Goczałkowice-Zdrój. Atrakcje, które warto zwiedzić

Jezioro Goczałkowickie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Goczałkowice-Zdrój to malowniczo położone uzdrowisko, w południowej części województwa śląskiego, w dolinie górnej Wisły, około 1 km od jej brzegu, nad popularnym, ogromnym Jeziorem Goczałkowickim. Od południowego wschodu Goczałkowice otaczają pasma Beskidów, co mocno podnosi walory tego miejsca, gdy znad wielkiej tafli wody wyrastają cudne beskidzkie szczyty. Zaś od północy Goczałkowice otulają rozlegle Lasy Pszczyńskie, będące pozostałością prastarej Puszczy Śląskiej. Pobliskie miasta to uwielbiana przez turystów Pszczyna i Czechowice-Dziedzice.

Zbiornik Goczałkowicki
Zbiornik Goczałkowicki

Goczałkowice Uzdrowisko

Goczałkowice-Zdrój to uzdrowisko z pełną infrastrukturą leczniczą. Jest to największy ośrodek lecznictwa reumatologicznego w województwie śląskim, ale leczy się tutaj również inne schorzenia. Na atrakcyjność miejscowości oraz lokalny mikroklimat w dużym stopniu wpływa też pięknie położony Zbiornik Goczałkowicki i piękne stawy, które ozdabiają i uatrakcyjniają Park Zdrojowy. Ostatnimi czasy to miejsce nabrało nowego wyglądu i prezentuje się bardzo ładnie.



Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice Zdrój

Atrakcje w Goczałkowicach

Ta niewielka miejscowość u stóp Beskidów nie kryje może wiele atrakcji, za to stanowią one pierwszą ligę, przyciągają turystów z całego Śląska i dalszych okolic i są przez nich uwielbiane. Przygotowałam dla Was przewodnik po atrakcjach tego uzdrowiska, który na pewno ułatwi Wam planowanie i zwiedzanie Goczałkowic Zdroju.

Poznaj najlepsze atrakcje Goczałkowic! Jeśli interesuje Cię jeszcze bardziej dokładny opis konkretnej atrakcji Goczałkowic, kliknij w niebieską, podlinkowaną nazwę atrakcji. Poniżej tekstu znajdziesz te atrakcje zaznaczone na mapie.

1. Jezioro Goczałkowickie

Zbiornik Goczałkowicki to ogromny, sztuczny zbiornik zaporowy utworzony w 1956 roku na rzece Wiśle. Nazywany Śląskim Morzem, jest największym jeziorem województwa śląskiego, tworząc malowniczy krajobraz, ze szczytami Beskidu Śląskiego w tle. Jezioro Goczałkowickie pełni funkcję zbiornika wody pitnej, ale jezioro jest też wykorzystywane w celach turystyczno-rekreacyjnych. Najchętniej odwiedzanym miejscem nad jeziorem jest zapora w Goczałkowicach (ul. Jeziorna, bezpłatny parking), ale przy zbiorniku powstały też inne ładne punkty widokowe, np. przy marinie w Wiśle Wielkiej (ul. Dębowa, bezpłatny parking) czy w Zarzeczu, gdzie czeka wał spacerowy (ul. Wałowa, bezpłatny parking). Nad jeziorem podziwiać można magiczne wschody i zachody słońca. Nam idealnie udał się zachód słońca na zaporze, a wschód zmagnetyzował nad w Wiśle Małej, niedaleko ulicy Pawiej. Lokalizacje odwiedzonych przez nas miejsc nad Zbiornikiem Goczałkowickim znajdziesz na poniższej mapce:

Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie
Jezioro Goczałkowickie

2. Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Prywatne ogrody pokazowe to przepiękna i bezpłatna atrakcja powstała przy Ogrodnictwie Kapias. Od kilku już dobrych lat przyciąga wielu turystów, którzy uwielbiają te ogrody i nie ma w tym nic dziwnego, sami bardzo chętnie tu przyjeżdżamy, bo na rozległym terenie można podziwiać cudowne i bardzo pomysłowe ogrody zaaranżowane w różnym stylu. Znajdziesz tu ogród angielski, skandynawski, japoński, śródziemnomorski, wiejski, ale też Ogród Wiosna, Ogród Zachodzącego Słońca czy Ogród Cisza. Na gości na miejscu, poza bardzo dobrze wyposażonym sklepem ogrodniczym czeka restauracja i kawiarnia. To niezwykle urokliwe miejsce czynne przez cały rok. Warto wybrać się po sezonie, kiedy nie ma tłumów.
 



 
Ogrody Kapias, ul. Św. Anny 4
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach

3. Park Zdrojowy w Goczałkowicach

Sercem uzdrowiska goczałkowickiego jest urokliwy Park Zdrojowy, który pochodzi z początku XX wieku, a w ostatnich latach przeszedł rewitalizację i teraz prezentuje się bardzo ładnie. Odnowiono alejki spacerowe i ustawiono ciekawe oświetlenie, a także tablice informacyjne oraz elementy małej architektury. Urokliwe są ażurowe drewniane altany czy też osobliwy zegar słoneczny. Ozdobą Parku są też atrakcyjne stawy.
 

