Łódź na weekend rodzinny

Łódź na weekend rodzinny

Łódź ze słynną Piotrkowską to niesamowite miasto, jedni je kochają, inni niekoniecznie, dla wszystkich wszakże ma ciekawą ofertę turystyczną, piękną architekturę, niecodzienny klimat i mnóstwo przeróżnych knajpek. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, ale tym razem mieliśmy się po prostu dobrze bawić z dziećmi, więc wybraliśmy Zoo, Ogród Botaniczny i dzień wcześniej Mandorię! Zobacz relację z naszego rodzinnego weekendu w Łodzi 🙂

Łódź to niesamowite miasto, jedni je kochają, inni niekoniecznie, dla wszystkich wszakże ma ciekawą ofertę turystyczną, piękną architekturę, niecodzienny klimat i mnóstwo przeróżnych knajpek. W tym względzie prym wiedzie Piotrkowska - najdłuższy deptak w Europie, gdzie poznasz chyba wszystkie smaki świata. Ja osobiście bardzo lubię Łódź i jej fabryczny, a dziś loftowy i nowoczesny charakter, ale tym razem nasza wizyta w tym mieście miała zupełnie inny cel - odwiedzić atrakcje dla dzieci i zapewnić im dobrą zabawę. No oczywiście, że nie tylko o dzieci chodziło, ja z każdego wyjazdu czerpię wielką radość i już nie mogłam doczekać się wizyt w zaplanowanych miejscach 🙂

Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi
Piotrkowska w Łodzi

Zoo w Łodzi

Chodzi za nami od dawna, odkąd tylko usłyszałam o Orientarium. To obiekt na skalę Afrykarium we Wrocławiu, tyle, że tutaj będą mieszkać zwierzęta azjatyckie. Miało już być otwarte, ale covid krzyżuje plany i wszystko się opóźnia. Nie doczekaliśmy do oficjalnego otwarcia, które ma nastąpić jesienią 2021, jeśli nie pojawią się żadne przeszkody i już teraz zobaczyliśmy, co tam się szykuje dla zwierząt i nas, odwiedzających. A jest pięknie, co prawda jest to jeszcze teren budowy, ale całość już stoi i robi niesamowite wrażenie! Orientarium zajmuje połowę powierzchni całego Zoo, powstały tu obszerne wybiegi i woliery, gdzie zwierzęta będą żyły w połączeniu z innymi gatunkami, w urozmaiconym środowisku. To obiekt całoroczny, gdzie nawet w zimę będzie ciepło i kolorowo, a nawet tropikalnie. Kilku mieszkańców już jest, jak ponad 40-letni słoń Aleksander z jednym kłem, do którego jeszcze dołączy słoniowa młodzież. Cudny mają wybieg i basen, w którym można będzie podglądać z dołu ich kąpiele. Ogromne wrażenie robi wielki, szklany tunel, na razie pływają w nim małe rybki, ale wkrótce przybędą rekiny i płaszczki. Zamieszkają tu również orangutany, wielkie krokodyle, niedźwiedzie malajskie, makaki czy langury. Czekam z niecierpliwością, kiedy Orientarium ożyje mieszkańcami i będzie można to zobaczyć w pełnej okazałości.

Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi

Zarówno Orientarium, jak i całe Zoo w Łodzi dostępne jest dla wózków. Stara część Zoo też warta jest odwiedzenia. Zobaczysz tu wielkie tygrysy amurskie - moje ulubione dzikie koty i unikatowe lwy azjatyckie, bez charakterystycznej grzywy czy majestatyczne żyrafy. Ponadto rzadkością są gerezy abisyńskie czy koendu - niewielki ssak z Ameryki Południowej. Żyje on w Polsce właśnie tylko w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Świetną wolierę mają sępy, a obok podziwiać można śliczne zebry Chapmana. W Zoo są też pawilony z kolorowymi ptakami, małpkami i akwariami, a na dzieci czeka mini zoo, park linowy oraz plac zabaw. Gdzieniegdzie dostępne są punkty gastronomiczne. No i jeszcze warto poznać godziny pokazowych karmień, to zawsze ciekawe wydarzenie w Zoo, atrakcyjne dla widzów, a pożyteczne dla zwierząt, bo stanowi okazję do oględzin zwierzaków pod kątem medycznym.

Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi

No i pamiętajmy, że Zoo to nie tylko zabawa dla dzieci i niewola dla zwierząt, zresztą ostatnio w coraz to lepszych warunkach, ale i codzienna opieka weterynaryjna, a poza tym ratowanie zagrożonych gatunków i puli genowej. Niektóre zwierzęta przygotowywane są nawet do wypuszczenia na wolność, ale nie tak od razu. Najpierw są przenoszone do specjalnych rezerwatów, a gdy tam się rozmnożą, ich potomstwo może poznać smak wolności.

Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi

Ogród Botaniczny

Nachodziliśmy się wiele w Zoo i nogi nas już trochę bolały, ale dosłownie naprzeciw Zoo mieści się Ogród Botaniczny w Łodzi, więc żal nie wejść i nie zobaczyć, tym bardziej, że z roku na rok rośliny kocham coraz bardziej, podobnie, jak moje wrażliwe na piękno córy 🙂 To jeden z największych ogrodów botanicznych w Polsce, więc nie mieliśmy nawet ambicji poznać go bardzo dokładnie, ale chętnie przemierzyliśmy kilka ścieżek, wśród cudnie kwitnących kwiatów, nad stawem z kaczkami czy aleją starych lip. Pokluczyliśmy w labiryncie grabowym i zawitaliśmy do ogrodu roślin jadalnych, przemysłowych i leczniczych. Tu zachwyciły mnie słoneczniki, które uwielbiam. Niestety nie dotarliśmy do ogrodu japońskiego, bo nie wiedziałam, że jest. Może będzie jeszcze kiedyś okazja 🙂 Polecam Wam Ogród na piękne i spokojne spacery, ludzi tu niewiele, a teren spory, każdy znajdzie kątek dla siebie. Jest kawiarnia i piękna zieleń, pewnie pięknie zmieniająca się w ciągu roku.

Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny

Mandoria

Dzień wcześniej odwiedziliśmy też całkiem nowy park rodzinnej rozrywki - Mandorię, otwartą w lipcu 2021 w Rzgowie pod Łodzią. To kolejne, świetne miejsce dla dzieciaków nie tylko z Łodzi. To "XVI-wieczne, portowe miasto" zorganizowane pięknie pod dachem, a pełne atrakcji dla małych i dużych, opisałam w osobnej relacji która dostępna jest tutaj.

Mandoria
Mandoria
Mandoria
Mandoria

Łódź jest położona od nas blisko 200 km. Można by dotrzeć tam w 1 dzień, ale nie zdołalibyśmy nacieszyć się tymi wszystkimi obiektami, toteż zaplanowaliśmy w Łodzi weekend, z noclegiem w bardzo klimatycznym hotelu Stare Kino. Mieści się na Piotrkowskiej, w podwórzu starej kamienicy. To niesamowite miejsce, każdy apartament powstał na kanwie jakiegoś fajnego filmu, nam się trafił klasyk - "Mężczyźni wolą blondynki". Dobrze wyszło, bo Łukasz same blondynki w domu ma 😉 Przy wejściu do hotelu niespodzianka - moje ulubione kolorowe parasolki. Hotel nie tylko piękny i wysmakowany, ale też świetnie wyposażony i czyściutki. Śniadanie pyszne, naprawdę mogę polecić.

Stare Kino
Stare Kino
Stare Kino
Stare Kino
Stare Kino
Stare Kino
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Orientarium w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Zoo w Łodzi
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
06 wrzesień 2021 09:30

Takie Zoo to dla mnie wystarczający powód, żeby wciągnąć Łódź na listę planów i zmienić nie najciekawsze wspomnienia z Łodzi z dzieciństwa. A kolorowe parasolki od niedawna są też w Białymstoku.

tomtur
29 sierpień 2021 23:01

Galeria bardzo ciekawa.

Pękła uszczelka w wielkim akwarium, szczęście, że mnóstwo wody nie wyciekło stąd Opóźnienie w uruchomieniu Orientarium. Fachowiec do naprawy był ściągany z Hiszpanii. 

 

Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2021 18:21

[cytuj autor='mirosław']Łódz to bardzo specyficzne miasto,jedna część arystokratyczna,druga robotnicza.Obie mają swoje uroki.[/cytuj]

Tak, nie ma drugiego takiego miasta jak Łódź 🙂

Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2021 18:20

[cytuj autor='Maciej A']Fajny zestaw, Łódź stosunkowo często odwiedzam, na coś zawsze się skuszę :-)[/cytuj]

Dzięki, rodzinnie, beztrosko 🙂

Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2021 18:20

[cytuj autor='Południowa Hania']świetne fotki, najbardziej lew pijący wodę i te przytulaki dwa 🙂. A ten hotel - WOW. Zwłaszcza dla mnie po filmoznawstwie 🙂. No fajna jest Łódź niewątpliwie.[/cytuj]

Dzięki 🙂 Zoo zawsze nam się podoba, a sama Łódź jest bardzo ciekawa, faktycznie po takim kierunku na bank byłabyś zachwycona tym miejscem 🙂

mirosław
29 sierpień 2021 12:11

Łódz to bardzo specyficzne miasto,jedna część arystokratyczna,druga robotnicza.Obie mają swoje uroki.

Maciej A
28 sierpień 2021 10:12

Fajny zestaw, Łódź stosunkowo często odwiedzam, na coś zawsze się skuszę :-)

Południowa Hania
27 sierpień 2021 13:58

świetne fotki, najbardziej lew pijący wodę i te przytulaki dwa 🙂. A ten hotel - WOW. Zwłaszcza dla mnie po filmoznawstwie 🙂. No fajna jest Łódź niewątpliwie.

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021