Dolina Baryczy, przyrodniczy raj blisko Wrocławia. Zobacz najlepsze atrakcje!

Dolina Baryczy Stawy Milickie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Dolina Baryczy to sposób na miejskie bolączki. Żyjesz w dużym mieście i przytłacza Cię beton? Myślisz, że tak być musi, że dzika przyroda i spacery na łonie natury to tylko w odległych rejonach Podlasia albo w Bieszczadach? Nic bardziej mylnego! Poznaj magiczny świat położony niecałą godzinę jazdy na północ od Wrocławia! Dolina Baryczy to właśnie taki magiczny świat, przepiękny i przy tym spokojny zakątek Polski, leżący na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska, w obrębie dwóch kotlin - Milickiej i Żmigrodzkiej.

Sercem Doliny Baryczy jest Milicz, ale tylko administracyjnym. Tak naprawdę najcenniejsze i najbardziej magiczne są tutaj Stawy Milickie. To zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Wrocławia czy 2 godziny z Poznania (drogą krajową nr 5). Po tak krótkim czasie przeniesiesz się do innego świata - cudnego raju z niezwykłą bliskością ptaków! Nie szukaj więc daleko, za granicami naszego kraju, bo owa Dolina to wymarzony kierunek na wakacje albo długi weekend. Całkiem jeszcze nie zadeptany, idealny na wypoczynek w stylu slow travel - niespieszny, ze smakowaniem przyjemności każdej chwili. A jeśli dodatkowo lubisz posmakować ryb, to będzie Twoje eldorado.



Dolina Baryczy
Dolina Baryczy

Doliny Baryczy - ciekawostki

 

  • Największy park krajobrazowy w Polsce - swym obszarem obejmuje niezwykle cenną pod względem przyrodniczym dolinę rzeki Baryczy - prawy dopływ Odry. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy powstał w 1996 roku w celu ochrony tych niecodziennych siedlisk wodnych, będących prawdziwym ptasim rajem
  • Największy kompleks stawów rybnych w Europie - stawy hodowlane swą historią sięgają czasów średniowiecza i do dziś mają się świetnie, ryby z tych stawów serwuje się na stołach całej Polski, pewnie i Ty nieraz podczas Wigilii smakowałeś milickiego karpia
  • Największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce - nawet w parkach narodowych słynących z ptaków nie spotkaliśmy tyle ptactwa, co w Dolinie Baryczy, a wschód słońca to najlepszy moment na ich obserwację w ciągu dnia, zaś jesienne odłowy to najlepsza pora roku, choć i wiosna potrafi ukazać spektakle przyrodnicze na tutejszych stawach
  • Barycz to najbardziej leniwa rzeka w Polsce - Barycz ma 133 km długości i najmniejszy spadek wśród polskich rzek. Barycz stanowi malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. Już jej nazwa o tym świadczy, bowiem Barycz pochodzi od staropolskiego słowa bara, które oznacza bagno, dzięki małemu spadkowi jest idealna na spokojne spływy kajakowe, bezpieczne i niespieszne
Ptaki w Dolinie Baryczy
Ptaki w Dolinie Baryczy

Atrakcje Doliny Baryczy

Jeśli planujesz dłuższą podróż do Doliny Baryczy,  warto, byś przeczytał nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Doliny Baryczy. Gorąco namawiam Cię chociaż na krótki wypad w ten unikatowy regionZobacz, co warto tutaj zobaczyć i zwiedzić w pierwszej kolejności! Jeśli chcecie znaleźć dokładniejszy opis, kliknijcie w niebieską nazwę atrakcji, która jest linkiem i przenosi do szczegółowego opisu z informacjami praktycznymi. Poniżej znajdziesz też mapkę z dokładną lokalizacją poszczególnych atrakcji.

1. Pałac i baszta w Żmigrodzie

 

Ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie to jeden z najbardziej interesujących obiektów architektonicznych w Dolinie Baryczy. Sam pałac powstał w XVII wieku, w miejscu wcześniejszej twierdzy. Był barokowy i prezentował się wybornie aż do 1945 roku, kiedy spaliła go Armia Czerwona. Ruiny pałacu w Żmigrodzie są dziś zabezpieczone w postaci trwałej ruiny i nadal mocno działają na wyobraźnię.



