Bydlin i Wolbrom

Komentarze 8
2013-04-15

Czy Wam też zdjęcie ruin z tego ujęcia przypomina egipskiego sfinksa?? Ja go widzę cały czas 🙂

Gorąco polecam Bydlin - byłam pierwszy raz i jestem zauroczona tym miejscem. Nie znajdziesz tu cudnych zabytków, wielkiego przepychu i tłumów ludzi. To takie zaciszne miejsce pełne zadumy, z każdego zakątka wieje historią dalszą i bliższą, atmosfera wyraźnie mówi tu o przemijalności tego świata...

Zamek w Bydlinie
Zamek w Bydlinie

W centrum zobaczyć można kościół Św. Małgorzaty z renesansowym ołatrze i rzeźbą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Przy drodze, naprzeciw kościoła zachowały się bardzo ciekawe stare chałupki, relikt dawnego budownictwa. Co ciekawe nadal są zamieszkane, choć niektóre na to nie wyglądają.

Idąc dalej spotkamy murowaną kaplicę cmentarną z zabytkową rzeźbą. Choć pochodzi z XIX wieku, przypomina romańskie kościoły, z półokrągłą absydą. Za nią rozciąga się wspaniały zabytkowy cmentarz. Cudne są niektóre pomniki, pochylone i nadszarpnięte mijającym czasem. Napisy każą zatrzymać się na chwilę i porozmyślać... Niemal na każdym grobie widnieje wiek zmarłego, co również jest poruszające, jak wielu młodych ludzi spoczywa na tej nekropolii. Jest też zbiorowa mogiła żólnierzy poległych podczas I wojny światowej w 1914 roku w słynnej bitwie pod Krzywopłotami, które leżą zaraz obok.

Spod kaplicy czerwony Szlak Orlich Gniazd poprowadzi nas na szczyt zamkowego wzgórza, gdzie ostały się ruiny średniowiecznego zamku z XIV wieku. Choć dziś to jedynie sterczące ruiny, dawniej była to potężna budowla. W XVI wieku była zborem ariańskim, a później jeszcze kościołem katolickim pw. Św. Krzyża, dlatego wzgórze bywa nazywane Górą Święty Krzyż.

Spis treści Ukryj

Wolbrom

Niedaleko Bydlina zwiedzić można Wolbrom - miejscowośc o małomiasteczkowym klimacie, która jako jedna z nielicznych zachowała prawa miejskie. Na uwagę najbardziej chyba zasługuje tu drewniany kościółek Mariacki - dawny kościół szpitalny (ul. Mariacka). Modrzewiowa świątynia jest pięknie odnowiona, choć kiedyś pozostawała już w ruinie. Niedaleko jest obszerny Rynek, ponad którym góruje murowany Kościół Św. Katarzyny. Całkiem na północy rozlewa się Zalew Wolbromski, miejsce na przyjemny spacer wśród przyrody i ptactwa wodnego.

Kaplica w Bydlinie

Cmentarz w Bydlinie
Zabudowa Bydlina
Kościól w Bydlinie
Zalew Wolbromski
Kościółek mariacki w Wolbromiu
Kościół Św. Katarzyny w Wolbromiu
Rynek w Wolbromiu
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
05 czerwiec 2013 17:41

[cytuj autor='Świątkowski Roman']NIgdy nie byłem w Bydlinie. Piszes że nie zawiele zabytków lub ciekawych miejsc można zobaczyć  a Sfinks, ruiny i ten klimat Jury. Ja to lubię.  [/cytuj]

Aniu! podpisuję się pod wpisem Romana. Ważne jest też pokazanie na zdjęciach klimatu Jury i uwiecznienie sfinksa, który pewnie z innego miejsca jest zupełnie niewidoczny. Ciekawe miejsce ! Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
04 czerwiec 2013 13:46

NIgdy nie byłem w Bydlinie. Piszes że nie zawiele zabytków lub ciekawych miejsc można zobaczyć  a Sfinks, ruiny i ten klimat Jury. Ja to lubię. 

Anna Piernikarczyk
03 czerwiec 2013 19:38

No zdecydowanie to wyglądało na zadbane i odnowione 🙂

mokunka
03 czerwiec 2013 19:15

Aniu widzę, że  ruiny warowni w Bydlinie ostatnio  bardziej wypiękniały a w każdym razie jest to wszystko zadbane i mury odrestaurowane w postaci tzw trwałej ruiny. Ładne i ten kształt ....sfinksa. Dawniej było dużo, dużo gorzej.

Gdy byliśmy kilka lat temu , pod murami była tablica mówiąca o zakazie wstępu ; ostrzegająca o możliwosci zawalenia się murów! Wszystko było porośnięte bardzo wysokimi pokrzywami i wyglądało smutno i ponuro. Teraz aż miło spojrzeć na foty, które zrobiłas.

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-06-03 20:27

Anna Piernikarczyk
03 czerwiec 2013 11:49

No jest malutki, ale fajnie zobaczyć jurajskie zamki w przeszłości, teraz buduje się pod zamkiem kolejny park rozrywki tego właściciela co Park Miniatur, tym razem jednak typowo rozrywkowy, z placem zabaw, torem saneczkowym i fizycznym ogrodem doświadczeń.

Ostatnio edytowany: 2013-06-03 11:51

Katarzyna Jamrozik
03 czerwiec 2013 11:46

zgadza się ale z internetu. Byliśmy dwa razy w Inwałdzie więc już wystarczy. A ten w Ogrodzieńcu obejrzeliśmy z baszty.

Anna Piernikarczyk
03 czerwiec 2013 11:41

Też tak sądzę i jestem raczej za odbudową zamków, choć zawsze jest obawa, że nie będą dostępne później. A to jedno zdjęcie to chyba z Parku Miniatur Ogrodzieniec ?

Katarzyna Jamrozik
03 czerwiec 2013 11:35

Z tym sfinksem to masz racje, wypisz, wymaluj. A ja znalazłam zdjęcia jak kiedyś wyglądał zamek. Za każdym razem gdy oglądam takie ruiny to serce pęka że tak mało z tych budowli możemy oglądać w ich pełnej krasie.

Ostatnio edytowany: 2013-06-03 11:36

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022