 
Park Zdrojowy, ul. Parkowa
Goczałkowice
Goczałkowice
Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice Zdrój

4. Wiślana Trasa Rowerowa 

Przez Goczałkowice przebiega popularna i chętnie wykorzystywana trasa rowerowa ciągnąca się wzdłuż rzeki Wisły, od Beskidów po Gdańsk. To Wiślana Trasa Rowerowa - jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Prowadzić blisko Wisły, ale nie na wszystkich odcinkach szlak jest gotowy. W województwie śląskim ma 80 km długości, biegnie od dworca PKP Wisła Uzdrowisko do wsi Dankowice przy granicy z województwem małopolskim. Wiślana Trasa Rowerowa oznakowana jest znakami typu R4 - to pomarańczowa tabliczka na której widnieje logo szlaku i czarny rower. W Goczałkowicach WTR biegnie między innymi przez zaporę Zbiornika Goczałkowickiego.
 

 
WTR, ul. Jeziorna
Goczałkowice zapora
Goczałkowice zapora

5. Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach

Centrum znajduje się nad Jeziorem Goczałkowickim, przy zaporze, jest udostępnione dla grup zorganizowanych. Wystawa obejmuje zagadnienia meteorologii, energii odnawialnej i nieodnawialnej oraz astronomii. Zobaczysz tu najnowocześniejsze urządzenia i porównasz możliwości sprzętu współczesnego oraz z dawnych lat. Interaktywna wystawa ukazuje modele elektrowni wodnej i reaktora jądrowego, turbinę wiatrową i woltomierz, sprzęt meteorologiczny historyczny i nowoczesny, a także modele rakiet kosmicznych czy skafander amerykańskiego astronauty. Sąsiedztwo zapory na zbiorniku Goczałkowickim utworzonym na Wiśle, to dobra okazja, by zobaczyć, jak działa jeden z największych w Europie systemów wodociągowych.
 

 
Centrum Edukacji Technicznej, ul. Jeziorna
Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice Zdrój

6. Ośrodek Jeździecki Leśniczówka w Goczałkowicach

Od lat w Goczałkowicach działa Ośrodek Jeździecki Leśniczówka, położony nad stawami i Jeziorem Goczałkowickim. Prowadzi naukę jazdy konnej i skoków przez przeszkody. Leśniczówka malowniczo usytuowana jest na skraju lasu, w pobliżu jeziora i oferuje wspaniałe tereny do jazdy konnej i wypoczynku.
 



 
Ośrodek Jeździecki Leśniczówka, ul. Bór 1

7. Kościół Św. Anny w Goczałkowicach

Ten mały i urokliwy kościół zbudowano w latach 80. XIX wieku. Z jego powstaniem wiąże się legenda, bowiem świątynię rozpoczęto budować w polu, pomiędzy ul. Szkolną a Borem, ale nocami w tajemniczy sposób wszystkie materiały "wędrowały" na jego obecne miejsce, około 1 km dalej. Tym sposobem kościół postawiono w obecnym miejscu, a całe zdarzenie uznaje się za znak od Boga i lokalny cud.
 

 
Kościół Św. Anny, ul. Świętej Anny
Goczałkowice Kościół Św. Anny
Goczałkowice Kościół Św. Anny

8. Kościół Św. Jerzego w Goczałkowicach

Już około 1534 roku w Goczałkowicach powstał drewniany kościółek Św. Wojciecha i Św. Jerzego, który w latach 1569-1797 stał się kościołem protestanckim - filią parafii pszczyńskiej. Dopiero w 1797 roku na powrót uzyskała status samodzielnej placówki duszpasterskiej, ponownie katolickiej. Niestety świątynia spłonęła we wrześniu 1908 roku. Nowy, barokowy kościół murowany zbudowano tu w latach 1909-10, wg projektu Ludwika Szneidera. W 1866 roku na terenie parafii Św. Jerzego w Goczałkowicach dobudowano kaplicę Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych.
 

 
Kościół Św. Jerzego, ul. Główna 50
Goczałkowice kościół
Goczałkowice kościół

Historia Goczałkowic

Dzieje Goczałkowic nierozerwalnie łączą się z historią Pszczyny i Ziemi Pszczyńskiej, a to dlatego, że przez wieki były wsią kameralną należącą bezpośrednio do panów pszczyńskich. Pierwotnie wieś była lokowana na prawie polskim, ale po okresie panowania Piastów Śląskich, osada przeszła w ręce czeskich Luksemburgów, potem Habsburgów, a od 1740 do 1922 roku pod panowanie monarchii pruskiej. Dziś Goczałkowice to przede wszystkim Uzdrowisko, zalew nazywany Śląskim Morzem oraz prywatne Ogrody Kapias, które rozsławiły Goczałkowice na cały Śląsk i nie tylko!

Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice Zdrój

Gdzie zjeść i spać w Goczałkowicach?

Dobrze zjedliśmy w Ogrodach Kapias, gdzie poza konkretami można też skosztować smacznego ciasta i kawy. Na lody warto się wybrać do Parku Zdrojowego. Tutaj tez czeka bogata oferta noclegowa, choć my akurat spaliśmy na wylotówce, w AHotel Czechowice Dziedzice, który stanowi świetną i spokojna bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji. Przy hotelu działa też restauracja z grillem. 

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Uzdrowisko
Uzdrowisko

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ogrody Kapias w Goczałkowicach
Goczałkowice
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Jezioro Goczałkowickie
Ogrody Kapias
Ogrody Kapias
Goczałkowice
Kościół Św. Jerzego Goczałkowice
Goczałkowice
Goczałkowice
Zapora Goczałkowice
Zapora Goczałkowice
Goczałkowice Zdrój
Goczałkowice
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 75)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Ms. Gospo
Ms. Gospo
Nieduże uzdrowisko z ładnym parkiem.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024