A do tego otacza je romantyczny park założony w XVIII wieku, ze starymi okazami ciekawych drzew i interesującymi budowlami usianymi po parku. A jeśli już o romantycznych chwilach mowa, możesz je przeżyć w starej wieży. Stoi dosłownie naprzeciw pałacu i jest pozostałością dawnego zamku. Ma cztery kondygnacje i we wnętrzach mieści punkt informacji turystycznej. Na szczycie natomiast kryje taras widokowy. Ale jak chcesz poczuć się księżniczką w wieży, zaproś tu na noc swego rycerza do apartamentu, w którym można spędzić niezapomnianą noc. Jest klimat.

 
Adres: Ruiny pałacu Hatzfeldtów, ul. Parkowa 1, Żmigród
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie
Baszta w Żmigrodzie

2. Kolorowy Szlak Karpia w Dolinie Baryczy

Słynne ostatnio zwiedzanie polegające na odszukiwaniu figur czy rzeźb przy różnych atrakcjach turystycznych przygotowano również w tej Dolinie. I cóż mogło to być innego, jak nie słynny karp milicki? To najpopularniejsza ryba hodowana w Dolinie Baryczy, ponoć tutejszy karp jest najsmaczniejszy w całej Polsce. Karp Milicki powstał ze skrzyżowania karpia hodowanego na miejscu od czasów średniowiecza z linią karpia węgierskiego, dzięki czemu obecnie karp milicki jest większy i bardziej odporny.

To właśnie tego karpia należy szukać przy różnych atrakcjach w Dolinie Baryczy. A żeby było ciekawiej i atrakcyjniej dla dzieci, wielkie figury karpia są tutaj bardzo kolorowe i ślicznie malowane. To wzorzyste dzieła sztuki. Ich odkrywanie na Kolorowym Szlaku Karpia można połączyć ze zbieraniem pieczątek, co na pewno spodoba się dzieciom. Karpie stanęły np. przy pałacach w Miliczu czy Żmigrodzie i przy wielu innych atrakcjach Doliny Baryczy.

Kolorowy Szlak Karpia
Kolorowy Szlak Karpia

3. Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy

Spływy w dolinie to wielka przyjemność i nadal dość niecodzienna atrakcja, choć coraz częściej oferowana w innych regionach. My płynęliśmy Młynówką. To rzeka bardzo powolna (jak wszystkie tutaj), urokliwa, sporo trasy wiedzie pod drzewami, więc upał nam nie doskwierał. 



Kajaki są 1- i 2-osobowe, to świetna alternatywa dla innych aktywności i poznawania Doliny z nietypowej perspektywy, z wody, tak znamiennej w tym regionie. Młynówka nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, płytka woda i kapoki sprawiają, że jest bezpiecznie, a spływ niespieszny. To prawdziwa przyjemność. Można też spływać Baryczą.

Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy
Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy

4. Trasy rowerowe w Dolinie Baryczy

Rower to świetny pomysł w tym regionie. Po pierwsze jest tutaj płasko, a więc jeździ się przyjemnie i łatwo, a po drugie przygotowano tu kilkadziesiąt kilometrów świetnych tras rowerowych. I to nie są ścieżki w lesie, którymi da się po prostu jechać rowerem, tylko dobrze przygotowane trasy, często asfaltowe, szerokie i dobrze oznakowane. 

Jednym z fajniejszych szlaków jest Trasa Dawną Koleją Wąskotorową. To jedna z pierwszych dróg rowerowych na tym terenie, powstała na nasypie dawnej kolejki wąskotorowej. Ma kilkadziesiąt kilometrów długości i spotkasz tu kilka przystanków (to dawne stacje wąskotorówki) i atrakcji. Jedną z nich jest plenerowe akwarium z żywymi rybami z miejscowych stawów. Bardzo fajna atrakcja. W akwarium pływają żywe ryby, a na tablicach poznasz ich nazwy - karp, amur, lin, szczupak czy okoń. 

