Pińczów nad Nidą

Komentarze 5
2016-08-10

Ładny jest Pińczów w popołudniowym świetle, gdzie w centrum, praktycznie na Rynku wita okazały kościół Św. Jana Ewangelisty z dawnym klasztorem paulińskim. Pierwszy kościół stał tu już w średniowieczu, potem stał się klasztorny dla Ojców Paulinów i tu ciekawostka, przeorem klasztoru w Pińczowie był ks. Augustyn Kordecki, ten sam, który wsławił się w obronie Jasnej Góry! Dziś w pięknie odrestaurowanym klasztorze mieści się Muzeum Regionalne, przy ulicy Piłsudskiego.

W ramach Muzeum można nie tylko zwiedzać wystawy stałe, ale też Synagogę Starą z XVI wieku, renesansową Drukarnię Ariańską oraz Lapidarium rzeźby cmentarnej na cmentarzu.

Kościół Św. Jana w Pińczowie
Kościół Św. Jana w Pińczowie

Nieco za Muzeum pod górkę podejść warto do barokowo-klasycystycznego Pałacu Wielopolskich z XVIII wieku, który stanął obok wcześniejszego zamku Oleśnickich. Gdy już pałac zbudowano, to zamek rozebrano, a stało się tak dlatego, że stary zamek nie mógł zapewnić Wielopolskim odpowiednich wygód, do których byli przyzwyczajeni albo przyzwyczaić się chcieli 🙂 Najbliżej stąd do kaplicy Św. Anny, która góruje nad całym miastem i widoczna jest z wielu punktów.

Z kolei niedaleko za Synagogą Starą, na ulicy Klasztornej stoi dawny klasztor reformatów z kościołem Nawiedzenia NMP, który stanowi Sanktuarium MB Mirowskiej, bo Mirowem zwana jest ta część Pińczowa.

Ja polecam też gorąco spacer nad Nidę, którą my odwiedzilismy rankiem, podaczas powrotu już do domu. Brakowało nam tej Nidy, bo Ponidzie, wszędzie ta rzeka gdzieś tam nam towarzyszyła, ale tylko w kilku miejscach udało nam się ją zobaczyć. Jest dość dzika i nie tak łatwo dostępna. To w Pińczowie jest na wyciągnięcie dłoni, w dodatku tak płytka, że można przejść w niektórych miejscach z jednego brzegu na drugi, nie mocząc spodenek, krótkich oczywiście 🙂 Chętnie się tu rozsiadają na kocykach, bo miejsce urokliwe, choć niedaleko drogi. Tak to przyjemnie pożegnaliśmy Ponidzie.

Muzeum Regionalne w dawnym klasztorze
Kaplica Św. Anny
Synagoga Stara Pińczów
Sanktuarium MB Mirowskiej i klasztor reformatów
Rynek w Pińćzowie
Pałac Wielopolskich
Nida
Pińczów nad Nidą
Aeroklub
Nida
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
15 wrzesień 2016 21:41

Bardzo urokliwe miasteczko

Roman Świątkowski
10 wrzesień 2016 06:53

Ładne małe miateczko, duzo ciekawych miejsc jak spacer nad Nidą

Maciej A
09 wrzesień 2016 21:08

ładnie i przyjemnie,

oj fajnie spędzacie czas, zazdraszczam :-)

 

Anna Piernikarczyk
09 wrzesień 2016 10:14

Dzięki bardzo, tak chyba niedocenianym, mało popularnym się wydaje w porównaniu do innych, a w końcu to niedaleko Krakowa 🙂

Danusia
09 wrzesień 2016 09:50

W bardzo ciekawym ,choć chyba turystycznie niezbyt docenianym , regionie Polski byliście. Piękna pogoda i piękne fotki.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Zamki nad Loarą - zdjęcie

Zamki nad Loarą

Poprzednia podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022