Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Komentarze 0
2020-02-18 14:13:54

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby zamków. To prawdziwe perełki pojawiające się na szlakach. My uwielbiamy warownie, im są starsze, tym dla nas ciekawsze. Również ruiny nam nie przeszkadzają, bo czasem bywają wielce interesujące. Przygotowałam dla Was zestawienie pięciu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego i zachęcam do odwiedzenia ich podczas weekendowych i wakacyjnych podróży po Polsce. Ranking jest subiektywny, ale jestem przekonana, że będziecie zadowoleni z zaproponowanych atrakcji.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to majestatyczna perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Okazałe ruiny wielkiej kiedyś budowli wznoszą się w sercu Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, wysokością sięgającą ponad 500 m n.p.m. Mury idealnie wpasowane w masywy wapienne stanowią jeden z najważniejszych i najcenniejszych elementów Szlaku Orlich Gniazd. Nie ma drugiego takiego zamku na Jurze, który robiłby równie duże wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. Zamek swą historią sięga średniowiecza czyli początku XIV wieku i króla Kazimierza Wielkiego. Największą sławę i blask zyskał dopiero w XVI stuleciu, za panowania Bonerów - jednego z najmożniejszych ówczesnych rodów w całej Polsce. Wtedy zamek Ogrodzieniec stał się ich wspaniałą, renesansową rezydencją, która przepychem i bogactwem równala się nawet z Zamkiem Królewskim na Wawelu

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

Kres zamku przynieśli Szwedzi, po pierwszym najeździe podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, Stanisławowi Warszyckiemu udało się jeszcze warownię odbudować, ale drugi napad Szwedów z 1702 roku ostatecznie doprowadził do ruiny, z której budowla nigdy już się nie podniosła. Dziś ta ruina ma się świetnie, jest udostępniona dla turystów i w sezonie niemal co weekend zaprasza na ciekawą imprezę plenerową. Również i my bywamy tutaj dość często, bo mieszkamy niedaleko, a widok ogromnych ruin za każdym razem cieszy oko, niezależnie od pory dnia i roku.

Aby wejść na dziedziniec zamkowy i na mury warowni, trzeba kupić bilet. Trasa zwiedzania jest zrewitalizowana i została w ostatnich latach znacząco wydłużona. Obecnie można odwiedzić niemal wszystkie części zamku. Wśród imprez odbywających się na zamku na szczególną uwagę zasługują turnieje rycerskie, Najazd Barbarzyńców czy Juromania - nowe święto całego Szlaku Orlich Gniazd, które na stałe wpisze się w terminarz śląskich imprez.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec

W ostatnich miesiącach zamek Ogrodzieniec staje się jeszcze popularniejszy, a to dlatego, że w 2019 roku kręcono tu sceny do netfliksowego "Wiedźmina", którego pod koniec roku można było oglądać na platformie. Cudnie prezentowały się ruiny w kadrach serialu, a otwarcie sezonu turystycznego na zamku rozpocznie się właśnie imprezą w klimacie Wiedźmina.

Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa, Podzamcze, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-22-20
https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Zamek w Raciborzu

Za Mostem Zamkowym w Raciborzu pojawia się nam wspaniały historyczny gród o długich dziejach, ponieważ jego początki sięgają IX wieku. Najważniejsze jednak było XIII stulecie, kiedy piastowski książę Przemysł wybudował tu murowany zamek - budowlę obronną, a zarazem niezwykle reprezentacyjną. Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy pierwszy raz stanęliśmy pod jej murami, widok był smutny, a penetracja zamku niemożliwa z powodu zamkniętej na trzy spusty bramy. Dzisiaj ten Zamek Piastowski prezentuje się wybornie, po gruntownej renowacji, która ruiny przeobraziła w cudny, zabytkowy kompleks. Nie omieszkaliśmy od tego czasu już dwukrotnie go odwiedzić. 