Na trasie dostępne są punkty przyjazne rowerzystom, np. agroturystyki czy restauracje. Cały projekt koordynuje Stowarzyszenie Dolnośląska Kraina Rowerowa, działające w porozumieniu z wieloma gminami północnej części Dolnego Śląska. My wypożyczyliśmy rowery w Hotelu Naturum. To jedno z wielu miejsc w regionie, gdzie można wypożyczyć dwa kółka i poznawać magiczną Dolinę Baryczy z siodełka.

Wszystko dla rowerów
W sklepie Decathlon znajdziesz mnóstwo sprzętu rowerowego, a kupując z naszego polecenia, wspierasz naszego bloga.
Z góry dziękujemy!
rowery w Dolinie Baryczy
rowery w Dolinie Baryczy

5. Dni Karpia w Dolinie Baryczy

Dni Karpia to wspaniałe, smaczne, barwne i aktywne wydarzenie jesienne, które w Dolinie obchodzone już jest kilkanaście lat! To około 10 jesiennych weekendów od września do listopada, w sumie kilkadziesiąt wydarzeń w różnych miejscach Doliny Baryczy. Wśród nich są kolacje rybne, zawody wędkarskie, koncerty, warsztaty, spacery ornitologiczne, przejażdżki bryczką i inne ciekawostki dla dorosłych i dzieci. Dni Karpia licznie gromadzą turystów nie tylko z okolicy, ale całej Polski, a nawet zza granicy. Po prostu warto tu wtedy być!



Dolina Baryczy Gospoda 8 Ryb
Dolina Baryczy Gospoda 8 Ryb

6. Alpaki i Ceglany Dom w Dolinie Baryczy

Ceglany Dom to urokliwa, wiejska agroturystyka w przysiółku Koruszka. Powstała w zabytkowym, ceglanym gospodarstwie niedaleko Milicza. Możesz tu spędzić ciekawe chwile, również z noclegiem. Dodatkowo na miejscu czekają przyjazne alpaki i milusińskie psy znajduchy, które umilają czas turystom, głównie tym najmłodszym.

To bardzo zaciszne miejsce, położone niemal w lesie, z dala od miejskiego zgiełku. Odpoczniesz tu od cywilizacji, a przy tym nacieszysz oczy piękną scenerią ceglanych zabudowań i wielu roślin w towarzystwie drewnianych i ceramicznych ozdób. Bardzo przypadło mi do gustu to miejsce, a ponadto stanowi ono świetną bazę do zwiedzania tego regionu, bo leży w jej sercu.

 
Adres: Ceglany Dom - Turystyka Wiejska, Koruszka 13, Kaszowo
Ceglany Dom
Ceglany Dom
Dolina Baryczy Ceglany Dom
Dolina Baryczy Ceglany Dom

7. Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny i Muzeum Bombki w Miliczu

KOM z Muzeum Bombki to jedna z bardziej unikatowych atrakcji Doliny. Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny to niecodzienny, nowoczesny obiekt kulturalny, który oferuje kawiarnię z przepysznym ciastem (sernik rozłożył mnie na łopatki), ale ponadto galerię, scenę czy sale edukacyjne, w których odbywają się różne warsztaty oraz sala pamiątkowa Druha Bolka. Organizowane są tutaj również gry terenowe. 

Co ciekawe, dawniej w tym miejscu mieściła się Fabryka Bombek i do dziś klimat Bożego Narodzenia odczujesz tutaj w Muzeum Bombki. To wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć szklane bombki, jakie pamiętamy z dzieciństwa, w przeróżnych kształtach i barwach. Są tradycyjne kulki, są sople, zwierzątka, postaci z bajki, nawet Myszka Miki. Wiele bombek startowało stąd do Ameryki. Bombki są cudnie zdobione, malowane, a witrynach ułożone są kolorystycznie. Wygląda to magicznie. Znajdziesz tu ponad 6 000 ręcznie malowanych bombek, pięknie zaaranżowanych. Każda z nich jest inna!

