Termy Uniejowskie i inne atrakcje miasteczka

Czy wiesz, że Uniejów to najmłodsze uzdrowisko w Polsce? Status ten miasteczko zyskało w 2012 roku i od tamtej pory zmieniło się nie do poznania. Zapraszam Was dzisiaj w podróż do tego cudownego miejsca, które solanką stoi! Do Uniejowa dojedziesz drogą nr 72 łączącą Aleksandrów Łódzki z Turkiem. 

Termy Uniejów z solanką

Na tę solankę natrafiono w Uniejowie w 1999 roku, co ciekawe, wydobywa się ją na głębokości 2 km i ma temperaturę... bagatela 68 stopni Celsjusza! Stężenie jodu bliskie tu jest do wód Bałtyku, tak więc poczujesz się w Uniejowie jak nad polskim morzem, wspierając przy tym odporność i cały układ immunologiczny.

Termy Uniejów
Termy Uniejów

Z radością wskoczyliśmy do tej solanki, którą Amelia z uśmiechem na twarzy smakowała bez przerwy 🙂 Baseny solankowe znajdują się zarówno w strefie basenów zewnętrznych, jak i w środku obiektu. Cały kompleks jest całkiem spory i bardzo atrakcyjny, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

Baseny zewnętrzne 

W strefie zewnętrznej jest oczywiście spokojny basen do pływania, ale największym atutem tego miejsca są niecki rekreacyjne, z wieloma atrakcjami, zjeżdżalniami, fontannami, jacuzzi, a poza wodą z leżakami i gastronomią. Całość jest gustownie zaprojektowana, kolorowa i estetyczna, tak więc poczuć się tu można trochę jak na rajskiej wyspie 😉 Najfajniejsza jednak jest temperatura wody, bo ma około 30 stopni, więc bardzo przyjemnie się w niej siedzi, nawet, gdy temperatura powietrza nie zachwyca, jak to ma miejsce tego lata 🙂 Nie wszystkie baseny są połączone ze sobą, tak więc trzeba czasem wypłynąć na powierzchnię, by zmienić nieckę. 

Chętnie z tego korzystaliśmy, bo zachwytom nie było końca, wskakiwaliśmy coraz to do nowego basenu odkrywając jego niespodzianki, jak np. dzika, rwąca rzeka, której nasza średnia córka nie dawała rady i porywała ją ze sobą, gdzie chciała 🙂 Leżanki jacuzzi, gejzery, nawet na zjeżdżalnie się skusiliśmy 🙂 O dziwo 2-letnia Amelia, która ogólnie za wodą nie przepada, była zachwycona termami uniejowskimi i mogliśmy dzięki temu fajnie się zabawić. Martwiłam się trochę, że może się to skończyć katarem, bo trochę podwiewało, ale nic takiego się nie stało, ciepła woda dała radę 🙂 

Baseny mają różną głębokość, jest nawet taki dla maluszków, który ma tylko 30 cm głębokości i wcale nie był to brodzik 2x2, jak to często bywa, tylko całkiem pokaźny basenik z kolorowymi atrakcjami.

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Infomracje praktyczne
Byliśmy w Termach w piątek, więc nie było tłumów, a w części wewnętrznej baseny były wręcz pustawe, super na chwilę odpoczynku. U góry, ponad basenami można zjeść w restauracji ze smacznymi daniami na wagę. Czas ten odlicza się od czasu biletowego.