Zamek Piastowski w Raciborzu
Zamek Piastowski w Raciborzu

Za zamek raciborski prowadzi zabytkowa brama wjazdowa z XVII wieku, a za nią oko przykuwa unikatowa kaplica zamkowa, Dom Książęcy oraz browar zamkowy. Zamek udostępniony jest do zwiedzania za niedużą kwotę, w środku zobaczyć można ciekawe wystawy, choć mi brakowało nieco ukazania długiej historii warowni. 

Wisienką na torcie, która zrobiła na nas największe wrażenie jest wtopiona we wschodnie skrzydło zamku gotycka kaplica Św. Tomasza Becketa z Canterbury, ufundowana po 1287 roku. Kaplica te jest okrzyknięta perłą gotyku śląskiego i śląską Sainte-Chapelle! Kryje też elementy barokowe i neogotyckie, ale na pierwszy rzut oka obiekt wygląda na ascetyczny i wiekowy, tym bardziej, że powstała prawdopodobnie w miejscu romańskiej rotundy. Ufundował ją biskup wrocławski - Tomasz II w wyrazie uznania za gościnność tutejszego grodu, w którym chronił się przed księciem Henrykiem IV Probusem. Do niedawna wnętrze kaplicy było całkowicie surowe, a dziś jest pieczołowicie odrestaurowane i udostępnione dla turystów. W czerwcu 2016 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy. W skrzydle północnym zamku funkcjonuje historyczny browar, a całą budowlę otacza zabytkowy park zamkowy. To piękne miejsce na spacer i z radością cały kompleks dołączam do mojego rankingu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego.

Kaplica Zamkowa w Raciborzu
Kaplica Zamkowa w Raciborzu

Zamek Piastowski
ul. Zamkowa 2, Racibórz
tel. 32/ 700-60-52
http://www.zamekpiastowski.pl/

Zamek w Żywcu

Stary Zamek w Żywcu to prawdziwa ozdoba zabytkowego, a przy tym bardzo atrakcyjnego parku zamkowego, zwanego też Parkiem Habsburgów, który kryje m.in. ciekawy Domek Chiński, Stajnię Miejską z Mini Zoo czy park miniatur. Nazwę "Stary" zamek nosi w opozycji do stojącego obok niego Nowego Zamku czyli klasycystycznego Pałacu Habsburgów. W tym przypadku śmiało można sparafrazować słynne powiedzenie, że "stare jest piękne" i zamek starzeje się jak wino, im starszy tym lepszy, bowiem budowla jest czarująca i warto wpisać ją na listę "must be".

Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu

Pierwszy zamek stanął tu jeszcze w XV wieku i stanowił wieżę mieszkalną z drewnianymi zabudowaniami. Jeszcze w tym samym stuleciu, za panowania Komorowskich, zamek stał się okazałą, obronną fortecą z czterema wieżami mieszkalnymi, dziedzińcem, murami obronnymi i czterema narożnymi basztami. Kolejny wiek znów przyniósł zmiany i tak gotycka warownia przeobraziła się w renesansową rezydencję z krużgankami, portalami, attykami i dekoracją sgraffito. Nowa złota era zamku to czas panowania Wielopolskich, kiedy obronny zamek zyskał charakter barokowego pałacu, ale dzisiejszy wygląd zamku w Żywcu zawdzięczamy dopiero kolejnym właścicielom - Habsburgom, którzy rezydowali tu do czasów wojny, kiedy budowlę przejęli Niemcy. Po jej zakończeniu zamek przejęło miasto z przeznaczeniem na różne bardziej lub mniej ciekawe cele. Dopiero w latach 80. dawna rezydencja Habsburgów przeszła gruntowny remont, a od 2005 roku zamek w Żywcu stał się siedzibą Muzeum Miejskiego.

Zamek w Żywcu
Zamek w Żywcu

Dziś zamek prezentuje się bardzo ładnie, na jego dziedzińcu zobaczyć można cudne krużganki. Ta strefa jest dostępna bezpłatnie, tylko do wnętrz należy wykupić bilet, gdzie czekają wystawy, m.in. prezentujące historię miasta, znaleziska z odkryć archeologicznych czy narzędzia tortur. Z dziedzińca można też wejść do Kawiarni Rycerskiej mieszczącej się w przyziemiach Starego Zamku. Oferuje ona ciekawy klimat i scenerię, no i oczywiście coś słodkiego do kawy.