 
Adres: Muzeum Bombki - Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, ul. Dąbrowskiego 3, Milicz
https://kom.edu.pl/
Muzeum Bombki w Miliczu
Muzeum Bombki w Miliczu

8. Dzika przyroda w Dolinie Baryczy

Przyroda to najcenniejszy skarb tego regionu. Dość powiedzieć, że to największy kompleks stawów rybnych w Europie i największy Rezerwat Ornitologiczny w Polsce. Obcowanie z przyrodą to wielki atut tego miejsca i sama przyjemność. Polecam magiczne wschody i zachody słońca nad stawami, przy śpiewie ptaków. Unikatowe są też wrześniowe odłowy ryb, którym licznie towarzyszy dzikie ptactwo. 



Wtedy to ptaki żerują licznie nad stawami i można je podglądać do woli. Dobrym czasem jest też oczywiście wiosna, kiedy zaczynają się gody. Dobre miejsce natomiast ku temu, by podejrzeć ptaki, to stawy w Rudzie Sułowskiej czy Stawy Milickie.

Dolina Baryczy Łabędź
Dolina Baryczy Łabędź

9. Stawy Milickie i Wieża Widokowa Ptaków Niebieskich w Grabownicy

Stawy Milickie to serce Doliny Baryczy. Ten cenny przyrodniczo obszar objęty jest ochroną w formie Rezerwatu. Nad stawami, w Grabownicy stanęła Wieża Widokowa Ptaków Niebieskich. Niemal zawsze dostrzeżesz z niej ptaki, my podziwialiśmy tu pląsające w wodzie czaple. To spokojne miejsce.

 
Adres: Pałac Maltzanów, ul. Kasztelańska 1, Milicz
Dolina Baryczy Wieża w Grabownicy
Dolina Baryczy Wieża w Grabownicy

10. Pałac w Miliczu

Milicz to zabytkowe miasteczko warte naszej uwagi. To swoista stolica Doliny Baryczy. Najciekawszym tu zabytkiem jest klasycystyczny Pałac Maltzanów zbudowany w latach 1797-98. Na początku XX wieku w bogatym pałacu na świat przyszła Maria Von Maltzan - niemiecka hrabina, która później zasłynęła z tego, że w swym domu w Berlinie ukrywała Żydów przed hitlerowcami. 

Dziś w dobrze utrzymanym pałacu mieści się Technikum Leśne, zaś budowlę otacza najstarszy w regionie park w stylu angielskim. Odnajdziesz tutaj również ruiny średniowiecznego zamku, niestety one już nie są w dobrym stanie i grożą zawaleniem.

Pałac w Miliczu
Pałac w Miliczu

11. Fotosafari bryczką w Dolinie Baryczy

Unikatową atrakcją w Centrum Naturum w Rudzie Sułowskiej są przejażdżki bryczką. Z wozu ciągniętego przez konie poznajesz uroki stawów w tym regionie w miejscach, które zwykle są niedostępne, bo to zamknięty teren rezerwatu. Przewodnik ichtiolog czyli specjalista od ryb, opowiada o pracy na stawach, o ich historii, jesiennych odłowach i innych ciekawostkach. Ponadto możesz na miejscu zobaczyć niewielki skansen mówiący o stawach.



 
Fotosafari, Centrum Naturum, Ruda Sułowska
Fotosafari w Dolinie Baryczy
Fotosafari w Dolinie Baryczy

12. Kościół w Sułowie

Kościół sułowski to bardzo ciekawa architektonicznie świątynia, dziś rzymskokatolicka, ale powstała jako protestancka, w latach 1765-67. Obecnie to kościół pomocniczy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie, a nowi wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej. Budowla ma nietypowy kształt ośmiokąta i konstrukcję szkieletową (szachulcową). Wokół świątyni odnaleźć można stare nagrobki

 
Adres: Kościół MB Częstochowskiej, ul. Ogrodowa, Sułów
Dolina Baryczy Sułów
Dolina Baryczy Sułów

