Wrocławskie Muzea

Komentarze 2
2020-06-27

Wrocław jako miasto cudnej architektury opisywałam całkiem niedawno, po bardzo przyjemnym spacerze z przewodnikiem miejskim Arkiem Foersterem, ale dzisiaj chcę Was zabrać w podróż po wrocławskich muzeach, które również odwiedzaliśmy w ramach naszej wizyty zaplanowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną i włodarzy miasta Wrocławia. Kilku dni nie starczy, żeby poznać wszystkie wrocławskie muzea, my odwiedziliśmy 4 z nich, co i tak już jest dobrym wynikiem jak na 1 dzień 🙂 Znajdziesz wśród nich miejsca przyjazne dzieciom, ale i te, które warto odwiedzić na spokojnie i mentalnie "przeżyć" trudną historię naszego narodu. Zapraszam do lektury, muzea opisuję w takiej kolejności, w jakiej je odwiedzaliśmy:

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to najnowsza część Ossolineum. Mieści się na pięknym wrocławskim Rynku, w ślicznej kamienicy Pod Złotym Słońcem, która już sama w sobie jest ciekawa i warta zobaczenia, a do tego jej mury przenoszą nas do minionych wieków i dobitnie pokazują romantyczną ideę walki o wolną Polskę. Poza tym, że często organizuje się tutaj wystawy czasowe, na szczególną uwagę zasługują dwie wystawy stałe - "Rękopis Pana Tadeusza" oraz "Misja: Polska". 

Muzeum Pana Tadeusza
Muzeum Pana Tadeusza

Nie trzeba przedstawiać bohatera pierwszej wystawy - to jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła, którego fragmenty zna na pamięć niemal każdy Polak. Czy jest w Polsce druga tak znana książka? Nie sądzę! A zobaczyć ją można tutaj w towarzystwie kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku z epoki.

Druga wystawa jest nie mniej ważna i wymowna. "Misja: Polska" przenosi romantyczną ideę wolności w trudne realia II wojny światowej i czasów powojennych. Prezentuje ona losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego - ważnych postaci dla Polski i dla jej niepodległości. Choć dorastali w wolnej Polsce, po 123 latach zaborów, to w znamiennym 1939 roku stanęli przed koniecznością walki, najpierw o niepodległość swego kraju, a później o jego suwerenność na scenie Europy.

Muzeum Pana Tadeusza: informacje praktyczne
Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław
tel. 71/ 755-06-00
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
Czynne: cały rok: pn nieczynne
wt-nd: 10.00-16.00
Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 20 zł
Czas zwiedzania około 1,5 h, tylko z przewodnikiem
Parking: brak
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny dla wózków inwalidzkich i osób niesłyszących oraz niewidzących

Kolejkowo

Po historycznych uniesieniach przenieśliśmy się w miejsce zupełnie inne, do wrocławskiego Kolejkowa, które jeszcze teraz mieści się na świebodzkim rynku, ale jesienią ma przenosić się do słynnego wieżowca Sky Tower. Kolejkowo zachwyci małych i dużych, bo któż nie kocha ruchomych kolejek? A tu jadących po torach pociągów nie brakuje, są stare i nowe, towarowe i osobowe, do wyboru i koloru 🙂 Kolejkowo we Wrocławiu to największa makieta kolejowa w Polsce, która, choć przedstawia wyimaginowane miasteczko, to jednak zawiera sporo elementów autentycznych, zarówno z Wrocławia, jak i całego Dolnego Śląska.

Kolejkowo
Kolejkowo

Zobaczysz tu, prócz pociągów oczywiście, ludzi pracujących na kolei, w sklepach, kawiarniach, a nawet w polu na wsi. Są policjancie, narciarze, turyści... i wrocławskie krasnale. Naprawdę da się odnaleźć tutaj te niewielkie skrzaty wśród innych postaci 🙂 Nawet wśród zabaw przewidzianych dla dzieci podczas zwiedzania, jedna polega właśnie na szukaniu krasnali na makiecie.

