Zamek Rabsztyn z kawą na tarasie

Zamek Rabsztyn z kawą i pysznym ciachem!

Wędrujemy po Jurze już wiele lat, zwiedziliśmy w tym czasie sporo zamków i to niejednokrotnie. I powiem Wam, że zamki jurajskie uwielbiamy, wiecie to dobrze, ale nie zdarza się często, żeby na jurajskim szlaku móc wypić na zamku kawę z pysznym ciastem. Z rozkoszą wypiliśmy ją pod chmurką, na tarasie, z cudnym widokiem na gotycką basztę zamku Rabsztyn i inne zrekonstruowane mury twierdzy na Kruczej Skale pod Olkuszem. Zobacz naszą relację 🙂

Komentarze 2
2021-07-17

Czekałam na ten dzień, kiedy wreszcie odwiedzimy zamek Rabsztyn po tym, jak wreszcie otwarł się dla turystów. Pamiętacie, że zawitaliśmy tu zeszłej jesieni, podczas naszych jesiennych szlaków na Jurze, kiedy jeszcze trwał remont. Już wtedy zapowiadało się dobrze, ale dopiero teraz naprawdę mogliśmy dostrzec wielki urok tego miejsca, tym bardziej, że pogoda nam w tym pomogła 🙂 Zobacz, co oferuje twierdza na Kruczej Skale, wznosząca się ledwie 3 km od Olkusza!

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Co czeka na nas w zamku Rabsztyn? Rozległe ruiny królewskiego zamku, cudne widoki wokół, te najbardziej rozległe dostępne są z wysokiej, średniowiecznej baszty, niewielka wystawa historyczna w budynku bramnym no i kawa, w piwnicach dawnego pałacu, albo pod chmurką, na tarasie z widokiem na zamek. Świetna miejscówka na pyszne ciacho, jakie tutaj zjedliśmy. Polecam Wam!

Zamek Rabsztyn pod Olkuszem
Zamek Rabsztyn pod Olkuszem
Widok z gotyckiej baszty
Widok z gotyckiej baszty
Zamek Rabsztyn - kawa na tarasie
Zamek Rabsztyn - kawa na tarasie
Wchodzimy na basztę
Wchodzimy na basztę

Historia zamku Rabsztyn

Dokładniej o historii przeczytacie pod powyższym linkiem, tutaj tylko w skrócie napiszę, że zamek Rabsztyn to średniowieczna, królewska warownia, która powstała w XIII wieku. Najstarszy jest gotycki zamek górny, później kompleks rozbudowano o zamek średni i dolny, aż wreszcie powstał renesansowy pałac na przełomie XVI i XVII wieku. Niestety nie stał zbyt długo, bo zniszczyli go Szwedzi podczas potopu. Nie zdołali obalić gotyckiej baszty, ale z tą poradzili sobie później poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili ją w powietrze na przełomie XIX i XX wieku. Trwał w ruinie zamek pod Olkuszem wiele lat, aż powstało Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, które doprowadziło do jego częściowej rekonstrukcji i rewitalizacji. Ciekawostką jest, że kręcono tu sceny do filmu "Karol. Człowiek, który został papieżem." reżyserii Giacomo Battiato.

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Baszta zamku Rabsztyn
Baszta zamku Rabsztyn

Informacje praktyczne

Dziś zamek Rabsztyn pozostaje w rękach MOK-u w Olkuszu i jest dostępny dla turystów w sezonie turystycznym, od wtorku do niedzieli. Bilety w tygodniu kosztują 12 zł (ulgowy 8 zł), a w weekendy 15 zł (ulgowy 10 zł). Otwarte jest od 10.00 do 18.00 (latem w weekendy nawet dłużej). Kawiarnia czynna w tym samym czasie co zamek. Parking płatny 5 zł znajduje się około 500 metrów od zamku (dojście, jak i sam zamek nie jest przystosowany dla wózków, lepiej sprawdzi się nosidło), przy Chacie Kocjana, poświęconej Antoniemu Kocjanowi - wybitemu konstruktorowi szybowcowemu i szefowi wywiadu lotniczego AK. Niestety nie mieliśmy możliwości jeszcze jej zwiedzenia. Jesienią była zamknięta, a teraz przygotowywano się w niej do akcji szczepień. Może następnym razem 🙂 Wam natomiast polecam też pobliski Podziemny Olkusz - świetną, multimedialną trasę turystyczną pod olkuskim rynkiem.

Chata Kocjana
Chata Kocjana
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
14 sierpień 2021 08:05

Krajobraz do kawy piękny i zameczek foremny.

Podoba się :-)

Joanna
02 sierpień 2021 13:21

Nie było mnie tylko 2 tygodnie, a tu tyle nowych wypraw.

Rabsztyn widziałam tylko z zewnątrz w czasie remontu.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021