Załęczański Park Krajobrazowy

Załęczański Park Krajobrazowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Załęczański Park Krajobrazowy to fantastyczne miejsce na przyrodniczy wypad i letni chillout. Byliście tu kiedyś? Jeśli tak, to wiecie, że jest niezwykle malowniczy i urokliwy. Taki, do którego chce się wracać 🙂 Ten leżący na południowy wschód od Wielunia i nieco na zachód od Działoszyna Park został utworzony w 1978 roku, jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce!  

Tak się składa, że to mój rówieśnik, więc nie mogę napisać, że jest stary 😉 W Załęczańskim Parku Krajobrazowym chroni się malowniczy jurajski krajobraz Wyżyny Wieluńskiej, obejmujący zakola rzeki Warty oraz przełomy Warty. To sielankowy zakątek, należący do województwa łódzkiego, choć fragment leży też na terenie województwa śląskiego. Idealnie nadaje się na tzw. slow travel.



Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Załęczański Park na Wielkim Łuku Warty

Ten przełomowy odcinek Warty w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, zwany Wielkim Łukiem Warty uważany jest za najpiękniejszy fragment tej znanej polskiej rzeki. To trzecia pod względem długości polska rzeka, a druga w pełni leżąca w jej granicach. To z tą rzeką związany jest też najmłodszy park narodowy w Polsce - Park Narodowy Ujście Warty

Polecam gorąco przyjechać tu i podziwiać zakola Warty, bo to one właśnie decydują w dużej mierze o malowniczości tego miejsca. Odnaleźć tu można aż dwa przełomowe odcinki Warty - Działoszyński i Krzeczowski, którymi Warta przepływa przez Wyżynę Wieluńską. Przełomy to zawsze wspaniałe widoczki, szczególnie w połączeniu ze skałkami, a tak właśnie jest tutaj.

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Najbardziej wysunięta na północ jurajska skałka

Krasowiejące skały to osobliwość tego rejonu, w Załęczańskim Parku Krajobrazowym spotkasz najbardziej na północ wysunięte skałki całej Jury Wieluńskiej, będącej czasem zaliczanej do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To skałki na Górze Św. Genowefy, która zarazem stanowi jeden z filarów bramy przełomu Warty i przy okazji świetny punkt widokowy, szczególnie wtedy, gdy jeszcze roślinność nie jest taka bujna i nie przysłania obrazków z Wartą w roli głównej.

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Jaskinie w Załęczańskim PK

A gdzie krasowiejące skałki, tam i jaskinie. Jedną z popularniejszych jaskiń w Załęczańskim Parku Krajobrazowym jest zarazem największa - Jaskinia Szachownica, o długości korytarzy około 1000 m, objęta rezerwatem geologicznym. Kilka mniejszych jaskiń znajduje się też na Górze Zelce w Rezerwacie Węże. To m.in. Jaskinia Za Kratą, Niespodzianka czy Stalagmitowa. 



Nie są one jednak udostępnione do zwiedzania, za to we wsi Draby na odważnych czeka drabinka prowadząca w czarny dół. To Jaskinia Ewy, która jest dostępna (2020), ale wchodzi się do niej na własne ryzyko, ponoć ma 40 metrów długości korytarzy, ale nie sprawdziliśmy tego na własnej skórze, może Tobie się uda 🙂

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Szlaki w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Turyści w Załęczańskim Parku Krajobrazowym mogą przemierzać liczne szlaki. Główny szlak tego malowniczego zakątka to znakowany na czerwono Szlak Jury Wieluńskiej, stanowiący przedłużenie popularnego, jurajskiego Szlaku Orlich Gniazd

Warto też wybrać się na żółty Szlak Przełomu Warty, albo podążać ścieżką spod Resortu Stara Wieś, wzdłuż Warty. Nie jest ona znakowana, ale bardzo malownicza i można nią utworzyć pętelkę zmierzając do Granatowych Źródeł. Załęczański Park Krajobrazowy można również zwiedzać na rowerze, konno, albo podczas spływu kajakowego rzeką Wartą. 

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Spływy kajakowe Wartą

Warto spłynąć Wartą! Ta rzeka w wielu miejscach w Polsce oferuje spływy, np. w Mirowie pod Częstochową, ale te w Załęczańskim Parku Krajobrazowym należą do szczególnie urokliwych, dzięki Wielkiemu Łukowi Warty, która kręci tu wyjątkowo mocno, wśród łąk i pól, w bardzo sielankowej scenerii. Spływy zwykle rozpoczynają się tutaj w Działoszynie i płynąc kajakiem można podziwiać różne atrakcje Parku, np. Żabi Staw, Górę Św. Genowefy, plażę w Starej Wsi czy zabytkowy młyn w Kępowiźnie. 



Spływ może skończyć się w jednym z kilku punktów, np. w Starej Wsi, Kępowiźnie czy Przywozie. Spływy organizują różne firmy zewnętrzne, w tym pięknie położony ośrodek Stara Wieś Resort & Odnowa, który dowozi kajaki do wybranego miejsca.

