Komentarze 0
2008-02-20
Szlak Łokietka biegnący w Ojcowskim Parku Narodowym, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej oznaczony jest kolorem czarnym i ma długość 3 km.

Z centrum Ojcowa podążamy do wylotu doliny Sąspowskiej, gdzie skręcamy na drewniany mostek, by wspiąć się na Górę Chełmową (478 m npm). Stąd roztacza się piękny widok na Dolinę Prądnika. Dalej wędrujemy przez las, mijamy Jaskinię Psią, Jaskinię Wilczy Dół i docieramy do otworu Groty Łokietka.

Za nim jednak wejdziemy do środka, musimy kupić bilecik i "zaopatrzyć się " w przewodnika, bo tylko w ten sposób można zwiedzić jaskinię, w której ponoć ukrywał się sam Łokietek przed czeskim królem. Wewnątrz obejrzymy kilka dużych komór, m.in. Sypialnię Łokietka ze skalnym Łożem Łokietka oraz Salę Rycerską. Ozdobione są one ciekawymi naciekami o różnorodnych kształtach.

Po wyjściu z groty kierujemy się w lewo, by po kilku minutach marszu przez las dojść do wąwozu Ciasne Skałki. Naszym oczom ukaże się majestatyczna Brama Krakowska - skalne wrota tworzone przez olbrzymie, pionowe skały, za którymi ponownie wchodzimy w Dolinę Prądnika. Tutaj kończy się nasz szlak, choć nie musi kończyć się wycieczka. W pobliżu bije Źródło Miłości, pociąga zieleń traw, ogrzewa słonko po chłodzie podziemnych komnat.
Prądnik
Ostańce na szlaku
Brama Krakowska
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022