Jasna Góra i Częstochowa

Komentarze 4
2013-03-06

Przy okazji wizyty na Jurze odwiedziliśmy oczywiście Częstochowę i Jasną Górę. Pierwszy raz widziałam tak pustą Jasną Górę, było to w środku tygodnia, przed godziną 10.00 i po prostu można było spokojnie tu pochodzić, w bazylice było pusto, na Wałach pusto, we wszystkich Muzeach pusto, jedynie przed Obrazem była sporo pielgrzymów.

Odwiedziliśmy wiele ciekawych zakątków, które zwykle pomijamy, byliśmy w Skarbcu, Arsenale, w Sali Rycerskiej, nawet Golgotę Dudy Gracza poogląlądaliąmy.

Po Jasnej Górze odwiedziliśmy też kilka atrakcji samej Częstochowy. Najpierw najładniejszy kościół - św. Jakuba - dawna cerkiew, potem Ratusz - Muzeum w Częstochowie. Tutaj zmiany, plac między tymi obiektami wyłączony z ruchu stał się atrakcyjniejszy niż kiedyś. Potem Alejami NMP do kościoła Św. Zygmunta - najstarszej parafii w mieście (kościół stoi pomiędzy Placem Daszyńskiego a Starym Rynkiem), nieco w bok, na ulicy Krakowskiej wznosi się poteżna archikatedra św. Rodziny - największy kościół w Częstochowie i niemal najwiekszy w Polsce.

Jescze dalej przespacerowaliśmy się do Muzeum Zapałek na ul. Ogrodową, ale nie zwiedzalismy tego ciekawego Muzeum, a szkoda, nie było czasu, za to z zewnątrz nic ciekawego. Potem już autem podejchaliśmy do Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze (ul. Złota). Bardzo fajne miejsce, w kamieniołomie, ale na razie to jeszcze plac budowy, ponowne otwarcie w kwietniu. Ma tu stanąć najwiekszy pomnik Jana Pawła II. Buduje się też Park Atrakcji.

Cudowny Obraz na Jasnej Górze
Cudowny Obraz na Jasnej Górze
Kościół Św. Jakuba w Częstochowie
Ratusz w Częstochowie
Archikatedra Św. Rodziny w Częstochowie
Kościół Św. Zygmunta w Częstochowie
Stary Rynek w Częstochowie
Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie
Złota Góra
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
19 marzec 2013 19:59

Dzięki, dla mnie to też była nowina! Tym bardziej, że nie zakładaliśmy tego, po prostu mieliśmy w planach dużo więc wyjechaliśmy dość wcześnie rano, a że było to w środku tygodnia to tak się złożyło, całkiem przypadkowo. Ale efekt piorunujący, zawsze w bazylice tłumy, że zdjęcia bez wchodzących głów w aparat nie da się zrobić a teraz nie tylko, że wokół nas pusto, to cała bazylika pusta! Dziedziniec też pusty i wały, pojedyncze osoby przechadzały tylko i jedynie przed Obrazem była msza i ludzie.

Danuta
19 marzec 2013 19:50

Świetna wyprawa Aniu! Mieliście wyjątkowe szczęście, że nie było tłumów. Pusta Jasna Góra to dla mnie nowina!  Pozdrawiam cieplutko :-)

Apartamenty-Gorskie_pl
15 marzec 2013 14:31

Często bywa w Częstochowie i faktycznie Jasna Góra to niesamowite miejsce,gdzie można się naprawde wyciszyć i poszukać odpowiedzi na kilka pytań. zdjęcia robią wrażenie,a widok ze szczytu wieży jest niesamowity- na całą panoramę Czestochowy.

Jasna Góra  to Swięte Miejsce  dla Polakow i nie tylko  .

 

dziekujemy  Anii za przekaz foto z Jasnej Gory .

 

Pozdrawiam Karol

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Katedra Św. Rodziny w Częstochowie

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Mstów - zdjęcie

Mstów

Następna podróż

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022