Mstów

Komentarze 6
2013-03-06

Choć cała wyprawa na Jurę odbyła się w jednym dniu, to wrzucam ją w kawałkach. Po pierwsze nie mam czasu, bo piszę ten przewodnik o Jurze, a po drugie tyle tego było, że nie sposób opisac w jednej wycieczce.

Dzisiaj Mstów. Cudem taki dzień znaleźismy tej brzydkiej zimy, nie dość, że słońce, to jeszcze ciepło. Miała to być zapowiedź wiosny, a tu ciągle jej nie widać...

Stodoły w Mstowie
Stodoły w Mstowie

Mstów jest bardzo ładny, tak szczerze mówiąc to pierwszy raz byłam w tej miejscowości, ale cieszę się z tego, bo wcześniej może nie był tak ciekawy i bym się zniechęciła. Teraz wydał mi się bardzo atrakcyjny, kilka zabytków jest, owszem, ale najbardziej urzekły mnie tereny rekreacyjne nad Wartą. Poprowadzona ścieżka wapienna, która prowadzi od Urzedu Gminy nad Zalew Tasarki, pod nogami co rusz podziwialiśmy charakterystyczne amonity - skamieniałości. Wzdłuż trasy powstały kamienne altanki oraz plac zabaw dla dzieci. Nad zalewem jest ładny drewniany pomost i piaszczyste plaże.

Po drodze mijalismy Skałę Miłości - ciekawy ostaniec, na który mozna wspiąc się po kamiennych schodkach i podziwiać okolicę oraz klasztor. Klasztor stoi zaraz za Urzędem, w kierunku połnocnym, otacza go mur z 11-stoma basztami. Każda z nich wygląda inaczej, przez co jest tak autentycznie... Zespół klasztorny w Mstowie, a dokładniej na Wancerzowie to jeden z najstarszych ośrodków życia zakonnego w Polsce, jego początki sięgają XII wieku i przetrwał on do dziś.

Kaplica Św. Wojciecha w Mstowie
Kaplica Św. Wojciecha w Mstowie

Ponadto w Mstowie zobaczyć mozna dawne stodoły - murowane i drewniane, stojące na Górze Sciegna, a poniżej ich zabytkową kaplicę cmentarną Św. Wojciecha. Na granicy z Częstochową wznosi się Przeprośna Górka - miejsce postoju pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, którą już stąd widać.

Polecam odwiedzić Mstów, szczególnie latem.

Skała Miłości w Mstowie
Mstów
Zalew Tasarki

Klasztor w Mstowie
Klasztor Kanoników Regularnych
Mury klasztorne
Kościół w Mstowie
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
20 marzec 2013 22:06

Jura zawsze piękna 🙂 Aniu, klażdy jej zakątek.

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
20 marzec 2013 08:30

A pewnie, jesteśmy otwari na Twoje wyprawy i z Wybrzeża i z Kaszub, bo jak Ty za południem, tak my za północa tesknimy 🙂 Ja Was zarzucę Jurą, a Ty nas zarzucaj Kartuzami i innymi miasteczkami w okolicy.

Z pewnością kiedyś wybierzesz się tu na urlop i naocznie sprawdzisz nasze wypociny 🙂

Przy okazji, zaraz wrzucamy nową wersję zwiedzajswiat.pl, będzie bardzo podobny do Polskich Szlaków i mam nadzieję że się Wam spodoba i zachęci Was do dzielenia sie wyprawami zagranicznymi!

Ostatnio edytowany: 2013-03-20 08:32

toja1358
20 marzec 2013 08:25

Aniu, Jura jest przecudna, śledzę z przyjemnoscią wszystkie wycieczki Krajtroterów z tych okolic.  Niestety, daleko ode mnie. Ja w ogóle jestem jedną z  nielicznych Krajtroterek (a może nawet jedyną, w miarę aktywną) z Wybrzeża i bardzo bliskia jest mi Szwajcaria Kaszubska. Będę ją wytrwale Wam pokazywać, chociaż te tereny z kolei daleko od większości Krajtroterów i rzadko ktoś tu zagląda w realu 🙂.

Niemniej czekam do wiosny i będę kusić morzem i jeziorami 🙂)).

Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
20 marzec 2013 07:30

Dziękuję 🙂

Nic nie szkodzi toju 🙂 Poprawimy, w tym roku dużo Jury będzie, ale cieszę się bo to przecież jeden z moich ukubionych regionów w Polsce 🙂

toja1358
20 marzec 2013 07:26

Zalew wyglada  zachęcająco i tak wiosennie... a za oknem pada śnieg.

Fajnie, ze trafiłaś na taką pogodę. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na mocno spóźnioną w tym roku wiosnę.

Danuta
19 marzec 2013 20:32

Rzeczywiście Mstów jest na samych krańcach Jury, ale miejsce interesujące i godne uwagi. O Przeprośnej Górce słyszałam i mam ją w planie. Niech już wreszcie przyjdzie ta wiosna wreszcie! Pozdrawiam cieplutko :-)

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Nowy Wiśnicz - zdjęcie

Nowy Wiśnicz

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022