Termy Uniejów
ul. Zamkowa 3/5, Uniejów
tel. 506-090-419
https://termyuniejow.pl
Czynne codziennie: 10.00-22.00
Bilety: normalny 19-56 zł, ulgowy 17- 51 zł 
(zależnie od dnia, pory i liczby godzin)
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Każdy dostaje 15 minut darmowego czasu na przygotowanie do kąpieli
Każdy dostaje bezpłatny czas w strefie restauracyjnej 
Gastronomia, toalety i prysznice na miejscu
Parking: bezpłatny

Zamek Uniejów
Zamek Uniejów

Zamek Uniejów

Będąc w Termach Uniejów nie sposób pominąć wiekowego zamku, stojącego tuż obok, na lewym brzegu Warty. Przyciągnął nas oczywiście swym majestatem, pamiętającym jeszcze wiek XIV, kiedy stanęła tu pokaźna wieża, a potem dostawiano kolejne fragmenty warowni. Co ciekawe, to jedna z nielicznych tak dobrze zachowanych średniowiecznych budowli obronnych w regionie! 

Dziś we wnętrzach Zamku Uniejów mieści się hotel, ale jest też część muzealna dostępna dla turystów i oczywiście za opłatą można też wspiąć się na ową wieżę zamkową. W parku okalającym dawną warownią dostępny jest fajny park linowy, ale w czasie naszej wizyty nie był czynny, pewnie z powodu koronawirusa.

Informacje praktyczne
Hotel Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich
ul. Zamkowa 2, Uniejów
tel. 601-440-931
https://zamekwuniejowie.pl
Parking: bezpłatny

Skansen w Uniejowie

Spaliście kiedyś w zabytkowym wiatraku? W Uniejowie macie taką możliwość! Całkiem niedaleko basenów termalnych znajduje się bowiem urokliwa Zagroda Młynarska - ciekawy kompleks muzealno-noclegowy, gdzie możesz przespać się w zabytkowym, ślicznym dworku albo właśnie w starym wiatraku, który uratowano od pewnej zagłady i dziś nie tylko zdobi skansen, ale też pozwala na unikatową przygodę - spania pod wielkim kołem młyńskim, z zachowaniem nowoczesnych standardów noclegowych.

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Skansen nie jest duży, za to przyjemny i ładny 🙂 Wiecie, że za skansenami to ja przepadam, także z wielką chęcią odwiedziliśmy przy okazji to miejsce i wysłuchaliśmy opowieści przewodnika 🙂 A Zagroda Młynarska jest unikatowa też z innego względu, bowiem kryje aż dwa zabytkowe wiatraki, z których ten drugi nadal zachował oryginalne wyposażenie i można odtworzyć tu proces powstwania mąki a nawet masła 😉

Amelia nie pytając pobróbowała z entuzjamem coś pokręcić, pociągnąć, mogłaby w wiatraku trochę popracować, bo dawniej właśnie dzieci w wiatraku często pracowały, ponoć jak tylko skończyły 5 lat 😉 Ciekawostką jest, że w samym Uniejowie stało kiedyś kilkanaście wiatraków, ale jeden mielił mąkę, inny kaszę jeszcze inny jaglankę...

Zagroda Młynarska
Zagroda Młynarska

Zagroda Młynarska w Uniejowie poza wiatrakami i dworkiem oferuje też inne zabytkowe zabudowania, np. chałupę ze Skotnik, kopię stodoły z Besiekier, a do tego zagrodę z owieczkami, konie czy ptaszarnię z szefem gołębiem, którego wielkość trochę szokuje 🙂 Organizuje się tu różne tematyczne warsztaty i przejażdżki konne. Zaprasza tu również karczma z daniami kuchni staropolskiej, my skosztowaliśmy pysznego smalczyku na równie smacznym chlebku, bo czas nas trochę gonił 😉 Tak nam przemiło minął dzień w Uniejowie, do którego Was serdecznie zapraszam!

