Pochód Gwarki 2015

Komentarze 4
2015-09-13

Już nieraz o Gwarkach pisałam - 3-dniowym Święcie Miasta Tarnowskie Góry, którego najwazniejszym elementem jest niedzielny pochód historyczny, który przechodzi przez ulice Starówki i prezentuje historię miasta, ale też rózne grupy i szkoły działające w mieście. Pochód ostatnimi laty jest coraz dłuższy i bogatszy, historia jest bardzo dokładnie pokazana, wszystko w klimacie danej epoki i musze powiedzieć że jest to bardzo fajne. Można dostać plan pochodu, gdzie postaci i grupy są po kolei wypisane. Zawsze w pochodzie idzie nasz Burmistrz, a poza tym przebrani: historyczni założyciele miasta, chłop Rybka, z krową, który na polu wykopał pierwszy kruszec, Sedlaczek, który na Rynku założył historyczną Winiarnię, do dziś działa tu restauracja, król Jan III Sobieski na koniu i Marysieńka w karocy, bo tu król się z nią żegnał jak pod Wiedeń szedł, Reden, który sprowadził maszynę parową tutaj i wiele wiele innych.

Pochwalę się, że w tym roku w pochodzie pierwszy raz szła Natalka nasza 🙂 W piątek ze swoją grupą taneczną występowała na scenie głownej, a w niedzielę szły w pochodzie 🙂 Pokazałam też zdjęcie rzeźby Gwarka - to już trzeci Gwarek jaki stanął w Tarnowskich Górach, znajduje się na Rynku, koło podcieni.

Mażoretki
Mażoretki
Nasz Burmistrz
Rycerz de Tarnowitz
Chłop Rybka
Ordunek Gorny - pierwsza ustawa górnicza
cechy tarnogórskie
Król Jan III Sobieski
Sedlaczek - założyciel słynnej Winiarni
Reden - odnowiciel górnictwa w XIX wieku
Donnersmarck
II wojna światowa
Kolejne mażoretki
Natalia ze swją grupą taneczną w pochodzie
Nowy tegoroczny Gwarek na Rynku
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
17 wrzesień 2015 10:20

Fajna impreza. Gratulacje dla Natalki.

Anna Piernikarczyk
16 wrzesień 2015 19:20

Dziękuję Wam, to jest fajne naprawdę że tyle lat już mają Gwarki, około 60, a co roku wszystkie chodniki wzdłuż ulic gdzie jest przemarsz są pełne gapiów 🙂 A teraz nawet pochód na nowo odżywa i jest coraz ciekawszy, choć też dłuuuuugi 🙂

Danuta
16 wrzesień 2015 19:04

Bardzo malownicza impreza promująca miasto i jego tradycje.

Dzięki Twoim Aniu opisom-  osoby biorące udział w pochodzie są dokładnie określone i rozpoznawalne.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Danusia
16 wrzesień 2015 18:57

O Gwarkach już kiedys pisałaś,już wtedy ta zacna impreza przykuła moją uwagę. Pamiętam też figurkę gwarka. Świetnie,że przybyła kolejna,to też niezła atrakcja i  promocja miasta.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Zamki nad Loarą - zdjęcie

Zamki nad Loarą

Poprzednia podróż

Kraina Otwartych Okiennic - zdjęcie

Kraina Otwartych Okiennic

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022