Stary Zamek
ul. Zamkowa 2, Żywiec
tel. 33/ 861-21-24
www.muzeum-zywiec.pl

Zamek w Pszczynie

Neobarokowy zamek w Pszczynie wyglądający jak okazały pałac to jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce. Czemu jest tak wyjątkowy? Bo w zrujnowanej, powojennej Polsce on jako nieliczny tak dobrze się zachował i do dziś przedstawia niezwykle autentyczny klimat przełomu XIX i XX wieku, z ocalałym w bardzo dużej części oryginalnym wyposażeniem. Już w 1946 roku powstało tutaj muzeum, choć wówczas w skromnej formie, a dziś Muzeum Zamkowe pozwala podziwiać nie tylko wspaniałe komnaty i sale, ale również Zbrojownię w gotyckich piwnicach, Gabinet Miniatur czy zabytkowe Stajnie Książęce.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Może i zwiedzanie w dodatkowych kapciuszkach nie jest moją ulubioną formą turystycznego poznawania świata, ale mimo to zamek pszczyński jest tego wart i naprawdę robi duże wrażenie, szczególnie w oczy rzucają się i w pamięci zapadają ogromne, kryształowe lustra, które przetrwały nienaruszone wojenne zawieruchy XX wieku. Każdy przynajmniej raz powinien to miejsce odwiedzić, my podnieśliśmy sobie nieco ten próg i dwa razy podziwialiśmy wnętrza zamku, zaś w samej Pszczynie bywamy co kilka lat, bo to piękne miasteczko.

A jak długa jest historia zamku? Ano wcale nie krótka, bowiem zaczyna się już w XV wieku, kiedy stanął tu gotycki, murowany zamek, całkiem okazały. Był wówczas budowlą obronną, otoczoną wałem i fosą. W kolejnym stuleciu rodzina Promnitzów przekształciła zamek w renesansową rezydencję z krużgankami, a jeszcze później budowla zyskała barokową bryłę. Ostateczny, dzisiejszy kształt zamku powstał za czasów księcia Hansa Heinricha XI von Pless Hochberg - pan na zamkach w Pszczynie i słynnym Książu na Dolnym Śląsku. Ten dobry gospodarz rozsławił zamek wśród koronowanych głów Europy i założył wspaniały park krajobrazowy sięgający odległego Zameczku Myśliwskiego Promnice pod Tychami. Do dziś, choć w znacznie okrojonej formie, zachwyca zabytkowy Park Pałacowy ze stawami, alejkami, ciekawymi budowlami i Pokazową Zagrodą Żubrów. Miejsce to uważane jest często za zielone płuca Śląska.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Zamek w Pszczynie
ul. Brama Wybrańców 1, Pszczyna
tel. 32/ 210-30-37
www.zamek-pszczyna.pl

Zamek Bobolice

Przepiękna Jura jest jednym z moich ulubionych regionów w Polsce, od dziecka zwiedzam Szlak Orlich Gniazd, który darzę dużym sentymentem, a ponadto w ostatnich latach zmienia się on mocno na plus. Dlatego aż dwa obiekty w tym zestawieniu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego pochodzą właśnie z Jury. Królewski zamek Bobolice tym bardziej jest wyjątkowy, że stanowi unikat wśród innych warowni w regionie. A to dlatego, że kilkanaście lat temu został pieczołowicie odrestaurowany i powstał z ruin. Do zwiedzania udostępnione są nawet wnętrza zamku, choć muzeum jest dość skromne.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Historia murowanego zamku zaczyna się niemal identycznie jak większości jurajskich twierdz. Wystawił go w XIV wieku król Kazimierz Wielki, w miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska. Później w zamku rezydowali zagraniczni panowie, którzy rabowali i dręczyli wioskę. Zmienił to Władysław Jagiełło, ale nie na długo i znów często zmieniali się kolejni właściciele majątku, w tym Myszkowscy rezydujący też w bratnim zamku w Mirowie. Kres świetności przyszedł pod koniec XVI wieku wraz z najazdem Maksymiliana Habsburga, a zniszczeń dopełnił potop szwedzki. Tak w ruinie zamek tkwił kolejnych 300 lat, aż rodzina Laseckich wiernie odbudowała warownię stojącą na stromym, wapiennym wzgórzu.

Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. Do niedawna tylko muzeum we wnętrzach było płatne, ale obecnie należy wykupić bilet, aby wjechać na błonia zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel. Polecam też spacer do pobliskiego Mirowa, ale nie drogą asfaltową, a malowniczym szlakiem wiodącym poprzez sterczące tu i ówdzie Skałki Mirowskie - białe ostańce wapienne. Oba zamki łączy wspólna legenda, a mianowicie Biała Dama, bez której nie obędzie się żaden porządny zamek. Jeśli jej wierzyć, niegdyś oba zamki należały do dwóch braci - Mira i Bobola, a ten drugi podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Zazdrosny Mir zabił brata i dziewczynę, która do dziś ukazuje się na zamkowych murach.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
http://www.zamekbobolice.pl/

Myślicie, że ta lista wyczerpała temat? Jestem przekonana, że nie. Cennych i wartych zobaczenia zamków w województwie śląskim jest dużo więcej, choćby zamek w Będzinie, zamek w Starych Tarnowicach czy zamek w Toszku. Uzupełniajcie tą listę w komentarzach, na pewno kolejne pomysły pomogą innym w planowaniu interesujących wycieczek po Śląsku.

Zamek Ogrodzieniec
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Dowiedz się więcej o miejscach z artykułu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zobacz najciekawsze wpisy na naszym blogu

Gołdap - piękne miasto z najczystszym powietrzem w Polsce, cudnie położone wśród zielonych wzgórz Mazur Garbatych!

Na samym krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku, gdzie zaczyna się Europa, skryła się Gołdap. Nadzwyczaj tu spokojnie. I choć to Mazury, to nie zobaczysz tutaj tylu jezior, co w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i jej okolicach niewielkie jeziora wkomponowane są malowniczo w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię.

Gołdap to jedyne na Mazurach uzdrowisko - wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Znajdziesz tu najczystsze powietrze w całej Polsce i białe bogactwo - wody mineralne i lecznicze. W części uzdrowiskowej Gołdapi czekają czwarte co do wielkości Tężnie Solankowe w Polsce! Działają od 2012 roku. A co zobaczysz w Gołdapi i jej okolicach? Sprawdź w naszym najnowszym przewodniku 🙂

06 lipiec 2022 21:05

Mikołajki - serce Mazur!

Mikołajki - fantastyczna miejscówka na Mazurach, leżąca w samym ich sercu, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w Polsce, a Mikołajki to polska stolica żeglarstwa. 

I nie ma w tym nic dziwnego, wszak leży nad samym Jeziorem Mikołajskim, a dodatkowo rozlewa się tutaj Jezioro Tałty, Łuknajno, Bełdany i wielka sława - Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce już nazwą magnetyzuje, ale warto zobaczyć je na własne oczy. Zobacz najlepsze atrakcje Mikołajek!

08 lipiec 2022 19:57

Łódź jakiej nie znacie. Z glampingiem, zwierzętami i na zielono

Czy lubimy odkrywać nowe? No jasne! A można zobaczyć coś zupełnie nowego w miejscu, które na pozór znamy. Tak pokazała nam się Łódź, kojarzona z ceglaną architekturą, wielkimi fabrykami i ciekawymi loftami. Nie powiem, osobiście to miasto takim bardzo lubię, ale dziś pokażemy Wam zupełnie inną Łódź - zieloną i rodzinną. Wśród zwierząt, ale z luksusem! Zobacz naszą relację!

14 lipiec 2022 15:29
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022