Zrewitalizowana Dolina Bytomki

Przeniosę Was dzisiaj do miejsca niecodziennego, które być może niejednego zaskoczy. Bo niby to Śląsk, niby hałdy pogórnicze z szybami pokopalnianymi w tle, a jednak to zakątek bardzo urokliwy i przyjemny na spacery. To jakby nie było, nasze wokół komina, bo raptem 20 minut jazdy samochodem od domu.

Staw w Dolinie Bytomki
Staw w Dolinie Bytomki

Dolina Bytomki

Ale zacznijmy od początku, Dolina Bytomki to całkiem rozległy teren, bowiem rzeka Bytomka ma ponad 19 km długości. Początek bierze w mieście Bytom, tutaj ma swe źródła i przez Szombierki płynie do Rudy Śląskiej, Zabrza aż do Gliwic, gdzie wpada do Kłodnicy.

Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Bytomka
Bytomka

Rewitalizacja terenów pokopalnianych

Nas zainteresował odcinek Doliny Bytomki pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami w Bytomiu. To najbardziej zmieniony przez człowieka odcinek rzeki, na terenach industrialnych, pogórniczych z szybami Ewa i Krystyna oraz pozostałościami dawnej huty Zygmunt. Ograniczają go, od północy rzeka Bytomka, od południa ulica Ostatnia i ulica Szyby Rycerskie, od zachodu ulica Frycza-Modrzewskiego, a od wschodu ulica Łagiewnicka. Teren ten w latach 2017-2019 został zrewitalizowany i stanowi ciekawe miejsce rekreacji.

Most wiszący w Dolinie Bytomki
Most wiszący w Dolinie Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki - jeden ze stawów
Dolina Bytomki - jeden ze stawów

Nieoczywiste kontrasty

Między innymi dlatego, że rekultywacja wydaje się nie całkowicie zakończona i zaraz obok miejsc dobrze przystosowanych do spacerów znajdują się zakątki dzikie i dość niedostępne. Fragmentami możesz przejechać nawet wózkiem, gdzie indziej przyda się porządne obuwie terenowe 🙂

My pokonaliśmy w sumie pieszo ponad 6 km, po różnych ścieżkach mniej i bardziej utwardzonych, ale też poza ścieżkami oraz przez hałdy, które upodobali sobie miłośnicy quadów i motorów. Ścieżek jest tutaj mnóstwo, toteż do samochodu wracaliśmy w dużej mierze inną drogą. 

Dolina Bytomki - kładka nad stawem
Dolina Bytomki - kładka nad stawem
Na hałdach
Na hałdach

Szyby kopalniane i wodospad

Po drodze, w tej bardziej dzikiej części spotkaliśmy wieże szybu Ewa i Krystyna, przy hałdach. Aż proszą się też o rekultywację, byłby to cudowny punkt widokowy na tę część Doliny Bytomki! Nieco na południowy wschód od szybów na rzece napotkaliśmy Grzmoty Bytomki - wodospad spływający z betonowego zabytku hydrotechniki. W tym miejscu dolina opada stromo zboczem i trzeba było po kamieniach i opadłych liściach zejść w dół, żeby zobaczyć go z bliska.

Wieża szybu Krystyna
Wieża szybu Krystyna
Grzmoty Bytomki
Grzmoty Bytomki

Dalej było już znacznie mniej ekstremalnie, mniej więcej od nowo powstałych boisk sportowych ścieżki łagodnie schodzą w okolice dwóch stawów.  

Tereny spacerowe nad stawami

Przy jednym ze stawów przez rzekę przerzucono mostek wiszący i poprowadzono urokliwą kładkę drewnianą. To najbardziej przyjazne miejsce na rodzinne spacery, w pobliżu powstały też siłownie na powietrzu oraz elementy małej architektury. Można tu nie tylko spacerować, ale też jeździć na rowerze. Chętnych na wypoczynek w Dolinie Bytomki, na łonie natury, mimo późnej już jesieni, było całkiem sporo.

Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki

Co ciekawe, w pobliżu dostępne jest również pole golfowe (Armada Golf Club, ul. Golfowa), to już nas całkowicie zaskoczyło, tym bardziej, że i tutaj spotkaliśmy amatorów spędzania wolnego czasu na powietrzu, z kijami golfowymi w rękach 🙂

Pole golfowe
Pole golfowe
Pole golfowe
Pole golfowe

Gdzie zaparkować w zrewitalizowanej Dolinie Bytomki

No właśnie, temat parkingu jest tutaj dość kłopotliwy, bo nie ma jednego dogodnego miejsca, gdzie można zostawić samochód i łatwo dojść do przyjemnych terenów spacerowych. Najlepszy jest chyba duży parking koło nowych boisk, z dojazdem od ulicy Ostatniej lub Szyby Rycerskie, od strony Łagiewnik. Najbliżej stawów i miejsca rekreacji zostawić można samochód w okolicach ulic: Młyn Szombierski, Kolonia Zgorzelec czy Frycza-Modrzewskiego.

Dolina Bytomki
Dolina Bytomki

My zaparkowaliśmy na ulicy Małgorzatki w okolicach kościoła Św. Małgorzaty, ale nie polecam takiego wyboru z dziećmi, bo stąd jest najdalej w te najbardziej przyjazne rodzinne miejsce nad stawami i prowadzą do niego ścieżki niedostępne dla wózków. My akurat byliśmy sami i nie był to problem, bo ja tam lubię trochę na dziko, czasem przez chaszcze, tym bardziej, że w ten sposób dostaliśmy się pod szyby i do wodospadu, ale z dziećmi już by tak wygodnie nie było 🙂

Hałdy
Hałdy

Dolina Bytomki cenna przyrodniczo

Choć to tereny mocno zdegradowane przez człowieka i wody Bytomki w przeszłości nie były zbyt czyste, to po rewitalizacji jakość wód mocno się tu poprawiła, a w niektórych obszarach, gdzie dopływają małe potoki, jest ona wręcz czysta. 

Poza hałdami zachowały się tutaj i powstały unikatowe w skali regionu siedliska, ze stawami, szuwarami i wilgotnymi łąkami. Żyją w nich ryby, liczne płazy z różnych gatunków oraz gniazdują ptaki. Łatwo spotkać tu łabędzie, mewy, kaczki krzyżówki, łyski czy perkozy. Ponoć lęguje tu blisko 100 gatunków ptaków, to jest połowa ornitofauny w Polsce!

Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Dolina Bytomki
Nad stawem
Nad stawem
Zachód słońca w Dolinie Bytomki
Zachód słońca w Dolinie Bytomki

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dolina Bytomki

Grzmoty Bytomki

Szyb Krystyna

Mostek nad stawem

Punkt widokowy w Dolinie Bytomki

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2020