapienną bramę budują dwie ogromne skały o wysokości aż 30 metrów! Zachodnia to Filar Pokutników, zaś wschodnia - Filar Abazego. Obie często są wykorzystywane przez wspinaczy, tutaj ćwiczyli najsławniejsi polscy himalaiści, w tym Wojciech Kurtyka.

Maczuga Herkulesa
Maczuga Herkulesa

Błędne Skały

Błędne Skały to kolejna skalna osobliwość, a przy tym hit Gór Stołowych. To swoisty labirynt w grzbiecie Skalniaka (915 m n.p.m.), wyrzeźbiony przez wodę i wiatr w piaskowcach. Poza fantastycznymi ostańcami znajdziesz tu platformę widokową z piękną panoramą okolicy. Trasa jest świetna, miejscami trzeba przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami, zaś wysokość korytarzy to około 6-8 metrów. Przejście labiryntu trwa około 30 minut, chyba że ktoś musi się dłużej przeciskać 🙂 

Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka

Błędne Skały położone są w parku narodowym, a dodatkowo tworzą rezerwat przyrody. Sama trasa jest płatna, podobnie jak parking, na który wjeżdża się wahadłowo. Dojść można tutaj z Kudowy czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim (około 2,5 h) lub dojechać Drogą Stu Zakrętów w kierunku Karłowa.

Mofeta w Muszynie

A co to w ogóle jest mofeta, zapytasz? To ekshalacje gazowe czyli wyziewy - miejsca, gdzie ze szczelin lub otworów w ziemi wydobywają się z charakterystycznym bulgotem pęcherzyki dwutlenku węgla z domieszką innych gazów. Mofeta im. profesora Henryka Świdzińskiego w Muszynie, a właściwie na granicy Jastrzębika i Złockiego koło Muszyny, to największa mofeta w Polsce. Znajduje się niemal przy samej drodze i prowadzi do niej kładka. Otwory nazwano tu Bulgotka i Dychawka - to słyszalny oddech ziemi.

Błędne Skały
Błędne Skały

Gaz wydobywający się w tutejszej mofecie to w 95% dwutlenek węgla, a ponadto azot, metan i tlen. Dwutlenek węgla wydobywa się z dużych głębokości, a po drodze nasyca wodę, dlatego w okolicy tworzą się liczne źródła wód mineralnych, a miejscami nawet mofety, ponad którymi giną owady i ptaki, a zdarzało się dawniej, że nawet ludzie dusili się w nieszczelnych piwnicach.

Niesamowite, jak ciekawy jest świat przyrody wokół nas i ile kryje osobliwości. Warto je poznawać i zachować w jak najlepszym stanie na długi czas. Jeśli znasz inne ciekawostki ze świata przyrody żywej lub nieożywionej, napisz w komentarzu 🙂

Mofeta
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Najlepsze ogrody światła w Polsce - magiczne światełka idealne na zimowe wieczory!

Ogrody światła to ostatnio popularny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzięki nim przenosisz się do rozświetlonych, bajkowych krain, w których możesz znów poczuć się dzieckiem i z otwartą z wrażenia buzią podziwiać wystawy przemawiające do nas nie tylko za pomocą światła, ale często również dźwięku. Mroki nocy błyszczą kolorami, a zimno przeganiamy ciepłem emocji i ciepłej czekolady czy grzańca. Pierwsze ogrody światła powstały już w Polsce kilka lat temu, ale tak naprawdę dopiero w 2021 roku nastąpił ich prawdziwy wysyp. Kilka z nich udało nam się już odwiedzić, toteż zapraszam na nasze zestawienie najlepszych ogrodów świateł w Polsce. Poniżej nasze wrażenia i najważniejsze informacje praktyczne o każdym z nich 🙂

04 styczeń 2022 12:35

Ogrody Światła w Polsce

Kochani jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za to, że byliście z nami w ostatnim miesiącu, bardzo ważnym dla nas. Każdemu z Was dziękujemy za wsparcie, wszelkie aktywności i wiele ciepłych słów, które spłynęły do nas. To wiele dla nas znaczy, niezależnie od wyników Mistrzostw Blogerów my już czujemy się wygrani! 

Z wdzięczności dla Was przygotowaliśmy listę Ogrodów Światła, które ostatnio stały się niezwykle popularne. Pozwalają poczuć magię i tajemniczość otulonej mrozem i śniegiem ziemi. 
Do której zaczarowanej krainy Wy chcecie się udać? Dodawajcie swoje propozycje w komentarzach 🙂

01 grudzień 2021 08:36

Upominki od nas dla Was!

Kochani, nie zapomnieliśmy o Was i naszej obietnicy, z całego serca chcemy wszystkim podziękować jeszcze raz za wsparcie w ostatnich miesiącach, a kilka osób, które szczególnie były nam w tym czasie bliskie, obdarujemy upominkami. Jak co roku to jest czas, kiedy dzielimy się z Wami naszymi kalendarzami na rok 2022, w których znajdziecie najpiękniejsze zdjęcia wykonane przez nas w 2021 roku. W sumie kalendarzy rozdamy w tym roku aż 9! Na zdjęciu Park Gródek w Jaworznie, to marzec w naszym najnowszym kalendarzu 🙂

Dodatkowo 3 osoby otrzymają od nas ciekawe książki dla dzieci autorstwa Marka Marcinowskiego - Zamki Polski Południowej, który w swojej ofercie ma też bajeczki o treści ekologicznej, bardzo wartościowe. Będą też 3 koszulki z logo Polskie Szlaki, tylko na te musimy jeszcze chwilę poczekać 🙂

20 grudzień 2021 20:50
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022