Podziemna Polska. Top 8 atrakcji pod ziemią

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
Komentarze 0
2020-02-27 13:22:57

Zwiedzanie podziemne to bardzo fajna sprawa, o czym może nie wszyscy wiedzą. Specyficzne warunki sprawiają, że podziemne eskapady zawsze dodają dreszczyku emocji i stają się przygodą. Tutaj wszyscy stajemy się do siebie podobni, w traperach, w cieplejszym odzieniu, bo pod ziemią zwykle nie jest cieplej niż 10 stopni Celsjusza, a może być nawet koło 6. Do tego często kapie na głowę, no i zwykle brakuje światła. Jeśli do tego wszystkiego dodać nietoperze i pająki, robi się naprawdę ciekawie. Już mi się podoba, a Tobie? Jeśli Cię zachęciłam, to ten tekst jest dla Ciebie, zobacz najlepsze podziemne trasy turystyczne w Polsce!

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie położona jest w Masywie Śnieżnika, w bloku marmurów i już jej lokalizacja sprawia, że jest ona interesująca, a ponadto ma cudnie zachowaną szatę naciekową w przeróżnych formach, głównie jako najbardziej popularne stalaktyty zwisające z góry czyli ze stropu jaskini. Dlatego uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Zgadzam się z tym, choć uważam, że urodą trochę ustępuje Jaskini Raj, natomiast w połączeniu ze zwiedzaniem ekstremalnym nie ma sobie równych!

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

A cóż to jest to zwiedzanie ekstremalne, ano poza tradycyjnym zwiedzaniem dla całych rodzin Jaskinia Niedźwiedzia wprowadziła coś, czemu sprostają nieliczni. To wyjątkowa trasa ekstremalna - 3 godziny zwiedzania dolnych partii jaskini, gdzie odkrywali ją pierwsi eksploatorzy, jeszcze w latach 60. XX wieku. Sprawa tylko dla odważnych i... szczupłych, bo grubsi niestety w pewnych fragmentach się nie przecisną 🙂 Dość powiedzieć, że najlepszym testem przed tą trasą jest przeciśnięcie się przez otwarte drzwi tylko na 25 cm, najlepiej w ciemnym pomieszczeniu 🙂 Normalna trasa dla turystów jest natomiast dostępna nawet dla dzieci, ma ponad 360 m długości i prowadzi wygodnym chodnikiem ze światłem elektrycznym. Nawet osoby niepełnosprawne mogą zwiedzić tę część Jaskini.

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

Do samej Jaskini Niedźwiedziej nie dojedziesz samochodem, bo to cenny rezerwat przyrody. Ostatni fragment trzeba pokonać z buta, około 20 minut, ale warto. Pamiętaj, żeby wcześniej zarezerwować bilety, bo to jedyny sposób, żeby mieć pewność, że danego dnia wejdziesz do jaskini. Chętnych jest dużo, a dla ochrony mikroklimatu w celu zachowania tych pięknych nacieków ogranicza się liczbę wejść.

Jaskinia Niedźwiedzia
Kletno 18, Stronie Śląskie
rezerwacja@jaskinianiedzwiedzia.pl
http://jaskinianiedzwiedzia.pl/

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w Polsce i ja również tak uważam. Położona jest na Wzgórzu Malik w Chęcinach, 10 km od Kielc i jest tak cenna, że sama w sobie stanowi rezerwat przyrody. Do jaskini wchodzi się sztuczną sztolnią wykopaną w miejscu, gdzie dawniej znajdował się otwór, odkryty w latach 60. XX wieku. Ale co sprawia, że akurat ta jaskinia jest taka wyjątkowa?

Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia

To prawdziwy cud natury, w którym zobaczysz wspaniale zachowane nacieki i to przeróżne - stalaktyty zwisające z góry, stalagmity rosnące ku górze, oba te typy łączące się w kolumny, polewy, żebra, draperie, a nawet perły jaskiniowe. Podobnie jest w Jaskini Niedźwiedziej, jednak Jaskinia Raj jako obiekt mniejszy (tutaj trasa ma niecałe 200 metrów długości) i znacznie gęściej pokryty tą szatą, robi pod tym względem większe wrażenie!