Informacje praktyczne
Zagroda Młynarska
ul. Arcybiskupa Jakuba Świnki 1, Uniejów
tel. 506-090-199
www.facebook.com/zagrodamlynarska
Godziny zwiedzania: 13.00-20.00
Parking: bezpłatny

Noclegi w Uniejowie

Wokół basenów termalnych w Uniejowie powstało też sporo pięknych i luksusowych hoteli, w tym najbliższe Termom - Hotel Termalny i Kasztel Uniejów, aż 4-gwiazdkowe czy romantyczne Lawendowe Termy za Skansenem, również 4-gwiazdkowe. Jeśli nie chcesz wydać tyle kasy, a nadal wygodnie i komfortowe spędzić noc, polecam Ci gorąco Stajnię Bocianie Gniazdo w Wieleninie, leżącym 6 km od Term Uniejów. Bliziutko, a totalnie na uboczu, wśród pól i przyrody, z bliskością koni, z możliwością konnych jazd.

My spędziliśmy w Stajni 3 noce i jesteśmy zauroczeni tym miejscem. Nowe, 4-6 osobowe domki murowane są komfortowe, z nową łazienką, klimatyzacją i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. Każdy Gość Bocianiego Gniazda ma dostęp do własnego grilla i stołu na tarasie. Skorzystaliśmy z tej możliwości 🙂 Na terenie obiektu jest też trampolina i staw, a wkrótce powstanie sala zabaw dla dzieci.

Stajnia Bocianie Gniazdo
Stajnia Bocianie Gniazdo

Informacje praktyczne
Stajnia Bocianie Gniazdo
Wielenin 1, Uniejów
tel. 663-806-575
www.facebook.com/stajniabocianiegniazdo/

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
28 lipiec 2020 12:50

[cytuj autor='Maciej A'] Wszystko prawda. Pracuję w firmie gdzie jest 200 ludzi, zakupy w sklepach..., nie odcięliśmy też całkiem dziecka od zaprzyjaźnionych dzieci z sąsiedztwa. Jednak z tyłu głowy mam teraz jednak niechęć do większych zgromadzeń, o czym się nawet ostatnio przekonałem na małej wycieczce do Folwarku Kamyk. Ale dla takich term chyba bym się przełamał :-)   [/cytuj]

No każdy trochę tej niechęci w sobie nosi... już media się o to starają 😉 Niestety każdy kontakt z ludźmi to jest realne zagrożenie. Jak się wychodzi z domu, to jakoś człowiek mniej o tym myśli, odkąd zaczęliśmy znów jeździć to jakoś mi psychicznie łatwiej niż wtedy jak siedzieliśmy w domu i tylko czytałam codziennie o tym

Maciej A
28 lipiec 2020 12:17

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam.  [/cytuj]

Wszystko prawda. Pracuję w firmie gdzie jest 200 ludzi, zakupy w sklepach..., nie odcięliśmy też całkiem dziecka od zaprzyjaźnionych dzieci z sąsiedztwa. Jednak z tyłu głowy mam teraz jednak niechęć do większych zgromadzeń, o czym się nawet ostatnio przekonałem na małej wycieczce do Folwarku Kamyk.

Ale dla takich term chyba bym się przełamał :-)

 

Joanna
27 lipiec 2020 14:21

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Życzę Wam tego z całego serca i czekamy na wrażenia 🙂 A gdzie się wybieracie? Tajemnica? 🙂 Teraz noclegi się staraja bardziej niż przedtem o czystość i jest bezpiecznie, jak tylko się da. [/cytuj]

W tamtym roku była Jura, czyli raczej południe Polski, to teraz wybieramy się bardziej na północ. Jeśli chodzi o szczegóły, na razie pozostanę tajemnicza.