13. Pałac Myśliwski w Antoninie

Szkoda pominąć ten unikatowy pałac będąc w Dolinie Baryczy. Znajduje się on w wielkopolskiej części Doliny i zachwyca swą architekturą. Pałac Myśliwski był kiedyś letnią rezydencją książąt Radziwiłłów, a zbudowano go w latach 1822-24 dla księcia Antoniego Radziwiłła i jego żony Luizy Hohenzollern - bratanicy Fryderyka Wielkiego. To drewniana budowla ogromnych rozmiarów jak na ten budulec. W pałacu największe wrażenie robi jednak hol myśliwski - wielka sala na całą wysokość pałacu, ozdobiona trofeami myśliwskimi

 
Adres: Pałac, ul. Pałacowa 1, Antonin, Przygodzice
Pałac w Antoninie
Pałac w Antoninie
Dolina Baryczy Pałac w Antoninie
Dolina Baryczy Pałac w Antoninie

Zwiedzanie Doliny Baryczy

Dolina to rozległy teren z wieloma atrakcjami, którego nie sposób poznać podczas jednodniowego pobytu, tym bardziej że w wiele miejsc trudno dostać się samochodem. Dużo łatwiej poruszać się tutaj rowerem, w czym pomaga rozwinięta infrastruktura i dość gęsta sieć tras rowerowych . Zwiedzanie i dotarcie do najlepszych atrakcji regionu z pewnością ułatwią też poprowadzone w dolinie piesze ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne, pozwalające odnaleźć najatrakcyjniejsze zakątki tego regionu. 

Co ciekawe, Dolinę Baryczy można zwiedzać na różne sposoby, nie tylko pieszo i rowerem, ale także konno, a nawet kajakiem, bowiem malowniczą rzeką Barycz i innymi ciekami w regionie poprowadzono szlaki kajakowe. Jakkolwiek byś nie zwiedzał tego przepięknego obszaru, warto wziąć ze sobą lornetkę, co umożliwi podglądanie ptaków w naturalnym ich siedlisku. Przekonasz się, że to ważny element zwiedzania Doliny, szczególnie, jeśli przyroda jest Co bliska, a skoro interesuje Cię Dolina Baryczy i czytasz ten tekst, to pewnie tak właśnie jest 🙂

Kolorowy Szlak Karpia
Kolorowy Szlak Karpia

Ostoja ptaków

Dolina Baryczy uważana jest za Europejską Ostoję Ptaków, chronioną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Czy wiesz, że bogaty świat ptaków tego regionu liczy blisko 300 gatunków? Niemal 200 gatunków ptaków zakłada tutaj gniazda. To unikat w skali kraju! Aż 11 gatunków lęgowych żyjących w Dolinie Baryczy wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt czyli gatunków zagrożonych wyginięciem w naszym kraju. 



To m.in. bączek, kania czarna i ruda, bielik, rybitwa białowąsa czy podróżniczek. Ponadto występuje tu m.in. myszołów, rybołów, kormoran, bocian czarny, czapla biała, kszyk, spotkać można też rzadkiego pelikana różowego. Najcenniejszym obszarem jest tu rezerwat Stawy Milickie, należący do obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, objętych Konwencją Ramsarską. 

Stawy założone zostały jeszcze w średniowieczu, przez zakonników. Stało się tak dlatego, że musieli oni dotrzymywać wielu postów i ryby po prostu były im potrzebne na co dzień do życia. A ciekawostką jest fakt, że jedli oni również jako postne danie mięso bobra, ponieważ jego ogon pokryty jest łuskami, jak ciało ryby 🙂

A czy wiesz, że Stawy Milickie stanowią zarazem największe skupienie lęgowe gęsi w środkowej Europie? Należą do światowej sieci Living Lakes, co oznacza żyjące jeziora. Na tej liście obok stawów z Doliny Baryczy znajdują się takie sławy jak Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca czy Jezioro Wiktorii.

Czapla na żerowisku
Czapla na żerowisku

Gdzie spać i jeść w Dolinie Baryczy?

Mogę polecić z czystym sercem dwie smaczne restauracje, które przywitały nas pysznym, lokalnym jedzeniem w Dolinie. Pierwsza to Hubertówka w Nowym Zamku, gdzie zupa rybna miała w sobie tyle mięsa karpia, że starczyła by za cały posiłek, ale zakosztowaliśmy tutaj również dziczyzny, z której restauracja słynie. Nadziewana kaczka była obłędna, dzik również nas zachwycił. Miejsce oferuje również pensjonat i piękną okolicę, niezwykle zaciszną.