Natomiast sam sposób zwiedzania Jaskini Raj trochę mniej przypadł mi do gustu, gdyż jest bardziej restrykcyjny i naprawdę dużym minusem jest to, że nie można wykonywać zdjęć w Jaskini. Przynajmniej fotografowanie bez lampy powinno być dozwolone, tak jak w innych, cennych obiektach tego typu w Polsce i na świecie. Planując zwiedzanie Jaskini, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji biletów na oficjalnej stronie, bo i tutaj stosuje się ograniczoną liczbę wejść. Jaskinia otwarta jest dla turystów od 15 stycznia do 15 listopada, a obok warto też odwiedzić czynne w sezonie Centrum Neandertalczyka - multimedialne i nowoczesne, choć mówi o człowieku pierwotnym i mamutach, które wyginęły dawno dawno temu.

Jaskinia Raj
Jaskinia Raj

Jaskinia Raj
Dobrzączka, Chęciny
tel. 41/ 346-55-18
https://jaskiniaraj.pl

Jaskinia Radochowska

Może nieco zadziwić ten mało popularny obiekt tak wysoko w moim rankingu, ale rankingi mają to do siebie, że są subiektywne, a ja jednak wolę obiekty mniej oblegane, za to dające ciekawe wrażenia. A tak było w przypadku Jaskini Radochowskiej. Znajduje się ona w Radochowie koło Lądka Zdroju, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Ostatni etap spod parkingu należy pokonać pieszo, około 1500 m. Jaskinia jest zabezpieczona kratą i zwiedza się tylko z przewodnikiem.

Jaskinia Raj
Jaskinia Raj

To zupełnie inna bajka niż Jaskinia Raj czy trasa turystyczna w leżącej niedaleko Jaskini Niedźwiedziej, bowiem Jaskinia Radochowska jest bardziej dzika, nie ma tu udogodnień, przez co jej zwiedzanie jest autentyczne i namacalne. Tutaj można wszystkiego dotknąć, ba, wręcz trzeba, bo niektóre trudniejsze fragmenty wymagają podparcia się o skały. Są też łańcuchy! No i w tej jaskini to już się ubrudzisz 🙂 Oprowadzają po niej świetni przewodnicy, nam trafił się taki z dużym poczuciem humoru 🙂

Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska pozostaje w rękach prywatnych, została przez właścicieli oczyszczona i udostępniona do zorganizowanego ruchu turystycznego, trasa ma około 300 m długości. Jaskinia dostępna jest w sezonie turystycznym, bo zimą hibernują tu nietoperze, nawet kilkadziesiąt sztuk z czterech gatunków. Warto wziąć pod uwagę tą Jaskinię planując zwiedzanie podziemnych atrakcji w Polsce.

Jaskinia Radochowska
Radochów, Lądek-Zdrój
tel. 604-337-846
https://jaskiniaradochowska.pl

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni niedaleko Krakowa pozwala przeżyć niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza po czasy współczesne. Ten niecodzienny obiekt wpisany jest od 2013 roku na Listę Unesco, a my zwiedzaliśmy go wkrótce po otwarciu dla turystów. Kopalnia w Bochni to podobno najstarsza polska kopalnia soli, która po  ośmiu wiekach eksploatacji pokazuje dziś podziemne komory wykute ciężką pracą w solnych skałach. Sama Kopalnia chwali się datą 1248, a podróż pod ziemią zaczyna się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi.

Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska

W Kopalni dostępnych jest kilka tras zwiedzania - podstawowa z ekspozycją multimedialną, dodatkowo może być wzbogacona o podziemną przeprawę łodzią, trasa historyczna czy trasa przyrodnicza. Jest też możliwa pielgrzymkowa trasa po kaplicach bocheńskich górników. Każda z nich różni się stopniem trudności i ceną. 
 
Na trasie podstawowej przygotowano animacje, słuchowiska, a nawet gry tematyczne. Z ekranów przemawiają do Ciebie królowie, kupcy, a nawet duch... Treści te są atrakcyjne dla turystów w każdym wieku, a na koniec możesz udać się do restauracji położonej 250 metrów pod ziemią, a dzieci zabawią się na podziemnym placu zabaw, na zjeżdżalni albo i boisku. Trzeba przyznać, że to prawdziwe ciekawostki.