 

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 13:34

[cytuj autor='marian'] Wspaniały wyjazd rodzinny.Byłem, widziałem i również polecam.Niestety do skansenu nie dotarłem ale następnym razem postaram się nie ominąć. [/cytuj]

To zajrzyjcie, również do Łęczycy - zamku, kolegiaty w Tumie i tamtejszego Skansenu, niedługo te miejsca opiszę 🙂 Żeby tak czas był z gumy 😉

Pozdrowienia 🙂

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 13:32

[cytuj autor='Joanna'] Myślę trochę podobnie. Sklep, kościół, praca moja i męża, do tego dziecko w przedszkolu. Dlatego ciągle nie odwołałam zrobionej jeszcze przed epidemią rezerwacji noclegów na sierpień. I mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i nie będę musiała odwoływać (a po powrocie będzie co pokazywać).   [/cytuj]

Życzę Wam tego z całego serca i czekamy na wrażenia 🙂 A gdzie się wybieracie? Tajemnica? 🙂 Teraz noclegi się staraja bardziej niż przedtem o czystość i jest bezpiecznie, jak tylko się da.

marian
27 lipiec 2020 10:32

Wspaniały wyjazd rodzinny.Byłem, widziałem i również polecam.Niestety do skansenu nie dotarłem ale następnym razem postaram się nie ominąć.

Joanna
27 lipiec 2020 09:56

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam.  [/cytuj]

Myślę trochę podobnie. Sklep, kościół, praca moja i męża, do tego dziecko w przedszkolu. Dlatego ciągle nie odwołałam zrobionej jeszcze przed epidemią rezerwacji noclegów na sierpień. I mam nadzieję, że nic złego się nie wydarzy i nie będę musiała odwoływać (a po powrocie będzie co pokazywać).

 

Anna Piernikarczyk
27 lipiec 2020 08:31

[cytuj autor='Maciej A'] Kolega z pracy bardzo zachwalał te termy. My oczywiście bardzo chętnie. Ale teraz mój entuzjazm trochę hamuje epidemia [/cytuj]

Nie wiem co sądzić o tej całej epidemii, ale muszę chodzić do sklepu, chodzę do kościoła no i jak są chętni to robię sesje dziecięce i już te aktywności sprawiają, że jestem zagrożona i jak sobie myślę, że mam cały rok, a może i 5, (bo już jest oczywiste, że ta choroba z nami pozostanie) rezygnować z mojej największej pasji czyli zwiedzania, robić tylko to, co muszę i zarazić się w jakimś innym miejscu, przy nudnym życiu, to jednak wybrałam zwiedzanie i wtedy nawet nie będę miała świadomości, gdzie się zaraziłam. 

Maciej A
27 lipiec 2020 07:48

Kolega z pracy bardzo zachwalał te termy.

My oczywiście bardzo chętnie. Ale teraz mój entuzjazm trochę hamuje epidemia

Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2020 08:29

[cytuj autor='MaciejW'] Super, fajnie się tak pomoczyć i potem kiełbaskę z piwkiem wcinać 🙂🙂  [/cytuj]

Hehe o tak 🙂 wszyscy tak w domkach w Stajni robili, no jeszcze jazdami konnymi to przecinali 🙂 My trochę więcej dziewczyny po okolicy przeciągaliśmy każdego dnia, no ale to oczywiste 😉

Anna Piernikarczyk
23 lipiec 2020 08:28

[cytuj autor='Joanna'] No nie, w wiatraku to jeszcze nie spałam! Nawet nie wpadłam na taki pomysł, a trochę skansenów i wiatraków miałam okazję zwiedzić. Myślę, że to mogłoby być ciekawe. [/cytuj]

zdecydowanie tak 🙂 w cenie są wejściówki na Termy, więc na pozór drogi nocleg okazuje się nie taki drogi, bo jeszcze śniadanko jest w cenie, a spać pod kołem - bezcenne. Tylko lepiej się w nocy nie zrywać na równe nogi 🙂

MaciejW
23 lipiec 2020 06:49

Super, fajnie się tak pomoczyć i potem kiełbaskę z piwkiem wcinać 🙂🙂 

Joanna
22 lipiec 2020 14:12

No nie, w wiatraku to jeszcze nie spałam! Nawet nie wpadłam na taki pomysł, a trochę skansenów i wiatraków miałam okazję zwiedzić. Myślę, że to mogłoby być ciekawe.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Odkrywaj dalsze nasze podróże
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021