Modlnica i Tomaszowice koło Krakowa

Komentarze 3
2013-04-15

Przy okazji licznych tegorocznych jurajskich wojaży aż dwa razy zajechaliśmy do pięknej Modlnicy, którą wcześniej znałam tylko ze zdjęć. Raz to było w Walentynki, jeszcze w śniegach, drugi raz w kwietniu.

W centrum tej niewielkiej wioski, przy przystanku, stoi zabytkowy kościółek Św. Wojciecha i MB Bolesnej z XVI wieku, na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ponoć sam Św. Wojciech miał się tutaj modlić i dokonywać chrztów, stąd wzięła się nazwa miejscowości.

Naprzeciw kościółka stoi za murem Dworek w Modlnicy - bardzo ładny budynek, pochodzi z XVIII wieku, kiedy wybudowała go rodzina Konopków, zaś w XIX wieku został rozbudowany. Jest to dziś ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego i odbywają się tu ważne wydarzenia kulturalne oraz konferencje.

W lutym brama w murze okalającym dworek była otwarta i bez problemu weszliśmy na teren parku przy dworku. W kwietniu była zaknięta, ale zadzwonilismy na domofon i pani wpuściła nas na teren parku.

Obok Modlnicy, w Tomaszowicach, odnaleźć można drugi podobny dworek, nazywam go bratnim, bo również wybudowała go rodzina Konopków, ale później, bo w XIX wieku. I tutaj znajduje się Krakowski Ośrodek Konferencyjny, jest też restauracji i hotel. Wstęp na teren parku wokół dworku nie był ograniczony. Polecam spacer po tych okolicach dla miłośników takich zabytkowych dworków, które mają swój niepowtarzalny urok.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

2013-07-03 05:52:44

No to fajnie, że się przydało 🙂 Czasem warto zobaczyć coś mniej popularnego, a wcale nie ustępującego znanym zabytkom

2013-07-02 20:25:37

Fajny Dworek teraz przynajmniej wiem czego się spodziewać. Planowałem trasę pieszą z Modlinicy do Wierzchowiec turystycznym szlakiem czarnym , myślałem rozpocząć z Zabierzowa ale widać że warto nawet za płotu zobaczyć ten dworek w Modlinicy.  

2013-06-29 08:51:21

Ciekawe miejsca a tak mało znane. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Tomaszowice

Tomaszowice

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Weston Super Mare - zdjęcie

Weston Super Mare

Poprzednia podróż

Korzkiew i Giebułtów - zdjęcie

Korzkiew i Giebułtów

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021