Kopalnia Soli Bochnia
ul. Campi 15, Bochnia
tel. 14/ 692-67-52
https://kopalnia-bochnia.pl

Kopalnia Soli Bochnia
Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku położonym w pięknej Kotlinie Kłodzkiej to w ostatnich latach bardzo popularna atrakcja. Na terenie autentycznej, dawnej kopalni złota powstało muzeum, ale całkowicie bez nadęcia, z humorystycznym podejściem do sprawy, więc bardzo dobrze czują się tu nie tylko dorośli, ale i dzieciaki. Sprawdziliśmy to na swoich córach 🙂 Tak więc zobaczysz tu realia wydobywania tego cennego kruszcu, poznasz wiele ciekawostek, a przy tym świetnie się zabawisz, bo zwiedzanie kompleksu jest bardzo przyjazne. Z przewodnikiem odwiedzisz ciekawe zakątki pod ziemią, m.in. z Chodnikiem Śmierci, laboratorium Scharfenberga z arszenikiem czy jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, o wysokości aż 10 m, do którego dojeżdża się fajnym Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Kopalnia Złota
Kopalnia Złota

Kopalnia Złota dodatkowo oferuje inne ciekawe formy rekreacji, np. podziemny spływ łodzią, płukanie złota czy wspinaczkę na sztucznej ściance alpinistycznej. Od niedawna dostępna jest też Sztolnia Ochrowa, a w pobliżu również Średniowieczna Osada Górnicza - świetny aktywizujący park tematyczny i kopalnia wiedzy o średniowiecznych urządzeniach napędzanych siłami rąk i nóg własnych.

Kopalnia Złota
ul. Złota 7, Złoty Stok
tel. 74/ 817-55-08
http://www.kopalniazlota.pl

Kopalnia Srebra

Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu najlepszych podziemnych atrakcji w Polsce, wszak doceniło ją nawet Unesco w 2017 roku. To unikatowa atrakcja, w której udostępniono trasę turystyczną o długości 1740 m, większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. Kopalnia to autentyczny relikt dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu z domieszką srebra prowadzonego na tym obszarze. Co ciekawe stanowi tylko ułamek całego systemu tarnogórskich podziemi, które ciągną się gęstą siecią korytarzy wydrążonych na różnych głębokościach, pod całym miastem aż po sąsiednie wioski.

Kopalnia Złota
Kopalnia Złota

Jako, że Tarnowskie Góry to nasze rodzinne miasto, Kopalnię znamy dobrze, od dziecka. Zwiedzanie rozpoczyna się multimedialnym muzeum prezentującym historię tutejszego górnictwa, a później zjeżdża się wgłąb kopalni wyciągiem szybowym, na głębokość 40,5 m. Trasa jest oświetlona elektrycznie, a także udźwiękowiona.

Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra

Na powierzchni warto też zajrzeć do Skansenu Maszyn Parowych, albowiem ciekawostką jest fakt, że pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową uruchomiono właśnie w Tarnowskich Górach, w 1788 roku. Służyła do odwadniania podziemnych wyrobisk kopalni Fryderyk a do Tarnowskich Gór dotarła z Walii, początkowo statkiem, potem barkami, a na koniec furmankami. Złożenie tego kolosa koordynował sam jej konstruktor - Samuel Homfray.

Kopalnia Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 285-29-81
www.kopalniasrebra.pl

Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce to najpopularniejsza w Polsce podziemna atrakcja. Już w 1978 roku została wpisana na Listę Unesco, przez co zyskała ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Chętnych na zwiedzanie turystów nigdy tu nie brakuje, więc bilety warto zarezerwować wcześniej. Z labiryntu podziemnych chodników o długości 300 km, powstałych podczas 700-letniej eksploatacji, do zwiedzania udostępniono blisko 3 km.

Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra

Piękne komory wykute w soli to prawdziwa ciekawostka, tym bardziej, gdy wejdzie się do cudnej Kaplicy Św. Kingi, która robi naprawdę kolosalne wrażenie, szczególnie, gdy zdecydujesz się tu na niedzielną, wczesną mszę i nie ma wtedy tłumów i pośpiechu. W Kopalni spotkasz również podziemne jezioro czy unikalne solne rzeźby. Na Trasie Turystycznej trzeba pokonać 800 schodów i schodzi się na sporą głębokość 135 metrów.