Ciekawostką jest też fakt, że Kolejkowo można zobaczyć także nocą. I nie, wcale nie musisz zrywać dzieciaków z łóżek, żeby tu przyjechać, co jakiś czas światło dzienne zmienia się tu w światło nocne i wtedy można oglądać Kolejkowo w zupełnie innej odsłonie, bardziej tajemniczej, oświetlonej wieloma delikatniejszymi światełkami o innym zabarwieniu 🙂

Centrum Zajezdnia
Centrum Zajezdnia

Kolejkowo: informacje praktyczne
pl. Orląt Lwowskich 20B, Wrocław
Dworzec Świebodzki
tel. 880-008-004
www.kolejkowo.pl
Czynne: cały rok codziennie 10.00-18.00
Bilety: normalny 23 zł, ulgowy 17 zł
Parking: na miejscu bezpłatny
Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny
Dostępność dla wózków: obecnie niedostępny

Centrum Historii Zajezdnia

Po miejscówce idealnej dla dzieciaków, warto wybrać się do miejsca, w którym młodsze dzieci niekoniecznie poczują się jak u siebie. To Centrum Historii Zajezdnia, popularnie zwana we Wrocławiu po prostu Zajezdnią. To muzeum wyjątkowe, nowoczesne i multimedialne, a zarazem tradycyjne w swej wymowie.

Choć mogłoby się wydawać, że opowiada o całej historii wiekowego Wrocławia, to tak naprawdę porusza głównie historię XX wieku, a dokładniej lat 1945-2016. Za to prezentuje ją w sposób bardzo szczegółowy i obrazowy. Pomysłowość przedstawiania historii nie ma tu granic i rozbudza ciekawość. 

Przede wszystkim poznasz tu realia Wrocławia z czasów II wojny światowej, ale także powojenne przemiany ustroju i samego miasta. Zobaczysz, jak zmieniały się tu nazwy ulic z biegiem lat. Po wizycie w Zajezdni będziesz też wiedział, skąd we Wrocławiu wziął się pomysł na słynne dziś krasnale 🙂 W wielu momentach wystawy mówią o tematach trudnych, wręcz szokujących, trudnych do przyswojenia osobom wrażliwym, ale taka właśnie jest nasza historia, która tutaj została przedstawiona w sposób prawdziwy i rzetelny.

Hydropolis
Hydropolis

Centrum Historii Zajezdnia: informacje praktyczne
ul. Grabiszyńska 184, Wrocław
tel. 71/ 715-96-00
https://www.zajezdnia.org
Czynne: cały rok: pn nieczynne, wt-śr 9.00-17.00
czw 10.00-17.00, pt-nd 10.00-18.00
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 25 zł
Parking: bezpłatny
Gastronomia i ubikacje na miejscu
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny dla wózków inwalidzkich (dzwonek przy wejściu)

Hydropolis

Myślisz, że wiesz wszystko o wodzie? Dobrze, że myślisz, ale zapewniam Cię, że wizyta w Hydropolis zweryfikuje Twoją wiedzę 🙂 Hydropolis bowiem to multimedialne i bardzo nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, stworzone na terenie zabytkowego, XIX-wiecznego zbiornika wody czystej we Wrocławiu. Jest bardzo atrakcyjne i na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można tu spędzić sporo czasu i warto, bo informacji znajdziesz tu mnóstwo i to pokazanych w sposób niezwykle pomysłowy 🙂 

Hydropolis
Hydropolis

Hydropolis to jedna wielka ciekawostka. Pokazuje wodę w kilku strefach tematycznych, w różnych aspektach i w nawiązaniu do różnych dziedzin nauki - hydroligii, geografii, nauki o człowieku czy wreszcie ważnej dziś bardzo ekologii. Ta cenna wiedza, a przede wszystkim sposób, w jaki jest podana, bardzo dobrze trafia do odbiorców i zapada w pamięć, sprawdziliśmy na sobie 🙂

Hydropolis: informacje praktyczne
ul. Na Grobli 17, Wrocław
tel. 71/ 340-95-15
http://hydropolis.pl
Czynne: pn-pt 9.00-18.00
sb-nd 10.00-20.00
Bilety: normalny 27 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny 2+2 72 zł
Parking: na miejscu bezpłatny dla grup i osób niepełnosprawnych
Kawiarnia na miejscu
Dostępność dla wózków: obiekt dostępny

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

2020-08-26 08:45:36

Dużo udało się Wam zobaczyć jak na jeden dzień.

2020-08-23 07:43:06

Hydropolis przed nami. Poza tym uwielbiam Wrocław, pod każdym prawie względem

Wycieczka na mapie

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021