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Starorzecza w Załęczański Parku Krajobrazowym

Na obszarze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, w granicach powiatu wieluńskiego, podążając wzdłuż brzegów Warty, odnajdziesz też ciekawe starorzecza, czyli odcięte lub prawie odcięte fragmenty rzeki, którym niegdyś płynął jej nurt. Na jednym z nich powstał użytek ekologiczny Wronia Woda, inny zaś słynie z Granatowych Źródeł, to jedyne na Jurze pulsujące, terasowe źródła krasowe. 

Stanowią pomnik przyrody. Atrakcyjny jest także Żabi Staw koło Bobrownik, gdzie, jak można się domyślić, spotkasz płazy i to w dużej ilości. Są śliczne rzekotki, ale i kumaki nizinne. To osobliwość przyrody uznana za pomnik przyrody.

Granatowe Źródła
Granatowe Źródła

Załęczański PK - ptactwo i nietoperze

Wśród fauny bogactwem odznaczają się ptaki, naliczono ich tu około 130 gatunków. Są też liczne bezkręgowce, zaś wielką ciekawostką jest fakt, że licznie żyją tu nietoperze, które zimują w tutejszych jaskiniach. Dominują trzy gatunki - nocek Natterera, nocek duży i mopek.

Lasy w Parku

Ponad połowa terenu Parku to lasy. W Załęczańskim Parku Krajobrazowym zachowały się połacie naturalnych lasów, w tym buczyna chroniona w rezerwacie „Bukowa Góra”, jak również dąbrowy i jedliny. A w lasach tych rośnie kilkadziesiąt gatunków roślin chronionych.



Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Zabytki w ZPK

Wyżyna Wieluńska, a dokładniej Załęczański Park Krajobrazowy oferują też zabytki architektury, przede wszystkim urokliwe kościółki drewniane, a także zabytki techniki, np. drewniany młyn w Kępowiźnie czy wapienniki - piece do wypalania kamienia wapiennego.

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Noclegi w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Okolica oferuje fajne miejscówki, np. warte polecenia są Domki nad Wartą w miejscowości Przywóz, blisko rzeki. To tam, gdzie kończą się spływy. To komfortowo wyposażone domki holenderskie, które bardzo chwalą sobie goście. Na booking.com ten ośrodek ma bardzo wysoką ocenę (9,1) i świetne komentarze.

Jeszcze ciekawszym miejscem do przenocowania w okolicy jest spory ośrodek wypoczynkowy Stara Wieś Resort & Odnowa, mieszczący się w lesie, nad samą rzeką Wartą, na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. To bardzo rodzinne miejsce, choć i para poczuje się tutaj bardzo dobrze, wręcz romantycznie. Ocena Resortu to aż 9,4! Ośrodek dysponuje dużą bazą noclegową, złożoną z wielu domków całorocznych i letniskowych, ale oferuje też wiele atrakcji, jak basen pod daszkiem z jacuzzi, plac zabaw, salę zabaw, zabiegi odnowy i masaże, ruską banię, spływy kajakowe, wypożyczalnię rowerów terenowych i wodnych. Przenocować może tu jednocześnie latem ponad 200 osób, zimą trochę mniej. Wieczorem można sobie zrobić ognisko, w blasku zachodzącego słońca 🙂

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bezpłatnie
Parkingi: bezpłatny w Starej Wsi, przed Resort&Odnowa
bezpłatny we wsi Bobrowniki, po drugiej stronie Warty, niedaleko Góry Św. Genowefy
Gastronomia nad rzeką w Starej Wsi i kilkaset metrów wcześniej przy drodze dojazdowej



Spływy kajakowe: początek w Działoszynie lub Starej Wsi
Spływy organizuje m.in. Stara Wieś Resort&Odnowa
Załęcze Małe 103 a, Pątnów
tel. 533-380-620

Załęczański Park Krajobrazowy
ul. Piaszczysta, Bobrowniki (Góra Św. Genowefy)
żółty Szlak Przełomu Warty
Stara Wieś, Załęcze Małe (spływy i ścieżka brzegiem Warty)
 

Noclegi w Wieluniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Rzeka Warta - Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Stara Wieś Resort & Odnowa
Załęczański Park Krajobrazowy
Załęczański Park Krajobrazowy
Granatowe Źródła w Załęczańskim Parku Krajobrazowym
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 14)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Miejsce jest cudowne, na razie odwiedziliśmy je raz, ale już wiemy, że będziemy tu wracać 🙂 Jest sielanka, przyroda, meandrująca Warta, która ma tu swój przełomowy odcinek, tzw. Wielki Łuk Warty, oferujący bardzo malownicze spływy kajakowe, jest najbardziej na północ wysunięta skałka jurajska, są granatowe, bardzo wydajne źródła, starorzecza, płazy i inne osobliwości. Warto tu spędzić więcej niż 1 dzień 🙂
rzukosoczek

kiepskie oznakowanie Parku. Wielie trudności ze znalezieniem jaskiń w Rezerwacie Węże.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024