Piekary Śląskie - kopiec i Bazylika

Komentarze 6
2014-03-02

W niedzielę dzieci były na urodzinach u koleżanki, więc po skończonej imprezie w Bawilandii w Ogrodzie Śląskim skorzystaliśmy z pięknej pogody i wybraliśmy się do Piekar Śląskich leżących niedaleko Tarnowskich Gór. Do bardzo popularne miejsce pielgrzymkowe w Polsce, odznaczające się dużym kultem Matki Bożej Piekarskiej. My jednak rozpoczynamy od Kopca Wyzwolenia, który wznosi się przy drodze przebiegającej przez Orzech. 

Kopiec w Piekarach odsłonięto w 1937 roku, na pamiątkę powstańczych zrywów Ślązaków. Przy budowie kopca uczestniczyli także powstańcy wielkopolscy oraz powstańcy styczniowi z 1863 roku oraz wielu innych rodaków. Kopiec leży na wysokości około 350 m n.p.m. a  wysokość kopca od podstawy do szczytu to 30 m. Wchodzi się na niego wąską ścieżką, na szczycie powiewa flaga Polski. Roztacza się z niego ładna panorama okolicy, z Bazyliką na czele.

Piekary Śląskie kopiec
Piekary Śląskie kopiec

Po kopcu właśnie do Bazyliki się udaliśmy, lokalną ulicą Do Kopca. Bazylika góruje majestatycznie ponad Piekarami, jak to ma w zwyczaju od wieków. Bo też to główna, żeby nie napisać jedyna atrakcja tego miejsca. Za to historyczna, kultowa i przyciągająca rzesze pielgrzymów każdego roku. Nieraz byłam na pielgrzymce pieszej z Tarnowskich Gór do Piekar, wtedy na piekarskiej Kalwarii trudno palec wcisnąć, choć miejsce jest rozległe. Są osobne pielgrzymki kobiet i mężczyzn - stanowe, ogólnopolskie, jest też coroczna pielgrzymka z Tarnowskich Gór ślubowana, odbywa się od XVII wieku, kiedy to modły przed obliczem Piekarskiej Pani odwróciły zarazę w mieście.

Turystów i pielgrzymów na kalwaryjskim wzgórzu wita Papież - oczywiście pomnik naszego Papieża Polaka. Niestety wnętrza bazyliki nie sfotografowałam, bo akurat była msza, a kościół kalwaryjski był zamknięty.

Piekary Śląskie
Piekary Śląskie

 

Piekary Śląskie - widok z Kopca na bazylikę
Piekary Śląskie na szczycie Kopca
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - ścieżka na Kopiec
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - kopiec Wyzwolenia
Piekary Śląskie bazylika
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Bazylika w Piekarach Śląskich
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie sanktuarium
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie rajski plac
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie - pilegrzymów na Kalwarii wita Papież
Piekary Śląskie papież na Kalwarii
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie
Piekary Śląskie kalwaria
Piekary Śląskie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
06 marzec 2014 18:11

wiosna idzie, widać to nawet na Twoich zdjęciach

fajna wycieczka, niespodziewane miejsca

pozdrawiam

Ela
04 marzec 2014 09:30

Fajnie, rodzinnie, ciekawe miejsce. Zima w tym roky nas rozpieszcza i dlatego wykorzystujemy ciepełko🙂Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
04 marzec 2014 08:06

Dziękuję Wam 🙂 Się chyba zagapiłam wczoraj po południu z komputerem, wchodzę dzisiaj rano a tu... pełno postów wszędzie i wycieczki nowe 🙂 Chyba wiosna idzie już na całego!! 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-03-04 10:07

mokunka
03 marzec 2014 21:29

Fajna wycieczka🙂 niedaleko ale ciekawie.

super spacery rodzinne .

Danusia
03 marzec 2014 13:52

No proszę,a ja nawet nie wiedziałam,że w Piekarach jest  kopiec i kalwaria. Ile to się człowiek na PSz nieustannie nowego dowiaduje:-) Fajna ,rodzinna wycieczka Aniu.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Weston Super Mare - zdjęcie

Weston Super Mare

Poprzednia podróż

Nysa i okolice - zdjęcie

Nysa i okolice

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022