Rudawa i Dolina Rudawy

Komentarze 3
2013-04-15

Rudawa

Rudawa to wioska, którą kilka lat temu poznałam własnie na Polskich Szlakach, teraz była okazja, aby je odwiedzić. Bardzo ciekawa wioska leżąca na zachód od Krakowa, w której na szczególną uwagę zasługuje kościół Wszystkich Świętych - najstarsza wiejska świątynia w Małopolsce! Piękna jest jej bryła, ale mnie najbardziej zaciekawiło to, że w cegłach, w dolnych partiach kościoła znajdują się dziwne dołki, jak się okazuje, wiercili je dawniej rycerze swymi mieczami przed wyprawami wojennymi, podczas święcenia tych mieczy. Niesamowite, odnaleźć dzisiaj ślad tak dawnych zwyczajów, już całkowicie nierealnych. Przy kościółku warto odwiedzić zabytkowy cmentarz, gdzie między grobami przyklęknął aniołek – rzeźba autorstwa Franciszka Wyspiańskiego – ojca Stanisława Wyspiańskiego.

Na Rynku w Rudawie natomiast zaczyna się niebieski Szlak Warowni Jurajskich, który przemierza całą Jurę, aż do Mstowa koło Częstochowy. Na Rynku poczytać też można o Szlaku Literackim tędy przebiegającym, bowiem Rudawa w XIX wieku skupiała światek artystyczny, m,in pisarzy. Tutaj mieszkała Antonina Domańska - autorka książek „Paziowie króla Zygmunta” czy „Historia żółtej ciżemki”. To w jej willi, zwanej domkiem z wieżyczką przebywał w 1908 roku Henryk Sienkiewicz. Wtedy każdego ranka świeże mleko przynosił mu miejscowy chłopiec Staś Tarkowski, a Sienkiewicz tak go polubił, że później jego imieniem i nazwiskiem nazwał głównego bohatera powieści „W pustyni i w puszczy”.

Przełom Rudawy
Przełom Rudawy

Pisary

Niedaleko Rudawy odwiedzić można Pisary, z dawnym lamusem i zabudowaniami dworskimi. Dopiero teraz się dowiedziałąm, skąd wzięło się powiedzenie "nadaje się do lamusa". Lamusy bowiem służyły jako magazyny, początkowo na bardzo cenne rzeczy, a z czasem, kiedy powstało ich więcej w Polsce, na narzędzia itzw. rupiecie.

Dolina Rudawy

Bliżej Krakowa warto odwiedzić Dolinę Rudawy, jedną z ostatnich niezabudowanych podkrakowskich dolin, choć i tutaj już się proces zabudowy rozpoczyna. Bardzo malownicze miejsce, gdzie lasem szlakiem można dotrzeć na historyczny ostaniec Skała Kmity owiany legendą i wiszący niemal ponad główną drogą. A dołem wije się Rudawa. Legenda mówi o tragicznej miłości rycerza Kmity do Bonerówny, która nie skończyła się szczęśliwie przez fortel ojca dziewczyny i rycerz w rozpaczy rzucił się ze skały w przepaść...

Rogate Ranczo
Rogate Ranczo
Rogate Ranczo

Dzwonnica w Rudawie
Dzwonnica w Rudawie
Rudawa
Kościół w Rudawie
Dołki po mieczach
Szlak Literacki w Rudawie
Początek Szlaku Warowni Jurajskich na Rynku w Rudawie
Domek w Wieżyczką
Lamus w Pisarach
Dwór w Pisarach
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
02 lipiec 2013 08:57

Dzięki Wam 🙂

Ela
02 lipiec 2013 08:39

Świetnie opisane, zdjęcia na 6. Extra

marian
01 lipiec 2013 11:14

Bardzo ciekawe miejsca.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Pisary

Pisary

Dolina Rudawy

Dolina Rudawy

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Weston Super Mare - zdjęcie

Weston Super Mare

Poprzednia podróż

Czerna - zdjęcie

Czerna

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021