Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki w Warszawie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Królewskie Łazienki to najładniejszy warszawski kompleks parkowo-pałacowy, udostępniony przez cały rok dla turystów. Swą urodą pałac otoczony zabytkowym, XVIII-wiecznym parkiem może konkurować nawet z europejskimi rezydencjami. Park Łazienkowski leży niemal w samym centrum Warszawy, na południe od Starówki, około 3,5 km od Zamku Królewskiego. Można tu podjechać np. autobusami odjeżdżającymi z Krakowskiego Przedmieścia.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Na terenie Królewskich Łazienek powstało Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, które tworzą różne obiekty: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie. 



Najsłynniejszym obiektem Muzeum jest oczywiście Pała na Wyspie ze stylowymi wnętrzami.  Zobaczysz tu wiele dzieł sztuki i przedmiotów z epoki. Na parterze znajdują się: Pokój Bachusa, Sala Balowa, Gabinet Portretowy, Rotunda z posągami panujących, Galeria Obrazów, Kaplica czy Sala Jadalna pamiętna z królewskich "obiadów czwartkowych". Na piętrze natomiast można podziwiać dawne apartamenty królewskie.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Zabytkowy Park

Otaczający Pałac zabytkowy park powstawał w latach 1774-84. Łączy on elementy regularnego ogrodu francuskiego z rozległym, krajobrazowym parkiem angielskim i rozciąga się na dużym obszarze. Warszawiacy i turyści uwielbiają tu spacerować, także czasem bywa tu tłoczno. Miejsce to uwielbiają nie tylko dorośli, ale i dzieci, bowiem bardzo dużo tutaj wiewiórek, które biegają pomiędzy spacerowiczami, oswojone i podchodzące do karmiących rączek 🙂 Latem dodatkowo w Parku powstała strefa leżakowania, czynna codziennie w godzinach otwarcia zabytkowego Ogrodu, mieszcząca się nieopodal Nowej Pomarańczarni.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Na całkiem sporym terenie Łazienek zobaczysz, poza obiektami muzealnymi również Teatr na Wodzie, Starą Pomarańczarnię, Ermitaż, Świątynię Egipską czy pomnik Fryderyka Chopina. Park Łazienkowski czynny jest od świtu do zmierzchu i dostępny jest bezpłatnie (poza obiektami muzealnymi), wraz z wszystkimi ogrodami na jego terenie. Do Parku prowadzą 3 bramy, od ulic: Alei Ujazdowskich (przy Belwederze), ulicy Myśliwieckiej i Gagarina.

Park Łazienkowski
Park Łazienkowski

Ogrody w Parku Łazienkowskim

Ogrody w Łazienkach Warszawskich potrafią wprawić w zachwyt, zobaczysz tu Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX stulecia, śliczny i unikatowy Ogród Chiński, a także Ogród Modernistyczny z XX wieku. Co ciekawe, w tym ostatnim, latem pod pomnikiem Fryderyka Chopina organizowane są koncerty na żywo, skupiające zawsze dużą publiczność.



Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Historia Łazienek w Warszawie

Łazienki Królewskie zostały założone w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, ale obecny kształt zawdzięczają królowi Poniatowskiemu (1732-98). W tym czasie XVII-wieczna łaźnia projektu Tylmana z Gameren została przekształcona we wspaniały, klasycystyczny Pałac Na Wyspie - najwspanialszy obiekt całego kompleksu, udostępniony dla turystów.

Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Informacje praktyczne

Park zabytkowy
Codziennie 5.00-22.00
Obiekty muzealne
pn-czw 10.00-16.00
pt-nd 10.00-18.00

Łazienki Królewskie - Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykoli 1, Warszawa
tel. 22/ 506-00-24
www.lazienki-krolewskie.pl

Noclegi w Warszawie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Łazienki Królewskie
Łazienki
Pałac w Parku Łazienkowskim
Łazienki w Warszawie
Koncert na żywo
Park Łazienkowski
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 283)
Twoja ocena
Karola
Bardzo piękne miejsce . Szkoda , że nie można z pieskami na smyczy chodzić . Za to ludzie załatwiają swoje potrzeby między drzewami bo mało toalet . Panuje fajny klimat ale nie jesteśmy zadowoloni bo nie mogliśmy zwiedzać razem . Tylko ja albo mąż wymienialiśmy się z pilnowaniem pieska . Niestety tylko to mnie zniechęciło . Myślę jak nas piesek będzie większy i będzie mógł sam spędzić czas w pokoju hotelowym to napewno wrócimy na spokojnie jeszcze raz pospacerujemy .
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Na prawdę piękne miejsce. Oswojone wiewiórki jedzą z ręki.
Avatar użytkownika Elżbieta Michalska
Elżbieta Michalska
Polecam zwiedzanie w pampersie ponieważ na cały park są 3 łazienki i kolejki do WC 40- 60 min. Ci co nie mogą już wytrzymać sikają gdzie popadnie dlatego wszędzie śmierdzi uryną aż strach usiąść na trawniku. https://www.nocowanie.pl/lazienki_krolewskie,141297,opinie,1.html
IzaS
piękne miejsce szczególnie Jesienią
karrrr96

Polecam każdemu, kto lubi pospacerować w miłym zacisznym miejscu w środku dużego miasta. Obowiązkowo trzeba mieć orzeszki dla zawsze chętnych do pochrupania smakołyków  wiewiórek.

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Wielkie wow! Super miejsce na relaks, dużo zieleni, piękne pałace. Jedyne co to MASA ludzi zwiedzających, ale zawsze można znaleźć jakies ciche miejsce dla siebie 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024