Babice - Wygiełzów i zamek Lipowiec

Komentarze 4
2012-10-21

Jadąc do Zatora i Zatorlandu, wstąpiliśmy do gminy babice, jako, że w "Lato z Polską" promowaliśmy tą gminę, chciałam ją zobaczyć na własne oczy.

Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny

Lipowiec
Lipowiec

Zajechaliśmy do Wygiełzowa, w którym znajduje się ciekawe Muzeum - skansen - Nadwiślański Park Etnograficzny. Skansen powstał w latach 70-tych XX wieku. Dziś prezentuje się tu 25 obiektów zabytkowych oraz małą architekturę w postaci kapliczek czy studni. Na terenie Skansenu (i Zamku) odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Skansen, sierpień i wrzesień), Zlot Wiedźm i Czarownic (Zamek, wrzesień), Turniej Rycerski (Zamek, sierpień), Odpust "Pod Czerwoną Jarzembiną" (Skansen, wrzesień).

Zamek Lipowiec

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Zamek Lipowiec znajdujący się na szczycie pobliskiego wzgórza wapiennego o wysokości ponad 350 m n.p.m. Należy do tzw. Grzbietu Tenczyńskiego i nazywa się Góra Zamkowa lub Lipowiec, tak samo, jak zachowane na nim ruiny zamku biskupów Krakowskich.

Jest to obronny zamek gotycki typu wyżynnego. Początki zamku Lipowiec sięgają XIII wieku, w wiekach XIV i XV warownia była kilkukrotnie rozbudowana i przebudowana. Właśnie w XV wieku po znacznej rozbudowie zamek osiągnął podobny wygląd do tego z czasów dzisiejszych, wieża była już połączona z korpusem zamku, otaczała go głęboka fosa i warownia stanowiła ważne ogniwo obronne, np. podczas wojen husyckich.

Skanen w Wygiełzowie
Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Wygiełzów

Dzisiaj okazałe ruiny zamku wraz z pobliskim skansenem stanowią Muzeum i udostępnione są dla turystów, na dziedziniec można wejść bezpłatnie.

Wygiełzów
Powrót z zamku Lipowiec
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
02 październik 2012 14:29

Dzięki Wam 🙂 No ja bym też jeszcze sie kiedyś wybrała na jakas tamtejszą imprezę

mokunka
02 październik 2012 13:08

Podobniej jak Romek już pare lat tam nie byłam.Ze skansenu utkwiła mi w pamięcie  -lekcja garncarstwa. Mimo fartuszkow , ktore nam rozdano bylismy cali upaprani w glinie🙂 jest co wspominac!

pozdrawiam 🙂)

Roman Świątkowski
02 październik 2012 11:15

Gratuluję udanego wypadu. Dawno nie odwiedzałem tych pięknych ruin zamku które położone są na Grzbiecie Tęczyńskim jak sąsiadujące ruiny w Rudnie. Może na wiosne rowerkiem - kto wie.

Paweł Gąsiorek
02 październik 2012 09:34

Wypad jak zawsze Super! Nie mogę tylko przeżałować tego,że byłaś z rodziną tak blisko i nie udało nam się spotkać !!!

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wygiełzów

Wygiełzów

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022