Jaskinia Głęboka na Jurze

Jaskinia Głęboka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Jaskinia Głęboka znajduje się w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, około 2 km od Kroczyc, na obszarze rezerwatu przyrody Góra Zborów, koło dużego parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, w ramach którego zwiedza się Jaskinię.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Zwiedzanie Jaskini Głębokiej na Jurze

Jaskinia Głęboka w sezonie turystycznym udostępniona jest dla turystów, zwykle od kwietnia do października. Ma ona jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania. Długość całej trasy turystycznej wynosi 190 m, a różnica poziomów to około 20 metrów. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem, na oświetlonej trasie turystycznej. Im głębiej, tym ciekawiej 🙂 Pamiętaj, że jest tu przez cały rok tylko 7 stopni Celsjusza, zawsze wysoka wilgotność i błoto pod nogami. Warto ubrać się stosownie 🙂



Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Nietoperze w Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej można zobaczyć nietoperze, przebywające tutaj w ciągu dnia od wiosny do jesieni i hibernujące przez całą zimę. Dlatego pod koniec października jaskinię się zamyka na czas zimy, aby te małe ssaki mogły spokojnie udać się na długi odpoczynek. W Polsce notuje się ponad 20 gatunków nietoperzy, zaś Jaskinię Głęboką zamieszkuje 7 z nich. Dominuje zwykle podkowiec mały, z charakterystycznie ułożonymi skrzydełkami do snu, okalającymi niewielkie ciałko, poza nogami, przyczepionymi do stropu jaskini.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W lutym 2020 roku naliczono tutaj 150 nietoperzy, co wydaje się może nie tak mało, jednak ta liczba jest mniejsza, niż w poprzednich latach. To głównie za sprawą wszędobylskiej chemii, która, podobnie jak w przypadku pszczół, przyczynia się do wymierania nietoperzy. Również ludzie nie darzą wielkim uczuciem tych uroczych, małych stworzeń, a to błąd, ponieważ nietoperze żywią się głównie komarami i zjadają ich ogromne ilości, więc powinniśmy być im bardzo przychylni 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Szata naciekowa Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej, podobnie, jak innych wapiennych jaskiniach jurajskich, zachodzą procesy krasowe, polegające na budowaniu nacieków - stalaktytów, stalagmitów, polew i innych form krasowych. Zbudowane są one z czystego kalcytu, który na tym terenie był dawniej eksploatowany przez szpatowców - górników wydobywających ten kalcyt (szpat) w celach zarobkowych. Głównie sprzedawano go do hut do produkcji szkła.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W ten sposób zniszczono wiele pięknych nacieków w jurajskich jaskiniach, m.in. w Jaskini Głębokiej czy Jaskini Olsztyńskiej w Sokolich Górach w Olsztynie, która uchodziła w XIX wieku za najpiękniejszą jaskinię w Polsce!



Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Również i obecnie turyści, a raczej pseudoturyści urywają nacieki, za plecami przewodników albo w otwartych jaskiniach. To bezmyślna dewastacja, a trzeba mieć świadomość, że takie nacieki przyrastają bardzo wolno, 1 mm na 100 lat!

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Dojście do Jaskini Głębokiej

Jaskinia leży w masywie Kruczych Skał w Skałach Kroczyckich, niedaleko parkingu Centrum Dziedzictwa, około 1 km na zachód od zabudowań Podlesic. Do otworu wejściowego jaskini prowadzą z parkingu czerwone znaki ścieżki przyrodniczej "Góra Zborów - człowiek i przyroda". Po drodze, za drewnianą bramą, obejrzeć można Lapidarium czyli wystawę typowych skał z obszaru Jury.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Centrum Dziedzictwa Jury

Niedaleko Jaskini warto zajrzeć do środka budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, ponieważ na piętrze można tu zobaczyć wystawę skamieniałości i minerałów, nie tylko z Jury, ale i innych ciekawych zakątków z całego świata. 

Grupy zorganizowane przeżyją tu bardzo ciekawe lekcje w terenie, z dziedziny geografii, geologii, biologii czy świat pszczół. Te tematy nie mają tutaj tajemnic i na pewno przekonają niejednego ucznia, jak ciekawa może być nauka, gdy wyjdzie się poza mury szkolne.



Informacje praktyczne

15 IV - 31 X 9.00-16.00, turyści indywidualni od 10.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Parking: bezpłatny przy Centrum
Wejście do jaskini o pełnych godzinach, minimalna ilość zwiedzających - 5 osób
Najlepiej umówić się telefonicznie lub mailowo: biuro@podlesice.org.pl
Wilgotność powyżej 95 %, temp. około 7 stopni Celsjusza
Trasa jest oświetlona elektrycznie, nie wymaga żadnego sprzętu
Kaski dostaje się w centrum
Trasa niedostępna dla wózków i osób niepełnosprawnych
Zalecane sportowe obuwie, możliwe kałuże

Jaskinia Głęboka
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
www.podlesice.org.pl

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Ostaniec stojący ponad wejściem do jaskini
Jaskinia Głęboka na Jurze
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
(4.6 głosów: 42)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 42)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ciekawa jaskinia, w której można zobaczyć nietoperze i w niższej sali ładne nacieki
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024