Druga restauracja to Gospoda 8 Ryb w Rudzie Sułowskiej. Tu próbowaliśmy różnych specjałów miejscowych, również ryb i to w nietypowej, nowoczesnej odsłonie, oraz dziczyzny, w połączeniu z wybornymi winami z lokalnej Winnicy de Sas (w winnicy nie tylko kupisz wino ale możesz też przenocować). Warto wiedzieć, że Gospoda 8 Ryb to element Centrum Edukacyjno-Turystycznego NATURUM, które oferuje również ekologiczny i zarazem komfortowy Hotel Naturum oraz Muzeum Tradycji i Rybactwa - niewielki skansen i Dom Rybaka. 

Zdecydowanie kuchnia Gospody 8 Ryb jest bardziej nowoczesna, zaś Hubertówki tradycyjna, oba miejsca warto poznać. Oba też położone są nad samym stawem, co pozwala poczuć niezwykły klimat regionu. Kolejne dwa unikatowe miejsca do spędzenia nocy w Dolinie Baryczy to wymieniona już wcześniej wiejska agroturystyka Ceglany Dom w Koruszkach oraz zamkowy apartament w Baszcie w Żmigrodzie. 

Wspomniałam o Winnicy De Sas, to cudne miejsce w malowniczej wsi Czeszyce, gdzie poza winem, czeka luksusowy domek gościnny. To miejsce warte polecenia, bowiem nie tylko jest pięknie położone, z dobrą ofertą noclegową, ale też jest unikatowe. A dlaczego? Bo Winnica De Sas to jedyna winnicą w Polsce, która produkuje wina w Kvevri czyli w specjalnych ceramicznych amforach

To gruziński sposób produkcji wina, a kamfory wykonał właśnie Gruzin. Przez to ich wina są niepowtarzalne i bardzo aromatyczne, całkowicie naturalne, produkowane na własnych drożdżach a do tego noszą nazwy miejscowych ptaków, co mnie ujęło. No i jeszcze jedna ciekawostka, dla swych Gości Winnica oferuje też Birdwatching i jazdę konną.

Dolina Baryczy Hubertówka
Dolina Baryczy Hubertówka
Hubertówka
Hubertówka
Stawy Milickie
Stawy Milickie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Czy warto odwiedzić Dolinę?

Mam nadzieję, że dzięki temu opisowi poznałeś całkiem nieźle Dolinę Baryczy i zachęciłam Cię do jej odwiedzenia, bo taki właśnie cel mi przyświecał. To kraina cudowna, a jeszcze całkiem nie zadeptana, warto wpisać ją na swą mapę podróży. Nie zaznasz tu zgiełku miasta, natomiast budzić Cię rano będzie śpiew ptaków. Nie musisz wisieć na komórce, bo piękne widoki będziesz miał przed oczyma, błękit nieba, wody i soczystą zieleń drzew, która jest, jak wiadomo, kojąca. 

My na pewno jeszcze tu zawitamy, bo mnie ta kraina oczarowała! Uważam, że zdecydowanie warto ją odwiedzić, a Ty? Może już odwiedziłeś to niesamowite miejsce, przeżyłeś tu cudny wypoczynek w stylu slow? Jeśli tak, napisz o swoich wrażeniach w komentarzu, jestem ciekawa 🙂

Dolina Baryczy Łabędzie kzykliwe
Dolina Baryczy Łabędzie kzykliwe

Kiedy najlepiej odwiedzić ten region?

Dolina Baryczy to takie miejsce, które urokliwe jest o każdej porze roku, ale są momenty, gdy szczególnie warto tutaj się zjawić. Przede wszystkim zależy to od tego, jakie aktywności Cię interesują, bo jeśli zależy Ci na rowerowych przejażdżkach czy też spływach kajakowych, to spokojnie możesz zawitać tu latem, kiedy jest najpewniejsza pogoda na takie właśnie wyzwania.

