Kiermusy i Europejska Wieś Bociania

Komentarze 10
2015-07-22

Kolejne fantastyczne miejsca na Podlasiu to Kiermusy i Pentowo czyli Europejska Wieś Bociania. Oba miejsca leżą tuż za granicami królewskiego Tykocina, tak więc atrakcji tu nie brakuje. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, unikatowe i koniecznie trzeba tu zajrzeć będąc w tych stronach!

Kiermusy nazywane są Ostoyą żubra i tradycji szlacheckiej. Powstała tu właśnie pierwsza prywatna hodowla żubra w Polsce, a do tego stanęły tu ciekawe obiekty - Dworek, Jantarowy Kasztel, Karczma Rzym, Dworskie Czworaki. Wszystkie powstały w oparciu o przekazy przodków – z drewna i kamienia, a wypełniają je autentyczne często przedmioty, które mają dużą wartość historyczną i muzealną. W kasztelu znajduje się bardzo ciekawe Muzeum m.in. z eksponatami z filmów Hofmanna kręconych na podstawie książek Sienkiewicza, szkoda że otwarte jest tylko w niedzielę i się nie załapaliśmy. Ale całe to miejsce to wielkie muzeum, żywy skansen i ciekawa przygoda. Można też nocować i zjeść.

Wszystko obeszliśmy sobie powolnym spacerkiem, a towarzyszyła nam ... Nana, bo tak ją dzieci nazwały. Nasza pierwsza minuta w Kiermusach była trochę straszna, bo wyszliśmy z auta i ruszyły w naszą stronę 3 psy z głosnym szczekaniem, trochę się wystraszyliśmy ale nagle patrzymy, a jeden z nich zaczął szczekać na pozostałe, tak jakby nas chciał bronić. Te dwa odbiegły, a czarna jak węgielek suka została z nami, najpierw nieśmiało, potem coraz bliżej. Z godzinę chodzilismy, a Nana wszędzie biegła za nami, jak cień, był upał, więc czasami znikała w stawku się napić i ochłodzić, po czym znów wybiegała i goniła za nami, aż do Kasztelu i z powrotem. W zagrodzie z żubrami z drugim odnalezionym pieskiem pogoniła kozy i potem już razem dwa psy nam towarzyszyły. Jaka była żałość jak poszlismy do auta, nie tylko naszych dzieci, nawet Nana stała za nami i patrzyła aż nie znikneliśmy 🙂 Fajny piesek!

Bardzo blisko od Kiermusów jest Pentowo - Europejska Wieś Bociania. Tytu ten Pentowo otrzymało w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. W całym kraju tylko jedno miejsce może taki tytuł otrzymać, Pentowo dostało je jako siódma wioska, obecnie jest już w Europie 14 takich obiektów.

Pentowo to stary zabytkowy dwór, a wokół niego powstały zabudowania gospodarcze, historyczny folwark koni i ... gniazda bocianów, wszędzie na słupach, dachach, sztucznych platformach i na drzewach. Przy wejści na posiadłość, na którą trzeba kupić niedrogi bilet, stoi tablica, gdzie spisywane są obserwacje bocianów, ile gniazd i ich mieszkańców było w Pentowie w poszczególnych latach. Zwykle jest około 20-30 par bocianów, które w większości mają młode, zwykle 1-2. To daje nawet ponad 100 bocianów w Pentowie każdego roku! A wszystko zaczęło się w latach 90-tych XX wieku, kiedy po huraganie na połamanych drzewach bociany uwiły sobie sporo gniazd. Teraz ptaki są tu specjalnie chronione i tworzy się sztuczne platformy w miejscu uschniętych drzew. Tak więc upodobały sobie to miejsce i zawsze jest tu ich pełno, oczywiście latem, przybywają zwykle w maju i odlatują w sierpniu. W Pentowie stoją 2 wieże widokowe - jedna do obserwacji bocianów w gniazdach (i koni) oraz druga do obserwacji bocianów podczas żerowania na rozlewiskach Narwi. To bardzo malownicze miejsce, można tu również przenocować i pojeździć na koniach.

dawna granica
dawna granica
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

2015-08-25 08:24:14

Nie, nie wchodziliśmy, byliśmy tam rano 🙂

2015-08-25 01:11:02

W Karczmie Rzym dobrze karmią, nie napisałaś Aniu czy próbowaliście 🙂. 

2015-08-19 07:54:28

W takich miejscach można się zresetować i podładować akumulatory,

malownicze obrazki

udany wypoczynek

pozdrawiam

2015-08-18 22:23:47

Miejsce które gwarantuje dobry wypoczynek.Bardzo mi się podoba.

2015-08-18 21:42:50

fajne  "przygramaniczne " tereny

 

 

Karol

2015-08-18 18:57:11

No na początku nas to szokowało, co krok gniazdo, potem już zauważaliśmy nawet jakieś zachowania, rano więcej latały, wieczorem żerowały na łąkach, młode ćwiczyły latanie nad gniazdem, jak bocian przyniósł coś do gniazda, to reszta się rzucała na to, że tylko ogony się kiwały 🙂 Nigdy tyle bocianów nie widzieliśmy co na Podlasiu 🙂

2015-08-18 16:23:57

Kolejna odsłona Podlasia,ciekawe miejsca. Bocianów na Podlasiu rzeczywiście nie brakuje.

2015-08-18 12:47:42

Tak, dzięki Romku, bardzo fajny to byl urlop 🙂

2015-08-18 12:43:22

Tak jak napisałaś Aniu, fantastyczne miejsce nic ująć nic dodać. A boćki zawsze przyciągają. Wspaniale jak widzę spędziliście urlopik.

2015-08-18 11:08:32

Fantastyczna wycieczka. Taki spokój bije ze zdjęć. Super miejsce. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kiermusy

Pentowo

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Zamki nad Loarą - zdjęcie

Zamki nad Loarą

Poprzednia podróż

Tykocin Królewski - zdjęcie

Tykocin Królewski

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021