Kopalnia Srebra
Kopalnia Srebra

Są też w Wieliczce dostępne inne trasy, np. bardziej ekstremalna Trasa Górnicza (czas zwiedzania podobny jak Trasy Turystycznej czyli około 3 godziny), Solilandia dla dzieci czy Szlak Pielgrzymkowy z multimedialną Kaplicą Świętego Jana Pawła II. A ponadto w ramach Muzeum Żup Krakowskich warto odwiedzić też pobliski Zamek Żupny czy otwartą w 2014 roku Tężnię Solankową.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka
Szyb Daniłowicza
ul. Daniłowicza 10, Wieliczka
tel. 12/ 278-73-12
www.kopalnia.pl

Kopalnia Guido

Kopalnia Guido w Zabrzu to jedyna kopalnia węgla kamiennego w tym zestawieniu najlepszych polskich podziemnych tras turystycznych. Jej powstanie wiąże się z XIX-wieczną rewolucją przemysłową na Górnym Śląsku i księciem Guido Henckel von Donnersmarck, od którego imienia nazwę wzięła. On to założył kopalnię w 1855 roku, wielki przemysłowiec i magnat ziemski, budowniczy wielu pałaców, m.in. słynnego Małego Wersalu w Świerklańcu.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

Dziś nieczynna już dla przemysłu, otwarła się dla turystów, w 2007 roku i szybko stała się ulubioną atrakcją w regionie, którą i my z radością poznaliśmy. Oferuje aż 3 różne poziomy podziemne, na głębokości 170 m, 320 m i 355 m! Pierwszy z nich przenosi na historyczny poziom Św. Barbary, z zabytkowymi wyrobiskami i stajniami dla koni, które niegdyś pomagały w pracy górnikom. Dowiesz się tutaj, że konie były na pasach spuszczane pod klatką windy i pozostawały w kopalni już do końca życia, zwykle pracując kilka lat, a podobno już po kilku miesiącach w tej ciemności ślepły.

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka

W partie podziemne poziomu 320 zjeżdża się prawdziwą klatką szybową, turystów wozi tu górnicza kolejka podwieszana, a ponadto zobaczysz tu działanie kombajnów, które drążą chodniki. A w Pubie skosztujesz pysznego piwka Guido. Na najniższym poziomie z kolei możesz przeżyć jedyną w swoim rodzaju szychtę czyli dniówkę. Dostaniesz strój, sprzęt i zadanie do wykonania, a przyświecać Ci będzie jedynie mały snop lampki górniczej. To prawdziwe serce kopalni, usłyszysz tu bicie własnego serca! Ta atrakcja przeznaczona jest tylko dla dorosłych.

Kopalnia Guido
Kopalnia Guido

Kopalnia Guido
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 271-40-77
www.kopalniaguido.pl

Mam nadzieję, że przekonałam Was do odwiedzenia przynajmniej kilku podziemnych obiektów, w całej Polsce znajdziecie ich wiele więcej, również ciekawych 🙂 Jeśli znasz jakąś niecodzienną podziemną trasę turystyczną, napisz w komentarzu!

Kopalnia Guido
Kopalnia Guido
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Znamy Top Atrakcje 2022!

Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂

20 czerwiec 2022 11:30

Wzgórza Dylewskie - sielska kraina

Lubicie przyrodnicze pejzaże? Akurat coś się kończy coś się zaczyna... Rzepak w tym roku przemija, za to zaczynają się maki. Znak, że idzie lato. Choć pogoda chmurna, to jakże pięknie uraczyły nas widokami Wzgórza Dylewskie - park krajobrazowy na Mazurach Zachodnich.

Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. Przybyły tu z nim około 15.000 lat temu i tak tkwią w tej ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Są one dobrze opisane.

31 maj 2022 19:28

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Słoneczna pogoda, kwitnąca w każdym zakątku przyroda oraz wysokie temperatury zachęcają do wyprawy na górskie szlaki. Warto jednak pamiętać, że każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. Co zatem zabrać na wycieczkę, aby zapewnić sobie, a także najbliższym, pełen komfort i bezpieczeństwo?

Polska oferuje mnóstwo atrakcyjnych kierunków, w które co roku wybierają się miłośnicy wszelkich górskich wędrówek. Początkujący i podróżujący z całą rodziną mogą wybrać łatwe trasy, idealne na jednodniowe wyprawy. Doświadczeni turyści mają do dyspozycji trudniejsze szlaki, podczas których można urządzić biwak lub odpocząć w jednym z dobrze przygotowanych schronisk.

18 maj 2022 12:46
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022