Ale jeśli bardziej pociąga Cię przyroda i obcowanie z nią, szczególnie zaś pociąga Cię obserwacja ptaków, to zdecydowanie lepsze będą wiosna i jesień. Wiosną, gdy zaczynają się gody ptaków, są one bardzo aktywne, jesienią zaś, w Dolinie zaczynają się odłowy, spuszcza się wtedy wodę ze stawów, a ptaki bardzo chętnie temu towarzyszą. To idealny moment na piękne kadry przyrodnicze. Obojętnie, którą porę roku wybierzesz, nad stawy najlepiej wybrać się o wschodzie słońca. Sprawdziliśmy 🙂 To moment magiczny. 

Ptactwa na stawach jest wówczas sporo i dosłownie przelatują nad głowami. To wtedy prawdziwie ich kraina. O zachodzie słońca również jest pięknie. No i jesień to jeszcze z jednego powodu bardzo dobry moment na Dolinę Baryczy, przez około 10 weekendów jesiennych odbywają się tutaj Dni Karpia, gdzie poznasz smaki tej krainy, na czele właśnie z karpiem milickim - bogactwem tego regionu!

Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Ptasia ostoja
Ptasia ostoja

Dolina Baryczy - mapa z atrakcjami

Poniżej znajdziesz najlepsze atrakcje regionu zaznaczone na mapie:

 

Zalety
  • Teren dość zaciszny, niezadeptany
  • Możliwość podglądania ptaków przez cały rok
  • Odłowy jesienią, które pozwalają widzieć ptaki w sytuacjach trudno dostępnych kiedy indziej i gdzie indziej
  • dobra infrastruktura rowerowa
  • możliwość spływów kajakowych
  • smaczne specjały regionalne
Wady
  • infrastruktura noclegowa nie jest jeszcze bardzo rozwinięta

 

Gospoda 8 Ryb
Gospoda 8 Ryb

Informacje praktyczne

Czynne całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Polecam wschody słońca i zachody słońca w Dolinie Baryczy, kiedy ptaki są bardzo aktywne
Jesienią odbywają się tu odłowy, to również fascynujący moment
Na miejscu powstała dobra infrastruktura rowerowa i noclegowa
Parkingi i miejsca postojowe w wielu miejscach są darmowe

Dolina Baryczy
Region na granicy dwóch województw - dolnośląskiego i wielkopolskiego
Miejscowości w Dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku: 
Ruda Milicka, Ruda Sułowska, Milicz, Żmigród, Sułów
Miejscowości w Dolinie Baryczy w Wielkopolsce: Antonin, Przygodzice

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dolina Baryczy Spływ Młynówką
Dolina Baryczy Stawy Milickie
Dolina Baryczy Ruda Sułowska
Ruiny pałacu w Żmigrodzie
Dolina Baryczy Nad Stawami Milickimi
Skansen w Rudzie Sułowskiej
Milicz i Szlak Karpia
kajaki w dolinie baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Dolina Baryczy
Trasy rowerowe
Ruiny zamku z Miliczu
Dolina Baryczy
Padalec
Żmigród
W Dolinie Baryczy
Ceglany Dom
Hubertówka
Hubertówka
KOM w Miliczu
Gospoda 8 Ryb
Dolina Baryczy CET Naturum
Dolina Baryczy Trakt Ptasi w Miliczu
Wino z Winnicy De Sas
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 29)
Twoja ocena
Olahvfgukjcvtbdhbvj oli
Gówniana miejscówa nie polecam kamil gli h
Judytka
Niestety jeszcze nie znam tego miejsca, ale widzę, że warto.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Miejsce niezwykłe. Ciche, spokojne i piękne. Polecam by odpocząć od miasta i trudów dnia codziennego.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Dolina Baryczy to wspaniałe miejsce, nie zadeptane, ciche, pełne bogactw przyrody, a jednak oferujące wiele możliwości aktywności. Idealne na spokojny wypoczynek w stylu slow travel, ale też rodzinne wakacje na łonie natury, gdzie dzieci odpoczną od hałasu i technologii. Polecam gorąco!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024